Kuvvet sporlarını temelli bırakmak.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Kayra91 tarafından 30 Temmuz 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Kayra91

Kayra91 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    1 yıla yakın süredir zaten elime hiç olimpik bar almadım ve ilerleyen yıllarda da almayabilirim. Zaten fıtığım var ve daha da kötüye gitmesini istemem.

Ben eskiden kısmen psikoz bir yaklaşımla kuvvet sporlarında çok iyi olacağıma inanıyordum ve her şeyinin bağımlısı olacak kadar çok seviyordum. Hatalı bir yaklaşımdı ve maalesef genetiğim de o derece iyi değil. Bıraktım diyeyim, yani sporu zaten lisanslı olarak yapmıyordum, bu mümkün değil ve ağırlık çalışmalarını da tam anlamıyla bıraktım. En azından sadece dambılla falan bir iki hareket yaparım belki. Z barı da sadece strict curl ve press amaçlı kullanırım kullanırsam. Obsesifliğimin ve psikotik yaklaşımımın sonucu olarak 2-3 video da çekmiştim 2012'de ve zar zor sildirebildim. Bunun dışında yüzme ve yürüyüş yapacağım bol bol. Halen obezim (127 kg) ve hep aynı yakın kilo ekseninde dönüyorum. Artık temelli bir çalışma gerekli. 85 - 90 kg ve %10 - %15 yağ oranında biri olmak beni çok mutlu eder. Fazlasıyla da yeter.

Hayatımda pek çok hata yaptım ve en büyük hatam kuvvet sporları idi. Alınan olursa kusura bakmasın ama genelde boş ve hayatta fikir sahibi edinemeyen insanların sporu oluyor bu sporlar. İstisnaları tenzih ederim. Ben de boş adam oldum. Hasta bir yana sahip oldum. Uzun seneler de tedavi oldum. Son tedavilerim de sonunda son buluyor ve rutine gireceğim. Artık efendi gibi hasta olmayan yaklaşımlarımla insani vasıflar sergilemek tek derdim. Terbiyeli, saygılı. Daha pek çok yanlışım da oldu ama hiçbiri öyle çok abartılacak yanlışlar değildi tabii. (Bence)

Bilek güreşine gidiyordum, orada da çok yetersizdim. Bilek güreşi de biraz geri bir spor, güreşle kıyaslanmayı bırak, aynı cümlede bulunmaları bile yanlış. En nihayetinde eli sağa sola bükme ve sağa sola kol ittirme sporu. Özellikle ele ve ön kola bakan bir spor ve ben koluma zeval gelsin de istemiyorum. O yüzden yavaş yavaş onu da azaltacağım. Olmadı sadece merhaba demeye giderim. Lisans olayı da iptal. Direkt sonuncu olurum zaten, gerek yok. Ha yeterli olsaydım yapar mıydım? Şu anki zihnimle hayır ama yeterli olsaydım güreş yapardım.

Mühendisliğe, bilime, ruhen bilinçli ve dinginleştiren bir felsefeye kavuşmak dileğiyle. Teşekkürler. Yazım biraz ters geldiyse geçip gidebilirsiniz, kızmaca yok.

2. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Sürekli belirttiğiniz, kızmaca yok dediğiniz için kırıcı konuşmak istemiyorum :) Cümleleriniz bence doğru değil ve tartışmaya açık şeyler. Ayrıca güç sporları ile ilgili ulaştığınız bu sonuçlara kendi tecrübeleriniz üzerinden gidiyorsunuz ve kendinizi sorgulamak yerine sporu sorguluyorsunuz. Yaşadığınız rahatsızlıklar ve başarısızlıklarda genetik faktörü elbet olsa da önemli olan sizin yanlış çalışmalarınızdır. Bilek güreşini veya powerliftingi örnek vermek gerekirse Türkiye'de derece yapmak özellikle genç yaşta çok zor değil. Düzenli çalışmayla mükemmel bir genetiğiniz olmasa da dereceler yapabilirsiniz. Siz başkalarını örnek alıp kendi çalışmalarınızı yanlış programladığınız için kendi hatanizi çekiyorsunuz. Şimdi de genelleme yapıp güç sporuyla uğraşanlar boş adam demek çok saçma. Son olarak ta bilek güreşiyle güreşi kıyaslamak ayrı bir saçmalık :) ikiside eski bir spor ve birisi daha yaygın diye veya daha fazla kas grubu çalıştırıyor diye daha iyi diyemeyiz. Birisi olimpik spor diğeri değil deseniz tamam da bana göre bilek güreşi iyidir sana göre diğeri. Velhasıl kelam tüm cümleler tartışmaya açık. Sadece foruma gelen birisi bu konuyu görürde bu sporlardan soğur diye kaba taslak birşeyler yazdım :) Bende kırıcı olduysam affola ama gerçekçi yaklaşmak lazım.

zRedDragon ve OKR bunu beğendi.
  3. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Biraz sert olacak, kusura bakmak, kırılmak, üzülmek vs gibi duygular uyandırabilir ama sen boşsan sporların suçu ne? yada sırf senin başarılı olma potansiyelin yok diye bu sporlar kötü mü olmuş oluyor? Kafamda deli sorular

mrthr35 ve zRedDragon bunu beğendi.
  4. treblek

treblek Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Mersin
    Hocam üzülerek söylüyorum ki loser olan sensin bu sporu yapanlar değil. Birçok meslek grubundan insanlarla antreman yaptım. Hepsi de eğitim düzeyi iyi insanlardı. Keza ben de mühendisim. Elbette 127 kiloya çıkacak mantaliteye sahip ve bedenine saygısı olmayan , aynı zamanda sırt başarısızlıkları yüzünden belli bir kitleyi aşağılamaya kendinde cesaret bulan bir insana kaybeden olduğunu anlamak oldukça zor olacaktır. Sizin gibi insanlar benim daha fazla motive olmamı sağlıyor :)

5. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Kuvvet antremanları, güç antremanları candır.

6. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    Hayır sana cevap verecem yazdıkların o kadar komik ki ne yazayım onu bilemedim :) Neyse yazayım gene birşeyler.
    Bu sporu yapan,yapmaya çalışan birçok karakter var hepsinin bu spora yaklaşımları farklı beklentileride keza öyle. Kimi istiyorki 40 yılda aldığı kiloları 40 günde vereyim fit olayım, yok öyle bir şey
    Kimisi elindeki ağırlığı aylarca değiştirmedeen sürekli aynı kiloyu kaldırıyor gelişim bekliyor, yok öyle birşey
    Kimisi yürüyüş bandının üzerinden inmiyor fit olayım itiyor ,yok öyle birşey
    Kimisi spordan sonra hangi mekana içmeye gidelim nerde alem yapalım diyor buna rağmen fit olmak kas geliştirmek istiyor, yok öyle birşey
    Kimisi fit olmak için haftanın 2 günü ter atsam akşamada bi kokoreç gömsem der fit olmak ister yok öyle birşey

Bu spor disiplin ister,azim ister, irade ister , zaman zaman yaşayacağın çöküşlerde ayakta durabilme gücü ister...
    Bu sporcular özellikle küfür yiten üçgen vücutlular :) o vücuda gelebilmek için yıllarca ama yıllarca haftanın 5 günü spora gider,kadınların 3 gün peşpeşe yapamadığı diyeti onlar 365 günü bulk diyeti yada definasyon diyeti olarak yaparlar (asla taviz vermezler), spora gitmedikleri gün karısını aldatmış gibi hissederler,adamlar sporu o kadar severler ki hani o iğne vurulmuş bu vücudu iğne olmasa yapamaz dedikleriniz senin yediğini 5 katı yemek yemek zorunda senin yaptığın sporun 5 katı fazla çalışmak zorunda kalırlar,testesteronum düşmesin kaslarıma testesteron lazım diye belki haftada 1 kere seks yaparlar.
    Yani anlayacağın gelişimi için vücuduna bu kadar saygı gösteren adamlar lafın gelişi değil hakikaten ADAMDIR...

bende salonda görüyorum senin gibi spor yapmaya çalışan tipleri üstündeki atlet bile terlemiyor ama Kıvanç Tatlıtuğ olmak istiyor boş işler bunlar, o dambılı kaldırdığında son tekrarda gözünden yaş akmıyorsa gelişemezsin zaten, ellerin nasır tutmuyorsa zaten bu spor sana göre değil
    lan ne dolmuşum be :) kusura bakma kardeş.... Bu sporu yapamayabilirsin, bu spor bünyene uygun olmayabilir, bu spor anatomine terstir, kaslı olmaktan hoşlanmıyorsundur, çok çalışmak sana göre değildir buna saygı duyarım amaaaa bu sporu yapan adamlar boş adamlar dersen bende sana derim ki "şuna açık açık desene bu sporu yapmaya ..tüm yemedi" haydi saygılar

zRedDragon, ulaire ve OKR bunu beğendi.
  7. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Kayra cekinerek yazsamda seni donanim haberden biliyorum, tek elle araba kaldirmaya calisiyordun. Bir ara dovus sporlarina da merak salmistin o zaman da obezdin; o zamanda hayalin kilo vermekti ve hala obezsin. Ki bu zaman dilimi de yakin degil ben lise 2-3 de olan seyler bunlar. Universitem bitecek. Sureyi sen hesap et. Spor ve sporu yapanlar bos degil bos olan senin hareketlerin. Hastaligin yoksa ki tiroidlerimde sorun yok, gereksiz yiyorum diyordun sikinti senin iradesizligin.

Edit: Tek el degil cift elmis. Oldukca dolu bi video ile noktaliyorum.

Son düzenleme: 30 Temmuz 2019
    zRedDragon ve abseto bunu beğendi.
  8. Kayra91

Kayra91 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Sağ olun arkadaşlar, tahmin ettiğim gibi yorumlar gelmiş ama ben nato mermer nato kafa olmaya karar verdim. Teşekkürler.

9. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    bu sporu yapanların çoğunluğunun boş insanlar olmasının tek sebebi var bu spor ego arttıran bir spor. yani karaktersiz bir bireyin önceden karaktersizliğini pek görmezsin ama bu sporda belli bir vücuda ulaştıktan sonra paat diye ortaya çıkar. çok gördüm gerçekten ama bu spora laf atılmasına gerçekten ayarım.

her alanda bu böyle. bir alanda karaktersiz başarılı olursa boş boş ego kasar.
    bu spor güç sporu. bu sporun karaktersizleri anca ortalıkta artist artist gezer insanlara "döverim" edalarıyla sinirli sinirli bakar.
    çok ağır altına girmediği halde her an hönkürür artık her neyse. ki işin garibi çok ağır altına girince istemsiz çıkması normal benden de çıkıyor. ama hönkürüp ikide bir etrafına bakan en son ayna karşısında soyunup yine etrafına bakan gördüm lan daha bugün.

abi cidden bu sporla alaksı yok bunun. bu ülkeyi bırak dünyada adam akıllı insan bulmak zor.
    karakter desen yok iq desen yok. üzgünüm benden de başka ağır bir yazı oldu. ama şu spora laf atılmasına karşıyım.
    sebebini yukarıda söyledim.

bu ülkedeki insanların karakteri ve saygıdan yoksunluğu boş insanlığı üzerine zerre tartışmam o yüzden kimse boşa alıntı yapmasın. şu yaşıma kadar gördüğüm budur. diğer ülkenin insanları hakkında yorum yapamicam çünkü daha dışarıya açılmadım.

ama eminim ki bir o kadar da onlar saygısız, karaktersizlerdir. klasik insan. bir de düşün üstüne bir şeyde başarı elde ediyorlar. hooop asıl karakterleri ortaya çıkıyor.

Güç aşkı ve Kayra91 bunu beğendi.
  10. Kayra91

Kayra91 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Bu arada psikolojik sorunlarım nedeniyle okulum da çok uzadı ve yeni bitiyor ama mühendislik yapmayı yine de deneyeceğim, her ne kadar ülkedeki hali pek parlak olmasa da. Yapamazsam da sahil kasabasına yerleşirim, en azından İstanbul'un stresinden kurtulurum.

Bu arada steroidli testo basan ve daha pek çok küre giren ancak ve ancak durmadan METAL İNDİR KALDIR YAPAN adamlara SAYGI DUYMUYORUM. Saygı sadece sağlığı için spor yapan adamlara duyulur. Dopingle vücudunu zehirleyen ve ölüme davetiye çıkarabilen adamlara saygı duymak yersiz. Ha her sporda bu biraz var ama sizin böyle yorumlarınıza karşılık ben de nato mermer nato kafayım dediğim gibi. Hele şu BBciler ve Powerlifterlar. Daha kolunu tuvalette kullanamayan adamlar bunlar. Ne saygısı? Adam dediğin belli ideal kiloda fit duran adamlardır. 1 haftada ancak eşiyle sevişiyormuş ama bunu testosu yüksek kalsın diye yapıyormuş, sinirli saldırgan adamlar bunlar. Yolda birbirini dövmeyi meziyet haline getiren adamlar işte bunlar.

Şu noktadan sonra siz aranızda birbirinizi desteklemeye devam edebilirsiniz ama haklı DEĞİLSİNİZ. Kür yapmaya devam, şu kilomdan kurtulsam bir ömür yeter. Zaten şu kısacık hayatta iyi ağırlık kaldıran bir kas yığını olmaya çabalamak gerçekten de yersiz. Bu tarz insanlar bize insan limitlerini ölçmede bir bilimsel döküman kaynağı olan deney fareleri olabilirler ancak. Fazlası değil.

11. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Bence artık yorum yapmayalım :D boşa konuşmanın lüzumu yok.

12. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Kayra seninle benzer yönlerimiz var.
    Ben de mühendislik mezunuyum. (Eski mezunlardanım, Boğaziçi Elektrik Elektronik müh) . O dönemler çok popülerdi Hem Boğaziçi hem de Elektrik elektronik. Tabi uzun yıllar yurtdışında kaldım, mühendisliklerin durumu ne bilmiyorum ama Türkiye ye her geldiğimde elimi kolumu kime çarpsam mühendislik mezunu çıkıyor . Sanırım ele ayağa düştü, açıköğretim gibi oldu. Tahminim tabi

Seninle diğer benzer yönümüz de psikolojk sorunlar. Ben de uzun yıllar çok ağır OKB yaşadım. Bir şeyi kafaya taktım mı tam takıyorsun, nefret ettim mi de tam ediyorsun. Obsesiflik bazen hayatta aşırı uçlarda dolaşmaya neden oluyor. Ben de öyle idi en azından..

Yaklaşık 15 yıllık bir mücadeleden sonra OKB yi yendim, mühendislik yapmıyorum. Çince tercümanlığı ve deneysel fizik alanında akademisyenlik yapıyorum. Çok şükür çok acılardan sonra huzura kavuştum.

Kuvvet sporları kişide mutluluk hissi yaratıyor ve egoyu okşuyor. Ben de böyle en azından. Bu yüzden keyif alıp yapmaya devam ediyorum. Başkalarını bilmem

Güç aşkı, zRedDragon ve Kayra91 bunu beğendi.
  13. Kayra91

Kayra91 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    1-2 seneye toplam mühendis sayısı 1 milyonu geçecek hocam. Daha şimdiden TMMOB üye sayısı bile (Mimarlar hariç) yarım milyonu geçti. Ülkeyi nereye sürüklüyorlar, ne yapmaya çalışıyorlar bilmiyorum ama ülkede kendimi huzurlu hissetmiyorum, en azından İstanbul'da. Nasıl bir iş yapacağımı da tam bilmiyorum, belirli alanlarda bilgime güvenim sonsuz ama ne kadar işe yarayacak, o bile meçhul. Yani yurtdışı düşünecek durumda da değilim. En olmadı en azından İstanbul'dan ayrılacağım. Daha sakin yerler var. Bir miktar param var, sahil kasabasından daire alırım bir tane. Burada da bir tane var.

Kuvvet sporları evet beni de rahatlatıyor ama deadlift falan yapamıyorum artık ben. O anda ağrı girmese bile akşamında başlıyor. Bu yüzden sadece strict curl, strict press ve bazı dambıl hareketlerini yapıyorum en fazla. Benim strict curl miktarım 60 kiloyu bulmuştu, bulmuştu dediğim çok uzak değil, şimdi enerji doluyken yine yaparım herhalde. Keyif de veriyordu ama bilek güreşi takımında 100 kiloyu aşacak şekilde strict curl yapan bir kişi var ve çoğunun da curl miktarı benden yüksek. Rekor da 113 kg mesela. Bayağı fazla. Yani ben daha nereye kadar ilerleyecektim? Curl yapmayı bırakmam herhalde ama olsun olsun birkaç yıl sonra en fazla 70 kg olsun, daha artacağını sanmıyorum. Belki artar da bilemedim. Ha bir de aramızda kalmasın ama bilek güreşi riskli bir spor. Daha geçenlerde aynı videoya 30 - 40 farklı kol kırılması videosu sıkıştırmışlar. Kim bilir kaç kişinin kolu kırıldı bu sporda, yüz binlerce olduğuna eminim, belki de 1 milyon. Yani riskini de göze alamıyorum maalesef.

Ben de Elektronik mühendisi olacağım ama seninki kadar iyi bir okul değil, YTÜ. Zamanla en doğrusu neyse o olsun, tek dileğim bu. Hayat çok kısa ve çok ani. Hepimize başarılar dilerim. Canını sıktığım olduysa özür dilerim ama siz de aynısını yaptınız.
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Temmuz 2019 ---
    Bu arada OKB, bir miktar psikoz ve bipolar gibi sorunları ben de yaşadım ve halen bipolar kısmen var. OKB de tamamen geçmiş değil. Belki sadece sanrı kısmını geriye fazla bir etkisi kalmayacak şekilde yenmişimdir, ki o da uzun zaman aldı. Tedavi gördüm ve arada bir görmeye devam ediyorum. Sürekliliği çok değil artık, bir o var, gerekli görmüyorum. 2-3 ilacım var, onları muntazam kullanıyorum, bunun dışında ayda bir de terapi ve ilaç yazdırma var. Şimdilik yetiyor, sonrasını bilemem ama daha kötüye gideceğimi nedense artık sanmıyorum. O en ağır dönemler geride kaldı, teşekkür ederim.

14. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Kayrayı internet ortamında az çok tanıyan insanlar varsa biraz saplantılı olduğunu görmüşlerdir. Bu sporları yaparken de yapmayanlar için boş insanlar yorumunu yapabilecek potansiyele sahip. Şu an ilgilenmediği için dünyanın en berbat şeyiymiş gibi davranıyor. Umarım ruhsal olarak toparlanırsın yani iç huzura kavuşursun tek diyebileceğim bu :)

abseto ve zRedDragon bunu beğendi.
  15. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Vurun daha ölmedi!
    Götü yemeyen de yıllarca çalışıp hala manda gibi olan hemen bu spora bok atıyor.
    Aha buraya yazıyom hoşlandığı kız kilosuna laf söyler yine döner dolaşır buraya gelir bu.

33serkan33 ve zRedDragon bunu beğendi.
  16. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Adam psikolojik rahatsızlıkları olduğunu açık açık yazıyor hala daha tartışmaya girmeye çalışanlar var. Enerjinizi plakalara saklayın gençler. :)

Hydraa, mrthr35 ve abseto bunu beğendi.
  17. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    bencede yapmayın, zaten sağlığı ve beyni iyi durumda değil iyice sert konuşup intihara filan sürüklersiniz durduk yere gerek yok

18. Kayra91

Kayra91 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Gereksiz metal sevdasının bu kadar savunulması beni etkilemez.

Sayfayı Paylaş