Optimum ürünlerinde domuz jelatini

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Ray1 tarafından 8 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba.

Predatel, yazdıklarında eksik bazı bölümler var ama bu supplement değil din tartışmasına girdiği için, benim de konuyla ilgili 3-4 mesajım editlendiği/silindiği için işi oraya götürmemek lazım. Maddeler halinde yazayım izninle;

1. Firma getirdiği maldan sorumlu. Bakanlık değil. Hele ki etiket içeriğini saklayan firma iyice sorumlu. Bunun adı en hafif tabiriyle kaçakçılık oluyor zaten. Bakanlık yakalarsa 'bir daha yapma' demeyecek, zaten kaçakçılık be dolandırıcılık cezası kesecek.

2. Ben konuyla ilgili bir mail attım bakanlığa. Yanıt gelmezse başka başvuru kaynaklarım da var, onları devreye sokarım. Hiç olmadı kendim kullanmam ve çevremi bilgilendiririm.

3. Olay bir haklar meselesi değil. Belli açılardan yasak bir ürünün ya zararının gizlenmesi, ya yasak değilmiş gibi davranılması ya da bu konuda yanıltıcı bilgiye başvurulması. Yani bu ülkede domuz ürünleri satılması yasak değil. İsteyen gider alır ve yer, içer ne isterse yapar. Ama bu ürünler satılırken bir şart var. İçinde ne olduğu belirtilmeli. Yani benim yazdıklarım gayrımüslimlerin hakkına tecavüz değil. Bilakis onların da hakkını koruyan bir uygulama.

4. Tamamen objektif gözle bakılırsa, sığır proteinleri ile domuz proteinleri arasında kalite farkı var. Sığır proteinleri daha kaliteli ve haliyle daha pahalı. Bu konuda zaten sağda solda makaleler bulunup incelenebilir. Domuzun tercih edilme sebebi ucuzluğu. Hayvanlara bile yediremiyorlar bazı yerlerde bu ürünü ama nedense insanlara, sadece üç kuruşluk kar için kaskallamayı biliyorlar.

5. Son olarak konuyu dini tartışmaya getirmemekte fayda var. Ben elbette ki domuz ürünlerini bu sebeple kullanmıyorum ama amacım islamı ya da başka bir dini tartışmak değil. Amacım, benim gibi hassasiyetleri olan arkadaşların bu gibi ürünlerde aynı sıkıntıları yaşamaması. Bunu paylaşmaktan doğal birşey de yok çünkü bu ülkede çok büyük bir çoğunluk bu konularda hassas ve insanlar bilgili olsa, bu düşük kaliteli ve sakıncalı ürünler, sadece ülkemizde değil dünyada da daha az üretilecek. Bunu da üreticilerle yazışmalarımdan ve onların terminolojisinden çıkarıyorum. Kimisi 'şu yıldan itibaren hiç kullanmıyoruz' gibi şeyler yazarken, kimisi 'kesinlikle kullanmıyor buna çok dikkat ediyoruz' filan diyor. Çünkü daha önce de yazdığım gibi yurt dışında yahudi ve müslümanlar domuz kullanmıyor ve bu da azımsanmayacak bir pazar.

Admin arkadaşa not; yazarken din tartışmalarına girmemeye azami önem gösteriyorum ama demek ki giriyorum. Silme yaparken sadece ilgili bölümü silip mesajın kalanını bırakırsanız sevinirim.

Selamlar.

Predatel bunu beğendi.
  2. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Ray,

Asaga yukari ayni seyleri dusunuyoruz. :) Nike yukarilarda bi yerde guzel bi aciklama getirmisti konuya. Ama nedense tatmin edici olmamis ki hala din konusulmaya devam edildi.

Bakanlik onayli urunler kullanildigi zaman ortada sorun falan kalmaz diye dusunuyorum.

Kacakcilik yapan firmalar konusunda elimizden pek bir sey gelmez. Zaten her urunun (bildigim kadari ile) bu sadece supplement icin gecerli degil icerigi belirtilmek zorunda. Cikolatatdan tutun da peynir, zeytin ekmek vs.. Ha soyle birsey daha var jelatinin hammadesini belirtecek kadar detaya inerler mi bilmiyorum. Ve iste burada bakanlik devreye giriyor. Zaten bu yuzden varlar... Biz de eger urun bakanlik onayli ise guvenmek zorundayiz. Alipta lab testi yapacak halimiz yok :)

3. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bu ikinci bahsetiğim ürün yani dymatize likid amino zaten bakanlık onaylı ki, her yerde resmi olarak satılıyor ve içinde de jelatin var. Üstelik bu da domuz jelatini ama adamlar bu bilgiyi saklamış.

Yani tüketici bilinci ve teşhir gerekiyor. Protein tozlarında pek rastlanmıyor ama içinde jelatin geçen ürünlere dikkat etmek lazım. Adamlar birkaç saat içinde yanıtlıyor soruları. Bir mail atıp sormak lazım ama daha da önemlisi bu sorular onları domuz ürünlerinden kaçınmaya zorlar zaman içinde çünkü yırtdışında iş biraz öyle olmuş gibi.

Selamlar.

4. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Ray1 bak bir noktayı gözden kaçırıyorsun. Sen firma saklıyor ve bilgilendirme yapmalı diyorsun. Fakat Türkiye'de satılan ithal edilen ürünlerin üstünde ki ambalaj Türkçe değildir. Genelde İngilizcedir. Yani adamlar Türkiye'ye özel ambalaj yapmazlar. Ürünler Türkiye'ye gelir. Depolanır bakanlığın öngördüğü şekilde üstüne içindekiler kısmı - meşalesi gibi şeyler yazılır. Bu yazıların bulunduğu kağıtlar zaten ekstradan kutuya yapıştırmadır. Şuan evde olsam sana bir kaç supplementin kutusunun resmini çekip daha iyi anlatırım.

Yani eğer Türkiye'ye gelen üründe domuz jelatini varsa bu markanın açıklamaması değildir. Bu Türkiye'de o malı alan kişilerin yani Türkiye disbiritörü yada bunu kontrol etmeyen bakanlığın hatasıdır. Burada kimse çıkıp markaya sen bu ürünü Türkiye'de satıyorsun ama gerekli bilgilendirmeyi yapmıyorsun diyemez. Sonuçta adamlar kendi ülkelerinde bu gayet serbest ve normal bir şey. Aksine bu malı biz ithal ettiğimizden bu tür şeyleri ithal eden firma veya bakanlık yapmak zorunda.

Sen dersin ki bu ürünün içinde domuz jelatini var fakat Türk disbiratör bunu belirtmemiş sonradan bastırılan etikette yada bakanlık buna karşı sessiz kalmış dersen, tamam haklısın denir. Ama orjinal kutuyla gelen bir supplemente üretici belirtmedi diyemezsin :)

AxiboY bunu beğendi.
  5. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba kauss

Aslında gözden kaçırmıyorum ama neyse. Şöyle anlatayım; forumda linkler ile ilgili bir sıkıntı olabilir diye tarifli yazacağım. Bir okursan anlayacaksın.

Google.com.tr a gir ve dymatize likit amino yaz. Ama com.tr olsun ki sırasını oradan vereceğim.

Oradan üçüncü sıradaki linki aç ve içindekileri oku jelatini gör.

Ardından 6. Sıradaki onlşne siteye gir ve oradan içindekilere bak. Jelatin gizlenmiş. Yok. Sonra diğerlerini dene. Mesela hepsiburdada da satılıyor ürün. Orada da gelatin gizlenmiş. Bazı sitelerde gizli. Özellikle yoğun ve çok satan sitelerde.

Anlatabiliyor muyum ? Mesele bakanlık meselesi filan değil burada başka bir tezgah var.

Bakanlık ya da devlet kurumlarına bilerek pas atılıyor. Mesela burada bile çoğu kişi sanıyor ki bakanlık onay vermez domuz olunca. Hayır bakanlık onay verir ama 'içerik belirtme' şartı koyar. Ama firmalar uyanık. Bakanlık domuza izin vermez filan diyerek eldeki jelatinleri satıyorlar. Birçok kişi de malesef buna inanmış. Yok arkadaşlar böyle birşey.

Sanırım bu sefer anlatabildim.

Selamlar.

6. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Ray1 dedigin gibi yaptim. Sanirim bb.com u diyorsu fakat domuzla alakali bir sey goremedim yada jelatini hakkinda.

Bugun bir universitenin dis ticaret bolum baskaniyla bu konuyu konustuk. Firmalarin ozel bir etiket basmasi gerekmiyormus. Yani Turkiye pazarina girerken domuz ilgili su icerir yada icermez yazma zorunlulugu yokmus. Turkiye de gumrukten girerken de iceriginde domuzla alakali bir sey var mi yok mu diye bakilmazmis.

Fakat sunu da dedi misal, yillik 10 bin degilde 100 bin kutu alirsin. Almadan once sartlarini koyarsin dedi. Yani elinin guclu olmasi lazim. Malesef Turkiye de supplementler bu kadar yaygin olmadigi icin boyle bir sey olmaz.
    Hatta bir kac ornekte verdi fakat telefondan girdigim icin yazamiyorum. Ama soyle diyeyim ulker arap ulkelerine acilirken adamlar biz bunda domuz yagi vb.olmadigina dair bir yazi koyarsaniz aliriz yoksa almayiz demisler. Yani mantigi siz anlayin.

Tabi Turkiye icin ozel uretim yapan firmalarda olabilir.

letsev bunu beğendi.
  7. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Uzun uzun linkler vb. ayarladım ama nedense gönderim sırasında sorun oluştu ve hepsi gitti. Neyse kısaca yeniden yazıyorum. Yabancı siteler değil, yerli sitelerde de kimisinde gelatin içeriği belirtiliyor kimisinde ise belirtilmiyor. Aşağıdaki linklere bir göz atın ve oradan ürün içeriğini kontrol edin, göreceksiniz. Açık bir müşteriyi yanıltma, hatta adını koyalım, bir sahtekarlık ile karşı karşıyayız;

http://www.***************/DYMATIZE-Liquid-Super-Amino-23000-946-ml-Berry-SUPER-INDIRIM-,PR-717.html

http://www.***********.com/?urun-1555-Dymatize-Liquid-Super-Amino-23000-mg--946-ml.html

http://www.**********.com/ProductDetail.aspx?CategoryId=6&ProductId=967

http://www.****************/liste/d...ls.aspx?productId=sporop578&categoryId=354033

Yukarıdaki ilk iki linkte ürün içeriğinde gelatin belirtiliyorken, son iki linkte, üstelik daha büyük satıcılar olan bu sitelerde, onca detaya rağmen gelatin "uçmuş, gitmiş". Sizce bu bir yanlışlık mı sadece ? Bence değil açıkçası...

Neyse, özetle siz de sormuş soruşturmuşsunuz ve aslında söylediklerimi teyid etmiş tanıdığınız akademisyenin söyledikleri. Bakanlık içeriği kontrol etmez, domuz ürünü varsa bunu geçirmeyeyim demez. O başka kontrolleri yapar.

Ama bazı arkadaşlar sanıyor ki, bakanlık bunlara bakar. İhbar olsa, içinde domuz ürünü olsa, incelese bile onun satışını engellemez bakanlık. Sadece "etiketinde içeriğini belirt" der.

Satıcılar ise bazen yalancılık yaparlar. Mesela "domuz ürünü yok, olsa bakanlık buna izin vermezdi" filan derler. Üyeler bunlara inanmasın. Yapmaları gereken şey basit. Bir ürünü yurt dışı siteden de kontrol etsin ve içinde jelatin varsa, bir mail atıp sorsun üreticisine. Üreticiler bu konudaki mailleri düzenli olarak ve hızlı cevaplıyorlar.

Kimse Türkiye'de satılanlarda olmaz filan demesin boş yere. Olur, olduğunu ortaya koyuyorum işte. Gerekirse 5-6 lira fazla verip, aynı zamanda daha kaliteli bir ürün olan sığır jelatinli ürünü almakta fayda var...

Selamlar.

Not: tahmin ettiğim gibi linkler sansürlendi. Ama google'dan "dymatize likit amino" ibaresi arandıktan sonra çıkan (türkiyedeki satıcıların) linkleri bunlar ve ilk sıralarda geliyorlar zaten. En son sıradaki de "hepsiburda" linki zaten...

Son düzenleme: 11 Ekim 2012
  8. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar madem bu konu acıldı hemen el atayım kimseyi yanlıs bilgilendirmeyelim ben bu konunun üzerine cok düstüm ve dayanamayıp süleymaniye vakfının fetva sitesine sordum ve yanıt gecikmedi

http://www.kurandersi.com/konulu-kuran-sohbetleri/2009/helal-gida.html

buradan da okuyacagınız gibi jelatin kimyevi degisime ugradıgı için domuz jelatini bile olsa helal oluyor zaten bende böyle okumustum cogu yerde Süleymaniye vakfının cevabı ile içim dahada rahatladı.Ama yine de hersey kendi sorumlulugunuzdadır karar sizindir bodyforumtr kardeslerim ben bu konunun üzerine cok düsmüstüm yurtdısından cok supplement aldıgım icin o yüzden paylasmak istedim tabi takdir sizin.Bu arada yine de emin olamayan arkadaaslar için eger durumları varsa weider dir Türkiye için üretilen weiderlerde hep balık jelatini kullanılıyor içi rahatlamayan arkadaslar gönül rahatlıgıyla weider kullanabilirler

AxiboY, AngryHun ve Kauss bunu beğendi.
  9. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123

Bu konuyu ilk okuduğumdan beri senin mesajını bekliyordum hakankabaoglu, biraz geç oldu ama yine de attın mesajı :) Bilgilendirme için teşekkürler.

hakankabaoglu bunu beğendi.
  10. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar yanlış anlaşılmasın bu konunun üzerine ben bu yazıyı görünce düsmedim 1 sene önce body e basladıgım zaman baslamıstım arastırmaya sonra yaklasık 7 ay önce Süleymaniye Vakfından aldıgım cevabı mailimde saklamıstım sitesiyle beraber simdi lazım oldu o yüzden paylastım Süleymaniye vakfının vermiş olduğu cevap içimi çok rahatlatmıstı acıkcası o yuzden su an rahatca her ürünü kullanıyorum yukarda paylaştığım linkte Süleymaniye Vakfının sitesinde sırf bu konu üzerine verilmiş üniversite konferansları bulunmakta ve Kuran dan ayetlerle herşey açıkça belirtilmiş kimyevi değişime uğrama olayı domuz jelatini bile olsa veya haram baska bi hayvan ürünü bile olsa sonucta kimyevi degisime ugrayıp tamamen farklı bi yapıya büründüğü için Kuran da helal olarak geçmekte ve bunun hakkında ayetler bulunmakta dediğim gibi yinede içi rahat etmeyen arkadaşlara eğer durumları varsa tavsiyem weider ürünleri weider sadece balık jelatini kullanıyor gönül rahatlıgıyla tüm weider ürünleri kullanılabilir karar sizindir kardeşlerim iyi çalışmalarbench_O

11. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba.

Ben de birçok kaynak araştırdım ama bu verdiğin site ve tek tük bir iki yer dışında, çok büyük bir ekseriyetle tüketilmemesi gerektiği yazıyor. Ben aldığım ürünü tüketebilmek için lehte fetva aramıyorum. Böyle ararsam illa birşey bulurum. Hiç olmadı zekeriya beyaz ya da yaşar nuri gibi biri çıkar her halta helal diyebilir.

Ama bunlar dini tartışmaya giriyor. Gerek yok. Üzerinde tartışma olması bile tüketilmesinde dikkat edilmesi anlamına gelir ki, hele bilirkişilerin büyük çoğunluğu tüketilmemeli diyorsa, bence tüketmemek lazım.

Neyse benden bu kadar. Bundan sonrası kişinin kendi kararı.

Selamlar.

12. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    Bak dostum ben bu konuya cok düşmüştüm ve cok fazla araştırdım internette tüketmeyin yazan yerlerin hiçbirinde ne ayet ne hadis herhangi birsey yok adam domuz haram jelatini de haramide deyip kestirip atmış hepsi.Oncelikle Süleymaniye vakfında oyle Zekeriya beyaz yasar Nuri vs oyle hicbi insan yoktur ve Turkiyede ki en güvenilir birkaç fetva veren aydin hocalardan olusan bı vakiftir nitekim birçok üniversitede çeşitli konularda konferans aydınlarını bilgi vermektedirler ki sırf bu konu icin jelatin konusu yani Bursa da üniversitede konferans vermişlerdir ki link i açıp okursan adamlar direk haram degildir vs falan dememişler konuyu geniş geniş Kuran i Kerim den ayetlere açıklamışlar ama kullanmayın diye yazan sitelerde hep domuz haram jelatini de haram deyip kestirip atmışlar kardesim domuzda jelatin yok ki dis derisi fabrikada kimyevi degisime uğrayıp ondan sonra jelatin oluyor yani domuzla ilgili hicbi eser kalmıyor.Ama yine de dediğim gibi tercih senindir kullanmayabilirsin sana tavsiyem weider kullan hepsi balık jelatinli urunleri ama fiyatı biraz tuzludur.

13. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Domuz konusunda mı ayet/hadis yok ? Emin miymiş o kişiler ?

Bu arada, jelatin sadece deriden elde edilmiyor. Aynı zamanda kemikler de kullanılıyor. Neyse, ben diyanet'e bir mail atıp soracağım durumu ayrıntıları ile birlikte. En güvenilir kurum orası sonuçta...

Selamlar...

maximum bunu beğendi.
  14. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam dostum sen kullanma ama burada da bilmediğin konular hakkında millete an yanlis fetvalar verme eger cok düşünüyorsan kullanmazsin olur biter bu kisiler dediğin adamlar Türkiye nin en alim adamları ayrica ayet hadis yok jelatinle ilgili ben cok aradim okudum bulamadim adamlarda yok ki yazmamislar varsa göster de görelim adamlar herseyiyle açıklamış derdin ne senin ?hem bilmiyorsun hem cahil cahil konusuyorsun .Bilmiyorsan öğren okuyorsun yok su yok bu adamlar dediğin koskoca Süleymaniye Vakfı.Sen bu kafayla body falan yapamazsın zaten yaptığını düşünmüyorum

maximum bunu beğendi.
  15. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Jelatin konusunda ayet/hadis mi bekliyorsun sen ? Neyin kafası bu ? Jelatin denen şeyin üretildiği sene veya tarihi biliyor musun ? Neyi niye çarpıtıyorsun. Kuran ve hadiste domuz ile ilgili şeyler var mı yok mu onu söyledim. Ve evet var. Git ara öğren "domuz ürününün tüketimi" konusunda her şey var zaten.

Bilmemne vakfına sormuşmuş filan. Bana ne bilmemne vakfından. Yüzlerce vakıf var öyle. Doğru mu yanlış mı ne bileyim. En doğrusu diyanettir kuşkusuz. Diyanete soracağım deyince, neden böyle abuk subuk yazıp zırvalamaya başladın ki ? Sen git ne istiyorsan kullan. Ben sana kullanma mı dedim. Dikkat çektim o kadar. Çokbilmişliğin gereği var mı ? Bu konularda okuduğun/yazdığın eserler var da, benim mi haberim yok ?

16. ismail217

ismail217 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    öncelikle şunu söyleyeyim multipower ın helal sertifakası vardır ve bu sertifika kendi sitesinde yayınlanmıştır. ve sitesinde ürünlerimizde domuz yağı ve ürünleri bulunmamaktadır diye yazmışlar. birde ultimate markasının sitesine bakmadım ama buda helal sertifakası var diye duydum.

diğer bir konu domuz gelatini haram olmasıyla ilgili ise sülaymaniye vakfının hiçbir fetvasını dikkate almam ben. fetvadan çok fetvanın kimin verdiğine bakmak lazım. süleymaniye vakfı bu sene yaptığı söylemlerle kendini bitirmiştir. böyle fetvalardada ne ben ne başkası kafasına göre yorum yapamız. çünkü islamda bence diye bir kavram yoktur. bir konu araştırıken önce kurana bakılır kurandada belirtilmemişse hadise ve sünnette bakılır neyse en son yine bilgi yoksa alimlere bakılır. buradada mezhep kavramı çıkıyor. mezhebini belirledikten sonrada o mezhep bu konuda ne diyor diye bakacaksın. bunun için fetvaları sormak yerine fıkıh kitaplarına bakılır. eğer günümüzde çıkan bir harammı helalmi kavramı için mezheplerde bilgi mevcut değilse günümüzdeki alimlerin görüşü dikkate alınır. onların fetvası uygulanır. bunun için sülaymaniye vakfını 50 kere düşünün derim.

Padisah91 ve kenan_23 bunu beğendi.
  17. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Katılıyorum önemli ölçüde. Yani A vakfı ya da B vakfı ya da A kişisi B kişisi değildir burada önemli olan. Karar için ben ya kendini kabul ettirmiş ve üzerinde uzlaşılmış büyük alimlere (ki onların çoğu şu anda hayatta değil, fetva veremez) ya da büyük organizasyonlara inanırım. Mesela Diyanet çok büyük bir organizasyon ve güvenilir. Bunun dışında tabi başka kaynaklara da inanılabilir ama tarafların "ihtilafta" kalmaları söz konusuysa, bence A/B vakıfları ile değil, Diyanet gibi büyük organizyonları göz önünde tutmak daha doğru olur. Ben bu konuda ciddi bir ihtilaf görüyorum. Dolayısıyla, sorup araştırmakta fayda var. Öyle "ben arkadaşa sordum, onun babası hoca, iyi bilir bu işleri" türü cevaplar, ya da "A vakfı kraldır, başkasını tanımam" türü yaklaşımlar sağlıklı olmayabilir.

Yukarıdaki sertifikaları bilmiyorum ama eğer alacağınız üründe kosher sertifikası varsa (ki bu da yahudilerin helal sertifikasıdır), gözü kapalı alabilirsiniz çünkü onlarda kurallar bizden bile çok çok daha sıkıdır.

Bu bahsettiğiniz iki marka, muhtemelen kosher sertifikalıdır aynı zamanda. Zaten kosher olan, aynı zamanda helal sertifikalı oluyor ve kosher çok çok uzun süredir var olan bir sertifikasyon.

Bir de Universal markasına dikkat çekeyim. Buradan da birkaç ürün aldım. Kimisinde jelatin vardı ve bu sebeple, farklı zamanlarda mail attım ve yanıtları "%100 BEEF" oldu. Anladığım kadarıyla onlar da domuz jelatini kullanmıyorlar ama kimseye kefil olmak mümkün olmaz bu işlerde...

Öte yandan mesela Body Strong diye bir marka var. Biraz ucuzdur da. Bunlar ise tam tersi, ne kullandıklarını bile bilmiyorlar. Her ürünü ayrı ayrı fason ürettiriyorlar anlaşılan çünkü adamların yanıtı "valla içinde ne var bilmiyoruz, riskli görüyorsanız kullanmayın" şeklinde oldu :)

Burada bir önemli nokta da şu olabilir;

Yahudi veya müslümanları da "pazarlarına katmak isteyen" üreticiler, pek kullanmıyor domuz ürünleri. Çünkü bu iş çok ciddiye alınıyor ABD'de ve malum, tazminatlar korkunç boyutlarda. Bizim ithalatçılar bu konuda bilinçli değil. Bir çoğunun böyle konulardan haberi bile yok. Soran olursa hemen "bizimkinde yok" deyiveriyorlar ama bunlar güvenilir değil. Belki bizler çok daha fazla sorguladıkça, onlar da ciddiye alarak yurt dışına baskı yaparlar.

Selamlar...

---------- Post added at 02:17 ---------- Previous post was at 00:22 ----------

Evet arkadaşlar,

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki şekilde etraflı bir soruyu Diyanet İşleri Başkanlığına yönelttim. Soruda objektif olmaya çalıştım ve aklıma gelenleri sıraladım. Sadece konunun mezhepsel yönünü sormayı unuttum ama haram söz konusuysa mezhepler arası fark olmaz sanırım. O mekruhlar için geçerli olur herhalde...

Gelen yanıtı da sizlerle paylaşacağım.

Bu arada geçmişte yazılmış sorulara baktım da, domuz bağırsağından sosis doldurmak da caiz değil denmiş. Bu jelatin kapsüle benzer bir durum çünkü. Hatta bağırsak soyuluyor sosiste belki ama jelatinde yutuyorsunuz. Domuz içeren ürünleri alıp satmak gibi şeyler zaten caiz değil denmiş. En ilginç fetva da şöyle: Domuzun insana verebileceği zararların tümü ortadan kaldırılsa bile, domuzun haram olma vasfı ortadan kalkmaz denmiş (ki Kur'an hükmüne dayanmışlar galiba). Bu da Süleymaniye vakfının "kimyasal değişime uğradı jelatin helal" tezini çürütüyor gibi ama cevabı beklemek lazım önce. Malum, yarım hoca dinden, yarım doktor candan edermiş adamı. Orjinal soru metni aşağıda.

Selamlar...
    --------------
    Merhaba,

İlaçlar için kapsül olarak kullanılan malzeme var. Bu bazı ilaçlarda domuz jelatininden, bazılarında ise sığır jelatininden yapılıyor. Jelatin ise, hayvanın deri ve kemiklerinin kaynatılması ve bazı işlemlerden geçirilmesi ile elde ediliyor.
    Buna göre;
    1. Muadili yoksa, bu ilaçları kullanmak caiz midir ?
    2. Bu ilaçların muadilleri varsa ve bunu öğrenmişsek fakat ilacı da daha önce almış bulunduysak, kullanımı caiz midir yoksa atılıp, muadilinin alınması mı gerekir ?
    3. Eğer kullandığımız şey bir ilaç değil de, bir sporcu besiniyse ve kullanılmasında ciddi faydalar olmakla birlikte sığır jelatininden olan muadilleri de varsa, İslami açıdan hükmü nedir ?
    4. İnternette bazı ortamlarda (Süleymaniye Vakfı gibi) bazı sitelerde, bunun caiz olduğuna dair bir takım fetvalar verildiği görülüyor. Buna karşılık kimi site ve organizasyonlarda ise, kesinlikle kullanılmaması gerekiyor deniyor. Bu durum biraz kafa karıştırıyor. Konuyla ilgili bilimsel bir değerlendirme http://www.kurandersi.com/konulu-kuran-sohbetleri/2009/helal-gida.html linkinde yer alıyor ama İslami konuları salt bilimsel çerçevede değerlendirmek eksik olacağı gibi, benzer değerlendirmelerle tam tersi sonuca ulaşanlar da var.

Bütün bunları göz önünde tutarak, konu ile ilgili değerlendirme yapabilir misiniz ?

18. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    attıgın ve paylastıgın mesaj sayısından foruma yeni üye oldugun belli sırf bu konu icin de üye oldugun belli bak dostum bilmiyorsun hemde cahil cahil konusuyorsun zaten adamlar domuz haram demişler ama kimyevi değişim diye birşey var anladın mı ve kimyevi değişime uğrayan şey ister domuz ister baska haram birsey olsun kimyevi değişime uğradımı helal olur cünkü domuz la ilgili hiçbirşey kalmaz.Sen biliyor musun içtiğin ilacların kapsüllerinin hepsinin jelatinden yapıldığını ve hiçbirinde yazıyor mu bunlar sıgır jelatini diye birşey hasta olup ilac kullanıyorsun kim bilir içinde hangi hayvandan elde edilmis jelatin var ama kullanıyorsun dimi simdi de gelmis burada artizlik yapıyorsun triplere giriyorsun cocuk musun sen?ya neden bilmedigin birseyi kabullenmeyi bilmiyorsun

OKUMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR İÇİN BU DA YAZININ ORJİNALİDİR VEDİĞİM LİNKE GİRERSENİZ VİDEOLU ANLATIMI VARDIR ÜNİVERSİTE KONFERANSI.

Türkiye’deki fıkıhçılar yılda bir kez toplanırlar. Bu yıl Bursa’da Uludağ Üniversitesinde toplandık. Önümüzdeki yıl inşallah İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde toplanacağız. Toplantıya İlahiyatçılar, Kimyacılar, Veteriner Fakültelerinden uzmanlar katıldı. Bu yılki toplantıda “Helal Gıda” konusu işlendi. Dünyanın değişik yerlerinde Hıristiyanlarla Budistlerle Ateistlerle…vs beraber yaşayan çok sayıda Müslüman var. Böyle olunca Müslümanlar için ciddi sıkıntılar ortaya çıkıyor. Mesela bazıları diyorlar ki: “Peynir mayasına domuzdan elde edilen bir madde katılıyor. Dolayısıyla o mayayla yapılan peynir yenmez” “Kesilen hayvanlar İslami usüllere göre kesilmiyor” “katkı maddeleri (emülgatörler…vs) var. Bunlar hayvansal kökenliyse yenmez, bitkisel kökenliyse yenir”

Bunlar ciddi sıkıntılar. Çünkü jelatin maddesinin katılmadığı şey hemen hemen kalmadı. Jelatin genelde havyasal kökenli üretiliyor. Bunlar hangi hayvanlardan üretiliyor? Yurtdışından gelen peynir…vs. gibi gıdalar konusunda yaklaşım nasıl olmalı?

İşin ticari yanı da meseleleri giriftleştiriyor. Tarih boyunca bazı kişiler insanlar üzerinde manevi baskı oluşturup para kazanma yolunu hep seçmişlerdir. Günümüzde bazıları helal sertifikasından bahsediyor. Helal sertifikası, helal damgası olur mu hiç? Haram damgası olur. Bazıları helal sertifikası vermek helal damgası basmak istiyor. Helaller sayılamayacak kadar çoktur. Her bir basacağı damgaya karşı bir kuruş alsa bile büyük bir rant elde edecek. Ama haram damgası basacak olsa üç-beş damgada kalacak. Onun için kimse haram damgasından bahsetmiyor. Allah teala Kur’an’da helalleri mi sayıyor haramları mı? Haramları sayıyor çünkü helaller saymakla bitmez. İşte bunlara dikkat etmek lazım. Buna bir de bilgi eksikliği eklenince meselenin içinden çıkılamıyor. Mesela bazı gıda kimyacıları fetva vermeye kalkıyorlar. Hatta gıda kimyacısı olmayan bazı insanlarda kendini bu konuda yetkili sayarak kitap yazıyor dernek kuruyor vs. Tamam hassasiyet güzel ama bu konuda önüne gelenin fetva vermesi yanlıştır. Çünkü eksik bilgiyle hareket edenler ciddi sıkıntılara yol açıyorlar. Ben bundan önce de buna benzer toplantılara katılmıştım. Bu arkadaşlara sürekli şunu söylüyoruz: “Lütfen siz fetva vermeyin, gıda kimyası konusunda bize gerekli bilgileri verin”

Bu girişten sonra “Helal Gıda” konusunu işlemeye başlayalım:

HELAL GIDA
    Konumuzun özünü kimyasal değişim oluşturuyor. Bu kimyasal değişim tabiatta sürekli olur. Yediğimiz gıdalar hep bu kimyasal değişim ile olur. Mesela yağmurun yağmasıyla yerde müthiş bir kimyasal değişim meydana gelir. Aynı su ve aynı topraktan kimi tatlı kimi acı bin bir türlü meyve ve sebze yetişiyor. Mesela toprağa hayvansal gübre atarsınız o çeşitli kimyasal değişimlere uğrar ve domates oluşur. İnsanlar gübreyi pis kabul ederler fakat o gübrede yetişen bütün gıdaları yerler. İşte bu maddenin kimyasal değişiminden kaynaklanır. Kimyasal değişimle alakalı bazı ayetlere değineceğiz.

İYİ YÖNDE KİMYASAL DEĞİŞİM

13. Ra’d 4:
    وَفِي الْأَرْضِ قِطَعٌ مُتَجَاوِرَاتٌ وَجَنَّاتٌ مِنْ أَعْنَابٍ وَزَرْعٌ وَنَخِيلٌ صِنْوَانٌ وَغَيْرُ صِنْوَانٍ يُسْقَى بِمَاءٍ وَاحِدٍ وَنُفَضِّلُ بَعْضَهَا عَلَى بَعْضٍ فِي الْأُكُلِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ
    Yeryüzünde birbirine komşu kıtalar, üzüm bağları, ekinler, bir kökten ve çeşitli köklerden dallanmış hurma ağaçları vardır. Bunların hepsi bir su ile sulanır. Yemişlerinde onların bir kısmını bir kısmına üstün kılarız. İşte bunlarda akıllarını kullanan bir toplum için ibretler vardır.

16. Nahl 65
    وَاللَّهُ أَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَحْيَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَاَ
    Allah gökten bir su indirir. O suyla ölümünden sonra yeri diriltir…

16. Nahl 66
    وَإِنَّ لَكُمْ فِي الْأَنْعَامِ لَعِبْرَةً نُسْقِيكُمْ مِمَّا فِي بُطُونِهِ مِنْ بَيْنِ فَرْثٍ وَدَمٍ لَبَنًا خَالِصًا سَائِغًا لِلشَّارِبِينَ
    Sizin için en’amda ibret vardır. Onların karınlarında fers ile kanın ayrışmasından oluşan içenlerin boğazından kayan halis bir sütü size içiririz.

Ayette geçen en’am: tüm hayvanlar değil sadece koyun, keçi, inek, deve cinsidir. Bunu Enam suresi 142, 143 ve 144. ayetlerden anlıyoruz. Enam 4 çift hayvandır. Yani 8 hayvandır.
    Fers; bağırsaklara kadar hazmedile hazmedile gelen gıdaların bağırsaklardan süzüldükten sonraki haline denir. Bağırsaklardan süzülen fers kana karışır ve kan ile vücutta gezer. Kan fersin taşıyıcısıdır. Fersi alan kan önce karaciğere gelir ve orada işlenir sonra vücudun her yerine gider ve tüm hücreleri bu fers ile besler. Kan bağırsaktan alınan fersi doğum yapmış bir hayvanın memesine getirince meme kandaki fersi kandan ayırıp alır, kan yoluna devam eder. Meme özel bir sıvı salgılayarak bu fertsen süt imal eder.

Kan da fers de aslında pistir. Bunlar yalın halde yenmez içilmez. Ama Allah Teala bu iki pis maddeyi önce ayırıyor sonra (bir sıvı ile) fersin kimyasını değiştiriyor. Sonra mucize içecek olan süt meydana geliyor. İşte bu Allah’ın ayetlerindendir. Allah Teala bundan ibret alın diyor.

Ayette geçen ibret kelimesi çok önemlidir. İbret ders almak demektir. Yani bir yerde gördüğünü başka yerde kullanmaya ibret denir. Ayette bunda size bir ibret vardır deniyor. Yani bu sistemi siz de kullanın demektir. Sistem maddenin kimyasının değişmesi sistemidir.

Bu ayetle ilgili yapılan bir yanlışa da değinelim:
    Bu ayete mevcut meallerin hemen hemen hepsi eksik anlam vermişlerdir. Meallerin çoğu “min beyni fersin ve demin” cümlesini “kan ile fışkı arasından” diye çevirerek “min beyni” kelimesine “arasından” anlamı vermişlerdir. Yani “vast” anlamı vermişlerdir. Evet beyn kelimesi o manaya da gelir. Ama “beyn” kelimesinin asıl anlamı “ayırmak” demektir. Yani “beyn” “firak” anlamındadır.

KÖTÜ YÖNDE KİMYASAL DEĞİŞİM
    Peki maddenin kimyası her zaman iyi yönde mi değişir? Nahl suresini okumaya devam edelim:

16. Nahl 67:
    وَمِنْ ثَمَرَاتِ النَّخِيلِ وَالْأَعْنَابِ تَتَّخِذُونَ مِنْهُ سَكَرًا وَرِزْقًا حَسَنًا إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ
    Hurma ve üzüm ürünlerinden sarhoş edici bir şey de güzel bir rızık da üretirsiniz.Bunda aklını kullanan bir toplum için ayet vardır.

Üzümün ürünü denince üzümün şırası vb. akla gelir. Peki üzümün şırası sarhoş eder mi? Hayır etmez. Sarhoş edebilmesi için o şıranın kimyasının değişmesi lazım. Buna kimyasal değişiklik yani fermantasyon denir. O şıranın kimyasını değiştirince o sarhoş edici içkiye dönüşüyor ve haram hükmü kazanıyor. O içki yeniden bir kimyasal değişiklikle sirkeye dönüşse kimyası değiştiği için hükmü de değişiyor ve helal oluyor. Peygamberimiz sirke için “Sirke ne güzel bir katıktır” diyor.

İnsanın elini bile vurmak istemediği fers ve kan, kimyasal değişiklikle tertemiz süt olduğu gibi Allah tealanın şiddetle yasakladığı içkinin kimyası değişince de sirke gibi güzel bir rızık oluyor. (Zaten sirke elde edilirken o önce içki oluyor sonra sirkeye dönüyor. Yani sirke oluşturulurken bekletilme evresinde o önce içki oluyor. Kimyasal değişiklik devam ettiği için en son sirkeye dönüşüyor.)
    İşte bu ayetten müthiş bir hüküm çıkıyor: Bir madde kimyasal değişim geçirdiği zaman yeni girdiği şeklin hükmünü alır.

İşte üzümüm kimyası değiştirilerek haram olan içki de helal olan sirke elde edilebiliyor. Aynı üzümden kimyasal değişiklik yapmadan üzüm suyu da elde edilebilir. “Yahu tertemiz üzüm ne olmuş onun biraz bekletilmiş suyu da helaldir” diyemezsiniz. Çünkü o artık üzüm suyu değil. O yeni bir isim ve yeni bir kimya kazandı dolayısıyla hükmü de değişti. Artık ona yaklaşamazsınız. Bazıları da “Efendim haram olan bir şey bir daha helallik hükmü kazanamaz” diyorlar. Nasıl kazanmıyor. Haram olan kan ve fers helal süte dönüyor, haram olan içki helal sirkeye dönüyor ya. Ayette Allah teala ders alın diye örnek veriyor. Bunları iyi okumamız lazım.

HER KİMYASAL DEĞİŞİM HÜKMÜ DEĞİŞTİRİR Mİ?
    16. Nahl 68,69:
    وَأَوْحَى رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ
    ثُمَّ كُلِي مِنْ كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ
    68. Rabbin bal arısına şöyle bildirdi: “Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler edin.
    69. Sonra her türlü üründen ye. Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir” Onların karınlarından bir sıvı çıkar. O sıvının renkleri farklı farklıdır ve onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir toplum için bir ayet vardır.

Arı çiçekten aldığı nektarı karnında bir kesede kimyasal bir değişiklikle bala dönüştürür. Sonra bu sıvıyı (balı) peteğe yerleştirir. Balın oluşmasında da bir kimyasal değişiklik oluyor fakat buradaki değişiklik önceki ayetlerdeki kimyasal değişikliklerden farklıdır. Çünkü arının önceki yediği çiçek nektarı da helal bu nektarın dönüştüğü bal da helaldır. Yani her kimyasal değişim hükmü değiştirmez.

Bu konuda bizim fıkıh kitaplarında hükümler vardır. Mesela derler ki: “Şıra helaldir. İçkiye dönüşünce haram olur. İçkiden sirkeye dönüşürse helal olur.” Gerçi Şafiiler bunu kabul etmezler ama ayetlere baktığımız zaman Hanefilerin görüşünün doğru olduğu ortaya çıkıyor.

Mesela fıkıh kitapları; “bir tuz gölüne domuz düşse ve tuzlaşsa yenir” derler. Çünkü artık o domuz değildir yeni bir maddeye dönüşmüştür ve o maddenin hükmünü alır. Bizim ulema çok doğru olarak derler ki: “Maddede kimyasal değişiklik varsa artık o maddeye eski hükmü verilmez. Yeni dönüştüğü madde neyse onun hükmünü alır.”

Yalnız burada karıştırılmamsı gereken bir konu var. Pis süt yoğurt veya peynir yapılmakla helal olmaz. Mesela –afedersiniz- sütün içine idrar karışmış olsa o süt yoğurt olmakla değişiyor ama içindeki idrar değişmiyor ki o yine idrar olarak kalıyor. O sütü pis yapan zaten o idrardı ve idrar aynen duruyor kimyası değişmemiş dolayısıyla o yoğurtta pistir. Çünkü süt yoğurda dönüşürken idrar da yoğurda dönmez ki idrar yine idrardır. Sütü pis yapan madde hala yoğurdun içinde durduğu için o yoğurt da pistir. Bazıları bazı yanlış kıyaslarla kafa karışıklığına sebep oluyorlar. Onun için fetva vermek zor bir iştir. Ayet ve hadisler konusunda uzmanlığı olmayan kişiler sadece hassasiyet ve duygusallıklarla hüküm vermeye kalkmamalıdırlar.

EMÜLGATÖR

O toplantıda konuşan bir gıda uzmanı dedi ki: “Gıda katkı maddelerinin tamamı kimyasal değişime uğrar. Zaten kimyasal değişime uğramadan katkı maddesi olması mümkün değildir.” Katkı maddesi kimyasal değişime uğradığı zaman artık onun üretildiği maddeye bakılmaz. Kan ve fertsen üretilen sütün üretildiği maddeye bakan var mı? Herkes tertemiz içiyor sütü. Allah teala bundan ders alın demiyor mu? Peygamberimiz sirkeye güzel gıda demiyor mu? Halbuki sirke oluşma evresindeyken üzüm suyu kendi kendine önce içki oluyor sonra sirkeye dönüyor.

JELATİN
    Jelatin deri ve kemikten elde ediliyor. Bu sığırın derisinden ve kemiğinden de olur. Ama Avrupalılar bunu daha çok domuzun deri ve kemiğinden elde ediyorlar. Peki jelatin oluşurken kimyasal değişiklik olur mu? Toplantıya katılan Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü GÜNDÜZ Bey jelatinde kimyasal değişimin olduğunu söyledi. Çünkü collogene katılan bir asit ondaki hidrojeni alarak yeni bir madde oluşturuyor ona da jelatin deniyor. Burada kimyevi değişim olduğuna göre jelatin helal olur.

PEYNİR
    Bazıları batıdan gelen peynirlere haram diyor. Peynir mayası geviş getiren hayvanların kursaklarından elde edilir. Domuz ise geviş getirmez. Hayvanın besmeleyle kesilip kesilmediğini de gündeme getiriyorlar. Onu diğer dersimizde anlatacağız. Çünkü o uzun bir konu.
    Batıda bazı yerlerde mayanın içine %5 oranında domuzdan elde edilen enzimler katılıyormuş. Toplantıda doktorasını peynir konusunda yapan Doç. Dr. Recep ÇIBIK Bey peynir pıhtılanmadan sonra maya tamamen değişime uğrar ve eski yapısını büsbütün kaybeder diyor. Dolayısıyla bu tür peynirlere de haram denemez. Nitekim Mecusilerin ölmüş hayvanların kursaklarından elde ettikleri maya ile yaptıkları peyniri sahabe yemiştir.

SONUÇ
    1. Katkı maddeleri hangi maddeden üretilirse üretilsin kimyasal değişiklik geçirdikleri için helaldirler.
    2. Jelatin ister sığırdan elde edilsin ister domuzdan elde edilsin kimyasal değişime uğradığı için yeni hüküm kazanır ve katıldığı maddeler haram olmaz.
    3. Peynir mayası domuzdan elde edilmez. Mayaya domuzdan elde edilen enzimler katılsa bile peynir oluşurken maya tamamen değiştiği için bu da haram olmaz.

Prof. Dr. Abdulaziz BAYINDIR

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:53 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:47 ----------

Adamlar fazladan bir saat oruc tutuyoruz dedi herkes de buna dogru dedi ne bitirmesi kendini neyden bahsediyorsun adamlar bu sene daha da ünlü oldular.

Bakın arkadaşlar kullanmayacak olanlar yine kullanmasın kullanmak isteyenler yine kullansın herkesin tercihi kararı kendinedir sonucta herkes kendinden sorulacaktır o yuzden kimse cıkıp burda yok optimumda domuz jelatini bilmem ne konusmasın bosa eger cok müslümansan weider al kardesim multipower al ultimate al.Sunu bilmek gerekir fetva vermenin dinde yükümlülüğü cok büyükür o yüzden kimse kafasına göre cıkıp fetva vermez hele böle alim adamlar hiç vermez cünkü yanlıs birseyse o kadar insanın vebali bu adamlara yüklenecek adamlar bunu göze alır mı?mesela bu süleymaniye vakfı ne dedi 1 saaqt fazla oruc tutuyoruz dediler Kuran da ayette ne yazıyor beyaz ışık görünene kadar yani hava aydınlanmaya baslarkene kadar biz ama hava kapkaranlıkken oruca niyet ediyoruz degil mi.Neyse herkes kendine baksın isteyen kullansın isteyen kullanmasın bu kadar ama bu jelatin içtiginiz kapsül ilaclardan streç filmle korudugunuz yemeklerinize yediğiniz jelibonlara çokomellere kadar herşeyde var arkadaşlar bunu iyi bilin

Son düzenleme: 14 Ekim 2012
  19. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Olay dini tartışmaya dönüşmüş durumda olduğu için kilitliyorum. Mevzu neyin helal ya da haram olduğu değil, söz konusu üründe hangi maddelerin bulunduğu idi.

actively bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş