protein tozu, kilo aldırıcı veya verdirici ürünler hakkındaki yasal düzenlemler

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve demir00 tarafından 15 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. demir00
  Offline

  demir00 Özel Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.466
  Beğenileri:
  1.311
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  Avukat
  Yer:
  Istanbul
  Herkese Selamlar,

  Forumda bu konu ile alakalı bir farklı cok gorus dile getirildi, ancak hemen hemen hic birinde, gumruk memurlarının urunleri neden alıkoydugua dair nesnel bir acıklama yoktu. Asagıda verecegim bilgilere Gümrük Müsteşarlığı İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü ile yapmıs oldugum gorusmeler sonunda elde ettim. Bu bilgiler gumruk konusunda muhabbetle degil, genel mudurlukle yapılan resmi yazımsalar sonucunda elde edilmistir:

  İlk olarak;

  Herkesin kafasını karıstıran düzenleme:


  Bir cok kisi bu düzenlemeye göre mal siparisinde bulundugu icin, getirtmek istedigi mal gümrükte takılınca hem sasırıyor, hem de yaygarayı basıyor. Yasal olarak kendisine tanınan bu hak memurlarca engellendigi icin, suclu olarak ya memuru ya distributorleri ya da bu foruma kendi siparisleri hakında bilgi verenleri gösteriyor.

  Aslında yukarıdaki sartları tasıyan her ürün gecmesi gerekirken, bazı ozel duzenlemeler bunu engeliyor. Örnegin gıda ithalatı mevzuatı…


  Sozkonusu olan vatandasın saglıgı olunca, devlet gıda meselesinde ayrı bir duzenlemeye gidiyor. Kimse vatandasın saglıgını yurtdısından getirttigi urunlerle bozmasın diye, getirlmek istenen mala iliksin tetkikler yapılması gerekiyor.

  Iste hepinizin canını sıkan o ozel düzenlemeler;

  Birinci Engel:

  Vergilendirme:


  “protein tozu”, “kilo aldırıcı” veya “verdirici” cinsi eşyalar Gümrük Tarife Cetvelinin 2106 faslında yer alıp içerdiği katkılara göre %8,9 ile %17,3 arasında Gümrük Verisi ile %8 oranında KDV’ye tabi olur. Kısaca malı takılan adamların neden vergi ödediginin sebebi bu duzenleme.


  İkinci Engel:

  Dış Ticarette Standartizasyon Tebliği (2010/5)


  Bu Tebliğ, listelerde yer alan ürünlerin ithalatında, insan sağlığı ve güvenliği, hayvan ve bitki varlığı ve sağlığı yönünden uygunluğunun denetlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.  “protein tozu”, “kilo aldırıcı” veya “verdirici” cinsi eşyalar da bu teblig kapsamına girdigi icin, ithalatında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca Uygunluk Yazısı alınması gerekiyor.


  Kısaca getirtmek istedigimiz ürün gıda takviyesi olması nedeniyle Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yayımlanan 31.12.209 tarihli, 27449 sayılı 2. Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Denetimine Dair Ürünlerin İthaline Dair Dış Ticarette Standartizasyon Tebliği (2010/5) gereğince Kontrol Belgesi veya Uygunluk Yazıları ile ithali mümkün bulunmaktadır.


  Sonuc olarak, yasal olarak bu urunler gumruk muhafiyetiyle getirilemez. Ithal edilen bu urunler icin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan izin alınması sarttır. Bu zamana kadar gumrukten gecirilen malınız, ya memurun malınızı kontrol etmemesinden yada urunu kontrol etse bile, yapılması gereken islemi yapmamasından kaynaklanmaktadır. Bu duzenlemeler ısıgında ulasacagımız sonuc, bu tip malların gumrukte takılması yasal olarak uygundur.
   
  kazbek, atoaga, diez ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. angel_f!re
  Offline

  angel_f!re Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2010
  Mesajlar:
  182
  Beğenileri:
  82
  Ödül Puanları:
  38
  Anlaşılan takılınca %8,9 ile %17,3 arasında Gümrük Verisi ile %8 oranında KDV ödersek almamız lazım paketi.
  Peki paket takılınca bizi arayan görevli nasıl oluyor da 200-300 civarı fahiş bir ücretten bahsedebiliyor?
   
 3. kazbek
  Offline

  kazbek Üye

  Katılım:
  16 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  16
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  13
  Sanıyorum bu fahiş fiyata sebep olan şey, özel kargo ile gelen kolinin depoda saklanması sonucu istenen fiyattan ve gelen kolinin depoda kalma süresinin uzamasından kaynaklanıyor. Devlet kargosu ile gelen ürünlerde kdv ve gümrük vergisi dışında yaklaşık 2tl lik bir masraf oluşuyor.
   
  demir00 bunu beğendi.
 4. dominic
  Offline

  dominic Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2005
  Mesajlar:
  560
  Beğenileri:
  211
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  Vienna-Turkey
  ''Bu Tebliğ, listelerde yer alan ürünlerin ithalatında, insan sağlığı ve güvenliği, hayvan ve bitki varlığı ve sağlığı yönünden uygunluğunundenetlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.''

  bu ülkede yaşayan ve yaşamakta olan ayrıca bu sporu yapan insanlara sabır versin gerçekten.

  ne zamandan beri devlet vatandaşının sağlığını bukadar düşünür oldu !! ülkede gıda denetimsizliği hat safhada. bir çok gıdanın son kullanma tarihi değiştirilip piyasaya sürülüyor. merdiven altında kanser ilaçlarının sahtesi üretiliyor.
  sonrada, Dış Ticaret Standartizasyonu saçmalığı altında insan, hayvan, bitki sağlığı uygunlugunu denetliyorlar bu ülkede prof vucutcuların neden isviçre,almanya, fransa,amerikaya kaçtığının en güzel örneği insanı ülkesinden tiksindiriyorlar..
   
  1reex1, extreme_sports ve SSUO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş