Kas Kramplari

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Rpac tarafından 28 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. Rpac
  Offline

  Rpac Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.404
  Beğenileri:
  1.540
  Ödül Puanları:
  123
  Kramp aslında bir doku spazmıdır. Burada doku kasılır ve ani ve şiddetli ağrıya yol açar. Özellikle yaygın bir kramp çeşidi uyku sırasında baldır adalelerinde meydana gelir. Fakat fazla yüklenme, incinme, adale zorlanması (gerilmesi) veya uzun süre aynı pozisyonda kalmak adale kramplarına yol açabilir. Bunlar sıklıkla, sıcak havada oynanan spor karşılaşmalarında aşırı yorulan ve susuz kalan sporcularda görülür.Belirtiler
  - Ani ve keskin adale ağrısı, çoğunlukla bacaklarda
  - Cildin altında çarpılmış bir adale dokusu yumrusu görülmesi
  Belirli aktiviteler karakteristik olarak profesyonel kramplar denilen kramplara yol açar. Yazar krampı klasik örnektir -yazan elin başparmağı, işaret ve orta parmakları uzun süre sıkıcı kalem tutma sonucu kramp duygusu yaşar.

  Hemen herkes şu veya bu zamanda adale krampı geçirir yine de çoğu kimseler için bunlar sadece ara sıra karşılaştıkları önemsiz bir rahatsızlık nedenidir. Fakat diğerleri için adale krampları, özellikle geceleri, rahatsız edici bir problemdir. Eğer uykunuzu bölen sık ve şiddetli kramplarınız varsa doktorunuza danışın.
  Krampların belirgin bir tipi olan bacakta dolaşım bozukluğu nedeniyle zaman zaman topallayarak yürüme (intermitent klodikasyon) harekete bağlı olup baldırlara yeterli kan gitmemesine bağlıdır. Bacaklarda harekete bağlı krampların bir diğer çeşidi omurgada sinir sıkışması ile bağlantılıdır. Eğer hareket sonucu bacaklarda kramp olayı sürekli tekrarlanıyorsa doktorunuza gidin, Diüretik (idrar söktürücü) kullanımı ve aşırı terleme nedeniyle potasyum kaybı genellikle adale kramplarının nedeni olarak belirtilir fakat sık rastlanan bir neden değildir.
  Tedavi
  Kramp meydana geldiğinde etkilenen adaleyi germeye çalışın. Yumuşak bir tavırla düzeltin. Çünkü kasılan adaleyi germek genellikle derhal rahatlamayı sağlayacaktır. Etkilenen kasa kompres ve masaj yapmayı deneyin. Sıcak banyoya daldırmak veya sıcak kompres koymak da rahatlatabilir.
  Soğuk kompres de adale spazmını azaltabilir veya gergin bir adaleyi gevşetebilir. Bazen, kramp giren adalelerin karşısındaki adaleleri istemli olarak kasmak ağrının şiddetini azaltabilir. Örneğin, eğer bacağınıza kramp girdiyse ayağınızın ucunu dizinize doğru büküp ağrı azalana kadar orada tutun.

  Kaynak
  http://www.hekimce.com/index.php?kiid=432
   
  bonatschi ve diez bunu beğendi.
 2. atakan_irresistable
  Offline

  atakan_irresistable Üye

  Katılım:
  14 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.203
  Beğenileri:
  710
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  krampların nedeni potasyum eksikliği değil magnezyum eksikliğinde meydana gelir. tabi gerekli tetkikler yapıldıktan sonra. daha bir çok belirtiyle baş gösterir örneğin göz seğirmesi bulantı migren tipi baş ağrısı uyku düzensizlikleri ve sinir sistemi üzerindeki negatif baskılar nedenlerdir krampların nasıl olurda nedeni olmaz bunla ilgili miyoloji bölümü vardır. hiç birşey nedensiz olmaz etki tepki meselesidir. bu ha tabi ki tıbbiyede bu gibi şeyler olmuyor değil. yani bir deyim ağrıyan yerden korma ağrımayan yerden korkun.
   
 3. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.857
  Beğenileri:
  4.944
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Londra
 4. atakan_irresistable
  Offline

  atakan_irresistable Üye

  Katılım:
  14 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.203
  Beğenileri:
  710
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  Özellikle Mg+2 , K+ , Ca+2 ile Na+ katyonları, Cl- , HCO3 - , H2PO4 - ve HPO4 -2 anyonları gibi anorganik iyonlar kasın kasılmasını etkiler.

  Laktik Asidin Oluşumu: Zor ve uzun süreli hareketler sırasında, kan hücreleri kana yeteri kadar oksijen taşıyamaz. Glikoz laktik aside parçalanır.

  Kramplar dolaşım sisteminin bozukluğu olarak, kasların kontrolsüz ve ağrı verici bir şekilde kasılmasıdır.
  Kas ve iskelet sistemi birlikte hayvan vücuduna desteklik görevi yaparak vücudun çeşitli kısımlarını koruyup hareketi sağlar. Bu sistemlerin çalışmasını sinir sistemi ve hormonlar birlikte düzenler.
  Hayvanlarda kalp, damarlar ve taşıma sıvısından oluşan dolaşım sistemi bulunur. Genel olarak taşıma sıvısının adı kandır. Bunun yanı sıra aynı damarlara sahip olan lenfte dolaşım sistemidir.
  Her kasılmada daima üç faz vardır. Bunlar;
  1. Kasın uyarılmaya başladığı an ile kasılmaya başladığı an
  2. Kasılmanın başladığı an ile gevşemenin başladığı an
  3. Kasın gevşeyerek dinlenme haline geçmesi
  Bir sarsılmanın olabilmesi için uyaranın belli bir şiddetten (eşik değeri) yüksek olması gerekir.daha hafif şiddetteki uyarılara, kas cevapp vermez., sarsılma olmaz.uyaranın şiddeti arttıkça kasılmada belli bir dereceye kadar fazlalaşır. Ancak öyle bir an gelir ki şiddet ne kadar artarsa artsın kasılmanın derecesi değişmez. Kalp kasında ise durum farklıdır. Kalp kası her zaman daima vereceği karşılığın en büyüğünü verir. Kalp kasının, sarsılmayı doğuran en küçük şiddetteki e en büyük şiddetteki uyaranlara verdiği karşılık daima aynıdır. Buna ya hep ya hiç yasası denir.
  Uzun bir fiziksel efor sonunda kaslar laktik asit denilen ve kasların ağrılı bir şekilde kasılmasına neden olan bir maddeyi salgılar. Kramplar hızlı bir sıcaklık düşüşünden dolayı da ortaya çıkabilir. Bu durumda kası besleyen kılcal damarlar kasılıp, kası kansız bırakır.
  Kasa kramp girme olayı fizyolojik tetanoz olarak bilinir. Kas kasılır ancak gevşamaya fırsat bulamadan bir ikinci, üçüncü uyartı ile yeniden kasılıyor ve kas sürekili kasılı kalıyor.krampın geçmesi için buna neden olan uyartıdan daha şiddetli bir uyartı vermek gerekir.


  http://ogrenci.hacettepe.edu.tr/~b0344524/ilginc.htm
   
 5. atakan_irresistable
  Offline

  atakan_irresistable Üye

  Katılım:
  14 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.203
  Beğenileri:
  710
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  senin yazdıkların varsayım dır calsium etkendir kanıtlanmış değil çünkü calsium vucudun heryerinde yardır dokularda kemiklerde kanda heryerde. ama potasium la kasılmanın etkisi yok denilecek kadar azdır. yukarda araştıormanla ilgi tez vardır ve kanıtlanmıştır.
   

Sayfayı Paylaş