Orhan Gencebay ve Led Zeppelin

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve Paradise_In_Dubs tarafından 4 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. Paradise_In_Dubs
  Offline

  Paradise_In_Dubs Üye

  Katılım:
  25 Ocak 2009
  Mesajlar:
  114
  Beğenileri:
  48
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İzmir
  grup üyeleri, vanity fair dergisine, "biz yıllarca bir türk müzik adamının ritm, riff ve altyapılarını inceleyerek, bu ritm, riff ve altyapıları kendi müziğimizde kullandık, bunu da ilk defa buradan söylüyoruz; o türk'ün adı da orhan gencebay'dır." şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. söz konusu dergi , odtü öğrenci temsilcileri konseyi başkanı, odtü sosyoloji bölümü öğrencisi berkay orhaner ve adını şu an hatırlayamadığım bir üniversite akademisyenimiz tarafından orhan gencebay'a, mtv de yayınlanan benim mtv m programının çekimleri sırasında ulaştırılmıştır. isteyen herkes bu dergiye ve dolayısıyla bu açıklamalara, orhan gencebay'ın asistanları üzerinden ulaşabilir. bu durum zaten, jimmy page nin, kashmir de kullandığı riffler ve pena tekniğinin, gencebay ın ", bırakın da yaşayalım" eseriyle zirve yapan, batı müziği motiflerini bağlamaya uygulayarak, bir de bunu klasik türk müziği tambur sistemi ile entegre ederek oluşturduğu, kendine has tezene tekniğiyle olan büyük benzerlikle dahi fark edilebilir. jimmy page kashmir eserinin bestelenme aşamasını anlatırken, sitar icrasını hindistan, morrocan, ortadoğu kaynakları üzerine oturttuğunu belirtiyor. 73 yılında bestelenip, 75 de lp ye konan eserin birçok bölümünde, gencebay ın 72 çıkış tarihli, aşk pınarı rifflerine rastlanabilir.
  söz konusu olay, okan bayülgen in kral çıplak programında, orhan gencebay ın ağzından da teyit edilmiştir. ohio university deki bir tezde, jimmy page nin gencebay dan, müziğin ilahı olarak bahsettiği malum programın kayıtlarında mevcuttur.
   
  pijamap bunu beğendi.
 2. gencebayorhan
  Offline

  gencebayorhan Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  235
  Beğenileri:
  144
  Ödül Puanları:
  53
  Kashmir şarkısının fade out bölümündeki partisyonlar Orhan Gencebay'ın aşk pınarı eserinin iskeletini oluşturan arşelere işaret ediyor.Bunun dışında genel olarak bakıldığında Gencebay etkisi sound'a yansımış o yıllarda..Gencebay da batıdan çok beslenmiş, muazzam bir sentez yakalamıştır. 1982 yılında çıkan Leyla İle Mecnun LP'sinde yer alan Kolay Değil eserinin sonundaki bağlama solo psychodelic jazz duyumunda Türkiye'de eşi benzeri görülmemiş bir solodur..Örnekler çoğaltılabilir..
  Orhan gencebay Türkiye'nin dünyaya açılan penceresidir..Arabesk deyimi onun deryasında bir nokta olabilir anca..
   

Sayfayı Paylaş