karaciğer problemi ve suplementler

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve MiThRiL tarafından 3 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. MiThRiL

MiThRiL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    selamun aleyküm arkadaslar. Öncelilkle yazım uzun olucak eğer vakit ayırıp bilgili arkadaslar yardımcı olmaya çalışısrlarsa sevinirim. Baslıktada belirttiğim gibi karaciğerimde rahatsızlık var. Karaciğer yağlanması ve kalınlasması. Bu nedenden dolayı 4-5 aydır düsük karbonhidratlı diyet uyguluyorum olabilidğince yüksek protein almaya çalısıyorum ve bu sayedi sporla birlikte 88-89 kg dan 75-76 civarlarına indim. bu süre zarfında hiçbir suplement kullanmadım sebebide sürekli olarak doktora gidip kan değeri vermem ve doktorumun değerlerde değisiklik olmaması için biraz beklememi tavsiye etti. son 3 aydır da düzenli olarak body yapıyorum haftada 3 gün. vücudum toparland ancak cok ciddi manada bir gelisme sağlıyamadım. spordan sonra genelde hep tavuk, et veya balık yemeye çalıstım. ancak genede cok faydalı olmadı tabiki bi oturusta yarım kilo et yada tavuk yemedim ( bazen yediğimde olmustur :) ) bazı arastırmalar yağtım . sanırım burdaki aldığım proteinler yavas sindiriliyormus bu yüzden kas yıkımı oluyormus . bunun önüne geçmek için whey protein kullanmak lazımmıs. arastırdım okudum genellikle protein tozu düzgün kullanımda sorun çıkarmıyormus karaciğer ve böbreklerde . bende internette tazelen whey protein sütünü gördüm. madem öyle kocaman toz almıyım deniyelim dedim. dün ilk defa spordan sonra içtim. böbrekte ağırı oldu ilk basta pisikoljiktir diye düsündüm. daha sonra ciddi anlamda ağrı yasadığımı fark ettım. ağrıdan kastım sancı gibi birsey. neden olduğunu tam anlıyamadım ve oldukca tok tuttu 1 saat sonrada ancak normal yemeğimi yiğe bildim zorlamak istemedim. suanda biraz içimde korku var ilk kullanımlarda böyle etkimi oluyor yoksa bu ağrı tamamen farklı bir sebepmi. hatta ben bcaa ve cratinde kullanmak istiyordum az miktarlarda ama suanda korku olustu. biliyorum bunlar ilaç değil, gıda takviyesi diye geçiyor . her nekadar ülkemizde bunlar eroin gibi görülsede :D. isin özü arkadaslar ne yapmam gerekiyor biraz daha güzel vucut yapmak istiyorum ancak suanda bunlardan da korkuyorum . ( lütfen dalga geçmeyelim :) )

2. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Karaciğer yağlanmasında karbonhidrat değil, yağ kısıtlanır. Yağ kısıtlamasına gidildiği için karbonhidrat artırılır ancak insülin direnci oluşmasın diye basit karbonhidrat tüketilmez. Bu spor için amatör bir sporcunun karbonhidratsız ilerlemesi bence çok güç. Gelişimini bu etkilemiş olabilir.
    Protein konusunda ise bahsettiğin ürünlerin akut böbrek ağrısı oluşturma riski çok düşük. Eğer problem karaciğerinde değil böbreklerinde olsaydı(glomerüler filtrasyon hızının düşük olması gibi) bahsettiğin gibi bir yakınma olabilirdi. Ancak bahsettiğin haliyle o ağrının sebebi psikolojik olarak görünüyor.
    Proteinlerin yavaş sindirilmesinden dolayı kas yıkımı oluyormuş gibi bir şey okudum demişsin. İnternette bu şekilde binlerce yanlış bilgi var. Özetle, protein kaynaklarını beslenmene uygun şekilde yerleştirmen ve karaciğer yağlanmasına uygun şekilde beslenmen gerekiyor. Eğer endişen varsa protein tozu yerine antrenmandan sonra süt ve meyve tüketebilirsin.

3. MiThRiL

MiThRiL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    cevap için tesekkürler dostum. whey protein hızlıca kana karısıp spordan sonra kasların ıhtıyac duydugu proteine daha hızlı ulasmasını sağlıyormus. ben bu sekilde okudum bircok sayfada. diğerleri kazein protein tipi olarak geçiyormus uzun süreli sinidirim oluyormus. orda ondan bahsetmek ıstedim. dusuk karbonhidtar ıcınde genelde ekmek ve hamur türevlerinden uzak duruyorum. bulgur pilavını daha cok tercıh edıyorum pirince göre onuda bu sekilde yapıyorum. böbrek ağrısını bende anlıyamadım acıkcası :D

4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    whey kazeinden daha iyi cevap oluşturur ancak kas kütlesini kazeinden daha fazla artırmadığına dair yayınlar var. Yani teorik ile pratikteki sonuç farklı. Bahsettiğin sayfalar teorik üzerinden ilerliyor ve protein suplemanı satışı için iddialı sözler yazıyorlar. Tribulus ile ilgili reklamlarda testosteronu ve dolayısıyla kas kütlesini artırdığını söylüyorlar ancak çalışmalar tribulus ne kas kütlesini ne testoyu artırıyor diyor. Özetle o yazılanlara takılma.
    Beslenme konusunda ise gerekli cevabı verdiğimi düşünüyorum. Uygulayıp uygulamamak sana kalmış :)

MiThRiL bunu beğendi.
  5. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Whey vs kasein çalışması vardı linki bulabilirsem atarım. Maksimum fayda için ikisinin birlikte kullanımı tavsiye ediliyordu. Süt ve süt ürünlerinden yeterli kasein alınabildiğini varsayarsak ve illa bir takviye alınacaksa whey almak bir tık daha mantıklı oluyor sanırım.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zeo64 bunu beğendi.
  6. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3761774/

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zeo64 ve respect2us.23 bunu beğendi.
  7. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Çalışma için teşekkür ederim. Yukarıda yazdıklarımı MitHRiL'in "bazı proteinler yavaş sindiriliyormuş bu yüzden kas yıkımı oluyormuş" söylemine karşı söyledim. Antrenman sonrası Whey protein veya et/süt tüketerek protein ihtiyacını karşılayan grupların karşılaştırıldığı yayınlar var ve vücut kompozisyonunda anlamlı bir farklılığın olmadığı belirtiliyor. Prof Louise Burke bir yayınında antrenmandan sonra 1 saat içinde protein alımının 3 saat sonraki alıma göre MPS'yi daha fazla artırdığını ancak kas kütlesi kazanımında anlamlı bir değişikliğin olmadığını ve yeni çalışmalara ihtiyacın olduğunu belirtiyor. Yani, benim yukarda söylemek istediğim "endişe duyuyorsan takviye almana gerek yok besinlerle protein ihtiyacını karşılayabilirsin" idi :)
    Evet tercih edilecekse whey tercihi daha uygun olacaktır, hatta izole whey protein çok daha iyi olur.

MiThRiL, zeo64 ve ulaire bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş