Kilo Sorunsali

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve aslihan tarafından 17 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. aslihan

aslihan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaslar

Kisaca kilo gecmisimden bahsetmek istiyorum.
    1.63 boyum.Lise de gayet citirken 52 falanken oss ile baslayan kilo alma seruvenim var benim.En fazla gordugum kilo 78-79 kadarken diyetisyen kontrolunde 56 ya dustum ama bi kac yil icinde almadigim kadar aldim ve 83 kiloyum su anda.
    Tabi en ciddi kilo vermem bu diye sadece 56 kiloya dustugumu yazdim.yoksa ara ara yaptigim 3-5-7 kilo verdigim diyetleri saymiyorum.

bi zaman sonra kilo verebiliyor olmanin verdigi sacma bir guven ile kilo verme isini askiya aldigimi farkettim ve nasil okudugunuz kitabi yarim biraktikca okuma isinden sogursunuz , kendinize olan guveninizi ve irade gucunuzu yitirirsiniz ya bende de bu oldu.
    Kilo vermek benim icin o kadar zorlasti ki..Sanki simdi kilo vermek atesi elimde tutmak gibi bir sey..Hatta yakin zamanda bi 7-8 kilo kadar vermisligim var ama onu da geri alip ciktim bu kiloya.Devam edemedim..Eskiden olsa o kadar gitmisken devam ederim diyordum ama simdi yapamiyorm..

Simdi yeniden istiyorum..Bay bayan bi cok kimsenin cabasini vs, okuyorum bu beni tetikliyor bi bakima guzel ama okumakla " aa masaaallah" demekle devam etmek istemiyorum.

ee o zaman yap demek en kolayi ama yapmak kolay olmayan kismi :)

neyse desteksiz de pek kolay olmadigini farkettim ve gun be gun burada yazmaya calisacagim.
    Destek ve fikri teatisi ile bi sekilde yol alacagimi dusunuyorum,

Vermem gereken tam 30 kilom var !!

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:51 ----------

ayrica eklemeyi unutmusum ben egzersizi sevemiyorum niye bilmiyorum.Napmam beynimi ruhumu bedenimi bu surece nasil hazirlamam lazim bilmiyorum.Kilo verirken iste azmim varsa ozel bir sebebim vs. varsa egzersiz yapiyorum ama sonra FISSSS...buna devam etmek istiyorum istikrar saglamak istiyorum nasil sevebilirim egzersizi ??

2. farukaan

farukaan Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Selam..Benim eşimde spor yapmayı sevmiyor,türlü türlü zayıflama hapları,çayları vs. ile vaktini geçiriyor..Bu işler spor yapmadan olmaz maalesef...Heves etti eve bisiklet aldık 1 hafta bindi sonra sıkıldı...Şimdi koşu bandı istiyor :D Onuda çok olsa 10-15 gün kullanıp sonra bana bırakacağını biliyorum.. :)

Spor bence bir hayat tarzı olmalı...Sıkılsanızda,canınız istemesede istemeye istemeyede olsa yapmalısınız...Bu şekilde devam ederseniz çok değil 2-3 ay sonra bu sefer spor yapmadığınız bir gün kendinizi rahatsız hissedecek ve antremanı tamamlamadan mutlu olamıyacaksınız...İşte önemli olan bunu alışkanlık haline getirene kadar beyni zorlayabilmek bence...Sağlıcakla kalın...

3. conicon

conicon Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    53
    Kilo vermek istediğinize öncelikle kendiniz inanmalı ve bunu gerçekten istemelisiniz, aslında herşey kafada bitiyor. Nasıl yemek yiyor, uyuyor iseniz sporda sizin için bir ihtiyaç olmalıdır, bunu hayat felsefesi haline getirmelisiniz, hayatta o kadar çok şeye zaman ayırıyoruz ki, 1 saat spor yapmayı kendinize fazla görmeyin. İyi çalışmalar.

4. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Fitness salonu

Aslihan,

-Bence bir Fitness salonuna yazil, ordaki güzel vücutlu kizlari ve erkekleri görünce motive olabilirsin belki. Grup egzersizleri seni disipline edebilir.

-Spor yaparkenki müzik de seni motive edebilir. Sevdigin müzikleri dinlemeye calis egzersiz sirasinda.

-Kilo alma süresince yediklerinin cöp oldugunu düsün, diet yapman kolaylasabilir belki bu sayede. Daha saglikli beslenirken yediklerinin sana doktor tarafindan iyilesmen icin verilmis zorunlu ilaclar oldugunu düsün. Ruh ve beden olarak iyilesmen icin egzersiz ve diyet yapman gerektigini ve su an "hasta" oldugunu farzet.

-Ben baslarken hic düsünemedim, aslinda iyi bir ilerleme olacagini düsünmemistim. Sana tavsiyem günlük tut. Hem egzersizlerini hem yediklerini ayrintili olarak yaz, vücut ölcülerini düzenli periyotlarla yaz. Bu forumu iyi takip et, herseyi oku. Senin icin yararli olacagini düsündügün seyleri de günlügüne yaz.

Baska sorularin olursa her zaman sorabilirsin ;)

5. aslihan

aslihan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    farukaan sanirim bir cok bayan senin esin gibi:) ama yurume bandi diger aletlerden daha cok kullanilma potansiyeline sahip bir evde bana gore ;)
    tesekkur ederim fikirlerin, destegin icin..

Conicon haklisin 1 saati cok gormemeliyim kendime..kafada bitirmek haklisin.kafada bitirmezse insan kim yardim ederse etsin olmuyor..

Donkisot elle tutulur gozle gorulur fikirlerin, destegin icin gercekten tesekkur ederim.Seni forumda henuz inceleyemedim ama bu konuda tecrubeli biri gibisin yazdiklarindan anladigim kadari ile.Tabiki bundan sonra da danismak isterim ;)
    ozellikle egzersiz konusunda eksigim cok bilgi tecrube olarak ama diyet konusunda masaallahim var kitap yazabilirim sadece azim eksik.
    Ben simdi egzersiz olarak 30-40 dk kadar leslie ile yuruyus cd mi yapmayi ve vucut boyle isinmisken ardindan 20 dk minder egzersizleri yapmayi dusunuyorum (hanibel bacak gobek vs icin olan) ...proteini de listeme soktum mu cok hizli kilo veriyorum aslinda .hem de gunde 3-4 dilim ekmekte yiyorum.yani her gruptan almayada calisiyorum ama sirf aksam protein yiyorum o hizlandiriyor.sence benim icin boyle bir egzersiz uygun mu? bana onerin nelerdir? bu arada egzersiz olarak kondusyonum dusuk diyemem 1 saat tempolu yuruyebilirim mesala yorulmadan :)

6. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bır spor salonu kesınlıkle sart kardıo tıpı egzersızlerın yanında pılates de oldukca ıyı bır spor olarak yapılabılır kılo verme donemlerınde

eger ırade gucu oldukca zayıfsa ve yemek yeme konusunda yada baska stress durumları yuzunden spora yada beslenmeye ara verılıyorsa en uygun cozumlerden bırıde yoga dır . ıstanbulda oldukca guzel yoga merkezlerı var bu konuda gercekten uzman ve tecrubelı bırcok turk hoca da mevcut . bende dıyet konusunda oldukca kotuyumdur aslında bende tam bır karbonhıdrat manyaklıgı var ben karbonhıdrat gordummu dayanamam ole solım yanı ole 1-2 tabak makarna falan bana yetmez :) ama uzun zamandır yaptıgım yoga-medıtasyon ve pılates sayesınde oldukca ıyı ılerleme kaydettım su an dıyetımı hıc bozmuyorum a evet belkı psıkolojık ama ne onemı varkı benı dıyetımı bozmıcak bır hale getırdı :)

yoga ıcın bır merkeze gıtmek en dogrusu cunku evde pek ole uygulancak bırsey degıl

pılates evde yapılabılır nette vıdeoları mevcut oldukca rahat ulasılabılır ve bıkac dırenc bandı da alındımı evde pılates oldukca ıyı olur :) ( aslında bır studyo tabıkıde ıyı olur ama maddı acıdan evdede olur )

spora gelınce sevmek zorunda degılsın zaten ama yapmak zorundasın sevme ıstersen hayatın boyunca ama yınede yap :) bunu sole dusun sporu sevmıyorsun ama ılerleyen surede onun sayesınde olusacak goruntunu sevceksın ve onu korumak ıcın spora gıtmek zorundasın

dıyet konusunda evet kendınız de bırseyler uygulayabılırsnız ama bır uzmanın bır program olusturmasda ıyı olabılır

ve fıt olmak yada zayıf olmak yada en dogru tabırle saglıklı olmak ıcın bır motıvasyon kaynagına asla ıhtıyac yoktur zaten motıvasyon kaynagı sensın bunu baskası yada bır sebeb ıcın yapman sart degıl . kendın ıcın saglıklı ol kendın ıcın fıt ol

grup derslerıde oldukca ıyı olabılır motıvasyon ıcın :) spınnıng bıke oldukca eglencelı ve bnım sevdıgım bır grup dersıdır . grup dans derslerıde guzel olur yada aeorobık yada su an ıstanbulda dahı bıkac yerde var ama belkı sana yakındadır dans ve aerobıkın karısımı bazı dersler cok eglencelı oluyor :)

proteını sadece aksam alma bu yanlıs gunde en azından 4 e bol ve 2-3 dılım yemene gerek yok daha fazla karbonhıdrat alabılırsın . sebzelerı oldukca arttırmakta mumkun .

proteın olarak kg x 0.8-1.2 katı senın ıcın ıdeal olabılır . gunde de 1500-1700 kalorı oldukca ıyıdır

7. aslihan

aslihan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Danny Boy super anlatmissin hem de uzun uzun sagolasin ;)
    Egzersiz icin salona zamaninda gittim ama su an onun icin hic vaktim yok inan cok ciddi ders calismak zorundayim yani yol falan vaktimi cok alir.evde yapabilirim ama.
    protein konusundaki tavsiyeni de goz onune almaya calisicam.haklisin egzersizi sevme ama yap. hani beni sevmek zorunda diilsiniz ama saygi duymak zorundasin gibi bisi :))

Yoga konusuna sicak bakmiyorum ama tavsiyen icin tesekkur ederim.
    pilates icin kilo verme surecinde yapilmasi pek dogru diil diye duymustum senin fikrin ne?yani yap demissin ama ben daha en basindayim. simdi ilk asamada benim pilates yapmam yag depolarimi yakmama yardimci olur mu ??

ayrica callenetics var duydun mu bilmiyorum ama pilates gibi bisi fakat daha zor.10 gunde bile ciddi farkettiriyor.Ona baslamak istiyorum ama once 2 ay kadar egzersizi az da olsa benimsemeye calisicam.O yuzden sanirim eglenebilecegim seyleri belli bi tempoda yapmaya calisicam.mesala nivea body cd si ile zamaninda da kilo verip sekillenmistim.
    sukur ki sarkik bi yapim yok bi cok zayiftan daha fit bi goruntum var.
    ve sarkmamak adina egzersiz yapmak istiyorum bu kilo verme surecinde.

irade konusuna gelince motive kaynagi yoktur sozun cok dogru ;) insan baslayinca kendi motive oluyor kendisiyle zaten.ole bi beklentim de yok acikcasi ama niyese baslayamiyorum .
    zamaninda 23 kilo verirken nasildi ruh halim keske defter tutsaymisim diyorum.
    neyse yine verebilicegime inaniyorum sizlerin desteklerini de bekliorum ;)

8. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    callenetics aslında farklı bır spor olarak degerlendırmemek gerek pılatesın farklı bır stılı bır nevı evet uygulanabılır pılates yerıne . aslında pılateste callenetics de hatta agırlık calısmann bıle yag depolarına etkı etmıcektır cok fazla bunları yaprkenkı amac yag oranı azaldıgında ortaya ıyı bır goruntunun cıkmasıdır :)

evet o tarz vıdeo dersler hos olabılıyor :) ben de yurtdısından dondugumde ıstanbulda dans salonlarına pek guvenememıstım (nıye bılmıyorum ama cok sacma bırsey benımkı ) . o donem baya bır arastırma yapmıstım bu konuda ve oldukca guzel vıdeo dersler bulmustum ornek vermek gerekırse ben bır ornek verım eger hosuna gıderse devamını aynı sıteden bulabılırsın :

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=FyUF6uYqsdI&feature=related[/YOUTUBE]

https://www.youtube.com/watch?v=FyUF6uYqsdI&feature=related

conicon bunu beğendi.
  9. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Ben ne spor uzmani ne de diyetisyenim. Sadece deneyimlerimi, gözlemlerimi ve okuduklarimi harmanliyorum okadar. O nedenle de tavsiyelerim kisiye özel degil genel tavsiyelerdir aslinda. Bu yolda karsimiza cikan engeller benzer oluyor.

Bence yoga ve pilates biraz bekleyebilir, eger yürüyüs yapiyorsan devam et. Sadece yürüyüs ve diyetle zayiflayan bir cok kisi taniyorum. Ancak bu sürecte kas kaybediyorlar gözlemledigim kadariyla, sönüyorlar aslinda, güzel bir zayiflama olmuyor. Ancak sen protein aldigina göre bir sorun yok bence.

Pilates gercekten harika bir egzersiz cesidi. Ancak bunu videolarla evde uygulamak ne kadar etkili olur bilmiyorum. Salondaki hoca yaparken gelip öyle noktalari gösteriyor ve isaret ediyorki o noktayi tek basina farketmek veya bulmak mümkün degil. Uzman birisinin kontrolünde yapmak en güvenlisi, cünkü hoca bazen söyle yapmayin yoksa sakatlanrsiniz veya agriniz olur diyor. Pilates cok ciddi olarak yapilmasi gereken birsey. Öyle yürüyüs, kosu, bisiklet vs. gibi Cardio egzersizlerine benzemiyor. Hassas bir sey. Icimizdeki en derin kaslara hitap ediyor. Bence harekete biraz alistiktan sonra basla pilatese, hem kis baslamadan disariyi optimum kullanmis olursun yürüyüslerinle. Kisin kar yagarken pilates yaparsin evde ;)

Söyledigin egzersiz cesitlerini, CD'sini bilmiyorum, ben evde yapmadigim icin bu konuda cok bilgili degilim. Vücudunun her tarafini calistiracak karma bir program yapabilirsin, yürüyüs + minder egzersizi iyi gözüküyor.

10. aslihan

aslihan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    DANNY BOY bu video bile insana yeter cok iyimis.tesekkur ederim tavsiyelerin destegin icin..Tr ye donus yaptigimda bir cok salon deneybilirim iyi olan ;)

DON KISOT tesekkur ederim destegin , tavsiyelerin icin..Pilates konusunda haklisin ben ki baya baya eksigim bu konularda o yuzden ona pek itibar etmeyebilirim tek basima iken ama callenettics i hocasindan dinleyerek yapma imkanin var cd sinde.
    Her ayrintiyi soyluyor.aliskin olmayanlar icin cok yorucu yani benim icin.devam edememistim .o kadar hissettiriyor ki egzersiz sonrasi vucut kendini, aa benim burada da mi kasim varmis diyorsun.ama bunu da 20 kilo vermeden yapacagimi sanmiyorum cunku su an uzerimde ilkokul cagindaki cocugu tasiyorum o yuzden beni egzersizden sogutucak zorlicak hic bisi yapmicam sanirim..yuruyus icin hava serinledi ama leslie ile yuruyebilirim yuruyusten cok daha efor sarfettiren oldugun yerde yuruten bir sey ..arkasindan minder egzrsizii..
    simdi paylasim yapmiyorum ama bundan sonra eklemeye calisicim ..fikirlerini soylersen memnun olurum thums:

Danny Boy bunu beğendi.
  11. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Leslie'nin egzersizini internetten biraz izledim, eglenceli birseymis. Durdugun yerde kolunu bacagini salliyorsun, isinma hareketlerine benziyor, bu yönüyle kalbi Cardio kadar hizlandirmasa da tam da yürüyüs hizina getiriyor. Sevdim yani. Ileride ihtiyacim olursa kullanabilirim, evde yürüyüs cok akillica bir fikir.

Diger pilatese benzeyen egzersizi de ilk defa senin sayende duydum, tesekkür ederim bu bilgiler icin. Bale ve yoga hareketleri iceriyormus ve pilates gibi derindeki kaslar icinmis. Yaygin degil ama. Salonlarda ya yoga ya da pilates oluyor. Pilates bile cok zor geliyor bana :(

Bu arada daha önce de zayiflama cabalarim oldu, ancak hicbirinde bu seferki kadar kisa zamanda basarili olamadim. Bunun nedeni zaman darligi idi. Ne spor yapacak vaktim ne de düzenli beslenecek yemeklerim vardi. Ama sunu söyleyebilirim. O zaman 1 sene de yine baslangic kilomdan simdiki kiloma düsmüstüm (10kg). Oysa simdi 6 ayda basardim bunu, hem de omuzlarim ve kollarim bu kez biraz kaslandi. Insan herseye ragmen kafaya koydu mu basariyor.

12. aslihan

aslihan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    DON KISOT sag olasin cnm yine yazmissin ;)
    Evet leslie cok eglenceli 5 mili de yapabiliyorsun sikilmadan.Ama arkasindan egzersiz yapicaksam 5 milin hepsini degilde en fazla 4 mili yapiyorum.
    Callenetics i denemeni tavsiye ederim.Beni bir kac gunde bile degistirmisti ve ben inanmamistim bu kadar etkili olacagina okudugum halde.Ama inanilmaz bir sey fakat cok yorucu.ozellikle pelvik egzersizleri aglatabilir:)

ya ben senin actigin konulari okudum da biraz sen cok azimlisin .Uff senin anlattiklarini ben yapsam ..Gercekten kolay degil ama kendini ne guzel sartlamissin, istemissin.
    Bir ara amerikanin yarisma programi big loser mi ne vardi ya onun cd sini yapiyordum o da inanilmaz sekillendirdi 15 gunde falan ve bu benim fikrim degil en yakinimdakiler inanamadi ama niyese ben de istikrar yok.aman deyip birakiyorum o yuzden senin actigin basliklari okurken kendimi kotu hissettimkafa_
    Sanirim yeterince istemiyorum

boylarimiz ayniymis kilon da cok iyi benim hedefim 53 biliyor musun :) ne guzel dedim sen 53 olmak istesen 7 adimin kaldi benim bi 30 adimim var .gerci ben zayiflamisim biraz 82 kusure dusmusum diyet yapmiyorum ama eskisi gibi istahim yok.salataya peynir koyup yiyorum sabah saglikli kahvalti yapuiyorum ama arada koca bi cikolata da yiyorum o yuzden boyle gram gidiyor anca .Baskasi bu beslenmeden kilo alabilirken ben veriyorum koca bi cikolata yedigim halde demek ne kadar cok yiyormusum.

13. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    öncelikle bu isi gercekten istemelisin istemedikten sonra maalesefki olmuyor cok büyük sabır ve irade gerekiyor ben yıllardır hatta o kadarki bebekligimden beri hep kiloluydum 3 yıla yakındır zayıfım 1.5 yılda tam 41 kilo verdim suan 59 kiloyum kaslı fit ve düzgün bir fizik yaptım kendime öncelikle yediklerine dikkat ederek baslamlısın evet cok zor biliyorum ama inan bir süre sonra alısıyorsun herseye bende cok zorlandım ama isteyince oluyormus iste :) ve tabii ki spor sevmedigini sölüyorsun ama sporla destekledigin sürece cok daha cabuk kilo verip yag yakarsın ve düzgün bir fizigin olur mutlaka fitness yapmalısın yukardaki aerobik videosu benim ilk kilo verme serüvenimde yaptıgım video:) acayip bir efor sarfediyorsun bunda tabii suan yapmıyorum hiit cardio tercih ediyorum ama sen baslayabilirsin biraz sabır bak nasılda degisceksin:)

14. aslihan

aslihan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    DISHIWELET masaallah ya saka gibi 41 kilo verdin ne azim ne irade tebrik ediyorum ve hala devam ediyorsun fizigini guzel forma sokabilmek adina.
    ya merak ediyorum sen vucudun guzellestikce mi motive oldun yoksa dis kaynakli bir sey mi seni boyle istikrarli yapti ??
    hem de kisa surede vermemissin tam 1.5 yilda .yani 1 yilda da verebilirdin ama bunalmadan devam etmissin ne guzel iste senin gibiler sonra kilollarini geri almiyor.
    haklisin canim istemek lazim istemedikten sonra kim gelirse gelsin bir sey yapamaz benim icin..

neyse bana gelelim :))
    dun kardiyo egzersizi yaptim 6 hafta da cok etkili oldugu soyleniyor yag yakiminin cok iyi bir seviyede olacagi falan filan..amerikada ki unlu kilo verme programi var ya biggest loser onun cd si.yarim saat kadar ama ben iki saat yurusem oyle nefesim kesilmez.ya ben aliskin diilim ya o zor bilemedim.
    neyse sabah kalktigimda bel -airbag kisimlarim agriyordu bacaklarim agriyordu demek ki calismis:)
    4 hafta icin kendime soz verdim.yememi de kismaya calisiyorum.
    ben kendime 2012 mayis ina kadar sure bictim yani 6bucuk ay! bu kadar surede en iyi 30 kilo en kotu 28 kilo vermeyi hedefledim.

simdi bi karar aldim onun icin danismak istiyorum.bundan sonra sabahlari 5-6 gibi kalkip o yarim saatlik cd yi yapmak sonra bi iki saat uyumak sonra kalkip kahvaltimi yapmak istiyorum.cunku gun icinde yapinca uykum gelebilir, yorgunluk olabilir ve benim cok ciddi ders calisma programim var o yuzden boyle bir sey dusundum.aslinda aksam yatmadan once 10-11 gibi yapip sonra yatabilirim ama kaan berberoglunda okudum ki afterburn denen kisim gece yapilan egzersizden sonra olmuyormus yani yag yakimi azainiyormus vucut metobolizmayi yavaslatma sinyali verdigi icin.
    bi de aksam ya canim istemezse korkum var.
    yani sabah yapmam ac karnina uygun mu sizce diil mi ???

15. Tank Jr.

Tank Jr. Üye

Beğenileri:
    178
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    system engineer
    Yer:
    istanbul
    * Sabahları kalktığınızda, yapacağınız kardiyo egzersizleri günün diğer saatlerine oranla daha etkili olacaktır. Bunun sebebi ise sabah kalktığınız da aç olmanız. Sabah yapacağınız 15 – 20 dakikalık egzersizler de kullanacağınız enerji kaynakları vücudunuzdaki yağlar olacaktır.
    * Sabahları yapacağınız kardiyo egzersizleri, gün içindeki metabolizmanızda daha hızlı olmasını sağlayacaktır.
    * Sabah yapacağınız egzersizler emin olun gün içerisinde kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayacak.
    * Egzersiz sırasında, ilk olarak egzersiz öncesinde yedikleriniz yakılır, daha sonrasında ise yağlar.
    * Yatmadan önce yapacağınız egzersiz, sabah yapacağınız egzersize nisbeten daha az etkili olacaktır. Bunun sebebi ise egzersiz yaptıkdan sonra uyuyacaksınız ve metabolizmanız tekrar yavaşlayacak. Sabah yaptığınız egzersizden sonra ise gün içinde hareket etmeye devam edersiniz. Sonuç olarak gün içinde yapılacak en iyi egzersizler, yağ yakımı konusunda sabah egzersizleridir.

---------- Post added at 17:27 ---------- Previous post was at 17:22 ----------

Miktarları 5-6 öğün olacak şekilde ayarlamaya çalışın az ve sık beslenin. 3 saatten fazla aç kalmamaya çalışın uzun süreli açlık sonunda bazal metabolizma hızınız yavaşlar. Ana öğünlerin ara öğünlerle desteklenmesi, metabolizma hızınızı arttırarak kilo vermenize yardımcı olacağı gibi, kan şekeri düzenini de sağlayarak daha çabuk doymanıza katkıda bulunur, bu şekilde bir sonraki öğüne daha az acıkırsınız.
    Egzersizi sabah yapın daha çok yağ yakın
    Sabah kalkıldığında 8- 12 saatlik açlıktan sonra kanda dolaşan serbest yağ asidi miktarı yüksektir ve yağlar yakılmaya hazır halde dolaşmaktadır. Normalde egzersize başladıktan 18-22 dk sonra yağ yakımı başlar çünkü büyük yağ depolarının ufak yağ asitleri haline gelmesi için bu süre geçer, sabah erken aç karnına yapıldığında serbest yağ asitleri hazır olduğu için yağ yakımı daha çabuk başlar. Bu durumda kardio tarzı egzersiz yapıldığında glikojenin eksikliğinden dolayı yağ daha fazla yakılıyor.
    Besin alındığı zaman insülin salgılanması meydana gelir. Bu salgılanan insülin vücuttaki yağın mobilizasyonunu engeller. Sabah vücutta daha az insülin bulunmaktadır. Bu nedenle yağın mobilizasyonu daha iyi olacağından sabah kardio çalışmaları ile daha çok yağ yakımı mümkündür.
    Daha az glukoz ile daha fazla yağ yakımı olur. Sabah kanda daha az glukoz bulunması nedeniyle yağ yakımı daha fazla olabilmektedir.
    Sabah kardio egzersiz yapıldığında metabolizma egzersiz sonrasında aktif durumda kalabilmektedir. Akşam yapılan egzersizlerde ise kalori yakımı olacaktır ama sabahki metabolizmanızdaki aktif olma durumunu akşam göremezsiniz. Çünkü metabolizma hızı uykuya geçer geçmez düşer
    Sabah sporunda yakılan yağ oranı harcanan enerjinin % 67’si iken günün ilerleyen saatlerinde bu oran % 50’ye kadar düşüyor.

---RamSes--- bunu beğendi.
  16. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Ben ac karnina spor yapmaya korkuyorum, bayilirim falan diye. Ama bir arkadasim oruc tutup ac olarak aksam da spor yapinca sanki yaglarinin eridigini hissettigini söylemisti. Bu arkadasimin vücudu da bayagi iyi ve düzenli spor yapiyor. Gecen gün trainer da bana ac karnina spor yapabilecegimi söylemisti, tabii fazla yorulmamak sartiyla.
    Bunlar bana söylenenler.

Gece egzersiz yapma meselesine gelince, yine kendimden örnek vereyim. Ben aksam spor yapinca uyuyamiyorum aksine iyice canlaniyorum. Kan akisi hizlandigindanmidir nedir, bilmiyorum. Sabah egzersizlerinin daha fazla kalori yaktigini da bir cok yerden okudum duydum.

17. aslihan

aslihan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Donkisot herhalde senin bunye alisik ondan da uyuyamiyorsun ben kendimi bilmeden uyumusum gecen gun o kadar yoruldum yarim saatte:)
    Ya devam etmedim tabiki yine..

Sabah icin o egzersiz cok hareketli kaciyor yuruyus gibi degil cok ziplatip hoplatiyor .o yuzden sabah yapamadim sonra aksam da yapmadim o ayri mesele.

neyse egzersize gercekten basladigimda yazicam insaallah.

Simdi artik karar verebildim eger bozmazsam bugun itibari ile saglikli yasama basladim.Yani uzun suredir karar veremedigim bir seydi.hatta iceride cikolata var simdiye kadar elli defa yemistim ama yemicem dedim ve yemedim.bu benim icin buyuk ama sizin icin kucuk bir hareket :)

tesekkur ediyorum cevabin icin

18. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Zaten aslinda tok karnina spor yapmak da zararli. Yemekten 1,5-2 saat sonra egzersiz yapmak en iyisi. Diger türlü rahatsiz eder hizli egzersizler sirasinda, hoplayip ziplarken mesela.

Birzamanlar buzdolabimdan cikolata eksik olmazdi tabi :) Simdi hatirlayinca cok güldüm ya. Abartmiyorum, cok eskiden hergün bir dikdörtgen cikolata yerdim. Ha yine kriz durumlarinda bir isirik aliyorum bazi zamanlar :)

Bu arada seker krizleri yüzünden aci cektigim günlerden birinde trainer'a sordum ne yapayim diye, bana tatlandiricili diet cikolatalardan önerdi. Sonra markete gittim, normal cikolatayla diet cikolatalarin calorilerini karsilastirdim, baktim neredeyse ayni, öyle abarti fark yok. Ne anlami var ozaman? Yok lif varmis da icinde bilmem ne. Normal cikolatalarin icinde hic olmazsa gercek seker var, zaten vücudun istedigi de o. Ben de az yiyip, öz yemege karar verdim o zamandan beri ;)

19. aslihan

aslihan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Don kisot ne guzel cikolatadan bir isirik alip birakabiliyorsan,
    Guzel haber iki gunu geride biraktim saglikli beslenmede.Egzersiz hala yok ama olsun bunu bile yapamiyordum.Bakalim istikrarli olurum insaallah.

kesinlikle katiliyorum .diyet urun yemektense normal urunden bir isirik alirim bende.Ama onun icindeki seker de iyi seker degil aslinda:) beyaz seker de kimyasal islemlerle o hale getiriliyor sonucta.Ama bir urunden kacsak digerine yakalaniriz:)

20. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Beslenme cok önemli. Fitness/saglik/spor sayfalari zayiflama konusunda %'ler veriyorlar yaptigimiz seylerin zayiflamadaki etkinlikleri ile ilgili. Beslenme cok büyük bir yer kapliyor, %50'den fazla görüyorum rastladigim sayfalarda, yani egzersizden cok daha önemli yer tutuyor. Bu nedenle seni tebrik ederim.

Asagida Dr. Mehmet Öz'ün bir tavsiyesi var beslenmeyle ilgili, ben bu siralar ona taktim. Ingilizce biliyorsun saniyorum. Bir göz at derim. Insan rahatliyor birden, aslinda o kadar cok sey yemege hakkimiz (ve tabi ihtiyacimiz) varki diet ve saglikli beslenme sirasinda bunlari unutup dieti az yemek olarak nitelendiriyoruz. Bence bu isin trick'i cesitli beslenmekte.

http://www.sharecare.com/question/eat-live-longer

Sen bence bu siralar kendini nasil motive edebilirsin onlari düsün. Ise baslamak bitirmenin yarisidir derler ya. Baslamak icin de motivasyona ihtiyac vardir.

-Egzersiz posterleri asilabilir duvarlara, buzdolabina, vs.
    -Enerjisi yüksek workout müzikleri dinlenilebilinir tembellik zamanlarinda (benim tercihlerim Inna ve Pitbull)
    -Facebook'tan fitness/saglik sayfalarina üye olunabilinir. Hergün güzel motivasyonlar yolluyorlar, soruyorlar bugün ne yaptiniz veya planlariniz ne diye?

Simdilik bunlar aklima geliyor.

Sayfayı Paylaş