Jinekomasti Ameliyatsız Geçer mi ?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Steph tarafından 17 Nisan 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Steph

Steph Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Merhabalar, 3 aydan beri göğüs uçlarımın şekil bozukluğu dikkatimi çekiyordu fakat elime gelen sert bir doku yoktu ve dokununca ağrı sızı olmuyordu. Fakat gel gelelim şu son iki aydır sadece sol göğsümde ufak bir kitle var gibi. Göğüs çeperim büyüdü, elime gelen sert bir meme dokusu var ve dokununca acıyor. Bu belirtilerde sanırım jinekomasti olduğumun habercisi.
    Sizlerden ricam ameliyatsız bir şekilde bu hastalıktan nasıl kurtulabilirim ? Tamoxifen gibi ilaçlar geçirmede faydalı olabilir mi ? Her hangi bir yan etkisi olur mu ? 20 yaşındayım ve daha sakallarım tam olarak çıkmadı sadece yanaklarda ve çene altında tüylenme var. Vücudumda ki testosteron oranım az veya östrojen seviyem eşik değerinin üzerine olabilir mi ? Yardımlarınızı bekliyorum.

EK: Herhangi bir ilaç, anabolik madde kullanmadım.

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Önce bir dahiliye uzmanına gidip endokrinoloji ye sevk iste sonra da endokrinoloji uzmanına danış. Bu tarz şeyleri forum yerine doktora sormak daha mantıklı.
    Jinekomastinin 2 sebebi var biri yapısal, biri hormonal. Yapısal olarak oluşan bir dokuysa ameliyat dışında çözümü yok. Hormonal ise ilaç yardımı ile halledilebiliyor sanırım. Bende de yapısal var doktora gittiğimde ben olsam ameliyat ile ugraşmazdım çünkü tekrar oluşma ihtimali var demişti.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Steph bunu beğendi.
  3. Steph

Steph Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Cevabınız ve ilginiz için teşekkürler en kısa zamanda randevu alıp doktora görüneceğim. Fakat sizden son ricam şu yapısal ve hormonal durumu biraz daha açabilir misiniz ?

4. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Açmak isterdim ama doktorun da bana söylediği bu. Uzman değilim o öyle söyledikten sonra fazla da araştırmadım

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Steph bunu beğendi.
  5. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Ameliyatların zorluğu, jinekomasti türüne göre değişiyor. Eğer hormonal sorun varsa, önce onun düzeltilmesi gerekir, aksi takdirde tekrar nüksedebilir. Ameliyat sonrası steroid yüklemeleri yaparsan, gene nüksedebiliir
    Ama diğer türlü tekrar nüksetmez. Soruna kesin çözüm bulmuş olursun. Jinekomasti ameliyatları, işin ehli doktor tarafından yapıldığında çok yüksek oranda kesin sonuç verir. Bir daha nüksetmez.
    Çünkü, büyük çoğunluğu ergenlik dönemindeki gelişim sürecinde olan şeyler. Ona bağlı yani...Tekrar ergenliğe giremeyeceğin için bir daha nüksetmez. Ama hormonal bozukluğun varsa, ya da ameliyattan sonra kontrolsüz steroid alırsan, tekrar nükseder.

Steph bunu beğendi.
  6. Steph

Steph Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Ameliyatı şu dönem içerisinde gerek üniversite sınavı olsun gerek yaz dönemi olsun pek düşünmüyorum ama Eylül-Ekim gibi olabilirim. Birde bu hastalığın hormonlardan dolayı oluştuğunu düşünüyorum önümüzdeki hafta Dahiliyeden randevu alacağım sonuçları buraya yazarım. İlginize, cevaplarınıza çok teşekkürler.

Sayfayı Paylaş