kadın sporcularda mens dönemi

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve yaşamtarzıspor tarafından 14 Mart 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. yaşamtarzıspor

yaşamtarzıspor Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba,ben üç yıldır düzenli spor yapıyorum ve son üç aydır fitness ta profesyonelleşme çabasına girdim.Oldukça geliştim ve yavaş yavaş ilerledim 1.65 boyunda 55 kiloyum.Yağ oranım yüzde 18 ve 40 kg kas hacmim var.Ama bir problemim var ve özellikle bayan sporcu arkadaşlardan yardım istiyorum...
    Karbonhidratı kısarak yüksek ağırlıklarla splinter çalışmaya başladım ve o dönemde 4 kilo yağ verdim,karın çizgilerim belirginleşti yani ksacası sportif gelişimimden aşırı memnundum.Fakat aksayan (son 4 aydır olmadım) regl dönemlerim içimde huzursuzluğa yol açtı,şişkinlikler,depresyon ve verimsiz antremanlara neden oldu.Kadın hastalıkları doktorum sporu bırakmamı istiyor.Ya da küçük yürüyüşler ve streching ile yetinmemi.Motivasyonum düştü ve on gündür spora gitmiyorum.Aranızda böyle bir problem yaşayanınız var mı? Ve nasıl bir çözüm buldunuz?

orlando0632 bunu beğendi.
  2. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Doktorun sporu bırak dediyse, bize laf düşmez ama benim bildiğim spor, regl dönemindeki düzensizlikleri en aza indirir. Doktora yaptığım dönem sınıf arkadaşım olan bayanda benzer sorunları vardı ve sporla aştığını söylemişti. Sporun rahim kasılmalarını azalttığını söylemişti.

Sen bir de spor biliminden anlayan bir doktora görün derim. Geçmiş olsun.

3. yaşamtarzıspor

yaşamtarzıspor Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    --- Mesaj birleştirildi, 14 Mart 2018 ---
    Bel bölgeme şiddet uygulama tarzında olan spor yasaklandı.(spor bilimleri doktoruna da gittim)bu da benim ağırlıklı squat,lunge, deadlift gibi hareketleri yapmama engel oluyor,bisiklet sürmem,pilates yapmam da aynı şekilde...günde 20 dk yürüyüş ve esnemelerde serbestlik var.bu tarz cardio bana kilo verdrp hormon dengemi bozacağından o da yasak.zaten ağırlıklarla yapmadğm hiç bir spor beni motive edemiyor.bir ay bekle dediler...şimdilik beklemedeyim

Son düzenleme: 14 Mart 2018
  4. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Peki vucut agirligi ile yapilan şinav, barfiks gibi egzersizler icin ne diyorlar?
    Elbette yanlis yonlendirmek istemem, ama zamaninda bir doktor, arkadasimin spor yapmasini yasaklamisti belinden dolayi. Sakat kalirsin,ameliyat olmak zorunda kalirsin falan demis...Arkadasim isr squat,deadlifte devam etti ve bel sorunlarindan tamamen kurtuldu. Aradan yillar gecti, duzenli tetkikler yaptirir sagligi gunden gune daha iyi oluyor.
    Tabi soylediklerim yanlis anlasilmasin, seni en iyi doktorlarin bilir ve tanir ama hani birkac farkli doktora daha gorunup daha sonra ona gore tavir alman daha saglikli olur.
    Son asamada, sagligini en iyi onlar bilecegi icin onlarin genel kanaatine gore hareket edersin. Ama 1-2 doktorla yetinme derim. Ayrica muhakkak seni tatmin edecek alternatif birseyler bulabilirsin en azindan gecis donemleri icin...

5. yaşamtarzıspor

yaşamtarzıspor Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Açıkçası tekrar böyle bir ufak ufak başlama planım vardı ama mantklı bir alternatif arıyordum.bu şekilde küçük antremanlara devam edeceğim sanırım.teşekkürler cevaplarınız için.

6. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    4 aydır mens olmadiysan erken menopoz veya pko sendromun olabilir. Kadın doğum hekimin öyle birşey dedi mi ?

7. yaşamtarzıspor

yaşamtarzıspor Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Yağ oranım azaldığı için olmuyormuşum,pko yok ama lh ve fsh hormonlarım düşük çıktı.

8. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Aslında cok zayıf degilsin kız kardeşimle boy kilonuz aşağı yukarı aynı o çok zayıf durmuyor. Kas kutlen fazlaysa ondan kaynaklı olabilir. Neyse bence sporla ilgisi yok spor her şartta iyi gelir insana. Diyetinle ilgili olabilir ama. Yağ oranını biraz daha yükseltmeyi deneyebilirsin diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş