Kalp Krizi Stent Uygulaması Sonrası Ağırlık Antrenmanlarına Dönüş?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve cesajans tarafından 9 Haziran 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. cesajans

cesajans Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    grafik tasarım reklamcı
    Yer:
    antalya
    Merhaba,
    Arkadaşlar yaşım 50, 1969 doğumluyum. 2014 yılından itibaren yoğun olarak sporla ilgilenmeye başladım. İlk başladığım dönemde 99kg civarlarında ağırlığa sahip, çok yağlı çirkin bir beden görünüşüne sahiptim. Aynı zamanda tüm eklemlerinde sorun olan, dizleri sürekli şişen kitlenen, hayatından neredeyse nefret eden bir bireydim. Herneyse, bu dönem spora başlamam ile hızla değişmeye, umut vaadetmeye başladı. 2015 yılı temmuz -ağustos ayları itibarı ile tesadüfen Savaş Cebeci'yi keşfederek bilinçli, doğru antrenman ve beslenme programına, daha sağlıklı bir bakış açısına sahip oldum. O günden beri de sürekli ağırlık çalışmaları yapmaktayım, yüzmekteyim (Antalya) . Kilom da 71-73 arası değişiklik göstermek te. Ne eklem ağrılarım kaldı ne nefes sıkıntım var nede saçma sapan burkulmalar ve ağrılar. Ağırlık çalışmalarımı kendi evimin bir odasında yapmaktayım. 2018 yılının ağustos ayı 27 si itibarı ile içinde bulunduğum sıkışık durum neticesinde 8 nisan 2019 a kadar ağırlık antrenmanlarıma ara vermek zorunda kaldım. 8 Nisan 2019 da, 72,3kg aç vücut ağırlığıyla, tekrar ilk antrenmanıma başladım full-body 8 hareket 3'er set, tahmin edeceğiniz üzere ısınmak amaçlı bir antrenmandı, çok dolu, performanslı geçen yüz güldüren ve umut vaadeden bu antrenmandan hemen sonra, açma -germe hareketlerini de tamamladım, üzerimi değiştirdim, eşyaları topladım etrafı düzenledim. Bu işlemlerim yaklaşık olarak 10 dakika kadar sürdü. Sonra aniden bir baş dönmesi miğde bulantısı yaşamaya başladım ki, bunu belki 100 lerce defa daha yaşamıştım. Biraz oturayım geçer diye düşündüm, tıpkı diğer seferlerde yaptığım gibi. Ancak ne var ki bu sefer geçmiyor git gide artıyordu, gözlerimde yıldızlar pırıldamaya şakaklarım uyuşmaya başladı, biraz uzanayım diye yerdeki matların üzerine oturdum, nafile, yaklaşık 8-10 dakika bu durumda kaldım. Daha sonra olayın boyutu değişmeye göğsüm de bir yanma hissetmeye nefes darlığı yaşamaya başladım. Bir şekilde üst kata çıkmam gerekiyordu, ben alt katta antrenman yapmaktaydım eşim üst katta idi, neyse can havliyele sürünerek eşime ulaştım ve ambulans çağırmasını istedim, bu geçen zaman zarfında, bana inanın, gerçekten mücadele verdim, yaşamak adına ne gerekiyorsa yaptım, şekerli su içtim asprin yuttum ve sürekli hayatta kalmam gerektiğini düşündüm, ancak tansiyonum aşırı düştüğü ve kalp atışımında 20 li tekrarlara düşmesi sonucu (sonradan öğrendim) görsel olarakta vücudum bembeyazlaşmış ve ne yazık ki kadavra vari bir görünüme sahip olmuşum. Her neyse, toplamda 27-28 dk sonra müdahale ye hazır hale getirilmiştim, bu ara da ilk müdahalede bol miktar da sodyum verilmiş ve ambulansa alınmadan hemen evvel ve anbulansta hastaneye yetiştirirken 2 defa atropin yapılmış.

Anjeo esnasın da, doktorun söylediklerine göre, Ana toplar damarım %100 tıkanmış, milim dahi kan geçecek yer kalmamış,aynı zamanda damarlarımı, çok geniş, hatta "boru" gibi diye tarif etti, Benim evede geçirdiğim zaman esnasında kalp atmaya devam ettiğinden, damarda tam tıkalı olduğu için, damarın tıkalı bölgesini emiş yaptığından dolayı çok yıpratmış aynı zamanda ilgili kalp duvarıda çok zarar görmüş. "yazık olmuş", diye yorum yaptı, hatta gerekli ölçülerde stent bulamadılar, aynı damar üzerine en uyumlu buldukları stent den 2 adet ardarda yerleştirmişler.
    Anjeo sonrası, doktor bana seni, yaptığın spor, kalbinin kuvveti, damarların ve hayata bağlılığın döndürdü , dedi. "Nasıl olurda toplar damarım %100 tıkanır?" diye sorduğumda ise, çok net ve açıklayıcı bir cevap alamadım, hatta %70 zaten tıkalıymış gibi birşeyler söyledi, ama bu kafama hiç yatmadı, %70 tıkalı olsa belirgin bir perfonmans kaybı olurdu ve ben bunu %100 hissederdim?
    Teşhis olarak : Hiperlipidemi Akut miyakard enfaktüs, kardiojenik şok gibi bir şey? Doktorun açıklaması ise ani ve hızlı tansiyon düşmesine bağlı hızlı pıhtılaşma sonucu tıkanma, sporcuların başına daha sık gelirmiş, açlık süresinin fazla olması ve antrenman ilişkisi kurdu, aslında doğru olabilir zaten sabah 8:00 de yulaf muz kuru meyveli bir kahvaltı yapmıştım oysa antrenmana 16:00 da başladım ve arada ağzıma lokma koymamıştım ancak bu rutini aynen bu şekilde 100 lerce kere sorunsuz test etmiştim?
    Spora devam etmen gerekiyor dedi ama tam açıklamadı, kardiyo vs diye bahsetti, ağılık çalışmaya dönebilirmiyim dediğimde ise "olimpiyatlara hazırlancak şekilde yapma" diye esprili bir cevap verdi, evde nasıl hazırlanacaksam?
    "Yemene içmene şu ana kadar nasıl yaptıysan aynen devam et" dedi zaten herhangi bir diyette vermedi, tüm değerlerim ideal çıktı.

Şimdi sizden yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi almak istiyorum, bana tam olarak ne oldu, neden oldu?
    Yine eskisi gibi ağırlık antrenmanlarıma dönebilecekmiyim, tavsiyeniz ne olurdu?

Herkeze zaman ayırıp okuduğu için teşekkür ederim.

Fırında_Sütlaç ve Lie bunu beğendi.
  2. akınkadıoglu

akınkadıoglu Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    ''doktor acaba yüzeysel yorumlar mı yaptı'' diye ben çok tereddüt ederdim ama araştırmalarım sonucu anladımki söyledikleri her şeyde bir bildikleri var(genelliyorum tabi). yerinizde olsam zorlamayacak ağırlıklarla devam ederdim.belki kas kaybı olur ama çoğunu tutarsınız yinede böylece.hobi şeklinde devam ederdim yani ben olsam.bazen kardio bazen ağırlık..buarada kalbin duvarının zarar görmesi ne yazıkki önemli bir şey.kalp gücünüz % kaç azaldı onu merak ederdim ben olsam.illaki bir doktora daha giderdim.buarada kardiyologların çoğu ağırlık sporunu önermiyor direk sordum bir çok doktora.yapılabilecek en kötü spor diyorlar.ama hiç yapmamaktan çok daha iyidir heralde.olumlu görüşleri olanlar da var.yüzmeyi çok öneriyorlar.bu etrafta önerilen şeyleri denemek çok tehlikeli okadar aç kalmanız kötü olmuş.galiba ne yaparsak yapalım bi dengeyi korumamız gerekiyor temkinli olmamız gerekiyor.riskleri artıran yanlış yöntemler dolu...

Sayfayı Paylaş