Karataycı Arkadaşlarıma Soru Yağ mı Yakıyorum Kas Mı ?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Edepsiz48 tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Edepsiz48

Edepsiz48 Yeni Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    OkuL
    Yer:
    Muğla Merkez
    Uyğuladıgım Beslenme Türü Tamamen Karataydır ..

Ölçülerim 60 kilo 172 boy bel 82 vücüt yağ oranı %17

Bugün Sabah 6.30 Da Kalktım 2 Yumurta pişirdim tavada peynir yedim çay içtim şekersiz ve bir avuc da ceviz yedim

6.5 saat ara hiç birşey atmadım agzıma su hariç

öğlen 13:00 oldu 1 kase bulgur pilavi yanına yogurt

saat 17.30 fitnes a gittim 30 dakika koş yürü yaptım 330 kalori yaktım kalp nabıızım 150 den aşşagıya inmedi sonra vg yaptım vg yaparken abi ( hem yemek yemeyip 6 saattir hemde spor yaparsan koşarsan agırlık çalışırsan yağ yerine kasdan kaybedersin diyor sizce doğrumu ben midemde olmadıgımdan direk yağ yakımı düşüncesindeyim ...

2. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Neyse ki bu konuda yapılmış araştırmalar var: Ramazan ayında yapılan aerobik egzersizler (60 dakika koşu gibi) az da olsa performansa negatif etki ederler ki bunda ana etken susuz kalmaktır. Ama ağırlık çalışması gibi anaerobik egzersizler neredeyse hiç etkilenmez.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20029094

Hele bir de sıvı kısıtlaması olmadığında, 3.5 gündür aç dahi olsanız güç ve düşük yoğunluklu dayanıklılık egzersizleri kesinlikle etkilenmez.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3622486

Konuyla ilgilenenler için bu yazı da ilginç olabilir.

http://www.leangains.com/2010/05/fasted-training-boosts-endurance-and.html

3. Edepsiz48

Edepsiz48 Yeni Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    OkuL
    Yer:
    Muğla Merkez
    Yani Ben Kaslardan Deyil Yağlardan Gidicem ?

4. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Keto besleniyorsun diye kasdan kayıp olmaz, başkaca bir beslenme kullanıyorsun diye de aynı şekilde kasdan kayıp olmaz.

Kasdan kayıp olup olmaması sadece günlük aldığın protein miktarının pozitif nitrojen dengesine uygun olup olmadığı ile ilgilidir!

Benim şimdiye kadar yaptığım araştırmalar bana gösteriyor ki dikkatsiz ve amatörce bir Vg egzersizleri ile kasdan kayıp yaşaman kardio ya göre çok çok daha yüksek bir ihtimal.
    Yani kardio ile eriyip bitmezsin.

Bu anlattığım hususlar araştırman ve irdelemen gereken ilk konular diye düşünüyorum.

Beslenmene gelirsek bence çok yetersiz!
    Diyet yemekden kısmak değildir, diyet amaca göre beslenmeyi ve sıklığını düzenlemek demektir.

Günlük beslenmende hangi amacı güdersen güt; mutlaka belirli bir Kh, protein, yağ, vitamin-mineral ve lif kaynağı almalısın.
    Keto beslenmeleri seçti isen Khı çok az, sağlıklı yağları ve proteinleri bolca almalısın, ama bunu yaparken vit-min ve lif kaynağını es geçemezsin!

Bakıyorum beslenmene doğru dürüst lif yok, vit-min yok, böyle keto olmaz, böyle beslenme bile olmaz.
    Laflarıma sakın gücenme ama gerçek bu ;)

Biraz daha beslenme konusunu irdeleyip daha güzel bir beslenme çıkartman gerektiğini düşünüyorum ;)

Azi ve dishiwelet bunu beğendi.
  5. Edepsiz48

Edepsiz48 Yeni Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    OkuL
    Yer:
    Muğla Merkez
    Haklısınız Aslında Zeus Abi peki yardımcı olurmusun bu konuda yani karatay diyetinde 1 gün içerisinde alınması gerekenler vitamin ve mineral kaynagın yok derken ne dir bunlar ? meyve yiyemiyoruz zaten sanırsam laktoz mu ne var şeker :S

6. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bildiğim kadarıyla tabi ki yardımcı olayım :)
    Şöyle ki; karatayda vit-minerali salatalardan alıyoruz.
    Bu salatalara ceviz-fındık eklediğin an meyve yemek den çok daha karlı bir iş yapmış oluyorsun.
    Yani salata-kuruyemiş kombinasyonu ile hem vit-min hemde omega3 almış oluyorsun.

Salata ve sebze yemeği o kadar önemli ki aynı zamanda günlük lif ihtiyacını da karşılamış oluyorsun.
    Yani salatanın miktarını arttırdığın ve bir öğününde de sebzeye yer verdiğin zaman günlük lif kaynağını da almış oluyorsun.
    Şimdiye kadar ki bu hamlelerle bir taş da 3 kuş vurdun bile.
    Ama sadece lif alımı tek başına bağırsak floranı korumaz, bunu yoğurt yada kefir ile desteklemen lazım!

Şimdi dönelim diğer besinlerimize.
    Kh! Bulgur zaten yiyormuşsun burada sıkıntı, rafine olanlardan kaçıyorsun.
    Protein! Sabah öğününde tercihen 2-3 tam yumurta ve bir öğünü et yemeğine ayırmak yetecekdir.
    Yağ! Tereyağı yemeklerinin tamamında kullan, zeytin yağını salatalarında her zaman kullan.
    Ama yetmez hayvanın yağlı tarafını yemeye çalışmalısın, yağlı peynir, ve balık yağı da günlük atlanmamalı.
    Sadece fındıkla omega3 olmaz, balık yada balık yağı ile desteklemen şart.

Yani toparlayacak olursak.

Sabah: 2-3 tam yumurta, yanında beyaz peynir, yanında salata yada en azından domates-biber-zeytin

Öğlen: Et yemeği yanında bulgur pilavı, yanında salata ve yoğurt.

Akşam: sebze yemeği yanında salata yanında yoğurt.

Kuruyemiş tercihen öğün aralarında yada salataya ekleyip öğün arası hiç yapma.
    Hiç yapmaman daha iyi, daha hızlı sonuç alırsın.

Kabataslak bu şekilde bir beslenme çizersen ne kasdan kaybetmen ne de yağ yakımında başarısız olman mümkün değil ;)

Kolay gelsin :)

Metal_aslan ve Azi bunu beğendi.
  7. Edepsiz48

Edepsiz48 Yeni Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    OkuL
    Yer:
    Muğla Merkez
    Peki abim bu 5 saat aç kaldıktan sonra fitnesda koşu yapıyorum han i bir laf vardır 20 dk dan sonra yağlar yanmaya başlar diyor peki benim durumumdadamı aynı midemde hiç birşey yok ve vücüt yağ yakımı için enzim salgılamış durumda oluyor üzerine türk kahvesi içip koşu ?

8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Olayı biraz anlatmaya çalışıyım sana nerelerde yanlış yaptığını zaten kavrayacaksın.

Şimdi insülin direncini yok ettiğin zaman vücudun enerji sistemi döngüsü değişir.
    Vücut enerji sisteminde yağları kullanmaya çok daha meğilli olur, ketosisde ise zaten tamamen onu kullanır.
    Eskiden enerji sistemi şu şekildedir: Kh al- enerji depolarına gönder- gerektiğinde yak kullan.
    İnsülin direnci yok edildiğinde ise şöyledir: yağı parçala- Kha dönüştür- enerji depolarına gönder- gerektiğinde yak kullan.

Yani yeni enerji sistemin döngüsü çok daha uzun bir süreçtir.
    Bu yüzden kardio gibi aerob çalışmalarda bu uzun döngü size istediğiniz kadar enerji yetiştiremez.
    Çünkü adı üstünde oksijenli enerji üretir, anlık yakıta ihtiyacı vardır.
    Fakat anaerob çalışmada oksijensiz enerji üretimi de vardır, bunda diğeri kadar anlık enerjiye ihtiyaç olmaz!

İşte bu yüzden insülin direnci olmayan enerji sistemi ile uzun kardiolar yapmak birbiri ile çelişir, çakışır!
    Böyle bir beslenme ile Vg antremanınızı yapabilsiniz, tamamlayabilirsiniz ama kardioyu tamamlayamayabilirsiniz, enerjiniz yetmeyip bitap kalma ihtimaliniz olur!
    Çünkü istediğiniz miktarda size verilemesi gereken enerji vardır, miktar olarak bu mümkündür, ama istenilen hızda size yetiştirilemez!

Bunu şey gibi düşün örnek verecek olursak; bir adamın bakkalı var müşteri toplamda 10 kutu sakız istiyor, ama diyor ki bana bunu her 5dk da bir sadece bir adet teslim edecek şekilde getir.
    Ama bakkal o kadar uzun bir yol dolanıyorki götürürken sürekli geç kalıp bir türlü istenilen düzende teslim edemiyor bunu, ama aslında karşılayacak malı var elinde.

Yani özetleyecek olursak; keto beslenmelerde öyle 45dk-1saatlik kardio lar olmaz!
    Uyuşmaz çünkü altından kalkamazsınız.
    Onun yerine mesela süresi çok daha kısa ama şiddeti yüksek interval sistemeler düşünülebilir bunlar daha uygundur.

Ve yani uzun süreli kardio yağ yaktırır, kısa süreli onun kadar yaktırmaz diye bir şey yok!
    İkisi de bal gibi yaktırır.
    Uzun süreli olanda tempoyu düşük tutarsın süre uzundur yine yaktırır, kısa süreli olanda şiddet yüksekdir yine yakarsın.
    Ve birbirinin diğerine öyle bariz üstünlükleri yok yağ yakımı konusunda çünkü kendimde bunun deneyini yapmaya çalıştım daha önce konusunu da açtım, fakat daha iyisini yapmayı planlıyorum, çünkü o zamanlar ki bilgi dağarcığım şu kadardı, şimdi oldu bu kadar ;)

Özetle vurgulamamız gereken son bir nokta da, hangi beslenme olursa olsun, kardio çalışma yapmadan en az 2saat önce bir besin yiyip enerji depolarını olabildiğince dolu tutup çalışmaya çıkmak zorundasın.
    Yani öyle hem aç bırak kendini hemde sonra birde koşuya çıkıp yağ yakımında kombo vurmaya çalışma, vücut o kadar basit çalışmıyor ne yazık ki!
    Yağ yakacağım diye sağlınız dan olmayın!

Ama yanlız şimdi göz ardı edemeyeceğimiz bir durum olarak şu da var!
    İnsülin direncini tamamen tedavi etmiş uzunca süredir keto da olan bir adamın vücudu ile, daha yeni yeni insülin bağımlılığından vazgeçmiş bir vücut bir olmaz!
    Vücut sürekli şarjda olan bir tel gibidir.
    Enerji birimi ne olursa olsun, enerji depolarını fullemeye gider her zaman.
    O yüzden 5 aydan uzunca bir süredir keto da olan adam 2 saat önce yemek yemek zorunda değildir, 4 saat önce yemiş olsa bile onun vucudu kendi döngüsüyle zaten yine fullemeye gittiği için o adam fulldür, çalışmaya çıkmadan önce, yarım değil!
    Ama vücudunda insülin direnci olan bir adam, yada daha tam düşürmemiş bir adam 2 saat önce yemek yemek zorunda dır, çünkü onun vücudu enerji depoları aslında dolu olsa bile insülin yüzünden kendini enerji krizinde zannetmeye meğillidir! Eğer 2 saat önce yiyipde aslında hiç olmadığı halde enerji krizi çanlarını çalmaya başlayana vücudu aldatmazsa birde ardından kardio ya kalkışırsa, o zaman işler karışır, tam isyan çıkacak iken kale kapılarını açmaya benzer bu...

Neyse sen bu son paragrafı okuma hiç iyice kafanı karıştırma, özetle;
    sen kardio çalışmana çıkmadan tercihen 2-3 saat önce bir avuç fındıkta olsa, az yada çok mutlaka biraz besin alıp öyle çık çalışmana
    ve keto sınıfı bir beslenme de ise süresi kısa şiddeti çok interval sistemleri kullan ;)

Son düzenleme: 19 Mayıs 2012
    ccmssx ve hasanateş bunu beğendi.
  9. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    zeuss keto da uzun kardiyolar olur hemde cok iyi olur :)

Neden dersen karbonhidrata ihtiyacimiz yok ki yag yakim araliginda direk yag asitlerini yakiyoruz

Sekere ihtiyac olmadigi icin kaslarimiz da korunuyor

Ketosis de saatlerce yuruyus yapabilirsiniz hemde hic yorgunluk cekmeden

Cunku yaglar seker gibi kaslarda laktak birikimi yapmaz ve yorulmayiz

10. Edepsiz48

Edepsiz48 Yeni Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    OkuL
    Yer:
    Muğla Merkez
    bu ana öğünlerde istediğimiz kadar ceviz fındık yiyebilirmiyiz ? abim bide üç öğün yiyoruz ya karatay karşıtları sık yediğimizde metobolizma hızlanıyor böyle yaptıgımızda vücüt kıtlık moduna giriyor diyen cok

11. FuzuLi

FuzuLi Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Evet bu benim de sorum.

Form reklamında (radyoda) kadın bahsediyordu.

"Ara öğün yemenin mantığı neymiş biliyor musunuz? Uzun süre aç kalınca metabolizma çok yavaşlıyormuş. Ara öğünler de metabolizmayı hızlandırıp..."
    diyordu.

12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    araogun meselesi karbonhidrat agirlikli beslenenlerin kan sekerinin dusmemesi icin uydurduklari birsey

Metobolizma hizi 60 saatin sonunda dusuyor ilk 48 saat ac kaldikca daha da hizlaniyor dusmesinin aksine

Araogun yapip durmadan vucudu insuline bogup ne kadar saglikli kilo vericez ki o yuzden verdikleri kilolari hemen geri aliyolar

Karatay diyetinde insulin dustugu icin kilolar hemen geri gelmiyor ayriyeten kaslarida koruyor insulin dustukce enerjisini yagdan karsiliyor vucud

13. Edepsiz48

Edepsiz48 Yeni Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    OkuL
    Yer:
    Muğla Merkez
    2 cm incelmişim şaka gibi 4 gün oldu başlayalı karataya 82 den 80 olmuşum <3

14. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Ben Zeuss ve Heldic den bu konuda biraz daha bilgi isteyeceğim.
    Öncelikle Keto yada ketosis dediğiniz kavram nedir?
    İnsülin direncini kırmak nasıl olur? ve bunu başardığımızı nasıl anlarız?

Ben yaklaşık 3,5 yıldır şekeri hayatımdan çıkardım. Çay kahve gibi içecekleri şekersiz tüketirim. Tatlıyı belki ayda 1-2 yerim. Abaratif tatlı yada karbonhidratları yemem (biskuvi, gofret, cips v.s) H.sonları sabah kahvaltılarında ekmek üstü bal yada ev yapımı reçelden ibaret şekerle olan ilişkim.
    Yaklaşık olarak 1 yıldırda karbonhidratsız protein ağırlıklı besleniyorum. Nerdeyse Zeuss un verdiği ötneğe çok yakın bir beslenmem var ki ozamanlar karatayı bile duymamıştım:) başka bir dr dostumuzun tavsiyesiyle bu şekilde beslenmeyi alışkanlık edinmiştim.
    Bu şekilde egzersiz yapmadan 6 ayda 7 kg verdim.
    4 aydır cardio ve evde dumbıllarla çalışarak 6 kg daha verdim.
    Şuanda boy 1.83- kilo 73.
    karın bölgesindeki yağları ve göğüstekilerin 2/3 ünü erittim sayılır.
    Göbek deliğinin alt tarafında ve onun yarısı kadarda üst tarafında kaldı. Amacım bunlarıda yakıp düz bir karın yapısına kavuşmak.
    Sonrada kısmetse artık kas gruplarını belirginleştirmek istiyorum.

Burda gelmek istediğim nokta, haftada 4 gün evde 30 dk bisiklet ve 10 dk step çalışıyorum. atletim-tişörtüm su içinde kalıyor. cihazların üzerindeki veriler doğruysa toplamda 400 kalori harcıyorum. buna ilave olarak mekik çekiyorum (abs 8 dk programı).
    Şiödi acaba ben kaslarımdan kaybettimmi yada kaybediyormuyumdur?

15. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Hızlı Kh ların tamamını terkedip, yavaş olanları da günlük 60gr ma kadar indirdiğiniz an vücudunuz enerji birimi olarak tamamen yağları kullanmaya başlar!
    Ancak bu demek değildir ki insülin direncini hemen tedavi ettiniz...
    Total insülin düzeyinin belirli bir seviyeye düşmesi gerekir.

Kabataslak böyle, ayrıntılı olarak sevgili heldic daha iyi anlatır bu konuyu.

Heldic in ve benim profilime girip açtığımız başlıklara göz gezdirirseniz, bu konuları ayrıntılı yazdığımız başlıklarımız mevcut oradan da yararlanabilirsiniz ;)

Sayfayı Paylaş