Karin Kaslari: Sorun Zihindemi?

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve sarc4stic tarafından 27 Mayıs 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Daha İyi Karın Kasları: İster İnanın İster İnanmayın, Çözümü Zihinde
    Yazan:Jon Benson

"Ağırlık kaldırıyormusun?" yada "Halterde kaç kilo kaldırıyorsun?" başka sorulan en sık soru "Bu karın kaslarını nasıl yaptın?" sorusudur muhtemelen. Çoğu vücutcunun 6-pack'i her zaman görülmez, bende bir istisna değilim. Bu rağmen "zirveye çıkma zamanında" bir zamanlar obez olan birine göre karın kaslarım çok iyi gözüküyor. İlk tepkimen sonra şoka girdiler, büyük ihtimalle sizde:"Yemek yerken ne düşünüyorsunuz?"

Bir kaç saniye süren boş bakışlardan sonra, şu cevabı alıyorum:"Bilmem... hiç düşünmedim!"

"Kesinlikle" diyorum. "Daha siz bu mücadeleye konsantre olmamışken vücudunuzun(karnınız dahil) nasıl bir tepki vermesini umuyorsunuz?"

Ama bu basit bir "konsantrasyon" dan daha fazla bir şey - vücuduma yemek yerken o yiyecekle ne yapmasını gerektiğini söylüyorum, yaptığım antremanı söylüyorum, yaptığım kardioyu söylüyorum. Daha sağlam bir bağlantı için karnımı sürekli elliyorum. Sürekli istediğim karın kaslarını hayal ediyorum. O hayalden asla ayrılmıyorum. Ne zaman ayrılırsam, yağ yakmam yavaşlıyor. Sizce çok mu hokus-pokus? Bir deneyin ve ondan sonra benle konuşun!

Size düşüncenin vücuda nasıl etki ettiğini göstermek için kısa bir örnek vermeme müsade edin.

Malcom Gladwell "Blink: The Power of Thinking without Thinking(Düşünmeden Düşünmenin Gücü) adlı kitabında, düşünce ile fiziksel performansın nasıl bir bağ içinde olduğunu anlatan heyecan verici bir çalışmaya yer verdi. Bir grup insana içinde gizlice yerleştirilmiş yaş ile ilgili kelimeler içeren(bitmek, tükenmek, solmak, sönmek, yok olmak) bir metini okumaları istendi. Sonra başka bir testi uygulamak için koridordan geçerek yan salona gitmeleri istendi. Niçin bu yazıları okudukları ve yazıların niye değiştiği onlara söylenmedi.

Sonuç? Bireyler "yaş" hakkında ne kadar fazla yazı okudularsa, yürürken o kadar YAŞLANDILAR. Hızları gözle görülecek derecede azalmaya başladı... duruş değişiklikleri bile gözlemlendi. Resmen daha "yaşlı" davranmaya başladılar. Eğer bunun tersi olmaz diyorsanız, bir daha düşünün.

Bana çok ilginç geldi. Bunun gibi birkaç yazı daha okumuştum. Arnold'da kol çalışırken bicepslerini bütün salonu doldururken düşündüğü söylemişti galiba(başkasıda olabilir emin değilim). Deney olayı gerçektir zaten çok bilinen bir yöntem. Bu yönteme "Placebo" deniyor. Genelde iki deney grubu oluyor. Örnek vermek gerekirse; bir gruba vodka-limon, diğer gruba ise içinde alkol olmayan ama tadı vodka-limona benzeyen başka bir içecek veriliyor. 3-4 bardaktan sonra iki grubunda sarhoş gibi davranmaya başladığı, hatta normalde alkol içmeyen grupta sızanlar, telefona sarılanlar olduğu belirtiliyor. Yani düşüncenin vücut üstünde büyük bir etkisi var ;)

ifsygn, violence, mma- ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    bn buna kesinlikle inanıyorum, yani psikolojinin vücutgeliştirmeye etkisine.
    hatta ağırlık kaldırmadan uykuda yapılan telkinle bile kas geliştirildiğini iddia edenler var. o kadarını bilmem ama bir şeyin sizin için yararlı olduğuna hakikaten inanıyorsanız - aslında öyle olmasa bile - o gerçekten size yararlı oluyor ve bir sonraki idmanda daha büyük ağırlığı daha kolay kaldırıyorsunuz.

3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    buna bir ornekte benim salondan 3 ay önce max 70 kilo giren bir ogrencim vardı kilo ları yukseltemediği için moralini bozar bozdukçada arttıramaz dı

ögrencileri izlerken yine bu ögrencim benc e son seti atmış kilo takmış bana soru sorarken biri bunun onar kilolarını almış kırk kalmış bu da kızarak gidip onar kilo koyuyor yine yanıma geliyor benc ten on lukları alan eleman yine aynı yere takıyor kilo oluyor 80 eleman farkında olmadan giriyor ve agırlığı basıyor sonra kalkıyor bak ne bastın diyorum sasırıyor hemen bir daha deniyor ama olumsuz kaldıramıyor

mma-, ngt_psy ve smltncr bunu beğendi.
  4. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Guzel bir yazi..

Placebo dedigin, Placebo effect sanirim, bunu saydama demisti küründe, bir seye inanirsan etkisi daha fazla olur diye :)

5. adrenalinshot

adrenalinshot Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bursa
    Evet arkadaşlar kesinlikle katılıyorum ben konuya. Herşey zihnimide bitiyor. Göğüs antremanım hep inc. pres ile başlıyordu. Bench pres'e geçtiğim zaman istediğim kadar kilo kaldıramıyordum... 80kilo inc. pres yapıordum daha bench pres'te 65kilo zorlanıyordum...Ve hiç daha fazlasını kaldıramayacağımı düşünüyordum. Yeni programımda hocam bench pres'i ilk sıraya koymuş. Bizim salondaki ağırlıklar lbs. olarak.İlk baştan güzel bir şekilde ısındım. Ardından 40 lbs. iki ağırlığı taktım. Onunla birlikte 10tekrar yaptım. Olimpik bar ile birlikte. Ardından daha küçük ağırlıklarla birlikte 80kiloya tamamladım. Sehpaya uzandığımda sadece 40lıklar gözüküyordu... Çok iyi konsantre oldum. Hocayı da çağırmadım yardım için kendimi çok iyi motivasyon etmiştim çünkü. Sanki aynı ağırlıklar varmış gibi ağırlığı başladım basmaya. Yeni koyduğum ağırlıkların gözükmemesinde çok büyük etki var burada. O kadar inandırmıştım ki kendimi o ağırlığı kaldıracağıma istediğim gibi tamamlamıştım setimi... İlk baştan bilinçaltımıza hükmetmemiz gerekiyor. Ondan sonra yapamıyacağımız hiç birşey yok. Biryerden duydum veya okudum tam olarak hatırlamıyorum. İnsan vücudundaki kasların tamamı çalıştığında bir şok anında 200ton ağırlık kaldırabiliyormuş. 200tondan tam emin değilim yalnız böle uçuk bir rakamdı...

6. godzilla

godzilla Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    200 ton :shock: mu? ;) 200 ton çok uçuk bir rakam ama ben bir dergide resmini görmüştüm bir zenci tek koluyla oturduğu yerden bir demir tertibat içinde çok yüksek bir ağırlık kaldırıyordu.sanırım 1 tondan fazlaydı.kendisi bu gücü sadece duayla elde ettiğini söylüyordu. bu düşünce gücü olayına bende katılıyorum.etkisini hayatımızın her aşamasında görebiliriz.hiç gelişemicem diye olumsuz bir düşünce bize hiç uygun değil.

7. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    cnn de yayınlanan bi belgesel izlemiştim insanın beyin gücünü düşünmenin sınırları gibi araştırmalar vardı . bi konu dikkatimi çekti orda yapılan araştırmaya göre hiç salona gitmeden sadece ağırlığı kaldırdığımıza konsantre olarak ve kendimizi ağırlık kaldırırken hayal edersek kaslarımız normal antrenmanın % de 30 u oranında çalışıyormuş..

saygılar...

8. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Evet yaa bu bende de oldu :oops: bir defasında haberim olmadan bench press basarken yanlara takmışlar ağırlıkları, tabi haberim yok, ben bastım, ondan sonra bi baktım, anam dedim bunları ben mi kaldırdım :D ama diğerki deneyişimde ise sonuç hüsran :(

9. zagortenay

zagortenay Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    Aynı şeyi forumda birçok yerde okudum.Arnold kol idmanında bicepslerinin odayı doldurduğunu düşünürmüş.Ağırlık saymamaya çalışıyorum .Bilmediğin ağırlığı kaldırabiliyorsun.Bir seminerde yer ve tarih vererek anlatmışlardı.Aynen aktarayım .Gerçek bir olay.Polonya da soğuk hava deposunda çalışan bir işçi içeride kilitli kalıyor.Tabi donacak ya can korkusuyla çığlıklar atıyor oradan oraya koşuyor ama nafile kapı açılmıyor.Sabah işçinin donmuş cesedi bulunuyor.Ama ilginç olan şu.Soğuk hava deposu 24 saattir arızalı çalışmıyor.Donacağına kendini inandırmış.

smltncr bunu beğendi.
  10. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Bu konu gerçekten çok ömemli,idmanda psikoloji ve motivasyon kısacası GAZ...ii bi moralle ve hevesli olarak içimde idman yapmak için saatin gelmesini bekleyerek gittiğim idmanlarımdaki performnas gözle görülür derecede oluyo ama bu gaz her zaman olmuo sorun orda...

11. rectangle_body

rectangle_body Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Jöntürk bu gaz olayında çok haklısın.Gazım yerinde oldugum zaman şiir gibi çalışıyorum nerdeyse.Bazende ayaklarım hiç gitmiyor salona.Gidince ama artık seve seve çalışıyorum.Aslında insanın kendi kendine gaz vermesi lazım bi yerde.Buna ihtiyacımız var.Rusya bile gazı kesiyor :lol: Bu durumda bunu kendimiz yapmamız lazım..

12. steeve

steeve Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Moskova
    psikoloji ve insan tepkileri herzaman cok genis içinde kaybolacagımız ve anlasılması zor olan konulardır bende cok ilgiliyim bu konuslara cok buyuk bir zevkle arastırırım hep bunları ve bende bu dedikleriniin hepsini duydum ve gercekten dogru..ama sorun ben tam 1 aydır nedense eskisi gb konsantre olamıyorum vucudum kotuye gidiyor hadi hayırlısı.. :cry:

13. OdnamoK

OdnamoK Özel Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    tatlılar, bilumum hamur işleri, baklavalar yesek bunların aminoasit, protein gibi işe yarayacaklarını hayal etsek hatta steroid gibi etkili olduklarını düşünsek işe yarar mı acaba? :D :D :D

mma- bunu beğendi.
  14. steeve

steeve Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Moskova
    hehe super ya haklısın ama onları yiyince ister istemez bi agırlık cokuo ya zannedersem onları o sekilde dusunemezsin en azından ben dusunemem :lol:

15. OdnamoK

OdnamoK Özel Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    denememek lazım çok tehlikeli olabilir

16. flash

flash Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Matbaaci
    Yer:
    Kirklareli
    NTV de böyle bir belgesel görmüstüm insan kas gücünü uyurken arttırabiliyor yani kasları gelişebiliyormuş :shock: ben düşünüyorum gelişmiyor :p yeterince konsantrasyon olamıyorum demekki :lol: Ama o belgeseli izlediğimde tüylerim diken diken olmuştu :D Aklıma şimdi bişey geldi ozaman wolkmane sesimizi kaydedelim akşam yatarken ben yarın 80 kiloyla benc press yapıcam yapıcam diye sabaha kadar tekrar etsin dursun :lol: yarın salona gidip 70 kilodan birden 80'ne yükselelim :p
    Aslında ne güzel olurdu yaffff :cry: :badgrin: :badgrin: :D

17. little_huge

little_huge Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    gebze
    denemek lazım.ya tutarsa :?: :lol:

18. metugok

metugok Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci (sürüngen)
    Yer:
    Ankara
    ben de bir dergide okumuştum bir bebek kamyonun altıda kalıyor be annesi kamyonu kaldırarak bebeği kurtarıyordu tabii gercekmi bilemem ama beyin gücüne ve adrenaline cok inanıyorum....
    inanmak bir isi bitirmenin yarısıdır

19. Ghaldszar

Ghaldszar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir / Turkiye
    Ben çift dumbell ile bench (adını hatırlayamadım) yaparken bir kaza geçirdim.
    Uzun bir süreden sonra ilk defa bu antremana girdiğimden yaklaşık olarak girebileceğim ağırlığı yanlış hesaplamışım.
    Çift dumbella girinde tek bar ile girilenden daha hafif olması gerekirken ben yanlışlık yapıp daha ağır bir ağırlık ile denedim. Gayet de normal bir şekilde seti çıkardım ama sehpadan kalkmaya çalışınca dengemi kaybettim ve sehpadan düştüm.
    Allahtan yana düşerken ağırlıkları son bir kuvvetle elimden fırlattım ama o gün bugundur eğer başımda biri durmazsa ne tek bar ne de çift dumbell ile gögüs çalışırken çok daha hafif ağırlıkları bile zor kaldırıyorum.
    Açıkcası göğüs antremanından ister istemez korkuyorum ve ilerleme maalesef olmuyor ki hep en iyi ilerleyen göğüs bölgem olmuştur o zamana kadar.

Kesinlikle eş çok iyi bir şey. Özellikle gaza getiren bazen çaktırmadan ağırlık ekleyen ve bir iki fazla tekrar çıkarmana yardım eden.
    Salondaki arkadaşlarımdan bir tanesi bana hep "bayılıyorum senle çalışmaya senle her çalıştığımda kesin kilolar artıyor" demişti.

20. 1reex1

1reex1 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Bana pek inandırıcı gelmedi ..ama merak ettim doğrusu

beyin gücü olayını

Sayfayı Paylaş