nabız sayınız kaç??

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve delgado_1903 tarafından 30 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
 1. delgado_1903
  Offline

  delgado_1903 Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2008
  Mesajlar:
  36
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  bugün evde geldiğimde dinlenme esnasında nabzımın 62-63 aralığında olduğunu fark ettim önceden ortalama 70 civarıydı bu düşüş neden kaynaklanıyor acaba?
   
 2. FiestaCondom
  Offline

  FiestaCondom Üye

  Katılım:
  29 Şubat 2012
  Mesajlar:
  351
  Beğenileri:
  227
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  ögrenci
  Yer:
  ankara
  Suan telefondan olctum oturken 76 cikti
   
 3. deist190
  Offline

  deist190 Yeni Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2011
  Mesajlar:
  150
  Beğenileri:
  80
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Havalimanı
  Yer:
  Ankara
  sabah yatakta uyanır uyanmaz ölçtüğümde, 48 çıkıyor benim...
   
 4. delgado_1903
  Offline

  delgado_1903 Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2008
  Mesajlar:
  36
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  çok az değil mi nasıl yaşıyon sen:))
   
  Azi ve deist190 bunu beğendi.
 5. deist190
  Offline

  deist190 Yeni Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2011
  Mesajlar:
  150
  Beğenileri:
  80
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Havalimanı
  Yer:
  Ankara

  Gün içinde yorgun oluyorum acaba bundan mıdır ki, sen nasıl yaşıyorsun deyince aklıma geldi. Bilmiyorum arkadaşım ama şuna %100 eminim ki, sabah kalkar kalkmaz uyanınca en fazla 52 en az da 48 atıyor nabzım dakikada. Çok denedim ve dakika tutup saydım bunun için. Çok mu az bilmiyorum ama az nabız iyi denmekte sağlık açısından.
   
 6. Pulbiber072
  Offline

  Pulbiber072 Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  569
  Beğenileri:
  501
  Ödül Puanları:
  103
  Şimdi baktım 74 :/
   
 7. delgado_1903
  Offline

  delgado_1903 Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2008
  Mesajlar:
  36
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  nabızla ilgili forumda güzel bir yazı buldum...
  Miguel Indurain ismini bisikletle az çok ilgilenen herkes duymuştur. Fransa Bisiklet turunu 5 defa kazanan dünyaca ünlü İspanyol bisikletçi hakkında okuduğum makalelerin sayısını hatırlamıyorum, ama hatırladığım az şeyden biri kalbinin hacminin çok büyük olduğuydu. Indurain�in kalbi yılların getirdiği bir çalışma sonucu normal bir insanın kalbinin iki katı büyüklüğündeydi.


  Herşeyden önce kalbin aslında bir kas olduğunu bir kenara yazalım. Çalışan her kas gibi, kalp de büyür. Bunun yanında kalbin takatı da artar. Tıp dünyasında bu durum sporcu kalbi diye adlandırılır. 70kg ağırlığında normal bir erkeğin kalbi 600-700cm3� tür. Haftada sadece 3 saat antrenman sonucunda bu hacim 800�e çıkabilir. Elbette bu değer de Miguel Indurainin ya da uzun mesafe koşucusu ve dünya rekortmeni Kenyalı Henry Rononun 1400-1600cm3 arasında değişen kalp hacimleriyle karşılaştırıldığında oldukça mütevazi kalıyor.

  Kalp büyük bir farkla insan vücudunun en güçlü ve en fazla yük kaldırabilen kası, bir biyolojik harika: Aynı zamanda iki taraflı çalışır. Atar damarlar ile oksijenli kanı vücuda dağıtırken, toplar damarlar ile karbondioksitli kanı toplar ve solunum sistemine iletir.

  Akciğerler aracılığıyla kan karbondioksiti dışa atıp yeniden oksijen yüklenir.Normal bir kalp 5 litre kanı kalp-damar sistemine pompalamak için dinlenme durumunda yaklaşık 55 saniyeye ihtiyaç duyar. Düzenli ekzersiz neticesinde zorlanan kalp ise gelişir, ve büyür. Kalbin büyüyen kısmı karıncık ya da sol ventriküldür. Bu sayede pompalama için toplayabileceği kan miktarı artar, bununla beraber nabız sayısı �bir defada daha fazla kan pompalayabildiği için- düşer. Örneğin normal bir kalple karşılaştırıldığında iyi durumda bir amatör bisiklet sporcusunun kalbi 55 saniye içinde yaklaşık 25 litre, yani 5 kat daha fazla kan pompalayabilir. Çok uçlarda bir örnek olacak ama insan vücudunun nelere kadir olduğunu göstermek için verilebilir: Miguel Indurain�in kalbi Luxemburgda bir zamana karşı yarışta dakikada 50 litre kan pompalamıştı.

  Antrenmansız bir insanın kalbi günde yaklaşık 100.000 defa atar. Amatör olarak ama hevesle sporla uğraşanlarda bile bu sayı 85.000�e düşer, pompalama gücü buna oranla artar. Uzun yıllar spor dünyası kalp büyümesini zararlı gördü. Bugün bilinen bir gerçek ki, sağlıklı bir kalp için üst sınır yok. Günümüzde de geçmişte olduğu gibi antrenman ya da yarış esnasında kalp yetmezliği ya da kalple ilgili bir sorun nedeniyle ölen sporcular oluyor. Yalnız bu üzücü hadiselerin hemen hepsinin sebebi doğaüstü bir zorlamadan çok bir enfeksiyon, doğuştan gelen bir sorun, ya da doping ilaçları.


  Peki sporcu kalbi hiç mi teklemiyor Sporcu kalbine yapılabilecek en kötü şey, bıçakla keser gibi sporu bırakmak. Sporu bıraktıktan sonra koroner yetmezlik özellikle profesyonellerde olan bir hadise. Antrenmanlar spor kariyerin bittikten sonra bıçakla keser gibi bırakılırsa kalp çok hızlı bir şekilde küçülüyor ve pörsümüş bir şekil alıyor; Bu da ekonomik çalışmamasına ve kısmen ritm bozukluğuna (çarpıntı, düzenli atmıyor, sekiyor) yolaçıyor. Avusturya�da bu konuda üç grubu kapsayan bir araştırma yapılmış. Birinci grup eski profesyonel sporcular, ama sporu bırakmamışlar profesyonel kariyerleri bittikten sonra. Ikinci grup yine eski profesyonel sporcular, ama sporu tamamen bırakmışlar. Üçüncü grup hayatları boyunca sporla alakası olmayanlar. Araştırmanın sonucu: En büyük kalp yetmezliği ve kalp krizi sonucu ölüm riski sporu bırakan profesyonel sporcularda. Hiç spor yapmayanlarda bile bu risk daha düşük çıkmış.


  Antrenmanları bıçakla keser gibi kestikten sonra vücudun zorlama kapasitesi sadece ilk 6 hafta içinde %80'e varan bir oranda düşüyor. Bu yüzden eski dünya rekortmeni yüzücü Michael Gross (profesyonel) sporcu kalbini bir yarış arabası motoruyla karşılaştırmakta çok haklı. Nasıl ki bir yarış motoruyla rölantide şehir içinde gidilmiyor, motorun düzgün çalışması için yüksek devirlere ihtiyaç duyulunuyorsa, sporcu kalbi de yüksek devire yani zorlanmaya ihtiyaç duyuyor. Gross aktif sporculuk zamanında kendini bir hafta tembellikten sonra pestil gibi hissettiğini söylüyor. 1991deki son yarışından sonra kalbini profesyonel bir sporcunun ölçülerinden düşürerek �ufaltmak� için kendine bir program yapmış. Birinci yıl haftada 4-5 defa olmak üzere, yüzme, koşu ve triatlon ile kalbine yüklenirken, bu oranı gittikçe azaltarak 1995te haftada 2 birim spora indirmiş. Diğer tecrübeler de gösteriyor ki profesyonel olarak spor yaparken kariyerini bitiren sporcuların kalbi antrenman miktarını zaman içinde düşürdükleri takdirde küçülüyor.

  Hobi olarak spor yapanlar için bu değişim devresi çok daha kolay geçiyor. Çalışmayan kalbe oranla nabız sayıları düşmüş olsa da örneğin 70ten 60a- aradaki farkın fazla olmaması nedeniyle kalp egzersiz kesilince spor öncesi büyüklüğüne (ya da küçüklüğüne) sorunsuzca geri dönüyor.

  Kaynak:Sports International, 9/1996 ve Ärzte Woche
   
 8. defance04
  Offline

  defance04 Üye

  Katılım:
  10 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  98
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  28
  makaleyi okumadım ama benimki büyük ihtimal onun özeti olur :)
  öncelikle sizin sabah harici ölçtüğünüz nabız, istirahat nabzınızdır. spor yapmayan insanların istirahat nabızları 75-80 civarıdır, spor yapınca bu nabız sayısı düşmeye başlar, bu değer atletlerde 50 yi bulur. sabah kalktığınızda ilk 15 dakika içinde ölçtüğünüz nabız ise bazal nabızdır. bazal nabızınız istirahat nabzına yakınsa bir hastalık belirtisidir, doktora görününüz.
   
 9. thekinger
  Offline

  thekinger Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  639
  Beğenileri:
  79
  Ödül Puanları:
  38
  Dün akşam 5 defa tansiyonumu ölçtüm, gün içerisinde sürekli baş ağrısı yaşadım.
  3 ölçümde 48, iki ölçümde ise 46 saydı nabzımı.
  Tansiyonum ise normalin biraz üzerindeydi.
  Bu sabah kalktıktan 15 dk sonra ise babzım 58 idi. Hatırladığım kadarıyla daha önceleri tansiyon ölçümlerimde ortalama 55 civarı nabzım oluyordu.
   

Sayfayı Paylaş