kan fazlalığı ve kilo alımı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve voltaj tarafından 30 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. voltaj

voltaj Üye

Beğenileri:
    258
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    merhaba arkadaşlar.

6 ay önce bb ye tekrar başladım. 6 ay da 4.5 kg anca alabildim. geçen ay genel olarak bir kan tahlili yaptırdım değerlerim normal çıktı fakat doktorun söylediğine göre kanım fazlaymış. kan ver vücudun rahatlasın dedi.

acaba bu kan fazlalığı yüzünden mi yeterli kilo yu alamıyorum çünkü 6 ayda 10 kg almam lazımdı ama 4 buçuk kg aldım.

beslenme programımda şöyle;

uyanır uyanmaz 1 ölçek whey
    15 dak sonra
    kahvaltı : 3 tam yumurta +200 gr lor + 3 dilim tam tahıllı buğday ekmeği + domates zeytin + 8 dilim piliç jambon + 1 tam muz + çay

saat 10:00 ton balıklı sand. + tavuk parçalı salata+ üzüm suyu

öğlen yemeği : 2 porsion tavuk , hindi yada kırmızı et ızgara + 1 tabak esmer pilav+ meyve suyu

saat 14:00 1 soğuk sandviç ( 10 dilim jambon+ 100 gr lor + yeşillik)

saat 16:00 öğlen ki yemekle aynı

saat 18:00 -19:00 antreman

antremandan hemen sonra 1 ökçek whey

19:20 makarna veya pilav + bazen 1 tüm tavuk bazende 200gr et yada tavuk göğüsü+ 1 kase yoğurt + yeşillik + solgar'ın Çinko Magnezyum kalsiyum komplex i 1 tablet

saat 21:00 1 adet yeşil elma

23:00 500ml süt + 2 ölçek Whey

2. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    beslenmeniz çok iyi.hesabını tam yapmadım fakat 170 180 grama yakın protein alıyorsunuz.ama sayılara fazla takılıyorsunuz.

6 ayda 10 kilo almam gerekiyor demişsiniz.sağlam bir idda olsa 1 haftada 10 kilo alırım ama bunun ne kadar su ne kadarı yağ ne kadarı kas olur bir düşünün.

6 ayda 4.5 kilo az değil.kanınızın fazlalığının kilo almına etken olacağını sanmıyorum fakat şöyle de bir çelişki var.

ben kızılayın gönüllü kan bağışçılardan biriyim.bize verilen broşürlerde kan bağışıyla kilo alımı arasında kesin bir ilişki yoktur gibi bir cümle vardı.eğer kantılanmış bir bilgi olsaydı

bağışı ve kilo alımı arasında herhangi bir bağlantı yoktur derlerdi diye düşünüyorum.

voltaj bunu beğendi.
  3. voltaj

voltaj Üye

Beğenileri:
    258
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    orası öyle fakat kafama da takıldı bu kan fazlalığı ve kilo alma olayı

4. vsoner

vsoner Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    voltajım düzenli kan bağışı sonrası demr eksikliği anemisi oluşur.. sık sık kan bağışlama.. bunu kızılay söylemez.. bizzat yaşadım ve gördüm.. 3 ayda bir kan bağışlardım.. geçmişten kalan eski bir rahatsızlığım kanımda var mı diye kan analizi yaptırırken tesadüf eseri demirimin aşırı düştüğünü öğrendim.. artık zorunlu olmadıkça kan bağışlamıyorum.. kan bağışlamak vücuttaki demiri maalesef azaltır.. inanmayan varsa 1 yıl içinde 4 kez kan versin ve ardından demir ölçümü yaptırsın.. ;)

5. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    zaten kan verdiğinizde demir miktarının azalmasından doğal birşey olamaz.şekeri karışmış bir çaydan 1 yudum aldığınızda bardaktaki şeker miktarının azalması kadar doğaldır bu olay.

kan bağışladıktan sonra kanın sıvı kısmı kısa sürede eski haline gelir fakat demir gibi maddelerin toparlanması uzun sürer.zaten dikkat ettiyseniz demir eksikliği tedavileri uzun süren tedavilerdir.

6. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bende her yıl 4 kez kan verıyorum son 3 yıldır

demır eksıklıgıne gelırske evet demır azalır ama adam gıbı beslenen bırınde eksıklık gorulmez

demır eksıklıgı zaten naısl gorulur ben anlamıorum duznelı beslenen bırınde

kan fazlalıgı ıle alakası yok kılo alımının ama kan vermek ıyı bır syedır

hıcbır uzman kan vermeyın demez sadece bazı kısıler vermesın derler

peygamber efendımız bıle kan vermeyı daha dogrusu acamatı tavsıye etmıstır saglık ıcın

osmanlıda yapılmıstır acamat ve saglık ıcın faydaları belınmektedır

bu devrde acamata gerek yok kan verın

kan vermek bence hem ınsnaı olarak hemde sgalık yonunden oldukca faydalı bır durum

verdıgınız kandan 3 kısının hayatı kurtluyor varsın kanımdakıd meır eksılsın zaten dzuenlı beslenen bırınde nasıl dmeır eksılıgı olur yerıne konur dmeır olayını abartmayın

ben vejetaryen oldugum halde bugune kadar demır eksılıgı yasamdım et yıyen adam 15 gunde maks yerıne koyar demırı

Efrahim bunu beğendi.
  7. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    danny boy et dalak ciğer yemek demir miktarını arttırıyor fakat benim gibi süt bağılmlılığı olan birinde demir emilimi daha zor oluyor.hemoglobin miktarım 14 14,5 arası gidip geliyor.16.5 maksimummuş zaten :D

Danny Boy bunu beğendi.
  8. voltaj

voltaj Üye

Beğenileri:
    258
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    3 ay önce yaptırdığımda 18.7 çıkmıştı. bu seferkinde 14 çıktı :D

9. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    bildiğim kadarıyla hemoglobini 17 den yukarı olanlara hasta gözüyle bakıyorlar.kan bağışlarken hemşireyle konuşmuştum.o söylemişti.

10. vsoner

vsoner Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hatalı mesaj.. özür..

11. Jesse_James

Jesse_James Yeni Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0

hocam acamat ıle kan vermek cok farklı seyler emınım sende bılıyorsundur zaten bunuda hacamat sırt boyun ve bıngıldagın ordan kucuk cızılerle alınan kırlı kandır cok fazla faydası vardır herkese tavsıye ederım her derde devaa

Sayfayı Paylaş