Low Carb + Full Body olur mu?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve tekilsahis tarafından 16 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. tekilsahis

tekilsahis Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 4 aydır aksatmadan sporumu yapıyorum. Boy 198, kilo 105. Başlangıçtan bu yana kiloda bir değişim yaşamadım ancak kaldırabildiğim ağırlıklar oldukça güzel seviyede arttı diyebilirim. Ancak yağ oranım %20-22 civarı olduğundan ötürü kazandığım kas kütlesini gözlemlemek de motivasyon sağlamak da oldukça zor oluyor. Eninde sonunda zaten bu yağlardan da kurtulmam gerektiğinden biraz araştırma sonucu low carb diyeti uygulamaya karar verdim.

Şimdi soruma gelmeden önce ne yaptığımı söyleyeyim. Haftanın 3 günü full body antrenman yapıyorum. Antrenman ortalama 1-1.5 saat sürüyor. Kardiyo yapmıyorum, yalnızca antrenmana başlamadan önce 6-10dk civarı 6.5 civarı bir tempoda ısınıyorum. Yürüme bitince ısınma hareketleri ve sonrasında klasik bir fullbody antrenmanı yapıyorum. Beslenme olarak pek dikkat ettiğim söylenemez ancak çılgınlar gibi de yemiyorum, yani spora başlamadan önce kilo alıp vermiyorken ne yiyorsam ona benzer yiyorum, tek farkı protein ağırlığını arttırdım. Ancak gel gelelim ki yağ kaybı konusunda hiç istediğim seviyede değilim. Dolayısıyla low carb diyetine bi 8 hafta kadar zaman tanımak ve sonuçları görmek istiyorum.

1) Full body antrenmana devam etmek istediğimden antrenman günleri low carb yapmayıp normal beslenmeme devam etsem, kalan günlerde low carb beslensem bu diyetin sonucunu istediğim ölçüde görür müyüm?
    2) Yağ yakacağım diye kaslarımdan olmak istemiyorum, kas koyamasam da kaybetmeme gibi bir durum var mıdır?
    3) Bugüne kadar herhangi bir supplement kullanmadım ancak karbonhidratı da çok azaltacağım için kalori olarak çok büyük açıklar bırakacağım gibi duruyor. Bunu engellemek için whey gibi bir takviye kullansam nasıl olur?
    4) BCAA, vitamin desteği vs. konularda nasıl bir yol izlemeliyim?

Ayrıca bu tarz bir durumda olup başarılı sonuç almış arkadaşlardan da tavsiyelere çok açığım :)

Şimdiden teşekkürler.

2. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Kalori açığı için whey kullanmak çok saçma sizin seviyenizdeki sporcu için. O dediğinizi yapmayın yani.

Spor yapıyorsanız ve beslenmeniz kötü değilse kas kaybı olmaz. Overtraining olmadığı sürece.

İlk sorunuz için ise olabilir,deneyin derim. Yalnız haftada sadece 1 kez 20 dakikalık kardio bile bir-iki ayda çok fark ettiriyo haberiniz olsun.

3. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    1-) Olabilir.
    2-) O kilo da ve yag oraninda zaten normal seviyenin ustu yag yakacaksiniz ek olarak yeni basladiginiz icin hafif miktarda kalori acigi olusturarak kas yapimi dahi mumkun.
    3-) Whey besin degil yardimci besindir. Elzem degildir normal besinin verecegi faydayi vermez. Ha plasebo olarak antrenmandan sonra kullanabilirsin. Elzem midir? Hayir.
    4-)Whey alacaksan icinde bcaa mevcut, yumurtada gerekli miktarda bcaa var. Elzem mi? Hic bir supplement gibi bu da degil. Fakat vitamin ayri. Vitamin desteginin bu sporda alinmasi gerektigini dusunuyorum. Ek olarak evde ZMA yapabilirsiniz forumda konular mevcut.

4. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    Vitamin özellikle omega 3 ve magnezyum bu sporu yapanlar için sanki gerekli.

5. tekilsahis

tekilsahis Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Vitaminin fazlası zarar olmayacağı için multivitamine başlasam yeterli midir? Balık nerdeyse hiç tüketmiyorum, dolayısıyla omega 3 için de eczaneden bi şeyler almalı mıyım?

Whey'i şu sebeple söyledim, hali hazırda çok fazla yemek yemiyorum. Ekmeği, pilavı vs. de çok kısarsam kalori açığı inanılmaz artacak gibi. Dolayısıyla açık kalan enerjinin bi kısmını wheyden falan almak gibi bi şey geldi aklıma ama gereksiz diyorsanız kullanmaya çok gönüllü değilim zaten.

Ayrıca cevaplarınız için çok teşekkürler.

6. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Depolanan vitaminler icin zarar soz konusu olabiliyor. Multivitamin isini gorecektir. Omega 3 icin de takviye alabilirsin fakat unutmaki beslenme olmadikca tam verim alamayacaksin.

7. tekilsahis

tekilsahis Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Gösterebildiğim kadar özen göstereceğim ancak evde kahvaltı hazırlamadan zor görünüyor :) Onu da oturtacağız artık. Teşekkürler tekrardan.

Sayfayı Paylaş