Nasıl Besleneceğim Konusunda Kafam Karışık

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve crossfitter2 tarafından 21 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. crossfitter2

crossfitter2 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba herkese.

2 haftadır gün aşırı cross fit antrenmanı yapıyorum. Saat 12de başlıyorum antrenmana. 2 saat öncesinde 2 dilim tam buğday ekmeği, lor peyniri ve domates yiyorum genellikle. Antrenmana kadar olan sürede herhangi bir şey yemiyorum. Zaten ara öğün gibi bi alışkanlığım yok ama bu konuda önerilerinizi almak isterim artık ara öğünleri atlmak istemiyorum. Antrenman bittikten yarım saat, bir saat sonra genellikle tavuk yiyorum(göğüs ızgara, kızarmış tavuğun göğüs kısmı sadece), bazen ton balığı yiyorum, yanında da yoğurt. Fakat şöyle bir konu var: akşam yemeklerinde neleri tercih etmem doğru sizce? Yani öğlen proteğin ağırlıklı besleniyorum, akşam da et tavuk türü şeyler yesem bi problem olur mu?

Antrenman yapmadığım günlerde de bu beslenme şeklini mi devam ettirmeliyim?

Bir de antrenmanın hemen sonrasında yememin veya içmemin yararlı olacağı önerdiğiniz bir şeyler var mı?

Çok soru sordum biliyorum fakat hepsi merak ettiğim konular. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

2. KDV

KDV Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest Meslek
    Yer:
    İstanbul
    Ara öğün önerileri: işlenmemiş (raw) kuruyemişler, yoğurt, ayran, süt, soda, meyveler, sebzeler vs.
    Tükettiğiniz besinler hiç bir zaman tek düze olmamalıdır. Her besinden ara ara yemelisiniz. Bazen et, bazen balık, bazen hindi, bazen tavuk. Bu mentalite gayet iyi. Lakin çokta kasmanıza gerek yok her öğün farklı yemeliyim diye. Ben mesela kırmızı eti çok severim ve 2 öğünümde de et yerim her gün. 1 haftanın toplam 5 gününde kırmızı et yiyorum. Lezzetini daha çok beğendiğim için.

Akşam yemeklerini bazen pas geçerim ben, bazen yerim. Akşam vakti artık uykuya yaklaştığı için vücudumuza aldığınız karbonhidrat miktarını, şeker miktarını daha düşük seviyelerde tutmak faydanıza olacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta bu kısım. "Kalori alımını az yapmak."

Antrenman yapmadığınız günlerde beslenmenizi tabii ki yine protein alımı üzerine inşa edin. Yani etinizi, yumurtanızı yine yiyin. Sebzenizi, meyvenizi vs. tüketin. Bu günlerde efor sarf etmeyeceğiniz için kalori alımını diğer günlere nazaran daha düşük tutmanızda fayda var.

Antrenman sonrası için önerilebilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Et, sebze, meyve, kuruyemiş, baklagiller, kefir, yumurta vs. bunlar hayatında olsun yeter. Sadece antrenman sonrası öğününe odaklanma. Tüm öğünlerine aynı özeni göster, aynı kalitede şeyler tüket. Sanki her öğünün spor sonrasında yediğin öğünmüş gibi.

Sayfayı Paylaş