Kötü Çocuq ve Kadınlar hakkında denemem

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Kötü Çocuq tarafından 2 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Kötü Çocuq

Kötü Çocuq Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar şuan işlerim dolayısıyla yazamasamda aslında hobi olarak deneme yazmaktan hoşlanırım.Neden deneme diyeceksiniz?Çünkü serbest olarak birşeylere bağlı olmadan yazmaktan zevk alıyorum.Yaklaşık 3-4 ay önce canımın sıkılmasından dolayı herhangi bir ön hazırlık yapmadan kısa bir deneme yazmıştım.Aslında 10-15 dk da aklıma gelen fikirler doğrultusunda oluştu diyebilirim.Anlayacağınız üzere çok spontan olmuştu.Güzel birşey ortaya çıkacağını sanmıyordum ama sanırım küçük ama güzel bir deneme oldu.İşin bir de ironik yönünü sizlerle paylaşayım.Bu denememi bir forum sitesine altına imzamı koymadan hatta büyük üstad Dostoyevski nin imzasını koyarak paylaştım.Amacım insanları kandırmak değil önyargıların gücünü ölçmekti çünkü sırf Dostoyevski imzalı olduğu için çoğu kişinin övgüler yağdıracağını düşünüyordum.Eğer altına kendi imzamı koysaydım övgü alamazdım.Sonuçta yorumlar dehşet vericiydi,tahmin ettiğim gibi....Bu yazıyı yazanın bir dahi olduğunu zaten Dostoyevski nin dahi olduğunu söyleyenler mevcuttu.Böyle ufak bir oyunu ileride yazacağım "Önyargılar" adlı denememe alt yapı oluşturması için yapmıştım.Ve sonuç olarak yanılmadım.Herkes Dostoyevski imzalı sadece 10 dk da amatör bir yazar tarafından yazılan bu yazıyı "Kadın iç dünyasını" en iyi özetleyen yazılardan biri olarak övmüştü.Gerçekten çok komikti.Neyse uzatmadan denememin konusunu açıklıyayım.Konusu "Kadınlar".Dediğim gibi ufak ama güzel olduğunu düşünüyorum.Sizinde lütfen ama lütfen "önyargısız" yorumlarını bekliyorum.Ne Dostoyevski nede amatör bir yazar olarak değerlendirin.İçinizden nasıl geliyorsa öyle değerlendirin.

Ekli Dosyalar:

2. f.w.nietzsche

f.w.nietzsche Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    0
    okudum!

sadece ilk cümleyi okuduktan sonra fikirlerim şekillenmişti; çünkü ünlü düşünür konfüçyus a

ait bir cümle. elbette alıntı yapmakta özgürsün; ama bunu belirtmediğin sürece bilgi

hırsızısındır ve deneme diye adlandırdığın yazının yarısıda bu cümlenin açıklaması olmuş,

gerçi açıklamada denemez sağ kulanığını soldan sol kulağını sağdan göstermişsin

sadece.bunu buraya koymaktaki amaç insanların bu yazı hakkındaki fikirleri ise benim fikrim

konfüçyus u bir kez daha tebrik ederim olurdu yüzyıllar sonra bile insanlar (Ç)alıntıda olsa

onun düşüncelerini benimsemiş ve kullanımış

3. Ultimaniac

Ultimaniac Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    deneme konusunda ki bilgilerim lise yıllarından beri kullanmadığım için silinmiş olmalı o yüzden yazın hakkında ne desem yanlış olur ama genel olarak beğendim tek karşı olduğum bişi var biz kadınları inceleyeceğimize biraz da onlar bizi incelesin çözsün arkadaş yiter yaa :) ve ve ve başka bir foruma dostoyevski imzayla koymanı da gerçekten çok takdir ettim ben bile altında ünlü bir düşünür yada bilim adamı imzalı yazıları daha çok beğeniyorum...çünkü bu iş marka olayına benziyor nasıl lacoste tommy gömlekler daha ilgi çekiciyse altta yazan bir K.Atatürk yazısı da insanları daha çok cezbedicektir söz üzerine daha çok düşünmesine neden olucaktır..oysa kendi ismini yazsan dedğn gibi kimse yüzüne bile bakmaz nerdeyse.işte bu bizim önyargımız...

Kötü Çocuq bunu beğendi.
  4. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34
    O kadar çok yazım yanlışı var ki yarıda bıraktım okumayı. İçeriği ne olursa olsun yazım yanlışları olan bir yazı bana son derece itici gelmekte.

5. Kötü Çocuq

Kötü Çocuq Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    0
    İlk cümleyi sadece Konfüçyus kullanmamıştır.Benim ilk okuduğum kişi Oscar Wilde idi.Tıpkı Nietzsche nin bir kaç aforizmasının daha önce kullanılmış olması gibi.Felsefeciler birbirinden etkilenir.Onlara çalıntı diyemeyeceğimiz gibi 1 cümleden ötürü tüm yazıya da çalıntı diyemeyiz.Ayrıca araştırırsan son cümle de başka büyük bir düşünüre ait.Sorun o değil başka bir cümle de kurabilirdim.Ona çok yakın bir cümle.O zaman çalıntı denmezdi.Ama dediğim gibi 10 dk da spontan yazdım ve aklıma ilk gelen cümle o oldu ardından yazdım.Çünkü ilginç bir yaklaşım ve ilginç bir cümle.Ardından yazılmış ufak bir yazı.Çalıntı denilebilecek kadar ağır bir ifadeyi haketmiyor.Ama övülmeyide haketmiyor haklısın.Ayrıca Evet kimse yüzüne bakmaz şuanda olduğu gibi:)Yazım yanlışı halbuki büyük bir imza olunca yazım yanlışlarını kimse görememişti nedense:DNeyse tüm yorumlar için teşekkürler.Yazım yanlışı konusuna dikkat etmem gerekecek çünkü hiç önemsemem sadece msj vermek amacımdır.

Son düzenleme: 2 Temmuz 2010
  6. Freedommm

Freedommm Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hell
    tebrikler oldukça iyi kötü yorumlamışsın kötü çocuq benin tek katılmadığım nokta her kadın farklıdır cümlesi ben böyle düşünmüyorum kendi ilişkilerimden edindiğim tecrübeyle her kadın biribirinin aynısı olmasada benzeridir...

Kötü Çocuq bunu beğendi.
  7. Kötü Çocuq

Kötü Çocuq Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    0
    Evet haklısın onu yazdığım zaman farklı olduğunu düşünüyordum veya düşünmek istiyordum sonra farklı olmadığını anladım.O anki ruh haline göre 10 dklık küçük birşey.Üzerinde doğruluğu yanlışlığı tartışılmayacak birşey yani.Sadece paylaşmak istedim.Tez Anti-Tez gibi birşey.Başlangıçta bir filozofun sözünden başlayarak onun tersini savundum.

8. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34

O zaman bir kadın da çıkar der ki "siz erkekler hep birbirinizi benzerisiniz" ;)
    O zaman o da haklı olur.

9. Kötü Çocuq

Kötü Çocuq Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    0
    Evet tüm erkeklerde birbirine benzer.İnsanların hepsi birbirine benzer.Sadece insanların içindeki süper ego her insanın özel olduğu inancına kapılmasını sağlar hepsi bu.Yoksa herkes aşağı yukarı aynıdır.Ama konumuz bu değil amaç yazıya yorum yapmak.Bunları tartışmak yersiz.Üstüne ben birşey söylerim sen birşey söylersin uzar gider.Sizden sadece iyi kötü bir yorum bekliyorum.Ama bunu yaparken haddinizi aşıp tez-anti tez yazıya çalıntı dememenizi rica ediyorum.Herşey seviyeli olsun.Mesela "konfüçyus u bir kez daha tebrik ederim olurdu yüzyıllar sonra bile insanlar (Ç)alıntıda olsa onun düşüncelerini benimsemiş ve kullanımış" denildi.Ama ben o cümleyi Oscar Wilde den aldım.Görüldüğü gibi tüm düşünürler etkilenmiş birbirinden.Oscar Wilde demi çaldı?Hyr oda öyle düşünüyordu ve o cümleyi kurdu.Buna çalıntı demek çok büyük hakaret.Bir diğer komik durumsa düşünceleri benimsemiş lafı.Ben o cümleyi cürütmeye dayalı bir yazı yazdım.Konfüçyusü savunan veya benimseyen bir yazı değil.Neyse uygun olursa berbat diyebilirsiniz.Tıpkı yazım yanlışı durumu gibi.Sen düşüncelerini güzelce söyledin ve haklıydın.Ama doğru dürüst okumadan yorum yazmayın lütfen.Sinirli olduğum için ilk anda sert cvb vermedim şimdi yumuşatıp yazıyorum.Düzgün okuyun.Ukalaca cvblar vermeyin.Kötü diyin ama ukala olmayın.

10. van_damme34

van_damme34 Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    yok öyle bişey kimse kimseye benzemez. kıskanç yaparım ederim AMA CANIM İSTEMİYO erkekleri var
    ben onlara benzemiyorum mesela :D

Sayfayı Paylaş