Kostokondrit (Tietze Sendromu)

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve MenOfSteel tarafından 4 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. MenOfSteel

MenOfSteel Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yaklaşık 3 ay önce 30ar kilo dambıl chest press yaparken göğsümde keskin bir ağrı hissettim. Ağırlığa bağlı sıradan bir kas ağrısı olduğunu düşünüp önemsemedim ve antrenmana devam ettim .Aynı akşam göğüs kemiğim kırılmış gibi bir ağrıyla acile gittim doktor EKG çektirdi kalpte bişey yok zorlamışsındır dedi kas gevşetici yazıp yolladı. 3 aydır bu sıkıntı devam ediyor ve araştırdığım kadarıyla kesin bir çözümü yok. .Ayrıca hapşurduğumda derin nefes aldığımda sürekli bir ağrı oluyor ve antrenman yaparken ağırlık kaldırdığımda sıkıntı yaşıyorum Şınav çekerken bile sancı giriyor. Ayrıca parmak kütletir gibi göğüs kafesimden bu rahatsızlığa bağlı olarak sesler kütürdemeler gelmeye başladı. Burada vg de uzmanlaşmış birçok kişi var eminim bu sorunu yaşayan birileri mutlaka olmuştur yardımcı olursanız sevinirim

2. MenOfSteel

MenOfSteel Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Neredeyse 7 ay olacak hâlâ geçmedi. Araştırdığım kadarıyla başka forum sitelerinde de benzer rahatsızlığı yaşayanlar var. Ancak anladığım şey kesin bir tedavisinin olmayışı. Çünkü 5 yıldan fazladır bu sıkıntıyı çekenler varmış. Göğüs cerrahisine iki defa gittim zorlamaya bağlı bi durum dinlen geçer dediler fakat kaç ay oldu geçmiyor. Demekki böyle yaşamaya alışcaz. Bu sıkıntıdan kurtulanlar varsa lütfen yardımcı olmanızı bekliyorum

Son düzenleme: 26 Aralık 2015
  3. Secretsoul

Secretsoul Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    28
    Benim başıma geldi. Göğüs hareketlerini azalttım. 6 ayda geçti sayılır. Normalde uzun süreli dinlenme ile geçiyor diye biliyorum ama zorlayıp ilerletirseniz durum uzuyor. Oradaki bağlanyı noktaları fazla hareketli olmadığı için iyileşme süreci uzun. Bir ara araştırmıştım iş çok çok kötüyw giderse ameliyat oluyor ama süreç sıkıntı. Bence zorlamayın çok fazla. Çivi çiviui söker bu durumda geçerli değil sanırım. Geçmiş olsun.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Cengizz7

Cengizz7 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Kardeşim aynı sıkıntıyı bende 3 aydan beridir çekiyorum geçti mi nasıl durum ? Eğer geçtiyse kendi kendine mi geçti yoksa doktora mı gittin ? Hangi bölüme gittin ve ne kullandın? Geçmediyse ne yapıyorsun ? Belirtirsen sevinirim... :(

5. MenOfSteel

MenOfSteel Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Valla fizik tedaviye gittim spor hekimine gittim hatta göğüs cerrahına bile gittim ancak bir çözüm bulamadım malesef zamanla geçer diyorlar sorun olmaz diyorlar ama fazla yüklenmemekte fayda var ağrılarda azalma oldu ancak geçmiyor kıtlama. ayrıca şimdi baktım neredeyse 2 sene olacak geçmedi çaresini bulabilirsen bende beklemedeyim

6. Cengizz7

Cengizz7 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bana agri kesici verdi gönderdi doktor hala ayni , özellikle sabahları çok ağrıyor sırt in bi tarafı göğüs altı ve assada kaburgalarin bir kısmı ağrıyor napcam bilemiyorum. İnternetten araştırdım da sanırım eklemlerde iltihaplanma oluyormuş onun için kortizon vermeleri gerekmis ne kadar doğru bilemedim. Napsak kardeşim ya bende 3 ay oldu deliriyorum. Doktora gittim dediği şey bana ergenlik cagindasin gelisirken ağrı olur normal kemiklerin büyüyor diyo patlıcam sonunda
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Aralık 2016 ---
    Facebook adresini verebilir misin kardeşim bişi olduğunda birbirimize danışalim. Sanırım bu sorun bi bizde var ya

7. MenOfSteel

MenOfSteel Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    benim de gittiğim doktor aynen şunu dedi en son bi spor hekimine gözüktüm ağır antrenman yapan kişilerde gözüken bi durummuş içimi rahatlatıcı konuştu yani bu durum parmak kütlemesi gibi çat çut ses çıkarır sadece dedi ama kesinlikle kasten kendin çıtlatma yapma dedi. Parmak için bile olsa kasten yapmak iyi değilmiş. Şunu söylebilirim tamamen atlatmadım atlatanda görmedim hiçbir forumda ama ilk zamanlar ile şu günü kıyaslayınca kesinlikle ağrı azalması var ama yine diyorum tam geçmiyor.

Bende canımı çok sıkıyordum senin gibi ama moral bozacak bi durum yok antrenmanlara aynen devam edeceksin kas yırtılması kemik kırılması gibi bir durum söz konusu değil için rahat olsun. Kortizon ben öneren duymadım sanada önermiyorum.
    yinede kesin çözüme ulaşırsan bizimle de paylaş

Cengizz7 bunu beğendi.
  8. kostokondirit

kostokondirit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Merhaba arkadaşlar adımdan da anlaşılacağı gibi tahminimce sizle aynı dertten muzdaripim. Gerçi benim hikayem biraz daha farklı, ilk 1.5 sene önce basketbol oynarken sert bi darbe aldım göğsüme o günün akşamı çok ağrısa da sonra herhangi bi belirti göstermedi bir süre. Bunun üzerinden biraz daha zaman geçtikten sonra çok hafif, sadece belimden döndüğüm zamanlarda bir rahatsızlık hissi vardı bazen de sabah uyandığımda bir ağırlık hissi. Malesef gün içinde sorun yaratmadığı için kafama takmadım, önemsemedim ve hatta bir süre sonra düzenli spora devam ederken bi yandan da kurtuldum hiç hissetmemeye başladım güle güle dedim büyük mutlulukla. 3-4 ay öncesine kadar uzun bir süre varlığından haberdar bile değildim ki bir gün butterfly çalışma eşekliği ettim ve o gün bir de salonda klime karşısında çalıştım. Buna benzer bi ağrı yine başladı ama klimadan olduğu düşüncesiyle yine önemsemedim. Sonuç olarak 3-4 aydır çekiyorum bunu ama hala gitmedim doktora en kısa zamanda gitcem inşallah.

Size bikaç soru soracağım teşhis için:

Sternuma baskı uyguladığınız zaman dışında hangi hallerde acı/ağrı hissediyorsunuz?
    Ses geliyor mu? Geliyorsa kıt sesinin ardından sonra rahatlıyor musunuz?
    Ben de bazen sol ağırlıklı bazen sağ ağırlıklı oluyor?
    Yüzüstü mü uyuyorsunuz?
    Ağrının uyutmayacak şiddete eriştiği oluyor mu?
    Nefes alma konusunda bir etkisi oldu mu?

Arkadaşlar özelden ulaşırsanız da sevinirim, konuşalım, paylaşalım.

9. Cengizz7

Cengizz7 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    acı olmuyor.
    kıt sesi geliyor, fazla kıtlatırsan ağrı oluyor
    bende ortada oluyor
    eskisi gibi ağrı yok çok şükür bendede azaldı normal yatıyorum
    yok o öncedendi allaha şükür şuan öyle birşey söz konusu değil
    nefes alırken bazen göğsüm kıtlıyor
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Ocak 2017 ---
    eyvallah çok sağolasın,zaten baya ağrı azalması oldu bende de sadece kıtlama oluyor . Kendim de kıtlatmamaya özen gösteriyorum. Bi çözüme ulaşırsam paylaşıcam sizde bişey olursa paylaşırsınız. İyi forumlar :)

10. jamesjay

jamesjay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Bir ara tietze'yi hortlatmıştım şimdi koskondriti hortlatayım. Anladığım kadarıyla tietze'ye şişlikler eşlik ediyormuş, koskondrit ise şişlik olmayanı imiş. 2014'ten beri var bende bu. 3 sene olacak... Yoğun vücut geliştirme yaptığım dönemler, ağır göğüs antrenmanları neticesinde başladı ve periyodik olarak rahatsız ediyor. Hatta hem o dönem hem de 2016'da ciddi kardiyolojik tetkiklerden geçmeme sebep olmasının yanı sıra, öyle tahmin ediyorum ki bana anksiyete, panik bozukluk, ekstrasistolleri de beraberinde hediye getirdi. Bir süredir vg ile uğraşmadığım için yoktu fakat birkaç gündür ufak ufak egzersizlere başladım (vücut ağırlığı odaklı) ve bumm! Göğüs ortasında şiddetli ve anlık bıçak saplanması hissi... Hem de zorlama yokken, araç kullanırken... Bu meretin ne zaman geleceği hiç belli olmuyor ve belli ki seneler de geçse üzerinden o geçmiyor. Artık sinirler mi geriyor anlık o bölgeyi de kemikler geriliyor, yoksa sadece iltihabik bir durum mu buna yol açıyor bilemiyorum ancak bildiğim bir şey var bu hadise çok sevimsiz birşey.

Sayfayı Paylaş