Kuru Üzüm Yağ Yakar Mı?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve mertoz9 tarafından 12 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. mertoz9

mertoz9 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Spora beraber gittiğim arkadaşım söylemişti yağ yaktığını. Mucize beklemiyorum tabii ki ama bende sorgulamadan aldım öğlenleri yulaf ezmesi ile beraber yiyorum, yiyoruz. Son zamanlarda iyice kafama takıldı. Fazla miktarda alınması tabii ki zararlı ama yağ yakıyor mu merak ediyorum. Farklı sitelerde biraz araştırdım ve çoğu spor açısından bakmadan faydalarını yazmıştı. Sadece şöyle bir cümle gördüm; "Kan yapar ve vücudu şişmanlatır."

Spora gittiğim günlerde kaseye önce yulaf ezmesi sonra üstünü kapatacak kadar kuru üzüm katıyorum. Spora gitmediğim günlerde de supplement yerine yoğurtla yine yaklaşık aynı miktarda karıştırarak yiyorum. Meyveli yoğurtmuş gibi :D Sadece bazı spor günleri hem yulafla hem de yoğurtla yediğim oluyor ama 150-200 gramı çok da geçtiğini düşünmüyorum.

Tekrar soruya dönersek yağ yakıyor mu? Yani eğer öyle bir etkisi yoksa ben bunu 6-7 aydır her gün yiyorum. HIIT yapıyorum güzel de yağ yaktım ama zararı varsa kesebilirim :)

Yardımcı olursanız çok sevinirim

2. Ascomycetes

Ascomycetes Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    mertoz9 bunu beğendi.
  3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Kendine daha iyi arkadaşlar seç. İhtiyaçtan düşük kalori almak yağ yakar.

4. mertoz9

mertoz9 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Kalori hesabımda bir sıkıntı yok. Aldığım kalori yaktığım kaloriden daha düşük. Aslında bu aralar belimdeki simit dediğimiz yağ kısmına takmış durumdayım ve bir açıklama arıyorum. Dediğim gibi interval yapıyorum hatta ağır bir interval yapıyorum. Şu an suçlu olma ihtimali en yüksek besin kaynağım kuru üzüm :)

5. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Öncelikle bir besinin sözde yararı nedir bi o öğrenilmeli, daha sonra bu yararı nereden geliyor diye düşünülmeli.
    Şöyle izah edeyim,
    Kuru üzümün kilo aldırıcı ve kan yapıcı etkisinden bahsedelim. Öncelikle neden kilo aldırır ? Nedeni basit, yüksek kalori içermesi.
    Kan yapıcı etkisinden bahsedelim, içeriğindeki demirden dolayı olabilir mi ? Evet.
    Ama kuru üzüm yemeye değer mi tabii ki hayır. Çünkü kuru üzüm besin değerleri yönünden de çok kuru, diğer bir deyimle fakir.
    Ayrıca kuru üzümün besin değerlerine baktığım zaman, içeriğinde yağ yakımını tetikleyecek hiçbir bileşen göremiyorum. Zaten yağ yakıcı besin yoktur.
    Sadece seni daha az yemeye teşvik eden, iştah kapatıcı (tok tutucu) besinler (kepekli, tam tahıllı vb.) vardır. Bunlar da yine düşük kalori alımına sebep olur.
    Sonuç olarak, düşük kalori = yağ yakımı.

mertoz9 bunu beğendi.
  6. mertoz9

mertoz9 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Bi daha üzüm almıyorum :D teşekkürler :)

Sayfayı Paylaş