Protein tozu kutularındaki bir ibare hk.

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Rumi tarafından 23 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Rumi

Rumi Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar merhaba,

Şu an farklı markalardan elimde 3 adet protein tozu kutusu var.
    İşin garibi şu;
    markalar bize ambalaj ya da ürün tanıtımlarında muhteviyat hakkında bir takım bilgiler veriyorlar.
    Bunlardan birisi de ürünün içeriğindeki protein miktarı/oranı.

Benim elimdeki kutulardan birindeki üzerine bir takım yasal zorunluluklar nedeni ile türkçe olarak ve sonradan yapıştırılmış açıklamalarda: bu ürün minimum yüzde 75 protein içerir yazarken bu marka bu ürününün her tanıtımında yüzde 83'lerde protein içeriğine sahip olduğunu yazıyor.
    Bu ürün Ultimate prostar. Yüzde 75'de nispeten yüksek sayılabilecek bir oran. Bu ürünün 30 gramlık servisinde 22,5 gram protein var demektir.
    Elimdeki bir diğer markadaki türkçe açıklamada ise "bu ürün minimum yüzde 50 protein ihtiva eder" yazıyor.
    Oysa bu ürün tanıtımlarındaki oran yüzde 66. yani amalajında 30 gramlık serviste 20 gram protein olduğu yazıyor.
    oysa ben bu açıklama ile ortalama olarak 30 gramlık üründe 15-16 gram kadar protein ihtiva ettiğini anlıyorum.
    Bu ürün de scitec nutrition muscle army warrior juice.

Elimdeki diğer üründe ise ithalatçı firma bu bağlamda hiçbir ibare koymamış. Bu da BSN Syntha-6.
    Bu ürün zaten yüzde elli oranında protein sunuyor bize. 44 gramlık serviste 22 gram protein.
    Ve ambalajında bir aldatma yok.

Zannediyorum ki ürünler ithal edilirken "yasal" olarak içlerinden bir örneklem alınıyor ve bazı analizlerden geçiriliyor.
    bu analizlerde çıkan rakamları da ithalatçı firma "zorunlu olarak" kutularının üzerlerine koyuyor.

Yanlışım var ise düzeltiniz ancak benim düşüncem üzerlerinde yazan bu miktarların ambalajlarda bize sunulan içerikten daha gerçekçi olduğu.
    Sizden ricam elinizdeki ürünleri incelemeniz ve üzerlerinde bu yönde ibareler var ise buraya yazmanız.
    Ürünün üzerindeki her etiketi okuyun. Göreceksinizdir.
    Böylece hangi ürün içerisinde gerçekten ne kadar protein ihtiva ediyor bakalım.

Tam alışveriş yapacakken bunu fark ettim ve sizlere danışmak istedim.
    Bundan sonraki alışverişlerimi de bu ibarelere göre yapmayı düşünüyorum.

Umarım elinizde yasal olarak bir firma tarafından ithal edilmiş ürünler vardır ve bu ibareleri görebiliriz.

2. jonahhex

jonahhex Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Optimum Gold Standart Whey amerikan üretimi 71 servislik extreme milk chocolate minimum % 72 protein içerir yazıyor besin değeri tablosunda ise 100 gr için 78.6 gr protein yazıyor

3. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm

Sayfayı Paylaş