LORDOZ MU YOKSA YAĞLANLAMA MI

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Avanguardia tarafından 27 Mayıs 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Avanguardia

Avanguardia Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi bir çok erkek kalçasının büyük olmasından şikayet ediyor ben de onlardan biriyim fakat bunun lordoz olup olmadığı hakkında şüphelerim var belki de sadece genetik olarak kalçamdan yağlanıyorumdur ve aslında sırtımda çok içe çökük değil, geçen yıl bu konu hakkında doktora gözüktüm uzmanı olmasam da normal duruyor deyip geçiştirdi fakat bu aralar yeniden şüphelenmeye başladım, konu hakkında deneyimi ve bilgisi olan arkadaşlar için buraya fotoğraflarımı bırakiyorum. Hastanelerin özellikle tehlikeli olduğu şu günlerde başka bir doktora da gidemiyorum malum: Screenshot_20200527-011455_Chrome.jpg Screenshot_20200527-004813_Video Player.jpg Screenshot_20200527-005447_Video Player.jpg 20200527_020410.gif
    Fotoğraflarda temsili fotoğrafa göre sırtım daha düz olması beni yokmuş gibi düşünmeye itmesine rağmen birden kalçam çıkıyor ve alt göbeğimde sarkma var bu da lordoz belirtisi gibi duruyor.

2. ahmet377

ahmet377 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    kalça büyüklüğü farklı lordoz farklı lordoz dedimiz şey belin kavisli bir şekilde içe doğru göcmesidir ve o sende yok

3. Avanguardia

Avanguardia Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    peki bu kalça büyüklüğü ile nasıl baş edebilirim, mesela squat yapmayı bırakmalı mıyım yoksa üst vücuda daha mı fazla yüklenmeliyim?

4. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Bir miktar lordozun var. Ayna karşısına geçip karnını ve kalçanı sıktığında belirgin bir düzelme oluyor mu bi dene derim. Onun dışında kalçan da büyük yağlanma veya kas kütlesidir bilemem ama lordozu kaybetsen bile göze çarpar. Sana tavsiyem sırtına yoğunlaş ve görüntüyü dengelemeye çalış.

5. Avanguardia

Avanguardia Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Peki hocam başkabiri de bana Rectus femoris hip flexor kaslarımı esnetmem gerektiğini, plank yapmamı önerdi, sen de bunu onerir misin

6. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Lordoz için onlar yapılabilir. Onlara ek o olarak kalça ve karın kaslarına kuvvetlendirme yapmalısın. Ayrıca bel kaslarını da esnetmelisin. Lakin bunların hepsi lordozu düzeltmek için kullanılacak egzersizlerdir. Senin kalçanda belirgin bir kütle var kas veya yağ dokusu olabilir bu çok önemli değil. Sen lordoz problemini çözsen bile kalçan hala göze çarpacaktır o yüzden sırtı büyüterek bi illüzyon yaratmalısın diye düşünüyorum.

7. Avanguardia

Avanguardia Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    saolun hocam anladığım kadarıyla benim asıl sorunum lordozdan çok kalçamın büyük olmasıyla alakalı, lordozum küçük bir miktarda heralde, sizce basit bir lordoz antremanıyla bu sorunu kısa sürede hallolur mu? veya bu lordozla çok ilgilenmezsem gelecekte başıma büyük sorunlar açar mı?

8. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Lordoza yönelik egzersizlerini bence yapmalısın. Kalça pelvis biyomekaniğini bozduğu için sakatlık riski oluşturabilir. İlerde bel ağrıları vs yaşamana sebep olabilir. Kalçanın büyük olması da kafaya takılacak bi problem değil vücudunla orantısız durmuyor sadece göze çarpıyor. Hatta erkekte belirgin kalçaların kızların hoşuna gittiği bile söyleniyor. Sırtla dengelesen bence bir sorun kalmaz

Avanguardia ve ahmet377 bunu beğendi.
  9. Avanguardia

Avanguardia Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    eyvallah hocam çok yardımcı oldunuz

Hydraa bunu beğendi.
  10. ahmet377

ahmet377 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    kızların büyük kalçalı erkeklerden hoşlandına %100 katılıyorum

Avanguardia ve Hydraa bunu beğendi.
  11. Avanguardia

Avanguardia Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    İyi günler hocam yine rahatsız ediyorum, bugün ortopediye gittim sizin dediğinizi onayladı hafif bir lordoz var dedi, geçirmek için yüzmeyi önerdi. Spor programımda bazı hareketler var ama lordoza sebep olur mu bilemedim; goble squat, overhead press, dumbel row ve crunch hareketlerinden şüpheleniyorum sizce bu hareketler lordozun ilerlemesine veya başka bir omurga bozukluğuna sebep olur mu?

12. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Bu hareketleri doğru formda yaparsan core bölgesi kuvvetini belirgin artırırlar. Yani omurga kuvveti açısından gayet iyi sonuçları olur senin için. Ama yanlış formda 4 ü de omurga için risk taşıyor. Tavsiyem ağır kilo kullanmadan hareket formlarını güzelce öğren. Ağırlık egosu yapmadan antrenmanları sürdürürsen bir problem yaşamazsın aksine daha kuvvetli core bölgesi ile sakatlık riskini düşürmüş olursun

Avanguardia bunu beğendi.
  13. Kemal Polat

Kemal Polat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba. Sorunun aynısı bende de var. Herhangi bir gelişme oldu mu ?

Sayfayı Paylaş