Powerlifting ve Armwrestling

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve PowerLifter2018 tarafından 13 Şubat 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. PowerLifter2018

PowerLifter2018 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle merhabalar hepinize.Ben bu camiiada yeniyim hemde baya yeniyim.Sizin yılların tecrübesi ile edindiğiniz bilgilere ihtiyacım var kısaca.Simdi kendimi tanıtarak başlıyım.Yasim daha 15,boyum 186 santim kilom 79-80. Powerlifting ve Armwrestling , özellikle Armwrestling, e karşı çok büyük bir İlgim var .Bu sporların antrenman programlarını uygulayarak güçlenmek istiyorum .

Şimdi daha powerlifting antrenmanını uygulayali 2 hafta olmadı .Az bir spor geçmişim de var. Antrenmanın sadece powerlifting antrenmanı ve ben bunda bazı şeyleri değiştirmek ve eklemek istiyorum ama kafama göre de yapmak istemiyorum.

Şuan ki antrenmanım:
    Pazartesi:
    5x5 squat
    5x5 bench press
    5x5 ağırlıklı barfiks

Çarşamba
    5x5 squat
    1x5 deadlift
    5x5 overhead press
    5x5 ağırlıklı dips
    Cuma
    5x5 squat
    5x5 bench press
    5x5 Bentover row

Şimdi konuya devam etmeden önce sporumu fitness salonu yada evde yapmıyorum.Kaldigim yurdun ufak bir spor odası var orda yapıyorum.Z bar vs de olmak üzere birkaç çeşit alet var.Yani yukarıdaki programda çoğu hareketi yerine getirebiliyor um.Lakin her alette yok tabii.Yaniyapacağınız önerileri buna göre yaparsanız çok müteşekkir olurum.

Konuya geri dönecek olursak ben bu antremani aynen uygulamiyorum.Agirlikli Barfks ve ağırlıklı dipsi imkanlar neticesinde yapamıyorum .(birazda bahane)
    Bunlar dışında antrenmanlarıma Z bar curl,yumruk sınav,mekik,dumbell rows ve bunlar dışında adlarını bilmediğim bilek hareketlerini kesinlikle eklemek istiyorum
    Bu adını bilmediğim hareketler den bazıları : 5kg lık bir ağırlığı alıyoruz hava atıyoruz düşerken tutuyoruz ve bunu tekrarlıyoruz .
    Duvara havlu koyuyoruz eli yumruk yapıp havlunun üstüne koyuyoruz ve vücudu kol aracılığı ile ileri ve geri ilerletiyoruz. Bu ikisi dışında dumbell ile yapılan bilek hareketleri ve eli kuvvetlendiren sıkma aleti ile yapılan hareketleride programa eklemek istiyorum.

Ama hangi günler kaç set kaç tekrar yapmalıyım ? İşte sıkıntım bu.Bu konu hakkında sizin görüşlerinize ihtiyacım var.Ayrica ben bu bodybuildinge,powerl powerl e vs yeni başlayanların 1 ay boyunca yaptığı adaptasyon programını yapmadım.Yapmalimiyim ? Hani antremana daha yeni başladım zaten bir aylık adaptasyon programını yapıp sonra baştan mi başlasam ? Görüşlerinize ihtiyacım var.Supplement yada herhangi bir protein tozu/barı kullanmıyorum .Birçok nedenden ötürü . Evet önerileriniz nelerdir?

2. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Dostum internette yerli yabancı tüm kaynakları elimden geldiğince yıllardır araştırıyorum :) Özellikle bilek güreşi için bu hareketlerin hepsi gereksiz. Powerlifting bb felan yapmak istersen devam et ama illa bilek güreşinde gelişmek (sadece okulda veya arkadaşlarınla yapmak istyorsan tabiki yaptığın her türlü ağırlık çalışması yardımcı olur) derece yapmak istiyorsan tamamiyle bilek güreşine özel çalışmalar yapmalısın. Bunun da başında masa antrenmanı geliyor. Sanılanın aksine bilek güreşi kastan çok teknik ve eklem sağlamlığına bakıyor. O yüzden normal vücut geliştirme powerl. hareketleri pek işine yaramayacaktır. Varsa yakınında ki bir bg kulübüne gidip ordan herşeyi öğrenebilirsin :)

3. PowerLifter2018

PowerLifter2018 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ben zaten bilek güreşinde derece yapmak felan pek istemiyorum.Sadece okulda arkadaslarla yapmak için .powerl powerl i ise de güçlenmek için.Benim tek merak ettiğim hem powerlifting hemde Armwrestling antremani yaparak hem bileği hemde vücudumu güçlendirebilirmiyim?

4. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Tabiki de. Sonuçta powerlifting yaparken genel olarak güçlenir, bilek güreşinde de faydasını görürsün. Tekrar vb. bilgiler için forumda araştırabilir veya youtube kanallarından bilgi alabilirsin.

5. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    powerlifting güçlenmek için en iyi yol değil powerlifting almancada 3 lü kaldırış anlamına gelir yani squat deadlift bench pressini maksimum hale getirirsin ama bu senin gücünü göstermez bir tek deadlift gösterir squatta bench presste güç için o kadar önemli değil strongmanler önem vermiyor squat ve bench presse çok fazla yani amacın güçlenmekse powerlifting bunun iyi yollarından biridir ama en iyi yolu değildir

6. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    powerlifting almancada 3lü kaldırış anlamına gelir derken ?

7. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    Kraftdreikampf demek powerlifting kraft güç drei 3 kampfta savaşma yarışma demektir 3lü kaldırış yarışması demek yani türkçede yani squat bench deadlift yani powerliftingin güçle çokta ilgisi yok gerçek güç mesela 20 kiloluk bir çantayı ne kadar yukarı atabilirsin bir arabayı ne kadar çekebilirsin 1 dakikada 200 kiloluk deadlifti ne kadar kez kaldırabilirsin dev topları yüksek bir tahtaya kaç sürede kaldırabilirsin sırtında traktör lastiğiyle ne kadar hızlı gidebilirsin powerlifting squat bench deadliftte ne kadar iyi olduğuna bağlıdır gücüne değil

8. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Kardesim sporları kıyaslamayı bırakmalısın. Bana göre 20kg çantayı kaldırıp 80kg bench press
    yapamıyorsa bir anlamı yoktur o adam güçlüyüm dememelidir veya başkasına göre kaç kilo kaldırdığından ziyade kendi vücudunla nasıl çalıştığın barfiks şınav vb. hareketlerde ki performansın önemlidir. Yani yok asıl güç bunda gelişir bu daha iyi gibi bir yaklaşım doğru olmaz. Kim ne isterse onu yapar.

9. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    kim ne isterse onu yapar ama
    kim ne isterse onu yaparda powerliftingin güçle alakası boksta güç ne kadarsa o kadardır powerliftingde merkezi sinir sistemi adaptasyonu teknik esneklik cesaret güçten önce gelir yani amacınız saf güçse powerliftingin çok bir alakası yok squat bench deadliftte iyi bir güç sahibi olmak istiyor yarışmalara katılmak istiyorsanız ya da bundan keyif almak istiyorsanız yapın ama tek amaç güçse powerlifting yapmak 3-4. seçenek olması lazım powerliftingden ziyade çok daha iyi antreman metodları var güç için

Sayfayı Paylaş