PrensDK Keto-Diyet Günlüğü

Konusu 'Beslenme Günlüğü' forumundadır ve PrensDK tarafından 8 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

Tags:
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. PrensDK

PrensDK Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tıp Öğrencisi
    Yer:
    Antalya
    Merhaba
    15 aydır Fitness yapıyorum. 92 kiloya çıkan bulk döneminden sonra 80'e döndüm ve şuan %10 civarına düşmek var aklımda. Son kısmında da tecrübe etmek için Ketoya girmeye karar verdim.
    Boy : 182 Kilo : 81 Yağ Oranı:%15 civarı
    Kol : 39 Omuz : 126
    1 ay ketoda kalmayı düşünüyorum karb yüklemesiz. Umarım kaldırabilirim bu süreci. Günlük her akşam buraya giri yapacağım. Bakalım sonu ne olacak.

2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    İnşaallah sağlıklı şekilde biter.
    Ruhsal ve bedensel anlamdaki etkilerini yazabilirsen memnun olurum.
    Ben cesaret edemem açıkçası.

Keto derken, 30 gram altını mı kastediyoruz. Bir sınırın var mı

3. PrensDK

PrensDK Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tıp Öğrencisi
    Yer:
    Antalya
    Hepsini yazıcam; çünkü gördüğüm keto diyete girip günlüğü tamamlayan kimse yok. Ve evet 30 gr Karbonhidratın altında kalacağım. 150 gr Protein ve 160 gr Yağ alacağım.

4. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    1 seneye yakın süredir ketojenik diyet uyguluyorum, sorunuz olursa severek cevaplarım.

5. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Ben birkaç soru sormak istiyorum.
    1- 1 yıl boyunca 30 gram altında mı kaldınız yoksa farklı değerlerde mi yaptınız ve aralarda carb yükleme dönemleriniz oldu mu?
    2- Yağ yakımı ve kas inşasına, nasıl bir etki hissettiniz.?
    3- Bu tarz diyetler, 20-25 kilo fazlası olanlara da uygun mudur?
    4- Low carb da, protein ve yağ alımı konusunda vücut ağırlığının kaçta kaçı alınmalı?
    5- İ.Fasting ile combo yapılabilir mi?

6. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Yağ yakımı ile eş zamanlı kas inşası konusunda diğer tüm diyetlere göre daha iyi sonuç aldım.
    Ketojenik beslenme 20-25 kg. fazlası olanlara da uygundur.
    Bu sürecin tamamında hem IF hem de paleo/primal tarz beslenme uyguladım, uyguluyorum.
    Low carb düşük karbonhidrat beslenme demek, ketojenik diyet ise ketozis halinde olmanız, ketojenik diyet low carb olsa da bu ikisi birbirinden farklı. (yanlış anlaşılma olmaması adına yazdım)
    Makro besin dağılımlarını hep gram cinsinden yaptım, genel olarak karb 30 gr altı, protein LBM x2 yani 140 gr. civarı, yağ ise kalorik ihtiyacıma göre değişkendi.
    Ketojenik diyette 2 tip karb yükleme var, cyclical ve targeted. Bunların ikisini de ketojenik diyette 8-12 haftadan önce yani tam adaptasyon gerçekleşmeden önermem. Bunlardan targeted 2 kez denedim, ikisinde de belirgin fark görmedim. Cyclical hiç denemedim.
    Ketojenik diyeti 1 ay yapacağım demişsin, bu süreçte gerçek faydalarını görmek zor, tam adapte olmuşken bıracaksın yani zor kısımlarını çekeceksin.
    Karb olmadığından insulin seviyen düşecek, vücut elektrolit tutamayacak, günde normal yediklerine ek olarak minimum +5 gr. sodyum, 1,5 gr potasyum, 0,5 gr magnezyum takviyesi öneririm, aksi takdirde keto flu denen enerji düşmesi yaşarsın (tansiyon düşmesine benzerdir)

Dvrmchrky bunu beğendi.
  7. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
  8. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Öyle diyorsa öyledir, ben bunların hiç birini yaşamadım, ketojenik diyetle beslenen 100'den fazla kişiyle iletişimim oldu, tek birinden kas kaybettim ya da beyin fonksiyonlarım yavaşladı lafı da duymadım :)

Dvrmchrky bunu beğendi.
  9. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bu konu bayağı bir güncel kalmaya ve tartışmaları alevlendirmeye devam edecek gibi:)

10. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Haklısın tartışılır ama ben tartışanlardan biri olmak istemiyorum. Benim söylediklerim, savunduklarım belli, arzu eden dinler, arzu etmeyen dinlemez. Ketojenik diyet ve yöntemleriyle ilgili sorunuz varsa cevabı bende var, "ama" larınız varsa siz bilirsiniz nasıl isterseniz derim.

11. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Benim amacım tartışmak değil, öğrenmek.
    Amcamın oğluna ve Teyzemin kızına önermiştim (Hakim olmadığım bir diyeti üstünkörü google okumaları ile önermem hata tabi)
    Şimdi en azından öğreneyim diyorum.
    Amcamın oğlu, yüksek tansiyon hastası.Teyzemin kızı ise şeker hastası.Çok düşük karbonhidrat alımı zarar verir mi diye araştırmaya çalışıyorum.

12. PrensDK

PrensDK Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tıp Öğrencisi
    Yer:
    Antalya
    @Güç ve Fitness teşekkür ederim yardımın için. 1 ay yapmakta amacım yağ oranını istediğim seviyeye çekmek. Bir de bir tecrübe olsun istiyorum ki seneye diyet yapacağım zaman direk uygulayabileyim.

Mineral konusunda; günde 2 adet sade soda içiyorum, bir de Pharmaton kullanıyorum. Daha fazlasına gerek var mıdır?

13. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Karbonatlı su, bu diyette gider mi ?

14. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Yok senin tartışmak istediğini düşünmedim, basitçe keto kötü diyene hayır iyi demeyeceğimi belirtmek istedim :)

Kesinlikle yetmez, +5 gr. sodyum, 1,5 gr potasyum, 0,5 gr magnezyum
    Bunları tutturmayacaksan hiç başlama çünkü 2-3 gün sonra enerji seviyem düştü diye bırakırsın. Benim ketoya geçtikten sonra powerlifting antrenmanımın arasında enerjim düştüğü için gidip tuz yaladığım olmuştur, o kadar hayati bir fark yaratıyor. Kemik suyu öneririm, ayrıca magnezyum için ekstradan hap olarak 250 mg. alman gerekir büyük ihtimalle.

Karbonatlı su ile ilgili bir bilgim yok ne yazık ki.

15. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Hocam zahmet olmazsa, kilonu ve günlük rutin beslenme programını yazabilir misin?
    Tabi metabolizma hızı ve kişinin yaşı da etken olabilir ama genel bir bilgi edinmek açısından nasıl besleniyorsun low carb da ya da keto da...

16. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    IF ve paleo beslendiğim ve karnım doyduğu sürece çeşitlilik çok aramadığım için benim beslenmem iyi bir kriter olmaz.
    Her gün mutlaka maksi boy (1k g. civarı) mevsim yeşilliği içeren salata yiyorum, mümkün olduğunda bol çeşitli, bu neredeyse hiç aksamıyor. Mevsim sebzeleri haftada 2-3 kez yiyorum.
    Haftada 2 gün balık, 2 gün hindi, 3 gün kırmızı et yakalamaya çalışıyorum. Beyaz et yediğim günler salatamda zeytinyağı ve varsa avakado oluyor ve bazen ek olarak tereyağlı yumurta yiyorum. Her gün bir bardak kefir içiyorum, makrolarda sıkıntı yaratmadığı günler eski kaşar tüketiyorum. Meyve belki haftada 1-2 yarım porsiyon.
    Kalori alımım 2500-3000 civarında değişiyor, 84 kg. ım 172 boyundayım.

17. PrensDK

PrensDK Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tıp Öğrencisi
    Yer:
    Antalya
    Beslenme programının bizi aştığı çok aşikar zaten. Biz beyaz et dışında et yemiyoruz ne yazık ki. Dediğin gibi bir güç kaybı olursa tuz kullanmaya başlarım aklımda bulunur artık Teşekkürler

18. sosgezbir

sosgezbir Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Karbonhidrat ı az almak zararlı diyenlere kulak asmayın öyle olsa tüm Türkiye dünyanın en zeki milleti olurduk baklava börek ile. Kontrollü alınmış tam tahıllar, ara ara meyveler, sebzeler ve diğer gıdaların içindeki karbonhidratlar vücut için yeterli. Gerisini vücut yağ olarak depolamak için kullanıyor zaten. Basit şeker içeren meyveler konusunda da fruktoz oranı az olanı almak faydalıymış. Fruktoz vücutta toksit madde olarak karşılanıyor. Enerjiye çevrilmeden direkt yağ sentezi için kullanılıyormuş

Sent from my ZUK Z1 using Tapatalk

Sayfayı Paylaş