Narsizm Nedir?

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve Despo tarafından 24 Kasım 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Admin olarak hangi foruma ekleyim diye dusundum sanirim en iyi buraya yakisir, nede olsa bi cesit "Bakim" dir. Vucut gelistirme sporunda cok rastlandigini dusunuyorum....

  Narsistik Ruh Hali
  Narsisistik kişiliğin ana teması büyüklük duyguları, başkalarını anlayamama ve başkalarının değerlendirmelerine aşırı duyarlılıktır.


  Kendilerini özel ve önemli görürler, sıradan bir insan olmaktan çok korkarlar. Kendilerinin özel olduğunu göstermek için çabalarlar.

  Tıpkı köpekbalıklarının boğulmamak için devamlı yüzmek zorunda olmaları gibi, narsisistler de depresyonun derinliklerinde boğulmamak için övgüyle beslenirler ve özel oldukları hissini hep yaşamak isterler.

  Temel Narsisizm Özellikleri
  1. Kendilerinin önemine ilişkin büyüklük duyguları taşırlar, başarı ve yeteneklerini abartırlar.

  2.Kendilerini özel ve önemli görürler, hep saygı görmeyi beklerler.

  3. Hayal dünyalarında güç, başarı, şöhret, para, güzellik ve aşk ön plandadır.

  4. Övgü ile beslenirler, iltifat edilmesi için ortam hazırlarlar.

  5. Eleştiriye aşırı duyarlıdırlar. Eleştiriye, iyi amaçlı eleştiri bile olsa, aşağılanmış olma, öfke ve utanç duyguları ile tepki verirler.

  6. Menfaatçidirler. Kişiler arası ilişkileri kendi çıkarlarına kullanırlar. Kendi amaçlarına ulaşmak için hile ve aldatmayı normal kabul ederler.

  7. Kendilerinin ancak özel kişiler tarafından anlaşılabilecek kadar özel olduklarını düşünürler.

  8. Empati yapamazlar. Başkalarının ne hissettiğini anlayamaz ve hissedemezler. Arkadaşı hasta olup randevuya gelemezse kızar, şaşırır, onu anlayamazlar.

  9. Kin, öfke, kıskançlık duyguları fazladır. Acıma, affetme gibi duyguları kendi çıkarlarına göre hisseder ve kullanırlar.

  10. Hak duygusu hep kendilerine yöneliktir. Hak kazandığı, kayırılması gerektiği, sırada beklememesi gerektiği, hep kendisine ayrıcalık yapılması gerektiği beklentisi içindedirler.

  11. Büyük ideallerine kavuştuklarında gerçek kişilikleri daha çok ortaya çıkar. Her masada farklı konuşmak, durumlara göre ilkeleri değiştirmek, yaşam felsefeleridir.


  Narsisistlerin korkuları ve başarıları

  Mezarlıkta ıslık çalarak geçmek pek çok kimsenin yaptığı şeydir. Narsisistlerin bir kısmı eksiklik, aşağılık duygusunu bastırmak için kendilerine güveniyor rolü yaparlar. Korku ile güven arasında zihinsel duvar çok incedir, her an yer değiştirebilir. Amacı bir insandan daha fazla birşey olduğunu ispatlamak olan bir kişi düşününüz. Bu kişinin en büyük korkusu, sıradan bir kişi olmaktır. Dünyada en büyük ve değerli şey olarak kendilerini hissettikleri için, bunu kanıtlama çabası içinde çırpınırlar, çok çalışırlar. Bunun için yetenekli ve iddialıdırlar. Bilim, sanat, spor, politika, komutanlık, liderlik ve ticaret gibi rekabet edilen herşeyi bu kişiler keşfederler dersek abartılı olmaz.

  Narsisist insanların yaptıkları işlerden hoşlanırız, ama kişiliklerinden nefret ederiz. Liderlerin pek çoğu narsisisttir. Hitler canlı bir örnektir. Liderlik ile narsisistlik ince bir duvarla ayrılır. Liderlik bittiğinde narsisizm başlar. Liderlerin çevresindeki dalkavuklar onların içlerindeki narsisist yönlerini beslerler, büyütürler ve onları narsisist canavar yaparlar.

  Öncelik içgüdüsü taşırlar
  Bir narsisist kendisi için iyi olanın tek iyi ve tek yol olduğuna inanıyor ve vazgeçmiyorsa, onun hatâ yapmasını beklemek, fakat onaylamadığınızı belli etmekten başka yapacak birşey yoktur.
  İnsanda içgüdüsel olarak önce kendini sevme, kendi ihtiyaçlarına öncelik verme duygusu vardır. Başkalarını düşünmek, başkalarının ihtiyaçlarını önemsemek egomuzun hoşuna gitmez. Ancak insan gibi yaşamak için egomuzun bu yönünü dengelememiz gerekir. “Önce can sonra canan” âdil bir duygu değildir. “Önce doğrular ve ilkeler—can veya canan hoşlansa da, hoşlanmasa da” diyebilmek bilgece davranıştır.

  Narsisist kişilerin başkalarının ihtiyaçlarını, arzularını, yeteneklerini, isteklerini görme kabiliyetleri gelişmemiştir. Bu sebeple empati yoksunluğu onları sevenlere acı çektirir. Çünkü onları sevenler kimliksiz olmak zorundadırlar.

  Benmerkezci narsisistleri seven pek çok eş veya kişi onların kendilerini sevmeme nedenini araştırırlar, ancak bulamazlar. Kusurları kendilerinde ararlar. Böyle narsisistlerin sevgilileri hayatlarını mahvederler. Büyük çapkınların, büyük politikacıların önemli kısmı narsisisttir. Birşeye ihtiyaçları olduğu zaman empatiye sahipmiş gibi davranır ve rol yaparlar. Etkileyici, çarpıcı, rol yapıcı davranışlarını çoğu zaman farkında olmadan gerçekleştirirler. Alçakgönüllü rolü oynarken bile egolarını parlatmaktadırlar. İkiyüzlülükten farklı yönleri, bu davranışları kişiliklerinin gereği olarak yapmalarıdır.

  Satışı iyi yaparlar
  İnsanları etkileme, göz boyama konusunda çok başarılıdırlar. Karşı taraftaki kişinin neyi duymak istediğini çok iyi fark ederler. Hayranlık duygusu uyandırıncaya kadar işe devam ederler. İleri narsisistler hayranlık duygusu uyandırdığı kişiyi artık yok sayar, küçümser.
  Kendilerini övmekten utanmazlar. Zeki narsisistler gizli övünmeyi çok yaparlar. Toplantılarda soru sorarken en az konuşmacı kadar çok şey bildiklerini göstererek yorumlar yaparlar. Kendisiyle dalga geçiyor rolü bile oynayabilirler—eğer alkış getirecekse.

  Ünlü kişileri etkilediklerini sözleri arasına sıkıştırırlar. Çevre tarafından akıllı ve yetenekli olarak bilinirler. İlk tanışmalarda çok etkileyicidirler; uzun beraberlikte bencil ve çıkarcı yapıları nedeniyle kendilerinden nefret ettirirler. Fakat elde ettikleri güç, para ve şöhretle insanları kendilerine bağlarlar.

  Çok çalışırlar
  En büyük korkuları sıradan olmak olduğu için ve kendilerini üstün görmeye devam etmek amacıyla, başarılı olmak zorundadırlar. Çalışıp zafer kutlamak en büyük doyumlarıdır. Çoğu işkoliktir, ne istediğini bilir ve amacına kilitlenir. Amerikan kapitalizmi, yaratıcılığı ve üretimi arttırmak için bu kişilik özelliğini teşvik ediyor.
  Adil değildirler
  Kendilerini özel olarak gördüklerinden, herkes için geçerli kuralların kendileri için geçerli olmadığına inanırlar. Eğitimli olmayan narsisistlere sıra beklemek, kuyruğa girmek, çevrelerini temiz bırakmak zor gelir, trafikte öne geçmek zevk verir. Kuralları ustaca atlatmak, insanları enayi yerine koymak, başkalarını kullanmak onlara keyif verir. Böyle davranışları başkalarına anlatmak ise onlar için ayrı bir zevktir.
  Yarışmacıdırlar
  Narsisistik özellikteki kişiler rekabeti severler. İhtiraslı ve doyumsuz yapıları nedeniyle hep ölesiye mücadele ederler. Hiyerarşiyi çok iyi bilirler. Giyimleri, kullandıkları arabalar, kiminle birlikte göründükleri, yaşadıkları yerler tesadüfî seçimler değildir. Birşeyi sevgi için yapmayı, âşık olmayı aptalca görürler. Güç ve statü takıntıları nedeniyle, kazanmak için ellerinden ne gelirse yaparlar. Hile ve yalan, amaca ulaşmak için gerekirse kullanılacaktır. Fakat balonları söndüğünde narsisistik yaralanma yaşarlar. Düşünmeden yaşamlarına son vermeye karar verebilirler. Çünkü kendilerine göre yaşam sebepleri ortadan kalkmıştır. İyi yarışmacıdırlar, ama kaybetmeyi bilmedikleri için mutlu olamazlar.
  Eleştiriye tahammülsüzdürler
  Hatâ yapmaktan çok korktukları için, hatâlarının söylenmesini hemen kişiselleştirirler. En basit eleştiriyi kişiliklerine yapılmış bir müdahale, onlara atılan bir ok gibi görürler.
  Kendi hatâları konusunda objektif davranabilme becerisi kazanamadıkları için, eleştiride ısrar ederseniz sizi suçlamaya başlayacaktır. Sizin yanıldığınızı ispat etme çabası ilk yapacağı şeydir. Eğer haklıysanız sizi küçük düşürerek tatmin olma yolunu seçecektir.

  Narsisistik kişi ile ilişki kurmak zorunda iseniz, kararlı ve tutarlı olmalısınız. Ne istediğinizi tam olarak bilmelisiniz. Pazarlık yapmadan karar vermemelisiniz. Böyle insanlarla sağlamcı iş yapmak, bedeli peşin almak gerekir, yoksa çok incinirsiniz.

  Narsistler Yardım sevmezler
  Narsisist kişilerin, kendi çıkarlarının sözkonusu olmadığı birşeyi yaptıkları pek görülmüş değildir. İnsanların çıkarları onların çıkarları ile çatışmadıkça çok uyumlu çalışırlar.
  En büyük tutkuları ve fantezileri dünyanın en akıllı, en yetenekli, en iyisi olduklarına inanmalarıdır. Yardım ederken kendi isimlerinin geçmesi, heykellerinin dikilmesi, şirketlerinin başında adlarının yazması paradokslarıdır. Kendilerine iyi dedirttirmek için yardım ederler. Bu nedenle gizli yardımı onlara yaptıramazsınız. Bu tarz yardımlar bunların egolarını cilâlar. Kimliklerini belirtmeyen yardıma onları zorlamak ego eğitimleri için gereklidir.
   
 2. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  1.922
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  hakan 69 :!: :!: :!:
   
 3. bomberman
  Offline

  bomberman Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2005
  Mesajlar:
  511
  Beğenileri:
  89
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Berlin
  galiba ben de narsistim... yahu resmen beni anlatmis bu yazi. hep ilginc ve özel süper böyle manyak birisi olmak icin ugrasiyorum. okurken sasirdim kaldim. allah allah... bu yazi beni anlatmis baska bi sey diyemiyorum.
   
  Constance bunu beğendi.
 4. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  :) Ozaman etrafindakilere dikkat et hoslanmiyabilirler 8)
   
 5. Blitz
  Offline

  Blitz Özel Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.418
  Beğenileri:
  209
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Istanbul
  Biryerlerde okudugumu hatirliyorum. Sovyet Rusyasinda bir donem BB yasakmis, sebebi de narsisizme sebebiyet vermesiymis. Okudugm bu olay cok komik karsilanmis, yasaklanma olayi hakikaten komik ancak BB sanirim gercekten biraz narsisizme sebebiyet verebiliyor, kendimden biliyorum 8)
   
 6. sarc4stic
  Offline

  sarc4stic Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2005
  Mesajlar:
  3.239
  Beğenileri:
  2.261
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Satış Temsilcisi
  Yer:
  Istanbul
  Evet Hsd bahsetmişti galiba bundan.
   
 7. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  1.922
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  bana sorarsaniz bilincli insan her zaman her yerde kendinin kim oldugunu bilir... :)
   
 8. Pump Forever
  Offline

  Pump Forever Özel Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2006
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  458
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Ihracat Uzmanı
  Yer:
  Istanbul
  Cok dogru
  Fedorov'un babasının doneminde yasakmıs, onlarda polise yakalanmamk icin, bi mezarlıgın altındaki bir depoyu body salonuna cevirmisler... Fedorov halen o salonda calısıormus, ısı kısın -20 lere dusuyormus salonda

  Kaynak: FLEX
   
 9. Pump Forever
  Offline

  Pump Forever Özel Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2006
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  458
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Ihracat Uzmanı
  Yer:
  Istanbul
  79 olmasın :)
   
 10. ofbeat
  Offline

  ofbeat Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  137
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  7 8 9 10 11 hariç hepsi var bende yarı narsistim özellikle hayal kurma bölümü ama düşünüyorum abi başka nasıl hayal kurucam yani hayaldeki baş kahraman ben olucagıma göre e hayal bu güzel olucagına göre içinde güç para aşk filan neyse
  :) daha cko kas yaparsam bb de devam ederim tam narsist olurum :lol: şakası burası tabi

  Fakat gercekten bu tip insanlar biraz itici oluyor fakat bazılarıda onlara tapınıyor himaye altına grimek isteyen kednini cok desteksiz başka birinin kanatlarında olmak isteyenler genelde zaten bu narsist kişilerde mukemmel diktator olurlar kendilerinde inanılmaz bir örgütleme ve liderlik olur bi oyunda böyle bir kişiyi oynamıştım ve okadar cok özel oldularına inanırlarki gercekten elinde bir güç varsa misal "liderlik" altındaki kişiler kim olursa olsun ona hayran duymaya başlarlar iticilik yok olur örnk: Hitler (dünya üstünde başka bi adam varmi milyonları katil olmaya sürükleyen tüm almanya bi anda öldürmeye programladı nekadar kötü de olsa mükemmel bir adam yani süper bir yetenek dogru kullansaymış :) )
   
 11. drakula
  Offline

  drakula Yeni Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  111
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Kendinle barışık olmak, kendinden emin olmakla narsizm başka şeyler benim bildiğim kadarıyla narsizm bir kişilik sorunu narsist insan çok sevimli, çok çekici, sempatik olabilir ama çoğunluklada yakınındaki insanlara mutsuzluk verebilir böyle bir kişiyle hayatı paylaştıkça çekilmez yanlarını sonradan fark edip genellikle pişman olunur ama aslında birçok insanın az veya çok kişilik sorunları vardır bu devirde olgunlaşmak ve bilgeleşmek çok ama çok zor ve hayat çok kısa evet drakuladan ukala ve felsefik bir yorum (aşırı mütevazilikte bir problemdir bence) ve ben kesinlikle narsist olmadığıma inanıyorum
   
 12. conanthebarbarian
  Offline

  conanthebarbarian Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  182
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Bir miktar narsizmin normal ve gerekli olduğunu unutmayın.
   
 13. Excursion
  Offline

  Excursion Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2006
  Mesajlar:
  888
  Beğenileri:
  82
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Can Üstel'in Adele ve Kuvvet kitabında yazıyordu Sovyetler'de BB'nin yasaklandığı, ben orda okumuştum.
   
 14. hakan79
  Offline

  hakan79 Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2005
  Mesajlar:
  206
  Beğenileri:
  105
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  antrönör
  Yer:
  izmir
  ben kısmen narsist im

  iyiki eski sovyetler birliğinde yaşamıyomusum 2-3-5. maddeler bana uyuyo milyonlarca insanın yaşadığı topluluklarda farklı olmak kadar güzel bir duygu yok maalesef bu duyguyu benim gibi sayılı kişi yaşayabiliyor sana şükürler olsun tanrım bir yönümle sıradanlıktan kurtuldum :badgrin: :badgrin: :badgrin: :badgrin: :badgrin: :badgrin: :badgrin:
   
 15. beanie
  Offline

  beanie Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Moskova
  aynen bende boyleyim bu yuzden salonda lakabım pıskopat !!!bb nbunu iyice körüklüyor!!!hırslı olmak farklı olmak vs.guzel fakat calıp cırpma fln bende yok bunlar cok kotu seyler ve hiçbirzamanda oolmucak..
   
 16. StRoNgMaN
  Offline

  StRoNgMaN Yeni Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2005
  Mesajlar:
  462
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  sporcu
  Yer:
  istanbul
  Re: ben kısmen narsist im


  narsizm özelligiyle övünmek bile bir narsizmliktir...
  neden amacınız hep farklı olmak_?
  neden amacınız hep dikkat cekmek_?

  neyse görüsünüze saygı duyarım...

  ama gercektende narsizm özelligine sahipsiniz..
  sizinle sohbetimden de (msn de---forumda---özel de) bunu anladım...


  ama dedigim gibi her kisilige saygı duyarım...
   
 17. beanie
  Offline

  beanie Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Moskova
  cok kotu bisi ya bu is 20 yasındaki bi gencin 7 yasındaki cocugu dovmesi gb birsey cok seviyesizlige yol acabilir.insanları kucuk gormek kendini mesih gb zannetmek..boş bvve kotu seyler herkesin kendini begendigi yonlerı vardır ama bu abartılmamalıdır..
   
 18. jkdo
  Offline

  jkdo Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2006
  Mesajlar:
  251
  Beğenileri:
  113
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Universite
  Yer:
  Denizli-ist
  fifty fifty

  karakterimin yüzde 50 lik kısmı narsist ama ben bu huyumu cok seviyorum iyiki böyleyim diyorum baska karakterde olmak istemezdim bazen milleti gıcık etmemin nedeni buymus daha dikkatli olcam
   
 19. jkdo
  Offline

  jkdo Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2006
  Mesajlar:
  251
  Beğenileri:
  113
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Universite
  Yer:
  Denizli-ist
  cok tesekkürler ayrıca

  bunu yazan arkadaşımıza admin arkadasamıza tesekkürler bu yazı olmasaydı narsizmi bilemicektim
   
 20. arnold_junior_
  Offline

  arnold_junior_ Yeni Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2007
  Mesajlar:
  142
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  işte karsınızda bi narsist
  sırf bu ozelligim yuzunden atılmadıgım site kalmadı ve burdanda her an atılabilirim:)

  o yuzden uyarayım dedim bende yuzde 85 oranında maddelere bakarsak narsistlik mevcut..
   

Sayfayı Paylaş