Op.DR. Serdar Erkan’ın VG hakkındaki röportajı.

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Alevra tarafından 7 Ekim 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Alevra

Alevra Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İzmir
    Son düzenleme: 7 Ekim 2013
  2. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    benim burda bu saatlerde filtre var videoyu izleyemiyorum izleyen biri varsa bana kısaca özetleyebilirmi
    videoda ne diyor?
    ne anlatıyor

3. Şeriatçı

Şeriatçı Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bende zamanında amatör futbol oynadım temel kavramları bilirim. Spora aniden başlamamalı bide aniden bırakmamak lazım . tempoyu gün geçtikçe arttırmak lazım. Bırakıcakkende bikaç hafta vucudu adapte ederek bırakmak lazım.

kerem191 bunu beğendi.
  4. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    vg sporunda steroid kullanmanın zararlarını anlatıyor çok aşırı kaslı olmak isteyenlerin zihinsel sorunlarının olduğunu söylüyor protein tozlarının steroidler kadar olmasada zararlı olabileceğini söylüyor yaşlı bbci boksörün hiç olmadığını söylüyor ama steve reeves reg park joe weider gibi bir çok sporcu yaşlılığını gördü bundan haberi yok sporun sağlık için yapılması gerektiğini söylüyor bilindik şeyler aslında en azından sadece yürüyün demiyor fitness bb yapın ama abartmayın diyor buda güzel bir şey

5. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    yaşlı bb elbetteki var ancak o yaşta o ağırlıklara girmek kolay değil
    o yaşta vucuduna hadi kalk bench press yapacağız demeside kolay değil
    doktorlar bunun farkında değil heralde
    ama zinde kalmak için elbetteki abartmadan yapmak lazım

6. nockeee

nockeee Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Videoda aktif olarak yapandan bahsetmiyor. Agir spor yapanlarin erken yasta olduklerinden bahsediyor.

Videoya gelecek olursak da doktorun kaygilarini hakli buluyorum. Bu konularin soruldugu hemen her doktor ayni sekilde cevaplar veriyorsa, demek ki bir bildikleri vardir. Sonucta insan vucudu onlarin uzmanlik alani.

nofear bunu beğendi.
  7. nofear

nofear Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    neredeyse bütün doktorlar spora değil vücut geliştirmeye karşı bende onları haklı buluyorum başka spor dallarıyla alıp veremedikleri bişey yok

8. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    aslında vg sporuda değilde korktukları steroidler doğal yolla vg yapınca yaşlılığını görürsün sonuçta

9. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2.kademe Vücut Geliştirme antrenörü
    Yer:
    Trabzon
    İlk başta hormon ilaçları ve doğal takviyeleri ayırmasaydı kapatacaktım ama izleyince adam baya bilgiliymiş. Diğer doktorlar gibi zararlıdır alma cart curt yok adam açıklamalı şekilde anlatmış hoşuma gitti. Her zaman bende doktorun dediğini söylerim bu supplementler doğal tamam ama içersinde nasıl bir katkı maddesi var bilmiyoruz o yüzden doğal diyemeyiz nasıl zararları var diyemeyiz. Zararı olmayan sanayi ürünü var mıdır ki. Tabiki hormon ilaçları yanında çok masumlar ancak bunlarında zararları illa ki vardır. Yani supplementler %100 zararsızdır savunanları ben hiç bir zaman anlamayacağım. Sanki tarlasında protein tozu yetiştiriyor :)

Şu konuda da haklı bu sporu çok fazla yapmak yarardan çok zararlıdır ancak bu sporu başlayıp da bırakan çok nadirdir. Doktorlar sporu sağlık açısından yapın zinde kalmak için yapın diyorlar. Ama bunlara uyan yoktur yani.

Mesela ben hafif ağırlık kaldırıp aerobik hareketleri yapsam benim için o spor eziyet olur. Dayanamam. Çoğu sporcu da böyledir.

Doktor her dediğinde haklı. İlk kez bir Türk doktoruna bu kadar hak verdim. Çünkü ayrıntılı şekilde anlattı. Ve bu sporda bu hormon ilaçlarında vs vs bilgisi fazlasıyla var. Doktora sadece ağırlık kaldırıp da çok yaşayan olmaz demesine katılmadım. Yukarıda arkadaş zaten çok fazla yaşayan efsanelerden örnekler vermiş.
    Ancak doktoru dinleyecek miyim hayır... Yarın öbür gün hormon ilaçları da alacağım. Her ne kadar doktorlar uyarsa da bunun ötesine geçemezler...

Son düzenleme: 13 Ekim 2013
    memmeat bunu beğendi.
  10. Nabalkas

Nabalkas Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Eskişehir
    tabiki onlar bu işin uzmanları olan kişiler fakat belirtmeden edemedim , klasik türk doktorları gibi "yanlıştır" "kötüdür" "zararlıdır" diye çamur atmasa da yine aynı bilinçte , taraflı yaklaşıyor olaya . Özellikle örnek vermek istediğim bi nokta şu ki protein tozunun etkilerinden giriyor, amonyak üre ve ürik asitten çıkıyor , bunların zararlarını anlatıyor , sonuç olarak da "bunların hepsi zararlı , doğal yoldan yapılmalı" diyor . Ancak hocanın kaçırdığı nokta şu ki doğal yoldan da alsanız bu yan ürünler meydana gelecektir ve de bunun doğrudan protein tozuyla ilişkilendirilmesi tamamen saçmalık , her şeyin fazlasının olduğu gibi proteinin de , protein tozunun da fazlası zararlıdır , ancak yağsız kas kütlesi sağlayan bu protein tozlarını sadece vücut geliştirmeciler kullanmıyor , dünya çapındaki 400 milyon~ vejeteryan da (ülkemizde yok denecek kadar azdır kendileri) protein ihtiyaçlarını bu tarz supplementlerden sağlıyor . Biz bb ciler öncelikli olarak bu icadın yağsız kas kütlesi yapmamıza yaraması sebebiyle kullanıyoruz.

kerem191 bunu beğendi.
  11. mecnun12

mecnun12 Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    dışarıda bir işe yaramayan doktorlar röpörtaj televizyon programı gibi şeylerle kendini bilgili sanıyor Türkiye garip hiç yaşlı vgci yok felan diyor Lou ferrignonun 62 yaşında ve son halini görse gene kılıf uydurur
    bu arada lou ferrignoyu merak edenler
    http://blog.zap2it.com/pop2it/lou-ferrigno-getty.jpg

12. mustafa088

mustafa088 Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    38
    Türkiyedeki çoğu doktor ölçüsüzlükten bahsediyor aşırı kullanım steroid alınımı önemli olan abartıyı kaçırmamak günlük ne kullanıyorsan ölçülü olmalı ve düzenli bir şekilde kullandığın ürünü yan etkilerini çalışarak azaltmak konuşan çok fazla doktor var fakat kalp büyümesi dediğimiz olay sporla birlikte büyüdüğü için kötü dengesiz bir büyüme değildir bu tamamen zorlanmayla olan bir büyümedir kalp'te bir kastır sonuçta bu büyüme normaldir büyüyen bir kalp daha fazla kan pompalanmasına daha iyi çalışıp adrenalin seviyesine katkısı olmaktadır sonuçta bu bir spor ve zararlı çıkılacağını düşünmüyorum ileriki yaşlarda tam tersine daha dinç sağlıklı bir vücut tabi düzenli bir şekilde yapılmasıyla Türkiyede çok fazla bilinçsiz sporcu var ve bu spora hevesli bir sürü genç, ilk önce bilinçlenmek gerek çoğu sporcu 1-2 ayda vücut geliştireceğine inanıyor yalan yanlış haberlerden, örnek olarak: 2 ayda vücut geliştirme programı yok 10 günde 5 kilo almak gibi başlıklar çok siz en iyisi araştırın ve bu sporu iyi bilen kişilere danışın derim kulaktan dolma bilgiler ve yanlışlara aldanmayın.

13. buraksaibot

buraksaibot Yeni Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Ne demiş Paracelcus Her şey zehirdir ,önemli olan dozu ...

14. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    Öncelikle protein tozu kesinlikle sağlıksız değil diyenler bu videodan sonra yan çizerler mi bilemem. Klasik, hala protein tozu da tabi doğal değil bile diyemeyecek bir sürü adam biliyorum çünkü. İkinci olarak, vg kesinlikle fonksiyonellikten uzak bir egzersiz çeşidi; spor da denemez vgye tek başına, bu kesin. Fonksiyonellikten kastım günlük hayata uygulanabilir yanlarının çok ama çok az olması. Fonksiyonellik açısından powerlifterlar ve strgonmenler vgcilerden kat kat daha fonksiyoneldirler. vgciler 10/3 fonksiyonelse, powerlifterler 10/6, strongmenler 10/10 fonksiyoneldirler hayat içerisinde. Madem, vgye karşısın neden forumda yazıyorsunuz diyenlere de tek sözüm var. İnsanın bilgi alması ve eskiden yaptığı şeyler hakkında insanların yazdıklarını okuması suç mu?! Ben de evet eskiden vg yapıyordum, daha doğrusu yapmaya çalışıyordum ama artık yapmıyorum çünkü izole hareketleri gereksiz buluyorum ve fonksiyonellik açısından yetersiz buluyorum. Buna ek olarak, insanı takıntılı bir kişi haline sokabiliyor bu egzersizler bütünü.

Powerliftercılar ve strongmenler çok mu sağlıklı derseniz tabi ki değiller ama en azından dediğim gibi fonksiyonellikleri mevcut. Bu arada, protein tozu almasanız da, çok kaslanmak için doğal besinlerden aynı miktar alsanız da, o doğal besinler aynı protein tozunun yan etkilerini vücudunuzda gayet net şekilde gösterebilirler. Sen onca proteini doğal yoldan alacaksın sonra bünyen yan etki vermeyecek?? 100'de 10 ihtimal derim buna ben. Vg yapıyorsanız bazı yan etkileri gözardı edeceksiniz başka çaresi yok..! Kararında yapmak da ayrı bir konu. Aslında vgnin fikir babası da heykellerden esinlenerek insan vücudunda altın oranın yakalanması açısından ağırlıklara yönelmişti. Adını hatırlayamadım şimdi. Fitness, egzersiz şeklinde orta karar sürdürülebilir mi bu spor işte orada 100 kişiden ancak 3-4 kişi devam ettirebilir bence bu şekilde. Çünkü gelişme görmedikçe insan sıkılır ve bırakabilir bu olayı. Aslında orta karara sürdürmek de bir nevi nefs yöntemidir. :) bu şekilde yapılırsa tabi ki en ufak bir zararı olmaz. Bu şekilde yapılacak egzersizler bütünü de, kişinin yaşı egzersiz geçmişi, ağırlıkların miktarı gibi etkenlerle belirlenir.

Sayfayı Paylaş