Kekemelik illeti için çözümünüz var mı ?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Frisforges tarafından 14 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Frisforges

Frisforges Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selam arkadaşlar,
    Ben uzun zamandır kekemeyim. Nedeni ise ailem "uçak sesinden" korktuğumu söylüyor. Neyse, şuan Lise 2'ye gidiyorum ve lanet olası kekemelik sorununu halen çözemedim. Çevremde, sosyal ortamımda hatta standart bir sohbete girerken bile endişeleniyorum. Endişelenmediğim halde, kendimi psikolojikmen rahatlattığım halde oluveriyor. Küçükken kekemelik için bir eğitim merkezine gönderdiler beni. Çene, ağız gibi hareketler yaptırıyorlardı da pek bir etkisini göremedim. Ayrıca kulaklık takınca pek kekelemiyorum. Bir nevi kulaklık takıp müzik dinlemek alternatif çözüm oluyor benim için. Ama bunu sonsuza kadar ve her ortamda yapmam ya ?

Üstelik, benim kekemeliğim bir farklı sanırım. Harflerde sıkıntı yokta o kelime çıkmıyor ağzımdan. Ya nefesimi daraltıyorum, ya da ağzımdan değişik sesler çıkartarak söylüyorum, yapıyorum bir şeyler. tabi bunu yaparken karşıdaki kişinin bana bakış açısı değişiyor. Afedersiniz amına koduğumun memleketi Şanlıurfa'da, bizim okulda bir kaç uzaktan tanıdık kekeme olduğumu biliyor ve benle konuşurken kendisi de kekeme olmadığı halde kekemeymiş gibi konuşuyor. Yere yatırıp ağzını burnunu kırasım geliyor ona. Ya işte anladınız siz. Lütfen bana bir çözüm önerin, cidden bıktım usandım artık...

2. WATZz

WATZz Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Doğaçlama konuş, bir arkadaşınla buluşacaksın şimdi napıcaz vb beynini yorma git yanına direk aklında ne varsa .
    bunu uygula ne derse doğru şekilde yap.

Son düzenleme: 15 Kasım 2015
    beycank bunu beğendi.
  3. elezar

elezar Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Kamu Yönetimi Mezunu
    Yer:
    Ankara
    Tedavisi var bildigim kadariyla arastirirsan bulabilirsin

Kesinlikle yanlış anlama bu benim fikrim kekemelik tabi çok zor ve insani depresyona hatta intihara bile götürebilir saygim sonsuz bu sorunla mücadele eden arkadaşlara ama bana çok sempatik geliyor kekemelik dedigim sakin yanlış anlama çözümü illaki vardır

En kisa zamanda bu sorunu asman dileklerimle

4. octeniskrup

octeniskrup Üye

Beğenileri:
    2.399
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Finansal analist - personal trainer
    Yer:
    Yurtdisi
    Profesyonel destek al, bununla ilgili klinikler ve egitimler mevcut. Cok rahat asilabiliyor.

5. kolaykonus

kolaykonus Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba,
    Kekemelik problemini yaşayan biri olarak gerçekten ne hissettiğinizi anlıyor ne kadar zorlandığınızı biliyorum. Gündüzleri karartan bir şeydir bu kekemelik ama unutmayın her gecenin bir sabahı vardır.
    Konuşma merkezlerine kesinlikle gitmeyin (melodik konuşma uygulayanlardan bahsediyorum) bu merkezler tamamen para tuzağıdır. Bu hataya düştüyseniz artık geçmişi kapatıp devam etmelisiniz.
    Evde kendi kendinize ritmik kitap okuma yapmalısınız, elinize bir kalem alıp sabit aralıklarla masaya vurarak ses çıkartmalısınız ve her ses çıkmasına bir hece denk gelmeli.
    Bu gün Bu ra da bu lun mak ta yız gibi.. burada hecelermiş gibi değil sadece ritmik konuşacağız.
    Ve yine ritmik bir şekilde kelime kelime okursak çok faydalı olacaktır. Ayağınızı yere vurarak her vuruşta bir kelime olmak üzere konuşabilirsiniz bu yöntem topluluk içinde hiç anlaşılmadan uygulanabileceğinden kesinlikle öneririm.
    Ağzınıza kalem koyarak konuşabilirsiniz. Burada ağıza kalem koymanın amacı dudaklarınızı gererek mimiklerinizi çok kullanarak konuşmaktır. Bu da hakimiyetinizi artırdığından faydalı olabilir.

EN ÖNEMLİ KISIM***
    Arkadaşlar yukarıdaki ritm gibi tekniklerden bahsettik bunlar basit geçici çözümler ama eğer bize bu kekemelik sorunu geldiyse Yaratıcımızın bize söylemek istediği bir şeyler var. Bize buldurmak istediği bir şeyler var.

Risale-i Nur külliyatının hastalar risalesi kısmını okuduğumda o kadar rahatlamıştım ki kekemeliğin kararttığı gece ve gündüzlerim aydınlandı. Hem kekemeliğim azaldı hem iç huzurum arttı. Kesinlikle hastalar risalesini okumalısınız. Çok cüzi fiyatlara kitap olarak lemaları veya hastalar risalesini alabilirsiniz.Ben yine de kitap almadığınızı varsayarak şuraya okuyabileceğiniz bir link bırakayım:

http://www.sorularlarisale.com/kulliyat/203/yirmi_besinci_lema.html

25. lemadaki tüm devaları okuyup üzerinde düşünmelisiniz.

Bir diğer önerim de dua. Ama burada bir şart var. İnanmalısınız.

Lütfen inanın ve lütfen üşenmeyin. Şifa yalnız Allah'tandır.
    Eğer hastalıklar ve musibetler olmasaydı bu dünyayı sever ve nereden geldiğimizi unuturduk.

Şu videoları izleyebilirsiniz:

Sayfayı Paylaş