protein tozları

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve tiny tarafından 7 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. tiny

tiny Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bir sitede şöyle bir yazı buldum ve bunu bir doktorun yazmış olması kafamı karıştırdı.
    Bir vücutçu aşağıdaki soruyu sormuş :

protein tozu kullanımının ne gibi zararları vardır

ben 18 yasındayım 1.86 boym 87 kilom var ve body sporu ile ilgileniyorum protein tozu kullanıyorm yaklaşık bir aydır ve internette arastırma yaptm çoğu sitede bir zararı olmadığı yazıyor ama arada bir kaç sitede çok zararlı oldğu söyleniyor creatin denen yapı protein tozundada varmıdır 1 ay kullansam bana ne gibi kötü sonuçlara yol açar cevaplarınızı bekliyorm şmdiden teşekkürler..

aldığı cevapsa şu :

protein tozu ; body building yapan insanların kullandığı bir üründür... besinlerde az miktarda bulunan protein tozu ve amino asitleri kapsüller halinde yutarak az zamanda büyük işler yapmak hedeftir. piyasada bir çok protein tozu ve aminoasit hapları bulunmaktadır..
    ancak tıbbi etik ve deontoloji kuralları gereğince buradan isim vermek doğru bir davranış tarzı değildir..
    esasen , hemen her protein tozu ve aminoasit hapı biribine benzer , aralarında çok önemli bir fark yoktur.

eğer vücut geliştirmek için protein tozu veya aminoasit hapı kullanacaksanız , hiç tavsiye etmem.. günde 6 tane aminoasit hapı yerine 1-2 tam yumurta yemeniz aynı değerleri verir.

vücut geliştirmede protein tozu ve aminoasit haplarından uzak durmak gerekir.

Yalancı gelişme yapacaksanız hiç yapmayın daha iyi....Sağlığınızı kaybedersiniz......İlk etapta olumlu gibi görünen bir çok şey , ileriki yıllarda telafisi imkansız hasarlar bırakabilir.

İnsanlar arasında şöyle bir yanlış kanaat vardır.’’Vücut geliştirme sporunu bırakınca kaslar sarkar’’ yanlış bir kanattır.

Doğrusu şudur; Kasların sertliği gider ve kasın kütlesi küçülür.Sarkma olmaz.Lakin sporu bırakınca yanlış ve dengesiz beslenme sonucu yağlanma olacağı doğrudur.

Yalnız; protein tozu ve Aminoasit kullanımında kasta sarkma olur.Buda bir gerçek.Bunlardan uzak durmak gerekir..

vücut geliştirme kurallarından birisi de ; DOĞAL BESLENMEDİR.

Protein ve aminoasitler kasların gelişmesi için kaçınılmazdır.Zaten proteinlerin yapı taşı aminoasittir.Proteinsiz kas gelişmez. ama doğal yolla... yapay ilaçlarla DEĞİL !

Proteinler tüm et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunur...Bol tüketin..

Yumurtanın sarısı yağ,beyazı ise protein yoğunlukludur.Süt,bal ve çerezi sofranızdan eksik etmeyin..

Pirinç pilavını ve fasulyeyi bol tüketin....Bunlarda protein bol miktarda bulunur.

Yağlı besinlerden uzak durun.

Karbonhidratı abartmadan yeterince alın.(Makarna,ekmek,un mamulleri,şeker v.b)

Bol sebze ve meyve yiyin.. Vitamin açısından çok faydalıdır.

Protein kasları geliştirir ve vaz geçilmezdir.Karbonhidrat enerji verir.Vitamin dokuları onarır.

hülasa ; protein tozu veya aminoasit hapları yerine doğal beslenmenizi öneririm.

sağlıklı günler dilerim.

Dr. Ümit Hazar
    www.umithazar.com

Bu ne dem oluyor şimdi ?kafa_

fitnessboy bunu beğendi.
  2. fitnessboy

fitnessboy Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    koskoca prof. doktor ümit hazar yanlış diyecek değil ya şimdi adam profesör ünvanını almış bir kişi bende kullanmama rağmen zararlı olduğunu düşünüyorum açıkçası.Hani bir atasözümüz vardır acele işe şeytan karışır,aynen ne zaman bir işi hızlı yapmaya kalksak o zaman ya bir sakarlık olur ya da bir şeyler yanlış gider.O zaman bu işi kasların volume(hacim) olarak arttırmak ve daha hızlı gelişmenin de eksileri olacaktır.Çok güzel bir yazı bende artık protein tozunu zaten bırakıyorum artık elimde kalan son 2 protein tozunu da kulanıp bırakacağım en iyisi doğal olmak diye düşünüyorum.Paylaşım için teşekkürler.Bu arada bir şey demek istiyorum geçenlerde bir arkadaşta vücudunda kahverengi lekeler gibi bir şey oluştuğunu ve protein tozundan mı kaynaklanıyor diye sordu hemen herkes hayır olmaz değildir falan dedi ben aksini savundum ve bir uzman bir doktor tarafından yazılan bir yazı gönderdim arkadaşa ve o yazıda protein tozundan da kaynaklanabileceği yazıyordu ve o arkadaş en son cevap yazdı ve şöyle diyor protein tozunu azalttım ve lekeler geçti.Yani demek istediğim protein tozunun veya diğer ek besin maddelerinin zararsız olduğunu savunmak etik değildir.İşte o mesajı da buldum merak edenler için https://www.bodyforumtr.com/vbforum/protein-tozu-ve-leke-t39281.html?p=400608#post400608 linke tıklayarak görebilirsiniz.

Son düzenleme: 7 Temmuz 2011
    HDMI bunu beğendi.
  3. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
    eğer vücut geliştirmek için protein tozu veya aminoasit hapı kullanacaksanız , hiç tavsiye etmem.. günde 6 tane aminoasit hapı yerine 1-2 tam yumurta yemeniz aynı değerleri verir.

e Bu süper abi ---

4. LastExile

LastExile Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Türkiye - Adana

Banada süper geldi fakat bende şuraya takıldım ,

"Protein ve aminoasitler kasların gelişmesi için kaçınılmazdır.Zaten proteinlerin yapı taşı aminoasittir.Proteinsiz kas gelişmez. ama doğal yolla... yapay ilaçlarla DEĞİL !"

Kullandıgımız aminoasit ve protein tozları neden doğal olmasınki ? Mesela içtiğimiz whey protein tozu zaten doğal bir besinden üretiliyor.Ve diğer kullandıgımız aminoasitlerde öyle. Doğal maddeler işleniyor diye niye tamamen "yapay ilaç" adı altına giriyor anlam veremedim. :confused:

5. fitnessboy

fitnessboy Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    İlk önce doğal ne demektir onu yazan bir yazı var onu bir oku derim zaten okuyunca doğal demenin ne olduğunu anlayınca protein tozları vb. maddeler neden doğal değilmiş anlamış olacaksın.

Doğal sözlük anlamı;

Doğada olan, doğada bulunan.

Doğada rastlandığı gibi, doğaya uygun olan, doğa güçlerine, kurallarına uyan, tabii, natürel.

Kendiliğinden olan, insan eliyle yapılmamış, yapay karşıtı.

Yapmacık olmayan.

Olağan, alışılmış, her zamanki gibi olan, beklenildiği gibi.

Sağduyuya, mantığa, olağan düzene uygun olan.

Katıksız, saf.

1. Bir maddenin normal yapısını muhafaza etmesi. 2. Bir proteinin ya da nükleik asidin normal yapısında olması.

Alıntıdır(http://www.anlambilim.net/dogal-nedir-8570.htm)

6. Body.

Body. Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Tamda whey kullanmayı düşünmeye başlamıştım, çok iyi oldu bu yazı.

fitnessboy dediklerinin hepsine harfiyen katılıyorum

fitnessboy bunu beğendi.
  7. LastExile

LastExile Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Türkiye - Adana
    Ben doğal demenin ne olduğunu biliyorum ama bence sen benim yazdıgım yazıyı tekrar okumalısın . Yanlış değerlendirmişsin.

Doğal maddelerin işlendiğini zaten yazmışım. Ve vurgulamak istedigim şeyde tamamen yapay ilaç olarak bahsedilmesi.Zaten sorunda burda çıkıyor.

Benim tepkim peynir altı suyu hammaddesi olan whey protein tozlarının içindeki protein miktarının yapay(kimyasalda denebilr) oldugunun söylenmesi ve direk yapay ilaç adı altına girmesi. Tamam bu tozlar işleniyor ama bizim bu protein tozundan elde ettigimiz "protein miktarı" tamamen doğal yollardan elde edilmiştir.

Egg Proteinleri ele alalım en basitinden. Bu protein çeşiti bazı işlemlerden geçiyor, bundan faydalanmamız kolay olsun diye aroma felan katılıyor ise eğer.İçindeki protein miktarının yumurtadan gelmediginimi söyleyecegiz yani ?

İnsanoğlunun ürettiği herşey doğada olanın türevleridir.

Umarım şimdi anlatabilmişimdir fikrimi.

8. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Daha önce benzer bir konu açılmıştır
    Lütfen arama yapmadan konu açmayınız.

- Konu forum kurallarına aykırıdır
    - Konu başlığınız açıklayıcı değildir.
    - Kaynak belirtilmemiştir.

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş