PRE WORKOUT TEST

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve redpack tarafından 3 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. redpack
  Offline

  redpack Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2014
  Mesajlar:
  744
  Beğenileri:
  429
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  sporcu
  Yer:
  istanbul
  Performans artırmak, kaslarda canlılık ve idman motivasyonu için antrenman öncesi alınması gereken gıda takviyelerini bir üründe toplayan üreticiler, sporcular için paket halinde üreterek bir ticari hizmet gerçekleştirmişlerdir. Antrenman öncesi neler alınması gerektiği konusu geçmişte çok tartışılmış olsa bile, bugün tartışmaksızın hazır takviye edici ürünleri yanımızda buluyoruz. İstisnasız bu ürünleri gerek reklam vasıtasıyla gerekse deneyerek ideal programımızı kuruyoruz. Yoğun çalışma sonrasında, Vücutbilim takımı sizler için 21 ayrı idman öncesi alınmasında tavsiye edilen ürünleri sporcular üzerinde test etti. Bu test sonuçlarına göre her ürüne puan vererek bir tablo oluşturdu.

  Dünya’da ilk defa yapılan bu analiz tablosunda Türkiye, Almanya, Hollanda ve Amerika devletlerinde irtibatlı arkadaşlarla birlikte analizler yapıldı. Bu ülkeler dışında kullanıcı memnuniyetlerini araştırırken Rusya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerden de bağlantılı ülkelerle irtibat kurulup bilgi alındı ve çalışıldı.  Pre Workout ürünleri bağımsız bir kadro ile bilimsel anlamda sporcular üzerinde test edilmiştir. Farklı ülkelerde ve Türkiyede yapılan bu çalışmalar, sadece etki konusunda bir ışık oluşturması için yapılmıştır. Hiç bir marka ve ürünü kötü gösterme, düşük ve zayıf ürün olarak lanse etme yada x bir firmayı büyütme gibi bir derdi ve niyetimiz yoktur. Lütfen aşağıdaki ürünlere bakarken bu anlattığımız tabloyu göz önüne alarak okuyunuz. Çünkü, aşağıdaki tablo bir ranglist (ranking) değildir.  ÜRÜN İÇERİK SUNUŞ

  1.MusclePharm (Assault) 90 puan

  1.Universal (Animal Pump) 90 puan

  2.Muscletech (Nanovapor) 85 Puan

  2.Bsn (No-Xplode) 85 Puan

  2.Universal (Animal Rage) 85 puan

  3.Mutant (Mayhem) 80puan

  3.BPI Sports (1.M.R) 80puan

  3.Biotech (Nitrox Theraphy) 80 Puan

  3.Allstar (Raw Intensity) 80 Puan

  3.Trec Nutrition(Saw) 80 puan

  3.Scitec Nutrition(Hot Blood) 80 Puan

  4.Dymatize (Xpland2x) 75 Puan

  4.Driven Sports (Craze) 75 Puan

  4. Gaspari(Super Pump Max)75 Puan

  4. Cellucor (C4Xtreme) 75 Puan

  5.Usp labs (jack3d) 70 Puan

  6..Olimp (Amok) 65 Puan

  6.Weider (X-Plosive Fight) 65 Puan

  6. Peak (Speed Serum) 65 Puan

  7. Ronnie Coleman(Myo Blitz) 60 Puan

  8.Weider (nos-x) 55 Puan


  MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ


  1.MusclePharm (Assault) 95 Puan

  1.BPI Sports (1.M.R) 95 Puan

  1.Universal (Animal Pump) 95 Puan

  1.Usp labs (jack3d) 95 Puan

  1.Gaspari(Super Pump Max)95Puan

  1.Allstar (Raw Intensty) 95 Puan

  1.Trec Nutrition(Saw) 95 Puan

  2.Muscletech (Nanovapor) 90 Puan

  2.Bsn (No-Xplode) 90Puan

  2.Mutant (Mayhem) 90 Puan

  2. Dymatize (Xpland2x) 90 Puan

  2.Driven Sports (Craze) 90 Puan

  2.Cellucor (C4Xtreme) 90 Puan

  2. Weider (X-Plosive Fight) 90 Puan

  3. Universal (Animal Rage) 85 Puan

  3. Biotech (Nitrox Theraphy)85Puan

  3. Weider (nos-x) 85 Puan

  3.Scitec Nutrition(Hot Blood) 85 Puan

  4.Olimp (Amok) 80 Puan

  5. Ronnie Coleman(Myo Blitz) 75 Puan

  5.Peak (Speed Serum) 75 Puan


  VÜCUT BİLİM EKİBİ ARAŞTIRMASI


  1.MusclePharm (Assault) 95 Puan

  1.BPI Sports (1.M.R) 95 Puan

  1.Universal (Animal Pump) 95 Puan

  1.Usp labs (jack3d) 95 Puan

  1. Mutant (Mayhem) 95 Puan

  2.Allstar (Raw Intensty) 90 Puan

  2.Muscletech (Nanovapor) 90 Puan

  2. Universal (Animal Rage) 90 Puan

  2. Gaspari(Super Pump Max)90Puan

  2. Dymatize (Xpland2x) 90 Puan

  3.Biotech (Nitrox Theraphy)85Puan

  3.Driven Sports (Craze) 85 Puan

  3.Cellucor (C4Xtreme) 85 Puan

  3. Scitec Nutrition(Hot Blood) 85 Puan

  3.Bsn (No-Xplode) 85Puan

  3.Trec Nutrition(Saw) 85 Puan

  4. Weider (X-Plosive Fight) 80 Puan

  4. Ronnie Coleman(Myo Blitz) 80 Puan

  5. Olimp (Amok) 75 Puan

  5. Weider (nos-x) 75 Puan

  6.Peak (Speed Serum) 70 Puan


  TOPLAM PUANLAMA

  1.MusclePharm (Assualt) 280 Puan

  1.Universal (Animal Pump) 280 Puan
  2.BPI Sports (1.M.R) 270 Puan


  3.Allstar (Raw Intensty) 265 Puan

  3.Mutant (Mayhem) 265 Puan

  3.Muscletech (Nanovapor) 265 Puan
  4.Universal (Animal Rage) 260 Puan


  4.Usp labs (jack3d) 260 Puan

  4.Gaspari(Super Pump Max) 260 Puan

  4.Trec Nutrition(Saw) 260 Puan

  4.Bsn (No-Xplode) 260 Puan
  5.Dymatize (Xpland2x) 255 Puan


  6.Biotech (Nitrox Theraphy)250 Puan

  6.Driven Sports (Craze) 250 Puan

  6.Cellucor (C4Xtreme) 250 Puan

  6.Scitec Nutrition(Hot Blood) 250 Puan
  7.Weider (X-Plosive Fight) 235 Puan

  8.Olimp (Amok) 220 Puan

  9.Weider (nos-x) 215 Puan

  9.Ronnie Coleman(Myo Blitz) 215 Puan
  10.Peak (Speed Serum) 210 Puan  (Not: Bu bir ranglist sıralaması değildir.)  Soru-Cevap

  - Neden Pre-Workout ürünlerini analiz etmeyi düşündünüz?

  “Proteinlerden sonra bizlere sorulan en çok sorulardan birisi Pre Workout ürünleri olmuştur. Bu konuyu ekibimiz ile tartıştık ve araştırılmasına karar verdik. Son zamanlarda ciddi oranda konuşuyor olması bizide hareketlendirdi. Dünya genelinde bunun araştırmasını daha rahat yapabileceğimize karar verdik ve bu çalışmayı gerçekleştirdik”

  - Bu çalışmayı kimlerle yaptınız ve ne kadar sürdü?

  “ Türkiye’den Emre ve Murat, Hollanda’dan Burhan, Almanya’dan Andreas-H.Joachim-İgnazio-Dr.Sandra ile çalıştık. 2013 Haziran ayında çalışmaya başladık ve 2014 Ocak ayında çalışmamız tamamen son buldu.”

  - Neden 3 ayrı puanlama ve araştırma tablosu kurdunuz?

  “Dünya genelinde bu tür ürünlere puan verilirken, internet anketi veya kişisel düşüncelere göre yapılır. Bizler öncelikle önemli olduğunu düşündüğümüz bazı etken maddelerin, test edeceğimiz ürünlerde yer alıp almadığına ve uyumlu kombinasyonlarını ele aldık. Daha sonra Dünya genelinde müşteri memnuniyetlerini araştırdık. Özellikle bu araştırma için 5 aylık bir çalışma sürecinden geçildi. Çünkü sadece anketler değil, bizzat spor salonları ve bilinen sporcuların fikirleri kaleme alındı. Son olarakta ekibimiz, sporcular üzerinde dikkatli ve yoğun bir şekilde ürünleri test etti. 3 ayrı puanlama tablosu daha sonra birleştirilerek ortaya GENEL bir tablo çıkarıldı. Puanlama sonuçları itibariyle yorum yapmamayı uygun bulduk. Bütün olumlu olumsuz yorumları siz değerli okuyuculara ve sporseverlere bırakıyoruz.”

  - Ürünleri sporcular üzerinde nasıl analiz ettiniz? Anlatırmısınız?

  “Farklı bölgelerde bulunan arkadaşlarımız, X bir ürünü alarak 10 farklı sporcu üzerinde öncesi-sonrası olmak üzere yakın takibe alarak incelemede bulundu. Ürünü kullanan sporcular, kullandığı ürün markasını ve birçoğuda ne kullandığını bilmiyordu. Aynı sporcu üzerinde bir gün plasebo etkisiyle analiz yapıldı ve bir başka günde ise aynı idman metodu ile çalışarak Pre workout ürünü test ettirildi. Sporcularda aradığımız ve özellikle dikkat ettiğimiz konu, sporcunun ürünü almadan 1-2 gün öncesinden kesinlikle hiçbir takviye almamış olmasıdır. Bundan daha önemlisi de o sporcunun dışarıdan herhangi bir İLAÇ kullanmamış olmasıdır. Bu noktada steroidler ve büyüme hormonları öncelikle olmaması gereken ilaçlardır. Her bir ürün 10 ayrı sporcu üzerinde test edilmiştir. Mesela Burhan Bozdağ arkadaşımız, X bir ürünü 8 erkek ve 2 bayan sporcu üzerinde denemiştir. Aradan 1-2 hafta geçtikten sonra Y ürünü yine aynı sporculara aynı metot ile test etmiştir. Daha sonra üçüncü ve dördüncü derken toplam 6 farklı ürünü aynı sporcular üzerinde analiz etme şansı bulmuştur. Andreas Gurev arkadaşımız ise, Amerikan askerleri üzerinde ve strongmanciler üzerinde analiz etmiştir. 10 ayrı sporcu üzerinde x ürünü test etmiş, bir diğer ürün için ise farklı 10 sporcuya denetmiştir. İgnazio ise Futbol, Basketbol ve Vücutgeliştirme dallarında erkek bayan sporculara 5 ayrı ürünü analiz ettirmiştir. Burhan Bozdağ ve Murat Kılıç, bu araştırmalar içerisinde sadece kafein vererek aynı sporcu üzerinde etkileri incelemişledir.”

  - Bilimsel bir çalışma yaptığınızı söylüyorsunuz. Peki Kan testi yaptırdınız mı?

  “Bilimsel çalışma metodunu uyguladık. Akademik bir çalışma gerçekleştirmedik. Bunun için üniversite ve bilim adamlarıyla birlikte çalışmak gerekir. Bizim çalışmalarımız Bilimsel bir metottur. Amacımız doğruya ulaşmak için etki-tepki ve sonuç meselesini iyi analiz etmek ve sorulara cevap bulabilmek için çalışmayı gerçekleştirdik. Ürünlerin sporcular üzerinde nasıl bir etki bıraktığını araştırdık. Dolayısıyla yan etkileri ve vücut iç mekanizmasındaki olumlu-olumsuz etkilerini analiz etmedik. Bunun için daha kapsamlı ve otoriter bir çalışmaya ihtiyacımız var. Araştırmada bazı sporcu arkadaşlarımız arasında kan testi yaptıranlar olmuştur. Hatta bazı ürünler, kalp ritim sorunu çıkarmış, bazıları ise alerjen etki sağlamıştır. Fakat biz bunları puanlamaya tabi tutmadık. Çünkü araştırdığımız nokta farklıdır.”

  - Neden Ranglist oluşturmadınız?

  “Ranglist(ranking) uygulamalarında şampiyon olmak yda göstermek söz konusudur. İkincilik, vasat bir ürün yada kötü bir ürün olma sınıfları yer alıyor. Örneğin X firması ile Y firması ortalama aynı etkiyi vermesine rağmen, birisi 2. Sırada yer alırken, diğeri ise 7. Sırada yerini alıyor. Okuyucular bunu gördüğünde İyi ve Kötü ürün diye ayırıyorlar. Oysa ürünlerin %90’ı aynı durumdadır. Belki bir başka ürün için farklı görüş verebiliriz fakat Pre-Workout ürünleri için Şampiyon ürün yada berbat ürün diye bölmemiz oldukça zordur. “

  - 21 adet ürünü araştırmışsınız? Bu çok değil mi?

  “ Takım halinde 35-40 pre-workout ürünü çıkardık. Daha sonra bu ürünlerden 25 tanesini listeledik. Ürünleri temin ettikçe sporcular üzerinde test ettik ve araştırmasını yaptık. 21 ürün sayı olarak fazlada olsa, normalde test edilmesi gereken en az 5 ürün daha vardır. Herşeye rağmen en çok ürünü detaylı bir şekilde araştıran bizler olduk.”  - Pre-Workout ürünler hakkında analize gerek yok diyenler var. Kafein al ve idman yap sonuç aynı deniliyor. Bu durumda analiz ederken biraz boş bir araştırma olmuyor mu?

  “ Pre-Workout ürünlerden beklentiler belki sporcudan sporcuya değişebilir. Bazıları sadece performans ve nefes artışı arıyor. Bir diğer sporcu ise kuvvetinin artmasını istiyor. Bir diğeri, ağırlık egzersizlerinde kasların genişlediğini canlı görmek istiyor. Bir başkası ise sadece motivasyon olsun diyor. Belkide idmanda boşalan depoyu doldurmak niyetindedir. Bizim araştırmamızda sporcuların %70’i bu saydıklarımızın hepsini istiyor. Araştırırken hem bu noktaya baktık hemde üreticinin verdiği reklama değer verdik. Yani daha çok performans artışı bekleyen bir üretici den biz başka bir talep arzulamadık. Bir sporcuya sadece kafein verdiğinizde, idmandaki vücut reaksiyonunu analiz edebilirsiniz. Dolayısıyla kafeinin getireceği etki ile iyi bir pre-workout ürünün getireceği etki aynı olmaz. Eğer siz sürekli pre-workout alıyorsanız aradaki farkı belli bir zaman sonra hissetmeyebilirsiniz. Unutmayalım ki, sürekli gıda takviye alan, kafeinli içecekler içen sporcuların pre-workouttan tam istifade edememesi normaldir.”

  - Herşeye rağmen bu çalışmanın şampiyon ürünü veya ürünleri olması gerekmez mi?

  “Bu doğru bir yaklaşım olmaz. 21 ürünü yukarıdan aşağıya sıraladığımızda belki 8 ürünü aynı kategoriye koymamız mümkün. Bu durumda 8 adet ürünü şampiyon göstermek komik olur. Bu 8 ürün arasından bizler şampiyon seçersek o zaman geride kalan 6-7 ürüne haksızlık yapmış oluruz ve buna hakkımız yok. Okuyucular listedeki ürünleri görerek kendine göre yorum yapabilir ve bizim gösterdiğimiz ilk 3-5 ürünü kabul edebilir yada bir tanesini seçip bunu favori gösterebilir. Böyle yaptıklarında hata işlemiş olmaz. Şampiyon ürünü seçmek bizim işimiz değil. Buna ancak siz karar vereceksiniz.”

  - Siz bir sponsor firma ile çalışmadığınız için böyle rahat davranıyor olabilirmisiniz?

  “Böyle düşünülmesini normal karşılıyoruz. Fakat emin olun ki, "x" veya "y" firması bize sponsor olsa bile bizim çalışma şeklimiz ve puanlamamızda değişiklik olmaz. Belkide bu net tavrımızdan dolayı sponsor olmak istemediler. Aksi takdirde sponsorluğa karşı değil, bizzat destekliyor ve istiyoruz.”

  Sonuç:

  Pre Workout ürünlerini önyargısız ve bağımsız bir şekilde analiz ettiğimizde, ortaya çıkardığımız sonuçların %90’ı birbirlerine benzer durumdadır. En yüksek Puan alan bir ürün ile daha düşük puan alan ürün arasında mükemmel bir ayrılık yoktur. Bu açıdan idman öncesi alınması gerekenleri araştırınız ve beklentinizi ürün etiketine içeriğine bakarak alınız. Lütfen doktorunuza danışmadan ürün kullanmayınız.

  Son olarak;

  Quick Fit Spor Salonu ve McFit Spor Salonlarına yardımlarından dolayı, ürün temini konusunda Andreas Gurev ile Burhan Bozdağ arkadaşlarıma ve ürünlerin araştırma sürecinde yurt dışında yoğun çalışan bilim dostu Hans Joachim’e teşekkürlerimi bir borç bilirim.
   
  kdrklc54 ve aesthetics bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş