Meslek Önerisi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Kayra91 tarafından 24 Ocak 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Kayra91

Kayra91 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar son olarak bu konuyu açayım dedim. 27.5 yaşımdayım, 91 doğumluyum, hayatımda teknik olarak hiç çalışmadım. Babam sağ olsun prim günlerimi saydırıyor, en azından emekli olmamın önünü açacak. (Yanlış da olsa, fabrikasında çalışan gibi gösteriyor)

Ailemizin maddi durumu ortalamanın oldukça üzerinde ama multi milyoner falan da değiliz tabii, henüz.

Ben YTÜ, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğini sanırsam 10. senemin sonunda bitiriyorum ancak bu bölümden bana ekmek çıkmaz. Birincisi bu ülkede Elektronik üzerine fazla bir alan yok, kurum da yok. Genelde Haberleşme sektörüne yoğunluk veriliyor ama benim tüm Haberleşme derslerim ya DC ya da muaf. Şöyle diyeyim, son 12 kredimi bu dönem vermek niyetindeyim, 4 ders ama Haberleşme konusunda bu konulara ilgili bir BİM kasiyeri bile daha çok şey biliyor olabilir. Elektronik konusunda bilgim fena değil ancak kullanacak bir alanım yok.

Bunun dışında meslek nedir bilmem, elim iş tutmamıştır. Ailen seni emekli etsin, ömrünün sonuna kadar onların parasını tüketerek yaşa diyebilirsiniz ama böyle de asalak bir yaşam sürmüş olacağım, istemiyorum. Ne yapabilirim? Bilgisayar donanımından ve tamirinden bu işi yapanların ortalamasının çok fazla üzerinde anlıyorum ama bilgisayarcı açmak biraz da esnaf kafası gerektiriyor, o da bende yok. Evde kalacağım internet bazlı işler de istemiyorum.

Şu anda önümde hiçbir seçenek yok. Öylesine gireceğim işler de istemiyorum. Sizce hayatım boyunca boş yaşamak benim kaderim olabilir mi? Bilek güreşiyle uğraşmayı denedim ama aşırı güçsüz olduğumu gördüm. Bu yüzden bir süre uğraşmamaya karar verdim. Bilekleri ve kolu iyi çalıştırmak, sürekli antrenman yapmak gerekiyor maalesef, 5-6 yıl bu şekilde çalışmazsam bir başarı elde edemeyebilirim, o kadar beklemek de istemedim ve açıkçası bıraktım.

Üzülüyorum ama sanırsam artık kaç yaşımda ölürsem o zamana kadar oturarak sıra bekler gibi yaşamak benim kaderim galiba.

2. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    abi benim yaşım 17 sana tavsiye verecek kadar tecrübem yok fakat bende aynı konudan muzdaripim. Seneye üni sınavına giricem fakat halen meslek belirleyemedim çünkü arkadaşım yok çevrem yok forumlarda sorsan sevdiğin mesleği yap diyolar sanki çok meslek biliyozda sevmesi kaldı. Sen yine az buçuk şanslısın maddi durum açısından. Ben de o da yok. O yüzden bu konuya verilecek cevapların 2 yönlü olmasını istiyorum şahsen. Üni öncesi üni sonrası şeklinde

Kayra91 bunu beğendi.
  3. Supplement günlüğüm

Supplement günlüğüm Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    girne
    dj,barmenlik öğrenebilirsin kazançları da oldukça iyi. biraz tecrübe kazanırsın zaten sırtını yaslayacak bir direğin var en fazla ne olur ki ?
    mesela ailenden sana fon sağlamasını isteyip onunla borsa olur döviz olur veya dükkan cafe açarsın falan elindekini değerlendirirsin

Kayra91 bunu beğendi.
  4. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    forummemurlara yaz bence o formun kurulus amaci bu konular cunku.

Kayra91 ve Pısırıkkatil bunu beğendi.
  5. Despa

Despa Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Fransa
    "Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği" Elektronikle ilgili bölüm mezunları, genelde elektronik değil ama mühendislik gerektiren işleri yapıyorlar. Bu yaşta tecrübe olmadan sektöre girmekte ayrı sıkıntı Linkedin'den bölüm mezunu birilerini bulmaya çalış ve durumunu anlat öneri iste.

Memurluğa sıcak bakarsan, son senelerde KPSS'den iyi gardiyan(ucu ucuna yakalayabilirsin yaş olarak) ve zabıt katibi alımı oluyor onlalra bakabilirsin bir sonraki KPSS'ye girip. Zabıt Katipliği için Bilgisayar İşletmenliği belgesi almak gerek ama alması kolay zaten bilgisayar kullanımını öğretiyor adamlar onun kursunda, bir sonraki KPSS'ye daha çok var araştır derim.

Valla multi milyoner midir değil mdir bilmem ama garibanın çocuğu bırak 27'yi 22-23'ünde çalışmaya başlamazsa sıkıntı olur. Babanın mesleğinden faydalanıp iş bulabileceksen o yöne yönel. Bir çok kişinin istediği maddi imkanlara sahip gibi duruyorsun değerlendir bunu

6. Pısırıkkatil

Pısırıkkatil Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Ne 22 si lisede calisip ckuyan var.burasi Türkiye
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Ocak 2019 ---
    Hocam millet ile sohbet et ama asil soru sen ne istiyorsun eger millet ile haşir nesir olmak ise amac hizmet sektörü...
    BaskA seyse baska sey.
    Burada amac paradan ziyade zevk ve mutluluk.tabi parada onemli ama...

7. Kayra91

Kayra91 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Her mühendis sıfatını taşıyan birebir mühendislik yapmıyor. Hatta çoğu mezun gerçek anlamda mühendislik yapmıyor. Elektronik Kart üretimi/tamiri sektörü nasıl? Beyaz eşya ve araç beyni/anakartı gibi? Çok büyük olasılıkla zorlanmam ama kabul edilir miyim, bilmem. Bilgisayarcı fikri de güzel. Katip olayı da. Detaylıca değerlendirecek ve başvuru yapacağım. Kabul edilmezsem de ilk önce bilgisayar dükkanı olayını deneyeceğim. Şimdilik durum bu. Gardiyanlık bana uzak. Sakin kalması gereken bir insanım ve huzuru severim.

8. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Bir elektrik elektronik mühendisliği mezunu olarak üzülerek ama katılarak okudum yazdıklarını. Türkiyede elektroniğin iş sahası pek yok . Çünkü hem bakkal açar gibi üniversite açılıp elektronik mühendisliğini peynir ekmek gibi dağıttılar profesörü bile olmayan üniversitelere (!) hem de ülkede elektronik alanına yatırım yok.
    Ben şanslıydım, şimdiki kadar çok fazla elektrik elektronik müh mezunu yokken iyi bir üniversiteyi bitirip iş bulabilmiştim.

9. yusufincikli

yusufincikli Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Diğer konunu da okudum . Sen zaten kaybetmiş son. Hiç iyi niyetli yorum yapamayacam yaşın olmuş 27 hala her konu da ağlıyorsun. Yok sevgili yok iş yok bilmem ne yok. Elektronik de iş alanı yok.. sen aradın mı hiç ? Şimdi diyeceksin ki şunu yaptım bunu yaptım... Yazdıklarım belki kalbini kirabilir ama maalesef böyle sen ağlamaya alışmıssin. İsteyen insan taşı sikip suyunu çıkarır yeter ki istesin. Ben spor bilimlerinde okuyorum ve inş mezununu Haziran'da. Benim bölümünü okuyanlara sorsan iş yok güç yok atama yok vb şeyleri söylerler ama hangisi hakediyoe hangisi gerçekten aramış ? O yüzden birşeyler istiyorsan hangi konuda olursa olsun emek vereceksin

Militan_Mavisi ve Oğuz Yücel bunu beğendi.
  10. Metin_09

Metin_09 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    2
    Meslek:
    İş Adamı
    Yer:
    Kadıköy
    Kardeşim selamlar, kendi kişisel deneyimlerimden yola çıkarak kendi başına ekonomi okumaları yapmanı tavsiye edebilirim. İnan bana ben de senin gibiydim, gelecek kaygıları sağlığımı kaybetmeme sebep olmuştu fakat ekonomiyle ilgilenmeye başlayıp ekonomi hakkında daha çok şey öğrendikçe hayatla ilgili de çok şey öğrendim. Hayatta yaptığın her şeyin bir yatırım olduğunu ve hayatta edindiğin her bilgiyi paraya dönüştürebileceğini bilmelisin. Vaaz kısmını geçersek, meslek olarak gayrimenkul danışmanlığı hem kendi kendini geliştirebileceğin bir alan hem de dışarıda pek çok eğitim imkanları mevcut bu iş dalının. Eğer ailenin de durumu iyiyse sana biraz destek çıkmalarını isteyebilirsin. Babanın fabrikası olduğunu söylüyorsun, bu demektir ki baban da yatırımdan az buçuk çakıyordur. Kendini yatırım ve ekonomi alanında yeterli gördüğün anda Yunanistan'da ya da Almanya'da böyle ufak ve görece ucuz bir daire satın almakla başlayabilirsin işe. Buralar güvenli pazarlardır, emlak fiyatları gayet uygun ve kar oranı epey yüksektir, daha da büyümesi bekleniyor bu pazarların önümüzdeki dönemlerde. Elindeki yatırımı çekip çevirmeyi öğrendiğin zaman, diğer pazarları okumayı öğrendiğin zaman hayatta hiç kaybetmeyeceğin ve her zaman satabileceğin bir altın bileziğin, bir yatırımın olacaktır. Hata yapmaktan ve para kaybetmekten asla korkma, kaybettikçe öğreneceksin. Umarım sen de bir gün benim gibi kendine olan güvenini kazanırsın.

Supplement günlüğüm bunu beğendi.
  11. Supplement günlüğüm

Supplement günlüğüm Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    girne
    Çok güzel yazmışsın dostum ben de finans danışmanlığı veya menajerlik yapmayı düşünüyorum bunun için fransa almanya belki dubai'de öğrenim görmek istiyorum en iyi şekilde geleceğimi nasıl değerlendiririm?
    Şuan 16 yaşındayım elimde bir miktar para var kendim biriktirdim nasıl bir yatırım yapabilirim

12. Metin_09

Metin_09 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    2
    Meslek:
    İş Adamı
    Yer:
    Kadıköy
    Yatırım işine girişmeden önce Korkut Boratav, Erinç Yeldan, Mahfi Eğilmez gibi isimleri okumanı tavsiye ederim

13. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    Şu anda dünyada enn iyi eğitim finlandiyada. Orayı da araştır bence.

Sayfayı Paylaş