Nasıl powerlifting yapılmaz

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Ömer F. tarafından 30 Kasım 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    Evet arkadaşlar yine ilginç bir başlıkla karşınızdayım öncelikle konuyu açma sebebinden bahsedeyim(maddeli olarak) sonra bölüm bölüm açıklayacağım.
    1- Uyumuyorum
    2- Beslenmiyorum veya çok zayıf besleniyorum
    3- Kararsız antrenman yapıyorum(açıklayacağım)

Uyku bozukluğum: Materyalist bir kardeşinizim arınmışlığım bambaşka bir boyutta; günlük hayatta başıma normal bir insanı zihnen yoracak şeyler gelmiyor, gelse bile olayları yorumlama şeklim sayesinde şimdiye kadar üzülmeden yaşamış nadir insanlardan biri olduğumu gururla (haklı olup olmadığım tartışmaya açık) söylüyorum. Yanlış okumadınız duygusuzun tekiyim. Birkaç ay öncesine kadar sonsuz bir dinginlikte akan hayatım OCD (obsessive compulsive disorder) başlangıcıyla bozuldu. Konuyu bilmeyenler için özetleyeyim;
    Obsesyon: Aklında sürekli tekrar eden genellikle rahatsız edici düşünce
    Kompülsiyon: Bu düşünceyi baskılamak için ürettiğin tepki sistemi
    Zaten çok uyuyan biri değildim, bununla birlikte toplam uyku sürem 2-5 saat arasına düştü. Aralık olarak değer verdim ama emin olun 5 çok nadir oluyor. Bozukluğun bendeki işleyişi;
    Uykum geliyor -> Uyursam başıma bir şey gelir gibi hissediyorum-> buna tepki olarak uyumuyorum

Beslenme bozukluğum: Hayatım boyunca yemek düzenim olmadı maddi durumum iyi tamam da sağlık açısından baktığında istanbul(maslak bile olsa :) ) gibi sonsuz seçenek barındıran bir yerde bile kolayca yemek mümkün değil. Bir süre kendi yemeğimi hazırladım fakat insanoğlunun düzensizlik eğilimi çok yüksek. Bir kere düzenimi bozdum mu haftalarca salak saçma beslendiğim oluyor. Sonuç olarak sağlık, zaman, para ve ilginç bir şekilde kilo kaybediyorum.

Antrenmanlarımdaki tuhaflıklar: Çok uzun süre spor yaptım, herkes gibi başlangıcım fitnessvari bir spor sistemiydi.(ilk gününden powerlifting yapanlar kusura bakmasın :) ) Şimdi belli bir mantık oturtmuş olsam da(kuvvet kazanmak üzerine) yaklaşık 2 ayda bir ne yapacağımı şaşırıp sistem değiştiriyorum. Evet kullandığım çoğu sistem işe yarıyor çünkü olay güç sporu oldu mu mantık kaldırılan ağırlığı arttırmak değil midir? Öyle bir hale geldim ki tam kullandığım programda "sert antrenman asıl gainz" kısımlarında psikolojim çöküyor ya baştan başlıyorum ya da başka programa geçiyorum.

Bu kadar saçmalığın üzerine temel gelişimimin yarısı olan fiziksel kısmı sizin ellerinize bırakmaya karar verdim. Anonim olmanın da verdiği refaha dayanarak(Ömer gerçek adım değil) sizden bu durumda ne yapacağıma dair tavsiye bekliyorum. Powerliftingte iyiyim tamam güzel güçlü olmakta çok güzel bir his ama uzun süredir platoda olduğumdan spor hedeflerimi tekrar gözden geçirdim.

Sorum şu;
    Kuvvet kazanımı bu şartlarda mümkün müdür? olmadı görüntüm iyi olmasa da olur
    Bu kadar minimum şartlarda kuvvetimi saklayıp sabit kalabilir miyim? olmadı
    Az kuvvet kaybedip ortalama sağlığa kavuşabilir miyim? oda olmadı sadece spor yapabiliyor olmak için (neredeyse tek aktif hobim bu vazgeçemem)
    Gücü falan boş-verip günlük kardiyolara yürüyüşlere çok hafif dambıllı dede antrenmanlarına mı döneyim?

Genel olarak sorunlarım bunlar arkadaşlar. Siz fikir üretemezseniz muhtemelen bu ülkede kimse üretemez. Birkaç yabancı dilim var yabancı forumlara benzer başlıklar açtım ama pek sallamadılar beni, dışarıdan bakınca troll gibi duruyor biliyorum ama bunlar doktora danışılacak şeyler değil. Zaten tıptan da pek haz etmem, alternatif olarak bodyforumtr 'güç ekibi'ne güveniyorum. İster inanın ister inanmayın size kendimden daha çok güvendiğim bazı noktalar var yani fikir çoğunluğu ne derse ona yöneleceğim.

Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Maddeler halinde sıkıntılarını yazmışsın.Birde sorularını yazmışsın.Ama bir kuvvet kazanımı bu şartlarda mümkün mü demişsin , diyelim ki mümkün sistemi bozmadan kardiyovasküleri artırmadan devam ediceksin , alttaki sorun ise ağırlığı hafifletip kardiyovaskülere ağırlık vermek güç artışının tersi bir unsur.Sen ne gibi bir şey istediğini bence tam bilmiyorsun veya bazı şeyleri sıkıntı olarak adlandırdığın şeyler yüzünden yapamayacağını düşünmeye kapılmışsın ve burda önce istediğini seçelim ondan sonra sıkıntılarını yensekte yenmesekte senin istediğine yönelik hamle yapalım derim ben.
    Yani 85kg daha düşük yağ oranlı bir vücut tipi ve powerflitingten vazgeçmemek istiyorsan bunu başarabilirsin , kilon galiba 110du.Bunu başarabilirsin.
    Uyku sorununu ben bi ara çekiyordum , birgünü çok yoğun ve yorucu geçirince otomatik uyumaya başlamıştım.Bunu nasıl yaptın dersen , yazın uyuyamıyordum , hafta sonları işe başlamıştım , iş sabah 9 , diğer gece 3 civarı bitiyordu , günümün 18 saat civarı çalışmakla geçiyordu eve geldiğimde vücut uyuyordu.Bu sporunada ters bir durum tabi :D Uykuyu başka neler çözer bilemiyorum.Antreman sistemi hedefinle alakalı birşey bence , beslenmeyide fazla takmamalısın mesela şuan 4 aydır diyet boz-diyete başla olarak vakit geçiriyorum :D şuan yine bozdum , bu uzun süreçte 96 kgyide gördüm , 110kgyide gördüm :D sınırlarımı ilginç bir şekilde zorladım , ama şuan bir karar verdim.Bence sende böyle düşün bir süreç seç , bilek güreşi şampiyonasına kadar dirty bulk , ondan sonra definisyon yapıcaksak düşünürüm diye bıraktım.

Ömer F. bunu beğendi.
  3. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Powerlifting de merkezi sinir sistemi depresyona giriyor o da uykusuzlukta yol açabilir. Ben 2 aydır haftada 3 gün bench press yapıyorum ve ORM'nin yüzde 85 üstü ile 5-6 set yapıyorum uykusuzluk ve el titremesi falan olmaya başladı

Ömer F. bunu beğendi.
  4. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    Ne isteyeceğimi bilmiyorum işin aslında dediğim gibi minimum şartlarda elden ne gelirse kilom 96ya düştü inanılmaz hızla kaybediyorum uyku sorunumda insomnia gibi değil ki terapiyle çözülsün başka bozukluk kaynaklı , hedefim 30 yaşında kalp krizinden ölmemek :)

Kilon artmayınca direkt olarak sinir sistemine işliyor herhalde ama benim uykusuzluk sebebim farklı

5. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    beyler 104 görüntülenme 3 cevap var hadi fikirler aksın lütfen :)

6. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Şahsi fikrim;
    Tüm sorunlar psikolojik yani beslenme, uyku vb. Temel unsurlarda bile istikrar sağlayamazken sporda gelişimin verimli olacağını sanmam :) ( bide anladığım kadarıyla zaten kilonuz fazla :) kilo vermekten niye korkuyorsunuz :) )
    en mantıklısı psikolojik olarak hepsinde kendine çözümler üretmek onlar çözülmeden spor felan zor olur. (elbette spora devam edilir hatta mükemmel vücudumuz sizin standartlarınıza göre bir değişim, adaptasyon gösteredebilir :D ) Sorunları kökten çözmeye (kendi sorunlarımda varken başkalarına psikolojik açıdan yardımcı olamam herhalde :D maddi durumumuz çok cok iyi değilse de psikoloğa verdiğiniz para yüzünden psikolojiniz daha da bozulabilir :D en iyisi kendi kendinize çözüm bulmak :D ) çalışmalısınız.
    Soruya cevap verecek olursamda ben haftada 7 gün 4 farklı sporu ve kimi gün günde 2 antreman yaparak geçiriyorum. Başlangıç-orta seviye için 3 gün ideal 5 gün fazla :) üstüne spor yapmamı yasaklayan bir ilaç (zoretanin :( ) kullanıyorum. Uykum az olmasada düzenli değil. Beslenmem kötü olmasada düzenli de diyemem :) yanı bunlara rağmen bile gelişiyorsam siz hayli hayli gelişirsiniz. Sadece o uykuyla fazla yorgunluk olursa antremanları verimli geçer mi bilemem :)

Ömer F. bunu beğendi.
  7. freeletics

freeletics Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Genc,
    OCD demissin, muhtemelen herseyin kaynagi o ;)

Benim daha cok dikkatimi ceken, yazim tarzin, giris gelisme sonuc, kullandigin gramer ve ifade edis bicimlerin oldu, bravo..

Tekrar gamsiz bir adam olabilirsen, hersey istedigin gibi olacak ;)

Sent from my Nexus 9 using Tapatalk

Ömer F. bunu beğendi.
  8. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Kilon bence de fazla liftlerin nasil bilmiyorum ama kilo vererek de liftlerin artabilir. 75 kiloda 150 kilo bench basanlar var

9. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    Psikolojik istikrarım üzerinde çalışıyorum zaten haftanın 5 günü psikologtayım. Kısa bir süreç olmayacak.

Halter kursumu bırakma sebebim de o adamlar zaten 114 kiloyken 140kg snatch yapmıştım benim yarım kadar bir adam gelip hiçbir şeymiş gibi aynı ağırlığı kaldırınca motivasyon haliyle çöküyor. :)

afka9 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş