Maruz kalınan caydırıcı etkenler.

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Blackice tarafından 14 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Blackice

Blackice Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Böyle bir yazı yazıp içimi dökmek istedim. Benim gibi zayıflık sorunu çeken insanlar da eminim çok iyi anlayacaklardır diyeceklerimi. Biraz uzun oldu artık napalım:)

21 yaşında, kendimi bildim bileli çok zayıf birisiyim. Spora başladım 2 ay önce daha önce de yapmıştım ama hep yarım kalmıştı. Bu sefer tam olacağına inanıyorum ve ilerlemem de iyi, 4-5 kilo aldım şimdiye kadar vücudum da şekillenmeye başladı.

Lakin çevremdeki insanların tepkileri, lafları o kadar rahatsız ediyor ki beni. Onları kesinlikle suçlamıyorum, çünkü bu insan psikolojisinde olan birşey ben de onların yerinde olsam eminim aynı şeyi yapardım.

En kötüsü bir insanın zayıflığını yüzüne vurmanın önemsiz olduğunun düşünülmesi. Belki önemsemeyenler vardır, ama yıllar yılı bunu yaşayan biri olarak artık o kadar nefret ediyorum ki bundan. Neyseki herşeyi -kimi zaman tiksinerek de olsa- şakaya vurma huyum var. bu yüzden hiç sorun yaşamadım. ama içimden, her seferinde küfür eder oldum bu dönemler.

çünkü bu sefer bunu yapacağımı hissediyorum ancak biri gelip yahu ne zayıfsın üflesem uçucaksın ya da dokunsam kırılıcaksın tarzı şeyler söyleyince diyen kişiye hadi len ordan diyip gülmeme rağmen içimden lan galiba yine yapamıcam ben bunu diyorum ve canım sıkılıyor. biliyorum daha 2. aydan yapamıcam demek mantıksız ama anlayın işte; sen aynada kendine bakıp lan şişiyorum galiba diyip 1 gün sonra birinin gelip böyle demesi insanın canını sıkıyor.

bir insana yahu ne zayıfsın demenin önemsiz olduğu düşünülüyor ama ben bunu bana her söyleyişlerinde "yahu ne çirkin bi vücudun var kemiklerin sayılıyo erkek dediğin biraz yapılı olur senin gibi kuru değil" olarak algılıyorum.

Bir de en kötüsü de şey; zayıf insanların body'ye gitmesi garip karşılanılıyor.
    zaten bir "yağları kasa çevirme" inancı var insanların yüzde 90ında. (yani vg işini bilmeyenlerde) o yüzden kaynaklanıyor heralde.
    yani bu yüzden hiçbir yerde spor yaptığımı söylemek istemiyorum söylemiyorum da çünkü genellikle "lan body senin neyine yemek ye biraz" gibi tepkiler alıyorum. bu yüzden söylemek zorunda kaldım mı da insanlara örnekler sallayarak anlatmak zorunda kalıyorum işte; 2 sene önce yaptım 3 ay 9 kilo aldım sonra bırakmak zorunda kaldım. şeklinde. anca o zaman anlıyorlar.

İşte suçlamadığım insanlar bunlar. Çünkü bunlar normal tepkiler. herkesin verdiği. Kimileri ayarı kaçırıyor tabi, onları da sineye çekiyorum.

Bu spor gerçekten sabır sporu. Elimden geleni yapıyorum, bu sefer bu işi yapacağımı düşünüyorum. Belki biraz çocukça olucak bu dediğim ama; bunu başaracağım ve o insanlar görecek gününü:)
    sinirlerimi bozdukları zaman hele bir vücut yapayım o zaman dilimden kurtulamayacaksınız pis göbekliler diyorum ama yapmam heralde. büyüklüğümü koyarım ortaya:p

neyse diyeceklerim bu kadar.

zayıflık sorunu çekenler okur belki başkalarının da onlarla aynı sorunu yaşadığını hisseder. açıkçası ben okusam mutlu olurdum ama kimse yazmadı ben yazdım. sağolun:)

Berkthagar ve slymnasye bunu beğendi.
  2. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    Blackice gerçekten güzel bir yazı olmuş içindekileri çok güzel yazıya dökmüşsün bu nedenle öncelikle seni tebrik ediyorum.

Anlattığın olayların tamamını yaşamış bir insan olarak söylediklerinde sana sonuna kadar katılıyorum.

Şu an 25 yaşındayım 22 yaşına kadar kendimi bildim bileli hep zayıf biriydim aynı lafları ailemden,arkadaşlarımdan ,öğretmenlerimden herkesten işittim çocukluğum ergenlik dönemim,üniversitenin ilk 2 yılı bu lafları duyarak geçti.

Kimi zaman çok kırıldığım,kimi zaman etrafımdakileri kırdığım ,bazende içime attığım dönemler oldu,''ceplerine taş koy rüzgarda uçucaksın'' ,''annen baban sana yemek vermiyor mu? oğlum'' aklımdan şu an bunlar gibi duyduğum bir çok laf geçiyor.

Bu laflarla uzun zaman yaşadım ama aklımın bir köşesinde hep kilo almalıyım gibi düşünceler oldu,deli gibi yemek yersem kilo alabileceğimi düşündüm ama işe yaramıyordu,sonra karbonhidrat tozları felan almaya başladım onlarda kar etmedi..

Bir akşamda nette gezinirken forumla tanıştım ve spora başlamaya karar verdim üniversitedeki ev arkadaşımla başladım felan gel git derken yavaş yavaş kendimi kaptırmıştım ama etrafımdan da sürekli bir deri bir kemik olduğum için önce biraz kilo al sonra başla lafları senin neyine bu spor gibi şeyleri duymaya başladım spora gidiyorum ben dediğimde aşağılayan bakışlar felan..

Ben çevremdekileri dinlemedikçe hedefime biraz daha yaklaşıyordum varsın gülsünler diyordum içimden kilo almayı gerçekten takıntı haline getirmiştim o dönemde oldukçada tecrübesizdim ne bulursam yiyordum aşırı yağladım felan sonra yıllardır kilo alamayan ben diyet olayına ve cardio ya sardırdım.

Vücudum günler geçtikçe daha da iyi oluyordu ve o alaycı bakışlar yavaş yavaş beni pohpohlamaya,helal olsun laflarına dönmeye başlıyordu millet içerken ben spor yapıyordum bana özenip bir çok arkadaşım spora başladı ama hiç biri devam edemedi.

Şu an bu sporda 3 yılımdayım malesef aralıksız bir 3 yıl geçiremedim okul vs nedeniyle her yıl en az 3-4 ay aralarım olmuştur ama başlangıcıma göre oldukça iyiyim ve hedeflediğim vücuda yaklaştım şu an önümde 5 bucuk ay askerlik var ama döner dönmez tekrar kaldığım yerden devam edicem.

senin de söylediğin gibi bu spor sabır sporu acele edicek bir şey yok zamanla her şey oluyor ve senle dalga geçen o insanlar belli bir süre sonra sana imrenerek bakıyorlar bunun garantisini sana verebilirim.

57 kılo 29-30 cm kol ölçüsüyle başladığım bu yolda şu an 41 cm kol 76 kılo ve 4 pack ortada 100+ bench press yapabilen bir insanım emin ol küçük aralar versen bile bu spordan tamamiyle kopmaz ve spor yaptığın dönemdede bu sporun tüm greklerini yerine getirirsen hedeflerine kesinlikle ulaşırsın.

İyi çalışmalar dilerim.

Son düzenleme: 14 Kasım 2009
    Berkthagar ve Blackice bunu beğendi.
  3. donnie_brasco

donnie_brasco Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Slymnasye gerçekten çok güzel ifade etmiş. Bende benzer tecrübelerden geçtim. Emin ol zaman herşeyin ilacı. Bende 70 kilo başladığım sporda şimdi 88 kgyum ve "üfürsem uçacaksın" diyenler şimdi "yeter artık, fazla irileştin" demeye başladılar. Senden bundan sonra düzenli ol, iyi beslen zamanla çok iyi olacaksın. Gelip sana saçma sapan konuşanlar da hep olacak bunları da amacına giden yolda motivasyon olarak gör.

Başarılar

Blackice bunu beğendi.
  4. Blackice

Blackice Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    şuan sana nasıl özendiğimi anlatamam:)
    sağol mesajın için.

hayatımı düzene sokmakta zorluk yaşıyorum sadece. çünkü öğrenciyim, sürekli hadi içelim dışarı çıkalım şeklinde teklifler oluyor. reddedemediğim oluyor.

çoğu zaman abi ben alkol almayacağım eve gidince gainer içicem alkol şişiriyor içemem diye alkol almıyorum, çoğu zaman da işim var falan diyerek dışarı çıkmıyorum. yeterince olmasa da fedakarlık ediyorum.

umarım bunların sonucunu alacağım.

yalnız biraz fazla takıntı haline getirdim sanırım. bunu başarana kadar mutlu olamam gibi geliyor şuan, çünkü eskisinden daha takıntılıyım artık vücudum konusunda. o yüzden aylar değil yıllar da sürse eninde sonunda bunu yapmak zorundayım.

2 ay önce 53 kiloydum, ay başı tartılıyorum ilk tartıldığımda 56 çıktım. haftaya o tartıda bir 58 görsem sanki ilk günümmüş gibi gaz ve heves dolacağım.
    benim için dua edin:p

5. Blackice

Blackice Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    evet bunları hep motivasyon olarak görmeye çalışıyorum zaten ama dediğim gibi; insan "aha şişiyorum" diyip böyle safça gaza geliyor. sonra biri seni çıplak görüp "abi iki elimle belini kavrayabilirim" diyince allah cezanı versin diyorum.

şu sürekli kendine bakma olayını sizde yaşamışsınızdır kesin. en kötüsü o bence. sürekli kendime bakıyorum aynada oramı buramı şişiriyorum. aha olmuş falan diyorum ama aslında olan pek bişi yok sadece benim farkedeceğim kadar. zamanla azaltmam lazım bunu:)

6. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Başlığınızı dertleşme bölümüne taşıdım. İlk mesajınız ve başlığın seyri açısından daha doğru bir sınıflandırma olur dertleşme bölümü.

7. 0nd3r

0nd3r Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist bayrampasa
    Güzel Yazı Bende tam tersini yaşadım fazla kiloluydum.
    Fazla zayıf insanlar toplumda kilolu insanlar kadar sorun yaşamıyor ama onlarıda bunaltıcak seyler oluyo mesela:eek:kul hayatında zayıf pısırık biriysen sürekli insana sataşırlar onun yanında biriyle laf dalaşına girersin adam sana üflesem uçucan der o an deli oluyo insan birşey taşıncak mesela direk dalga geçerler bu nası taşıycak diye bunun gibi birçok sorun bende fazla kilonun sorununu cektim 23 kilo civarında verdim umarım sende aynı şekilde kilo alırsın ilerlememde iyi diyosun hadi hayırlısı..

8. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    Ablam bana bir gun "Yesen bir seye benzerdin zaten"
    Annem bir gun "Bir dirhem bin ayip orter biraz yemek ye kilo al"
    Akrabalar vs hep alayci bakislar

Simdi 100 kiloluk cussemi gorunce way adama bak vs... Sana diyeecgim su insanalrin fizikssel seyler uzerine olan ayrgilari gecicidir. Yani sen onlara yenibir sey sundunmu esksini cok cabuk unuturlar. O nedenle bu kadar onemsiz seyleri kafana takma hedefine odaklan gelecege odaklan.

9. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    insanlar birbirlerinin fiziksel özellikleriyle dalga gecmeyi çok severler , kendinin mükemmel oldugunu düşünüp egosunu tatmin eder .....böyle insanlar her zaman karşına çıkacaktır onun için sporu onlara birşeyi kanıtlamak için degilde kendin için yap çünkü çok saglam vucut yapsanda yine eleştirilecek bi tarafını bulurlar........ayrıca böyle insanlar sana laf sokmaya çalıştıgında aynı sertlikte onlara cevap ver tabi onların yaptıkları biçimde degilde bu hareketin ne kadar yanlış oldugunu anlatmaya çalış ...belki aralarında halen vicdan taşıyan biri çıkıp ders alabilir

10. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    herkes zamanında yaşamıştır bu durumları;) bende aşırı zayıftım banada bilgisi olan body e başla sen bilgisiz insanlarsa bu halinle bide body e başlasan erir gidersin iyice diyorlardı. denize girerken kaburgalarımı sayalarlardı ufakken. bi deri bi kemikdim.

dedim evde spor yapayım ufakda 8 kglık dumbell almıştım. yatmadan paso yemek yiyordum tatlı, pilav bol bol. gece saati kurar kalkar pekmez içer yatardım ne günlerdi diyorum şimdi. yapdıklarımda acemilikdenmiş gülüyorum şimdi. sonra maglum bodyforumla tanışdım ve başladım girdim işin içine:D

11. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Tek birşey söyleyeceğim:

Bu sporun sabır sporunu olduğunu fark etmekle zaten doğru yola adımını atmış bulunuyorsun, bu kafada gittiğin sürece hiç birşey seni yıkamaz.

12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bence sadece gülüp geçmen gerekiyor.

Ancak antremanlarida buyuk bir azimle yapman gerekiyor. Bu seni öyle bir tetiklemeliki. Bazen cok zorlamali setlerde içinde bu yaşadıgın diyalogları dusunmelisin. Yilmamali vazgeçmemeli ve daha fazlasini istemelisin.

Bende fazla kilo sorununa takılmıstım 2 yıl. Nasil oldugunu bile anlamadan 20 kilo almıstım.

Oysa su anda 75 kiloda ve eskisinden oldukça guclenmiş bir haldeyim.

Kimse spor yaptıgıma bile inanmazdı.

Ancak şu anda her sey değişti. Cunku çok mesafe aldık.

İşyerindeki arkadasımı antremanıma çağardım ve adamıda BB sporuna baslamasina vesile oldum.

Cunku kafasındaki bodybuildinge bakış açısı yeniden şekillendi.

Şu anda söylediği ise ne kadar yanlış dusunuyor olmasıydı.

İnsanların önyargılı davranıslarına kızıyorum sadece.

insanlarla alay etmek yada dalga geçmek hoş bir şey değil sonuçta.

Dusuncesizce bilgisizce yasayan hayatında spor yapmamiş veya biraz askerde sınav cekmis barfiks cekmis bilgisi bundan öteye gitmeyen insanlarla diyaloga girmek sıkıcı. Cunku tartışma uzuyor. Karşımızdaki tatmin olacak diye onun dusuncesinide haklisin deyip geçemem.

saatlerce tartıstıgımızı biliyorum.

O yuzden bence bir an önce böyle insanlar bir şekilde bilgilendirilmeli ve biraz olsun insanlara nasil davranmalari gerektiğini öğrenmeliler.

13. archangel1987

archangel1987 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Böyle konularda hayal kırıklığı yaşayanların aslında rocky serisini izlemesi gerekir bence sabır ve azmin ayrıca dış dünyaya kulak asmamanın mükafatı mutlaka gelir.22 yaşındayım 15 yıldır çeşitli branşlarda sporun içinde bulundum.zamanında okulda aralarda canım sıkıldığında mekik çektiimi görüp dalga geçen arkadaşlarım şimdi msnden telefondan facebookdan her yerden bana nasıl zayıflayabilirim diye ağlıyor dışarı çıkınca mideyi içeriye çekmekten inim inim inliyorlar.Kilo alabilmek metabolizmaya göre değişir.Dostum hiç bakma kimseye devam tam gaz ;)

14. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    Antremanların her dakikasından nefret ediyordum. Fakat kendi kendime 'vazgeçme' dedim.Şimdi sıkıntı çek ve hayatının geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa.

Muhammed Ali Clay

Sayfayı Paylaş