Kreatin Kinaz (CK) değeriniz kaç?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Ayandon tarafından 4 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Kreatin Kinaz (CK) değeriniz?

1. 29-168

8,3%
  2. 168-300

41,7%
  3. 300-500

oy sayısı 0
    0,0%
  4. 500-1000

25,0%
  5. 1000-5000

25,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Ayandon

Ayandon Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Kreatin Kinaz (CK) = Hücrelerde enerji akışının kontrolünde fonksiyon gören bir enzimdir.

Referans Aralığı : 29-168 U/L

Benim CK değerim 1 ay önce 221'di şimdi ise 235 çıktı. Doktor tehlikeli bir seviyede olduğunu söyledi, fakat forumda 2000-3000 gibi değerlerden bahsedilmiş, bu sporda benimki gibi 200-250 arası değerler normal mi?

Son düzenleme: 4 Kasım 2009
  2. druiyigun

druiyigun Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    CK değeri kas yıkımıyla artabilir, egzersiz sonrası artabilir. kas içi enjeksiyon yaptırdıysan artabilir. Bana sorarsan egzersize 1 hafta kadar ara ver, kaslarını dinlendir ve bol sıvı al(Kas yıkımı böbrekleri yorar çünkü). sonra tekrar ölçtür. Aşırı yüksek bir değer değil bence. düşecektir, ama takip ettirmende fayda var.

3. Ayandon

Ayandon Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Forumda bu sporu bilinçli olarak yapan bu kadar üye var ama kimsenin kanında ki CK değerinden haberi yok galiba enteresan :confused:

4. cagrihalacoglu

cagrihalacoglu Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci, müzisyen
    Yer:
    Feneryolu
    Buraya umarım Burak Göksel arkadaşımız 3 ay önceki değerlerini yazar..:)
    Limitin 26 katı kadar kreatin kinaz değeri ile tıp dünyasını çalkaladı da kendisi..:)

5. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Ben komple kan tahlili yaptırdım ama söz konusu değere bakmamışlar. O kadar da dedim vg ile uğraşıyorum supplement alıyorum ne gerekiyorsa bakın. Bende kreatinin yüksek çıktı ama ağır spor yapanlarda normaldir dedi doktor. CK değeri göremiyorum şu an elimde tahliller CK önemli bir şey mi?
    Bende açlık kan şekeri, bun(üre), kreatinin, alt, asp, sodyum, potasyum, kolestrol, ldl-c, hdl, trigliserid e bakmışlar. bir de iki - üç harfli 15-20 arası madde var ama içlerinde ck yok.
    Bende kan testi temiz çıktı ama idrar tahlili patladı. İdrarda protein varmış normalde 0 olması gerekiyormuş, 10mg üst sınırmış, bendeki 30 çok çok çok çok anormalmiş. Supplementi kestim 2hafta sonra bir daha bakacağım.

6. lynx_engin

lynx_engin Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    38
    arakaslar bende dün kan testi yaptırdım 650 cıkmı =S

7. Circassian

Circassian Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    Geçen ay (12.03.2010) CK değerim 4892 kağıtta olması gereken değer aralığı 12-200 yazıyor. Görünce şok olmuştum :) Yeni spora başlayanlardanım testten önceki akşam üzeri göğüs çalışmıştım. 26.03.2010 ölçüm değeri 91 çıktı. Yani dönemlik bir zorlamadan kaynaklanmış. Bu arada CK kas yıkımında önemli bir değermiş. Onun yanında tam bilmediğim ama CK dan daha önemli olan CK-MB diye bir değer var. Benim normal değerde. Galiba kalple ilgili (kalp kası ile ilgili olabilir).

Sayfayı Paylaş