Kanunlara Aykırı Kurban Kesimine Ceza

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve saydam tarafından 2 Ocak 2006 başlatılmıştır.

 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  1.922
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kurban Bayramı süresince kurbanlık hayvan satışı ve kesimi yapan yerleri denetleyerek, kanunlara aykırı kurban satışı ve kesimi yapanlar hakkında yasal işlem başlatacak.


  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile veteriner ve mezbahalar müdürlüklerine bağlı ekipler, Kurban Bayramı süresince kurbanlık hayvan satışı ve kesimi yapan yerleri denetleyecek. Kanunlara aykırı kurban satışı ve kesimi yapanlar hakkında çeşitli cezalar uygulanacak.
  Vergi Usul Kanunu'na göre 2006 yılı itibariyle yüzde 9.8 oranında artırılan cezalar şöyle:


  "- Hayvan kesimine tahsis edilen yerler dışında hayvan kesen veya kesilen hayvan atıklarını sokağa veya kamuya ait sair bir alana bırakanlara 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 41. maddesinin 3.fıkrası gereğince 55 YTL idari para cezası.
  - 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 8. maddesinin 1. fıkrasındaki yasağa uymayanlara (her türlü atık ve artığın çevreye zarar verecek şekilde ilgili yönetmeliklerde belirlenen standartlara ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan ve dolaylı biçimde alıcı ortama vermek, depolamak, taşımak, uzaklaştırmak ve benzeri faaliyetlerde bulunmak yasaktır) 157 YTL-Tüzel kişilerde 785 YTL para cezası.
  - Belirlenen yerler haricinde canlı hayvan satanlara (hayvan park,pazar ve panayırlarından, başka yerlerde ) 3285 sayılı Hayvan Sağlık Zabıtası Kanunu'nun 47. maddesinin (a) fıkrası gereği 275 YTL para cezası.
  - 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 12. maddesinin 2 . fıkrasına uymayanlara "Dini amaçla kurban kesmek isteyenlerin kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına, çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde bir anda kesimi, kesim yerleri, ehliyetli kesim yapacak kişiler ve ilgili diğer hususlar bakanlık, kurum ve kuruluşların görüşü alınarak, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bağlı olduğu bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir", aynı kanunun 28. maddesinin (ı) fıkrası "12. maddesinin 2. fıkrasına aykırı hareket edenlere hayvan başına bin 376 YTL idari para cezası" uygulanabilecek."
   

Sayfayı Paylaş