Okullarda Serbest Kıyafet

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve YandımAli tarafından 1 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 34 üye.
  1. GodBlessStoya

GodBlessStoya Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Uygulama doğru,ülke yanlış.

2. by-Exo

by-Exo Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Bana göre serbest kıyafet gelirse okullar okul olmaktan çıkar . Kıyafeti alan var , alamayan var. Giyen var , giyemeyen var. Başka bir öğrenci güzel giyinirken durumu iyi olmayan öğrenci aynı elbiseleri giymek zorunda olduğu için o öğrenci üzülür, canı çeker . Hiç kimsenin duygularıyla oynanmasın bence !

3. vuslat0707

vuslat0707 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Lise 3 öğrencisiyim. Memur çocuğuyum bende öğle arası 5 lira harcıyorum babası a6 ya binen iş adamının oğluda. Bende okul aidatı vermiyorum onun oğluda :D . Allaha şükür benim durumum gene iyi ama ayakkabısını bile okul yardımıyla alabilen arkadaşlarımız var okulda. Bu uygulamayı kabul edenlerin yaptığına statüko denir.

4. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Meseleye mesajlarda gördüğüm kadarıyla eksik kalmış farklı bir pencereden yaklaşayım. Tek tip kıyafet 20'li-30'lı yıllarda tüm dünyayı kasıp kavuran faşist yönetimlerin tek tip adam yetiştirme ideolojisinin eseri olan bir uygulamadır. Gelişmiş hiçbir memlekette ne yetişkinler için ne de öğrenciler için düzenlenmiş bir kılık kıyafet yönetmeliği bulunmasının imkanı yoktur.

Bireyin esas olduğu bir memlekette zaten devletin her ne yaşta olursa olsun vatandaşının ne giydiğine karışma hakkı yoktur.

Ne yazık ki bu konunun tartışıldığı hiçbir platformda meselenin bu boyutunun dile getirilmemesi bizim ferdiyet / vatandaşlık hususunda ne kadar geri kalmış bir zihniyete sahip olduğumuzu göstermektedir. Devlet sadece kamu işlerini düzenlemekle görevli bir teşkilat olmalıdır, bunun ötesinde kendini kamunun yani halkın üzerinde görüp onlara nasıl giyineceklerini, nasıl düşüneceklerini, nasıl yaşayacaklarını buyurma hakkını gören bir devletin bu çağda yeri yoktur, olmamalıdır.

mr_dblue bunu beğendi.
  5. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Olayın o kısmını aştık zaten.Şu anda tek tip kıyafetin herhangi bi ideolojiyi temsil ettiğini düşünmüyorum kaldı ki o konulara girersek iş siyasete kayar.Bu yüzden o kısma dokunulmadı.Bizim daha çok tartıştığımız bölüm işin ekonomik ve sosyal olarak ne getirip ne götüreceğidir.

rockybalboa7 bunu beğendi.
  6. bodyarıf

bodyarıf Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    uygulamaya geçen okullardan birisi de bizim okulumuz anadolu lisesi haliyle insanlar bazı şeylerin farkında ne bileyim yani o ortamdaki insanların yapısıyla alakalı ben 2 günde 3 günde 4 günde giyerim kimse alaycı bir tavır sergilemez şimdilik sıkıntı yok rahat lakin öğrencilerin kafasında şu oluşuyor yarın ne giysem acaba ? bu fikir oluyor kafamızda ama rahatlık var tabiki ama cok rahatlıkta iyi değildir ben eşofmanla gidiyorum hani rahat oluyorum kendime göre bir tarzım var aynı kıyafeti 3 günde giydiğim oluyor bir kac arkadasım var o da aynı kıyafetlerle geliyor olabilir ama öncelikle burda görev öğrencilere düşer o bilincin farkına varmalılar.Oraya sonuçta okumak için gidiliyor sene başında hepimiz diyorduk biz okul kıyafeti istiyoruz uygulama geçildiği halde ben forma ile gelmiştim tek başıma o derece :D sonradan geçtim sivile. Dediğim gibi dozunu kaçırmadığı sürece pek zararlı değil herkes her gün farklı kıyafet giymek zorundada değil önemli olan bizim öğrencilerimizin bunun farkına varması ve demesi.
    Yani biz herkesi böyle kabul edecek seviyeye ulaşırsak sıkıntı cıkmaz ama aradan birkaç kendini beğenmiş çıkarda bu insanlara aşalayıcı(doğru yazdım mı bilmiyorum) tavırlarda bulunursa o zaman bu sistem sıkıntılı olur. Ve okula kimin girip çıktığı belli olmuyor herkes sivil olunca o da bir gerçek.

7. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103
    Kılık kıyafet serbestliğine karşıyım dediğiniz gibi kötü şeyler olacak katılıyorum aynen.Benim şahsi fikrim ceket + gömlek+ kravat + pantolon olacağına ( ki hepsi bambaşka renk oluyo ) tek tip t-shirt ve tek tip pantolon olsun.Hayır kravat nedir ki ? Çok mu gerekli ? Özel bir formül mü bu ?

Ek olarak sakal-saç yasağını da hala anlamış değilim.Bunu okuldayken de hocalara sürekli sorardım hiçbiri de yanıtlayamazdı.Ya da klasik '' uzun saç olursa bitlenirsin '' , '' sakal saç serseri görüntüsü yaratır '' vs gibi cümleler söylenirdi.

1.si bit olayı dert değil.21.yy'da yaşıyoruz ve bit şampuanı icat edileli çok oldu.Bit şampuanı alamayacak durumda olanlara da devlet ücretsiz olarak temin etmeli.Devlet,vatandaşını koruyup,yardımcı olmalıdır.

2.si sakal - uzun saç öğrenci görüntüsünü bozuyor gibi cümle tamamen yanlış.Öğrencilik şekille görüntüyle olmaz,zihinle-karakterle-eğitimle olur.

Son düzenleme: 4 Şubat 2013
    rockybalboa7 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş