Kaslarınızın Büyüdüğünü Anlamak

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve AtlasAkın tarafından 31 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. AtlasAkın

AtlasAkın Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Kaslarınızın Büyüdüğünü Anlamak

Çoğunuz ağır çalışmanın kasların büyümesi için uyarılmasına sebep verdiğini biliyorsunuz; ama gerçekten bir antreman seansından sonra kaslarınızın geliştiğini nasıl anlarsınız?

Çoğu vücut geliştirici kaslarının gelişmesi için onları uyarmakla iyi iş çıkarır fakat ya vücutlarının en yüksek potansiyelde kas yapması için yeteri kadar kalori ve besin tüketmiyorlarsa? Bu, çoğu insanın başarısız olduğu ve salonda yapılan bütün güzel çalışmayı bir tarafa atmasıyla biten bir durumdur. Ağır çalıştığınız antremanlardan en iyisini elde edebilmeniz gerek yoksa boşa çaba harcamış olursunuz. Her antremanda iyi gelişmeyi garantilemenin yolu, vücuda gerekli enerji ve besini sağlamaktan geçer. Ancak böyle kaslarınız tamamen büyür. Eğer vücudun ihtiyacı karşılanmazsa, yapacağı tek şey; eski haline dönecek kadar iyileşmek olacaktır. Vücudunuzun ihtiyacını gereğince karşılarsanız, bilmelisinizki kaslarınız büyüyor.

Kaslarınızın Gittikçe Büyüdüğünü Nasıl Söylersiniz?

Kaslarınızın geliştiğini veya gelişmediğini gösteren bazı belirtiler vardır. Bunlar:

• Artmış Kuvvet
    • Artmış Susama Hissi
    • Normal Şartlarda İdrarda Azalma
    • Belli Bölümlerde Derinin Gerilmesi
    • Esneme Çizgileri
    • Kas Spazmları

Kaslardaki Büyümenin Bütün Belirtilerin Açıklamaları

Artmış Kuvvet

Bir dahaki antremanda daha kuvvetliyseniz, demekki kaslarınız büyümüştür. Kuvvet ve kas büyüklüğü ilişkilidir. Yani; eğer daha güçlüyseniz, kasınız da daha büyüktür. Eğer 50 Barbell Curl hareketini 50 kiloda 8 tekrar yapabiliyor ve bir sonraki antremanda 10 tekrar yapabiliyorsanız, bicepsleriniz daha güçlü hale gelmiştir. %90, bu kadar basittir işte.

Antreman sırasında bazen ağırlıklar daha kolay gelecektir ve bu da kaslarınızın genişlediğini gösteren iyi bir işarettir. Bu kurala uymayan tek durum şudur. Çalışmaya yeni başlamışsınızdır ve doğal olarak bir sinir sistemi gelişmesi oluyordur. Sinirler, kas hücrelerini yeterli bir şekilde canlandırır. Bu da kaslar gelişmemiş olsa da daha fazla ağırlık kaldırmanızı sağlar. Ancak, bu sadece ilk 3-4 antremanda olur.

Artmış Susama Hissi

Kaslarımız çoğunlukla sudan oluşur, yani herhangi bir anabolik faaliyet, kas gelişimi gibi, fazladan su gerektirir. Öyleyse; kasların geliştiğini gösteren önemli bir nokta, gün içerisinde sürekli susuyor olmanızdır. Bu her zaman kas gelişimini özellikle eksiksiz olarak değerlendirilebilecek bir belirti değildir; çünkü su kaybetmiş olabilirsiniz, özellikle o gün su içmediyseniz. Ancak, o gün aktif değilseniz, ayırca günlük sıvı ihtiyacını karşılamışsanız ve fazla tuz kullanmadıysanız(susuzluk yaratır) ya da herhangi bir koşu, o zaman bu kaslarınızın büyüdüğünün göstergesidir.

Normal Şartlarda İdrarda Azalma

Sıvı dengesiyle ilgili olan benzer bir belirti ise tuvalete az çıkmanızdır. Eğer yeterli içiyorsunuz ve susamış hissetmiyorsanız, normalden daha az tuvalete çıktığınızı düşünün. Eğer kaslarınız büyüyorsa, büyüyen kaslarınız daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır, ve eğer normal seviyelerde yiyecek ve içecek tüketiyorsanız, vücudunuz suyu başka yerden alacaktır. Toksinleri dışarı atma işlemi sırasında böbreklerden geri emilim yaparak elde edecektir. Sonuç olarak böbrekleriniz boşaltmak için daha az sıvıya ihtiyaç duyacaktır, yani daha az tuvalet kullanacaksınız.

Ağırlık çalışmasında yeni olanların, eğerki doğru çalışıyorlar ve salonda çok zaman harcamıyorlarsa, ilk 3 işarete(artmış kuvvet, artmış susama hissi ve idrarda azalma) daha çok önem vermeliler. Daha çok çalışma daha çok terlemeye, doğal olarak su kaybına ve bu da artmış susuzluğu ve daha az tuvalet ihtiyacını açıklayabilir!

Belli Bölümlerde Derinin Gerilmesi

Çalışmadan bir veya iki gün sonra çıkan gelişme belirtilerinden biri de deride veya belli bölümlerde gergin bir histir. Buralar, kasın geliştikçe deriye baskı uyguladığı noktalardır. Gelişme fazla olmadığı için, göze batmayan bir histir. Bu yüzden ara sıra hissedeceksiniz. Eskiden göğüs çalışmam iyi gittiğinde anlardım çünkü bir kaç gün içerisinde koltukaltımda bir gerginlik hissederdimki burası, göğüs kasının başladığı yerdir. Göğüs kasımın büyümesi bir dahaki antremanda bench press yaparken anlaşılıyordu!

Esneme Çizgileri

Ayrıca esneme çizgileride görmeye başladımki bunlar hızlı ve büyük kas gelişimlerinin göstergesidir. Hatta, steroid kullanan çoğu erkek genellikle bunu deneyimler, bunun sebepi kesinlikle steroidin hızlı kas büyümesine sebep olmasındandır, buna rağmen kas gelişim amaçları çerçevesinde steroid veya herhangi bir ilaç kullanımını önermiyorum!

Kas Spazmları

Arasıra, hızlı kas gelişmeleri kas spazmlarına sebep olur. Kas büyümesinin sebep olduğu spazmları dinlenme günlerinde hissedeceksiniz; çünkü bu süreç kasların gerçekten büyüdüğü süreçtir. Spazmı düzenli olarak omzumda hissediyordum ve bir dahaki antremanda daha fazla ağırlık basabiliyordum!

Çoğu insanın farkında olmadığı bir kas büyütme sırrı; eğer kasınızın geliştiğini gösteren sinyallere sahipseniz, çalışmayın. Bunun sebepi; kaslarınızın gerçekten büyüdüğü zaman bu zamandır! Eğer salona gider ve antreman yaparsanız, kaslarınıza elinizden gelenin en iyisini vermiyorsunuz demektir. Büyüme sinyallerinden herhangi birini hissederseniz, yapacağınız en iyi şey dinlenmek ve YEMEKTİR. - salona gitmek değil!!

Daha İyi ve Daha Hızlı Kas Gelişimine Tek Bir Sırla Ulaşabilirsiniz!

Daha hızlı kas gelişimini garantileme
    nin yolu bütün vücudu bir bütün halinde tek bir antremanda çalışmaktır. Ayrıca antreman kısa ve öz olmalı(en fazla bir saat). Yani her büyük kas grubu için bir kaç hareket yapma şansınız olacak. Bileşke egzersizlerle bütün temel kasları beraber çalıştırdığınızda, daha hızlı sonuçlar göreceksiniz; çünkü vücudunuz bütün olarak yoğun bir stres altında kalacak ve bu da testosteron ve büyüme hormonu gibi hormonların salınımına sebep olacakki ikiside vücudun fizyolojisini anabolik konuma getirecektir. Bu da daha çok kas gelişimi sinyallerini görmenizi sağlayacaktır! Kas üretme hormonlarınızı üretmeye yardımcı olacak şekilde çalışmanız aşırı hızlı gelişmenin sırlarından biridir.

Orjinal Makalenin Başlığı: How To Tell If Your Muscles Are Growing
    Kaynak: http://www.bigmusclesfast.com/signs-muscle-growth.html
    Çeviriyi Yapan: Atlas Akın

Kan Mevsimi'nin isteği üzerine çevrilmiştir. :)

katleden1995, setzkescher, jimraynor ve diğer 38 kişi bunu beğendi.
  2. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Harikasın valla çok teşekkür ederim ne çabuk buldunda çevirdin helal olsun tam istediğim gibi bir yazı :)

3. AtlasAkın

AtlasAkın Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Önemli değil, benim içinde yararlı oldu. Umarım görenlerin de işine yarar. :)

4. kezahakeza1

kezahakeza1 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Evet dediğiniz gibi işime yaradı,artık belirtileri öğrendim ve hangi gün çalışıp çalışmayacağımı anlayabileceğim

5. Kum Torbası

Kum Torbası Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bende yeniyim bu sporda.Normalde kalktigimda hic susamazdim ama simdi bir bakdak su icmeden evden cikamiyorum.Gun icersinde de normalde yasamadigım sususluk hissini yasiyorum.Disarda oldugum zamanlarda da normalde belirli saatlerde idrarimi bosaltirdim ama bu ihtiyacim hafifledi .

Demek ki dogru yoldayiz. :)

6. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    :S ben susamıyorum . ayrıca kucuk tuvaletede cok cıkıyorum :S gelısemıyorum oyleyse :(

7. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    böyle calısmalarının devamını dılerım.guzel bılgıler vermıssın.
    saygılar dılerım.

8. Freedommm

Freedommm Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hell
    ben çok susarım ama küçük tuvaletede bi o kadar çok çıkarım anlamadım bendemi bi sorun var tam ortada kaldım:p

9. ferdiakpinar

ferdiakpinar Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    İstanbul Avcılar
    en fazla 1 saatlik idman sacmalığıda ne ya.ısınma suresi nerdeyse 20 dakika.

10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ortada saçmalık yok..ısınma süresi antremana dahil edilmez..onun dışında 1 saat gayet ideal..

11. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    bu yazıda tam anlamadıgım bir kaç şey var.

1.Bütün vücud'u birgünde çalıştırmak ben 1ay bu şekilde bi çalışma yaptım ama bi yararını göremedim bölgelerin hepsini düzgün bölüp haftada 5veya 4gün antreman yapmak bana daha iyi geliyor.

2.Ben su içmek için susamayı beklemiyorum cogu yerdede bunu okudum bol bol su için su içmek için susamayı beklemeyin diye günde supp. aldıgım hariç 3litre su içtigimi var sayarsak ben susamadıgım için gelişmiyormyum yani:Dyanlız bu kadar su içmeye başladıgım ilk dönemlerde cok fazla tuvalete gidiyordum günde 10kere falan şimdi bu kadar cok gitmiyorum 2-3 ben idrar kesesinin büyüdügünü düşünmüstüm tamda karar veremdim simdi...

12. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    susama ve idrara çıkmanın kas gelişimine etkisini gözlemlemek çok zordor. çünkü daha kuvvetli ve çok sayıda değişken vardır. mesela ortam sıcaklığı veya fiziksel aktivite, yenilen ve içilen ilaçlar veya besinler vb... 2 tam aynı günüzü bulup onalrı karşılaştırmak lazım. ama bu da neredeyse pratikte imkansız.
    kasın büyüdüğünün kesin ve en güzel delili alınan ölçüdür.

13. hiç

hiç Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selam

arkadaşlar selam... siteyi ve forumları birkaç aydır takip ediyorum. enteresan şeyler öğrendim diyebilirim.
    birkaç sorum olacak... eminim defalarca duymuş ve cevaplamışsınızdır. umarım beni de kırmazsınız.
    42 yaşındayım. 1.84 cm ve 86 kg. bundan 6 ay önce 102 kg. dım. haftada 5-6 gün yürüyüş/koşu birazda yediklerime dikkat ederek 83 kg. indim. 3 haftadır da bir salonda düzenli olarak 3 gün çalışıyorum. tabi ki 19 kg. mı verirken kastan da kaybettim. salonda çalışmaya başlamakla birlikte, gerekli şekilde de beslenmeye başladım.3 kg. geri aldım. fazla kilo almamak için 3 günde koşuyorum. 1 günde tamamen dinleniyorum. geçmişte çok düzenli spor yapmadım. şu an kendimi çok dinç hissediyorum. ama karın bölgesindeki yağlarda can sıkıntısı.
    karın yağlarından kurtulmak, çok kilo almamak ve yaşıma göre de fit olmak için tavsiyelerinizi bekliyorum.
    şimdiden teşekkürler...
    hiç

14. Kum Torbası

Kum Torbası Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Yanlıs baslık altındasın:badgrin:

15. precorefx

precorefx Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Bende, sayılan belirtilerden, kas spazmları, artmış kuvvet, artmış susama hissi var ama creatine'in su tutucu özelliğinden dolayı buna katkısı var.

16. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    "Daha hızlı kas gelişimini garantilemenin yolu bütün vücudu bir bütün halinde tek bir antremanda çalışmaktır."

bu cümleye katılmıyorum..genelde yeni başlayanlar için bütün vucut tek günde çalıştırılır..yani aynı gün gögüs, sırt, bacak, omuz, kolları gireceksin ve kas gelişimini garantiye alacaksın..bu sporu ciddi şekilde yapıp, hergün tüm bölgeleri çalıştıran hiçkimse (yani başlayanlar hariç) görmedim..

supersport bunu beğendi.
  17. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    atletinizin daralması, gömleğinizin sırtının rahatsız etmesi, gömlek kolunun kısalması bunlarda gelişim adına güzel belirtiler.

18. Freedommm

Freedommm Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hell
    Bu belirtiler kişi kilo aldığındada görülebilir.
    Atletim artık bana küçük geliyo demek ki çok kaslandım demek sanırım pek doğru olmaz.

19. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    kilo almasıyla kas gelişimini ayırd edemeyen adamlar tabi ki atleti karıştırabilir. kilo aldığında göbeği değilde sırtı sıkan hiç görmedim. erkekler önce göbekten kilolanıyorlar.

20. AtlasAkın

AtlasAkın Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben sadece çeviriyi yaptım, bu aslında benim düşüncelerim değil, kimi yerde bende sizler gibi katılmadım yazara. Çevirilerin devamı gelecektir, iyi akşamlar.

Sayfayı Paylaş