Omuzum Çıktı :(

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve xfactory9025 tarafından 3 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. stewart

stewart Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    geçmiş olsun. bu sakatlığın psikolojisini iyi bilirim. lying triceps extension sırasında sol omzumu çıkarmıştım ben de yaklaşık 1 sene önce. 2 senedir yapmakta olduğum sporu 10 ay boyunca bırakmak bana baya koymuştu. ama çıktığı ve yerine takılma anındaki acıyı düşündükçe ve kronik omuz çıkığının(yalama olması) gelişmesi riskini göz önüne alınca 10 ay ara vermem iyi oldu diye düşünürüm hep.
    fizik tedaviye çok dikkat et. her akşam omzunu ağrıtmadan fakat yorarak(ancak bu şekilde kas ve tendonların kendine gelebilir) fizik tedavi hareketlerini yap. aksatmamanı tavsiye ederim. body building'e geri döndüğünde de hemen eskisi gibi ağır ve sert çalışma performansı bekleme vücudundan. canını yakan hareketlerden ve özellikle serbest ağırlığın baş hizası üzerine çıktığı hareketlerden uzak dur. iyileşmeyi bekle.
    ve merak etme, bu spora gönül vermiş birinin isteğini ve azmini omuz çıkması gibi kötü bir sakatlık bile bitiremez.

xfactory9025 ve sultanmehmed bunu beğendi.
  2. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Son yorumum eksik olmuş galiba.Ben başladım bodye.Şuan itibariyle 3 kere gidip geldim.İlk gün acı var mı diye bi deneme yaptım.Bütün hareketlerden ufak ufak hafif hafif yaptım.Acı var mı engel oluyor mu diye.Baktım sorun yok.2. gidişimde göğüs ve ön kol yaptım.Ama 1 haftadır kendime gelemedim.Hamlıktan dolayı her tarafım tutuldu.İlk başladığımda bile bu kadar acı çekmemiştim.Bugün de gidip sırt-arka kol çalıştım.Şuan itibariyle bi acı bi anormallik yok.Zaten hafif çalışıyorum.Omuzum çıkmasaydı bile hafif çalışacaktım zaten çünkü her kilo ağır geliyo.Ben sizin kadar ara vermedim.2 ay dinlendim sadece.Doktor 1.5 ay demişti 10-15 gün de mr işlerinde geçtiği için 2 ay filan sürdü.İlk 1 ay hep hafif kilolarla çalışmayı düşünüyorum sonra yavaş yavaş arttırıcam.lying triceps extensionsen hareketinde omuz çıkacağını da hiç tahmin etmezdim bundan sonra dikkat ediyim o harekete.Benimki enseye press hareketinde çıkmıştı arkaya kaymıştı halter.

3. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    Geçmiş olsun...

xfactory9025 bunu beğendi.
  4. evrenpasha

evrenpasha Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba Arkadaşlar ,

Benimde eylül başında maalesef tekrarlayan ancak 2-3 yıldan beri çıkmayan omzum BB tekrar başlamam ile çıktı.. Sanırım bb artık sadece uzak dan imrenerek bakabileceğim bir spor dalı . Son 10 yılda nedense ne zaman bb tekrar başlasam 2-3 ay sonra omuz çıkıyor.. hal böyle iken bırakıyorum ve sonrasında tamam artık hazırım dediğimde (1-2 yıl geçiyor) tekrar bb ye başlıyorum . Ama sonuç hep hüsran..

Artık ameliyat oldum , hemde açık ameliyat omzum bağları koptu hatta kopan bir bağın ucunda kemik parçası bile koparmış :) şaka değil 3 saatlik bir ameliyat oldum . Her şey iyi giderken (yine) artık ağırlıklarla serbest çalışalım dedim, o güne kadar her şey makine ile iyi gidiyordu . Bench press'e geçtim, gerçi yaşadığım gerçekten şansızlık dan öte bir şey değil !!!! 60 kg barı kaldıracakken ellerimi - avuçlarımı bara çevirerek sıkıştırmak istedim , ne olduysa o an oldu.. sıkıştırma ile demir barı tutan mandaldan (sağ tarafı) yukarı yuvarlanıp aniden düştü.. tarafımdan ne bi refleks ne bi kas tepkisi birden düştü ve zaten 4-5 kere çıkmış olan omzum yine çıktı...

omuz hastahane de yerine takıldı ve mr sonuçlarından sonra 10 gündü sanırım ameliyat oldum. 1ay rapor sonrası , tekrar 1 ay rapor verildi ve bu süreçte 21 gün fizik tedavi ye gittim . doktorum sağ olsun taş atma eylemini kısıtlamış , çıkma olasılığı bundan sonrada olacağı , ancak en sık çıkma olasılığı olduğundan kısıtlamış . dış rotasyon da çok az bir açı açabilmekteyim, sağolsun fizyoterapistim de denese de olmadı :) ancak fizik tedavi sayesinde bana ait olduğunu düşünmediğim sağ kolum,artık benim olduğuna inanmaya başladım ,heheh ...

hareketlerim ilk günlere göre baya açıldı, yukarı kaldırma yana açış gibi.. ama 2 buçuk aylık bir süreç sonunda halen ağrılarım var,hareketlerim de bazen acı cekmekteyim,hele o ani hareketler, örneğin dolmuş ile giderken aniden fren yapılması ve zaten ağrı olan omza yük binmesi..

Halen egzersizlerimi yapmaktayım,germe hareketleri sopa yardımı ile , boşda sallama vb. Ancak fizik tedavim bittiğinden beri güçlendirme yapamamaktayım..

thera bandları gerçekten etkili olduğunu düşünüyorum,en kısa sürede mavi ve siyahından almalıyım.. yeşil olan artık basit geliyordu mavi zorluyor ama kısa bir süre sonra ona da alışacağımdan siyahı hazır bulundurmak da fayda var .

spor salonunda halen 2 aylık üyeliğim var ,heheh ona da bakalım en kısa sürede tekrar başlamayı düşünüyorum ama şuan için zor. skar izi yaklaşık 6-7 santim ve halen iç den sert ,o bile bazı gerilme hareketlerine maruz kaldığında tepki vermekte .

belki asla eskisi gibi olmayacak , ama en azından vücudum eskisi gibi bir düzene sokmalıyım . Fikir sahibi olan , fikir vermek isteyen arkadaşlarıma da her zaman açığım .. Bundan sonra nasıl olacak ???

Piskolojik olarak şuanda zaten hazır değilim , o an aklıma geldikçe beynimde yaşadığım o anın hayali bile beni ürkütüyor, yada beyninde tekrar çıkacağını hayal etmek bile insanı korkutuyor .

kardiyo - bacak - kollar - arka kol makine aşağı press şuanda rahat yapabileceğim hareketler olduğunu düşünüyorum.. arka kol'a ait diğer hareketler başüstü vb. - göğüs hareketler hele omuz hareketleri şuanda ne mental olarak hazıırm ne de fiziki olarak..

Benimde hikayem böyle arkadaşlar , işden yeni geldim uzun süre sonra çalışmak da tuhaf, ama napıcan hayat devam ediyor...

Herkese tekrardan çok geçmiş olsun ..

Azi bunu beğendi.
  5. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    evrenpasha yazık olmuş ya üzüldüm.İlk olarak nasıl çıktı?.Bende de tekrarlar mı acaba korkmaya başladım.1 haftadır gidiyorum sorun yok şuan.

6. evrenpasha

evrenpasha Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Selam tekrardan ,

ilk olarak ne zaman çıktı diye sormuşsunuz . Aslında çıkmadı o gün, sanırım 17 yaşındaydım bb ye başlamıştım ve her şey iyi gidiyordu ,bir gün omuz çalışırken neck press hoca yanımdan geçip aynaya bakarak çalış dedi.. o amanlar başımı sola yada sağa cevirip bara bakıp çalışırdım.. neyse aynaya baktım - bakmaz olaydım - son 2 tekrarda aşağı indirirken sanki denge kayboldu ve yukarı kaldırdığımda ağırlık arkaya doğru düşerken sağ kolum da arkaya gidiyordu ağırlıgı bırakıp öne doğru hamle yaptım .. bir gürültü çıktı anlatamam ve benim sağ kol -omuz orda çıkmadı ama yırtıldı veya bilemiyorum zedelendi.. doktora gitmedim çıkmadığı için o dönem ama 2-3 hafta omuz çalışamamıştım .. Sonra yaz geldi , tekne den - 2 mt lik yerden balıklama atlamam ile birlikte omuz çıktı .. böylece omuz serüvenide yıllarca farklı baskılar ile devam etti :)

Azi bunu beğendi.
  7. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    benim omuzum da aynen senin omuzunun yırtıldığı harekette çıktı.Denizde atlamayla çıktı demek.Bak bunu söylediğin iyi oldu.Bi daha atlamıyım en iyisi bi de kol çıkık çıkık suda kalırsak mazallah boğulup giderizduh

8. Hatred

Hatred Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Omuz çıkığı sonrasında mr bulgularında Bankart Lezyonu denilen kıkırdak yırtığı mevcut ise o omuz eninde sonunda çıkacak demektir ( masa başı hayatı yaşamadığınız taktirde ).Eğer spor yapmak istiyorsanız bunun tek çözümü cerrahidir.Nasıl ön çapraz bağları yırtılan bir futbolcu ameliyat olmadan sahaya çıkamazsa , bankart lezyonu olan biride basketbol , bezbol , hentbol , voleybol , vg gibi sporlarda biryere gelemez.Fizik tedavi sadece kasları güçlendirir bağlara hiçbir faydası olmaz.100 sene bile bekleseniz o bağlar ameliyatsız düzelmeyecektir.Omuz çıkığı yaşayan arkadaşların en büyük hatası omuzlarını yüzlerce kere çıkararak ameliyatın getirilerini azaltmakta.Çünkü omuz her çıktığında kemik defekti oluşmakta ve bu kalıcı hasara neden olmaktadır.En mantıklı yaklaşım ilk çıkık yaşandığında özel bir hastanede yada üniversite hastanesinde artroskopik bankart tamiri denilen sadece 3 ufak delikle yapılan ve başarı oranının %90 nın üzerinde olan operasyonu geçirmeleridir ( Doktor tecrübesi çok çok önemli ).Çıkık sayısı arttıkça kapalı ameliyat olma şansınız düşer ve açık ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz.Yani kesinlikle ümitsizliğe kapılmayın ; kaleci Volkan 2004 senesinde omuz çıkığı yaşadı , ameliyatını oldu ve yıl 2011 hala kaleci ve omuz çıkığı bir daha nüks etmedi.

Sadece yeni başlayanların veya yeterli beslenemeyenlerin başına gelir diye düşünmeyin.Bu olayı bende yaşadım , 2 senelik vg geçmişim vardı , beslenmem mükemmeldi , bench press 100 kg 6 tekrar , squat 100 kg 12 tekrar yapan bir sporcuydum.Herşey bir anlık dikkatsizliğe bakıyor , omuz dumbell press yaparken sehpanın aniden kayması ile kolum arkaya gitti ve sonuç hazin.Ailemin desteği ile tekrar spor hayatıma döndüm çok şükür.

9. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    bende bi yırtık vardı da kıkırdak yırtığı değildir heralde.Çünkü öyle olsa doktor spora devam edebilirsin demezdi.2 haftadır da gidiyorum bi sorun yok.Bankart lezyonu olsaydı eminim söylerdi.

10. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    geçmiş olsun.

benımde omuzum bir kere sakatlandı çıkma falan olmadı ama o sakatlık 3 senedır geçmıyor şöyle zorlayınca sancı gırıyor omuza özellkle lat pulldown yaprken omuzda ağrı başlıyor

çok kötü bir ağrı illa ağırlıkları indirmek gerekıyor sizdedemı durum böyle?

11. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    bende öyle bi sıkıntı yok şuan.İncitmiştirsiniz omuzunuzu.Çok iyi ısınırsanız belki ağrı yapmaz.Benim de sağ bileğimde öyle geçmeyen bi ağrı var.Küçükken büyüklerle maç yapıyoduk kaleye geçmiştim bi abandılar zor tuttum elim geri doğru zorlandı biraz ve incindi.O günden beri sağ kolumu kafama destek olarak dayayıp bi koltukta uyusam kalktığımda çok felaket bi acı oluyor.İncindi zamanında artık en ufak darbede ağrısı başlıyor.

Cidade de Deus bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş