Kompleks Protein Tozları

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve rizariza tarafından 31 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. rizariza

rizariza Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar bazı alışveriş sitelerinde kompleks protein tozları hakkında çeşitli tartışmalar var.

Whey isolation + Casein barındıran bir ürün dikkatimi çekti. Bu tarz ürünler kullanmak mantıklı mıdır sizce yoksa ayrı ayrı alıp ayrı zamanlarda kullamak mı daha iyidir?

2. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Sonuc olarak cok farketmicektir,kullanim amaciniza göre alip kullanabilirsiniz,whey Cabuk sindirilir,Casein yavas sindirilir,gece alicaksaniz Casein Gündüz alicaksaniz whey kullanirsiniz,ikisiyle ugrasamam derseniz komplex bisey alip kullanirsiniz fakat dedigim gibi sonucu cok etkilemicektir.

3. BLAST

BLAST Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Kompleks protein tozları zamana yayılan bir emilim gösterdiği için antrenmandan sonra alındığında, şayet geç saatte spor yapıldıysa, sabaha kadar kaslara protein desteği sağlanmış olur içindeki kazein proteinden ötürü. Bence kullanmak mantıklı ve pratik. Şöyle de bir araştırma yapılmış:

Kompleks Protein Üstünlüğü
    2014 yılında Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, spor yaptıktan sonra tüketilen soya, whey ve kazein proteini karışımından oluşan bir kompleks proteininin, tek başına whey proteini tüketmeyle kıyasla, kaslara 1 saat daha fazla amino asit desteği sağladığı ortaya çıkmıştır.

Bu klinik araştırmada 19 genç yetişkinden oluşan grubun bir kısmı, yoğun direnç egzersizlerinden 1 saat sonra %50’si kazein, %25’i whey ve %25’i soya proteininden oluşan 19 gr. kompleks (blend) protein tüketmiş, grubun geri kalanı ise 19 gr. whey proteini tüketmiştir. 5 saat boyunca kas biyopsisi yapılarak takip edilen deney grubunda, kompleks protein tüketen kişilerin kaslarında daha uzun süre protein sentezlendiği ve daha az kas yıkımı tespit edilmiştir. Bu da daha uzun süreli kas yapımı ve daha güçlü kaslar anlamına gelmektedir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’ne göre izole soya proteini, whey proteini ve kazein proteininin üçü de besin değeri olarak tam proteinlerdir ama hepsi farklı sindirilme hızlarına sahip olduğu için, amino asit salgılama hızları da farklıdır. İşte bu yüzden kompleks protein tüketmek, kaslarda kısa ve uzun süreli yıkımı önlemek açısından önemlidir. Tüketiciler tat olarak da kompleks proteinleri daha fazla tercih etmektedirler.

4. rizariza

rizariza Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    1
    peki amacı zayıflamak (yağ kaybetmek) olan biri olarak soruyorum.

sürekli kardiyo vs yaparsam kas kaybı da yaşayabilirim. bu nedenle ağırlık da çalışıyorum. kaslanırsam yağ yakım hızım da artacaktır ister istemez.

amacım kas yapmak değil (şu an için). ancak yıkım olmasını da istemiyorum ve tabii ki bir miktar kas yapmak istiyorum ancak demek istediğim noktayı anlayın. şu an derdim kolumun ölçüsü değil belimin ölçüsü. evet kas olsun, artsın, ancak önceliğim değil.

şimdi böyle bir adama creatin, casein, whey, bcaa, nox, termojenik yağ yakıcı, carnitineden hangisini/hangilerini önerirsiniz? ben bcaa ve nox u direk attım. bana gereksiz. creatin konusunda emin değilim. casein+whey+creatin içeren bir protein tozu işimi görebilir diyorum. termojenik ve carnitine konusunda da kararsızım.

Sayfayı Paylaş