kosamiyorum

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Setenay tarafından 15 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    Gecmiste sigarA kullanimi etkiler ayrica kosu hizi yuruyus hizindan biras hizli olmali (futbol kondusyon antreenmanlarinda boyle kosardik nefes acmak icin)

Setenay bunu beğendi.
  2. efe kurtyılmaz

efe kurtyılmaz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    antrenör
    Yer:
    izmir
    koşmak ne derece yağ yakar.önce bunu araştırmak gerek.koşumu bisikletmi yada kombine antrenmanmı hangisi daha yararlı .bunu açıklığa kavuşturmalı önce

Setenay bunu beğendi.
  3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    bununla ilgili sayfalarca yazı var arama yapmanız yeterli. konularda aramayı seçiniz.

ayrıca kimi bisiklet demiş,kimi sigara demiş,kimi yağ yakımı demiş, başlık

koşamıyorum neden ?

Cevaplar şu şekilde olmalı.
    Vucut ağırlığı faktörü
    diet faktörü
    eklemlerde sorun olup olmaması
    kasların dinlenmiş olup olmaması
    kalp sorunu olup olmaması
    genel yorgunluk olup olmaması vs vs diye çoğaltabilir ve bu yazdıklarımı yazıcaklarınızın başında tutup konuyu açabilirsiniz.

Son düzenleme: 16 Temmuz 2009
    Setenay ve aneximandros bunu beğendi.
  4. hekimoglu

hekimoglu Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Ben yanlış bişey söylediğimi düşünmüyorum, uyarın için teşekkür ederim ama ben çıkın 45 dk dışarda çekirdek çitleyerek dedikodu yaparak yürüyün demedim, tempolu yürüyüş yapın uzun süreli olduğundan yağ yakımına etkisi daha fazla olur dedim. En azından bunu söylemek istedim.

Setenay bunu beğendi.
  5. Gio

Gio Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    koşuda nefes nefese kalmanız akciğerlerin hamlığından ve yanlış nefes tekniğinden kaynaklanıyor olabilir(büyük ihtimalle de öyle çünkü kas yorgunlugundan bahsetmemişsiniz sadece nefes problemi görünüyor.) bu durumda birkaç tavsiye verilebilir,lance armstrong'un(7 kez dünyanın en prestijli bisiklet turnuvası olan fransa bisiklet turunun galibi ve rekortmen bir şampiyondur) bir dergiye verdiği röportajı okumuştum ve orda şöyle diyor '' ben kış ya da yaz olsun her gece açık havada yatarım bu şekilde kanımda ki oksijen miktarını arttırabiliyorum ve bu da performansımı etkiliyor!'' evet bu gercekten işe yarıyor hazır su yaz aylarında yapılabilecek birşeyken denemenizde fayda var(bu yapılamassa açık havada yapılacak koşular(kısa süreli olsa bile)nefes arttırılmasına yönelik faydalı olacaktır 2.ise idman önce içilecek bir fincan nescafedir (bu da içindeki yaklaşık 100 mg kafeinle kardio-vasküler sistem ve temodinami üzerinde etkili olacaktır).

not:nefes alıp verme şekli ağırlık çalışmalarında hayati önem taşır (yanlış nefes alıp-verme kalbin büyümesiyle sonuçlanabilir) ama koşuda önemli olan rahat nefes almaktır(bu konuda çok değerli bir makaleyi buraya taşıyorum lütfen okuyunuz ben de okudum ve sizin sorununuza çözüm olacağına inanıyorum.)

Gündelik hayatımızda nefes alıp verme konusunda pek konuşmayız, çünkü nefes alıp verme her zaman yaptığımız bir aktivitedir. Fakat nefes nefese kalma ve sesli nefes alma gibi durumlar ortaya çıktığı zamanlarda, koştuğumuz ya da merdiven çıktığımız zamanlardaki gibi, bu konudaki merakımız ve endişemiz artar.
    Tırmanışla uğraşan birçok arkadaşımız belli dönemlerde antrenman programına koşuyu da eklemiştir. Koşmak hem basit bir eylem, hem de sadece rahat bir ayakkabı ve kıyafetle yapılabilecek bir spor. Tabii ki koşu esnasında bazı olumsuzlukların yaşanması da kaçınılmaz. Örneğin özellikle koşu antrenmanlarına yeni başlayan birisi en fazla sıkıntıyı nefes konusunda çeker. Kaslarının yorgunluğundan önce nefes nefese kaldığı için şikayetçidir.
    Koşu antrenmanlarında nefes nefese kalma ve sesli nefes alma gibi durumlar vücudun gerektiğinden fazla zorlandığının bir işaretidir.
    Peki, doğru nefes nasıl olur; püf noktası var mıdır?
    Burundan mı ağızdan mı nefes almak doğrudur?
    Yoksa ikisinin de yeri ve etkisi farklı mıdır, ya da tamamen kişisel tercihimize mi kalmıştır?
    Her sporda olduğu gibi koşarken de nefes konusunda önemsiz gibi gözüken ama dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Çoğumuzun aklına takılan yukarıdaki soruları beraber inceleyelim:
    Daha önce bu konuda küçük bir araştırma yapmışsanız siz de şuna benzer kesin hükümlere rastlamışsınızdır “Koşu esnasında 4 adım ilkesine uymak gerekir.” Yani koşu anında dört adım boyunca nefes alınır, yine dört adım boyunca nefes verilir.
    Ben insanın kendi vücudunu çok iyi tanıyıp onu dinlemesi ve kendisine en uygun olanı seçip onu uygulaması gerektiğine inanan bir insanım. Vücudu zorlamayacak şekilde düzenli bir nefes ritmi en doğru olan yöntem; bu sebeple kendimize en uygun olduğunu hissettiğimiz sistemi uygulamamız gerekmektedir; koşarken üç adımda bir nefes alıp, beş adımda bir vermek gibi... Tempomuzla birlikte bu sistemi de değiştirmeliyiz, Hafif tempo ve hızlı tempo koşu için nefes alış sistemimiz aynı olmamalıdır. Çünkü vücudun her iki durumda ihtiyacı olan oksijen miktarı değişmektedir. Dikkat etmemiz gereken ne kadar havaya yani oksijene ihtiyacımız olduğudur.
    Dikkat edeceğimiz diğer bir nokta da koşarken kesinlikle zorla nefes alıp verme şeklimizi değiştirmemektir. Bu yaptığımız sporu zorlaştırır ve zevksiz hale getirir. Nefes ritmimizi de zorla değiştirmemek gerekir. Vücudu rahat hissettirmemiz şart.

Peki, nefes almanın yeri ve zamanı var mıdır?
    Öncelikle abartılı bir şekilde nefes almaktan her zaman kaçınmalıyız. Uç bir örnek olsa da sürekli olarak kesik ve kısa, hızlı bir şekilde nefes alıp vermek insanı karbondioksit zehirlenmesine kadar götürebilir.
    Efor sarf ederken nefes vermek, boşalma aşamasında da nefes almak gerekir. Tırmanırken de bazı arkadaşların zor bir hamleyi yaparken bağırması buna en güzel örnek; nefeslerini bir haykırışa bağlayarak çaba sarf ettikleri anda bağırarak nefes veriyorlar.
    Hava kesinlikle tutulmamalı ve bastırılmamalı. Özellikle çokça yapılan bu hata kanın kalbe geri dönüşünü engelleyerek baş dönmesi ve yüksek tansiyona neden oluyor. Kısa kaya tırmanan arkadaşlarda daha çok gözlemlediğim bir konu -ardı ardına zor hamlelerin olmasından dolayı, uzun süre nefesi tutmak (ben de dahil).
    Son olarak koşarken burundan mı ağızdan mı nefes almak daha etkilidir?
    Koşu, kanımızdaki oksijen seviyesinin optimal-en uygun olmasını gerektiren bir spor. Bu sebeple verimli ve sağlıklı bir antrenman için yeterince oksijen alabilmemiz gerekmektedir. Bunu sağlamak için de sadece burundan nefes alıp ağızdan vermek gibi bir gereklilik olmamalıdır. Burundan nefes almak daha sağlıklı olan diyafram tekniğini desteklese ve alınan hava burun içinde ısıtılıp, nemlendirilip tozdan vs. arındırılsa bile sportif bir çalışma sırasında ağızdan nefes almadan idare etmek imkânsız gibidir.
    Bu konuda araştırma yaparken öğrendiğim ilginç bir şey, 100 metre koşucuları koşuya başlarken derin bir nefes alıp bitiş çizgisini geçinceye dek bir daha nefes almıyorlarmış. Aldıkları ilk ve tek nefes de ağızdan ya da burundan olabilir, fark eden bir şey yok.
    Daha çok dikkat etmemiz gereken nefes alırken burnumuzu mu ağzımızı mı kullanacağımızdan çok diyaframımızı mı yoksa akciğerlerimizi mi kullanacağımız olmalıdır.
    Diyafram göğüs kafesimizle karın boşluğunu birbirinden ayıran perdedir. Bu kalın zar normal durumda yukarı doğru gerilmiş bir halde dururken, nefes aldığımızda aşağı basılıyor, bu şekilde oluşan vakum sayesinde akciğerlere hava doluyor. Diyafram nefesi sporcular kadar nefesli sazları çalan müzisyenlerin de kullandığı bir teknik. Nefes alırken bilinçli olarak diyaframı aşağı doğru ittirerek nefesi alt bölümlere çekmek akciğerleri tam verimleri ile kullanmayı sağlar. Bir teknik oturtan sporcular daha çok diyaframı kullanarak nefes alırlar, çünkü kaburgalar sebebiyle hacim azlığından akciğerlerle alınacak nefes sınırlıdır.

Bir de koşu dahil birçok spora başlamadan önce esneme-gerdirme hareketlerinin yapılmasının spor yapıldığı esnada sakatlıkları azaltıcı-önleyici etkisi olduğu inancı yaygındır. Sakatlanmaların önlenmesi için kaslarımızın ısınması en önemli olandır ve en basitçe iyi bir şekilde nefes alarak vücudumuzu ısıtabiliriz. Bunu da koşuya başlamadan önce 5 – 10 dakika yürüyerek derin ve tam nefes alarak gerçekleştirebiliriz. Böylece hücrelerimiz oksijenle dolar ve verimli bir antrenman geçirmemiz mümkün olur.
    Şimdi toparlamak gerekirse, koşarken doğru nefes nasıl olmalı?
    Doğru nefes kendimizi zorlamadan elimizden geldiğince derin, uzun ve sessiz olmalı. Burun ya da ağızdan alınacak gibi bir zorunluluk yok. Sadece özellikle soğuk havalarda burundan nefes almak nefesin ısıtılması açısından çok avantajlı ve diyafram tekniğine daha uygun. En ideal olanı ağız ve burun, ikisini de kullanmak, oronasal[1], çünkü burundan nefes almak yeterli oksijenin alınması açısından yetersiz kalıyor.
    Yazımı Yeni Zelandalı koşu antrenörü Arthur Lydiard’ın koşucuların nasıl nefes alması gerektiği sorusuna verdiği cevapla bitirmek istiyorum: “Ağzınızdan nefes alın. Burnunuzdan nefes alın. Eğer yapabiliyorsanız kulaklarınızdan nefesi içeri sokun…”

Kaynaklar
    1. Proper Breathing is Essential for Athletes and Non-Athletes Alike By Perry Fields, November 4, 2004
    2. Sporda nefes alımı, Sports live, 1999.
    3. The Running Center – Article of the Month INHALATION/EXHALATION METHOD: IT'S THE MOUTH, NOT THE NOSE http://www.therunningcenter.com/tips.cfm?Tip=3
    4. Beginning Runner's Guide: Breathing by Hal Higdon NewRunner.com – Runner’s World Magazine
    http://www.runnersworld.com/home/0,1300,2-60-63-245,00.html
    5. http://www.runnersworld.com/article/0,7120,s6-380-381-386-245-0,00.html
    6. http://www.coolrunning.com/cgibin/moxiebin/bm_tools.cgi?print=182;s=2_3;site=1

rakunn, Acolon, SEZER YZL ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  6. efe kurtyılmaz

efe kurtyılmaz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    antrenör
    Yer:
    izmir
    flexor isimli arkadaş ben soru sormadım yağ yakmak için koşmak isteyen arkadaşın ilk önce bunları araştırmasıgerek bunun için yazdım.

7. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Sıkıntım; nefes nefese kalıyor olmam :)

8. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Amacım yağ yakmak ve kondisyon kazanmak !
    Neden koşmama gerek yok :confused: ?
    Anlayamadım :(

9. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Koşu İçin Çok Faydalı Bir Yazı

Çok güzel bir paylaşım koşu için :)
    Cidden çok teşekkür ediyorum size ! ;)

10. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Teşekkür ederim ama ben size neyi öğreneyim, neyi araştırayım konu hakkında diye sormadım; öneri istedim :)

11. efe kurtyılmaz

efe kurtyılmaz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    antrenör
    Yer:
    izmir
    cvb

temel amaç yağ yakmak ise ne yapmalı.önce nabzı yükseltmek gerek bu da egzersize yürüyüş yada bisikletle başlamak demektir.vücudu yağyakma moduna getirmenin temeli budur yarım satlik 3 evre öneririm
    ilk 30dk:15dk tempolu yuruyuş yada hafif koşu
    15dk tempolu bisiklet

2.30dk bel çevresi ve mide egzersizleri

3.30dk aletli egzersiz bayanlar birgün alt diğergün üst bölge çalışabilirler
    aletli egzersiz bitimi vücuttaki laktikasidi atmak için 15dk bisiklet yeterli.

bu programı 1700kalorilik bi diyetle uygularsanız amacınıza ulaşabilirsiniz.umarım açıklayıcı oldum

Setenay bunu beğendi.
  12. onur10

onur10 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    yavaş yavaş koş hatta yürü bence ilk baş ama en az 30 dk yürü sonra ilerledikçe 10 dk yavaş koş 20 -30 sonra bunu 2*30 2*40 diye arttır ortalama 2 ayda koşmaya alışırsın ;)

13. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    2- 30 / 2- 40 ne demek :confused:

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  15. Blood

Blood Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    acemi birliğim eğridir dağ komando okuluydu :) senin gibi nefes nefese kalan arkadaşlar vardı koşamıyorlardı saolsun ibrahim üsteğmen it gibi koşturuyordu valla onları 1 haftada 5 km koştu arkadaşlar :D
    anlatmak istediğim kendini zorla kesinlikle olacaktır bazı arkadaşlar hergün koşma demişler ben ona katılmıyorum hergün koş 1 er dakka arttırsan her gün bu seni hedefine götürecektir.

Setenay bunu beğendi.
  16. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara

Güzel Motivasyon ;)

17. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir

Hergun 1 dk bıle degıl bırden zorlamamak ıcın haftada 2 dk arttırsan 1.5-2 aya guzelce 40 dk kosarsın..Blood'un anıları ıse yarıyo...
    :)

18. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Bir adet nabız ölçer saat alınır. Daha sonra istirahat nabzı ölçülür.

http://www.fitnesscenterbursa.com/hesap/hesap_nabiz.php

Yağ yakma nabız aralığı bulunur. Kişi illa koşmak zorunda değildir. Her koşu bandında elevation yani eğim arttırma azaltma vardır. Bu eğimi yükseltip yağ yakma aralığında kişi hızını belirleyebilir. 30-35 dakikayı geçmemeye çalış. Kolay gelsin.

Son düzenleme: 14 Ağustos 2009
  19. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Yeteri kadar tavsiye almışsın Setenay :)
    Benimde en büyük tavsiyem gittikce arttır süreyi ve buraya yaz.Bu senin icin güzel bi motivasyon olucaktır.Hem senin gibi sorunu olanlarda senin başardığını gördükçe motive olucaktır.Kolay gelsin..

Setenay bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş