hoca olmadan ve anabolikler olmadan bu spor dalinda basariya ulasan varm?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sabutay tarafından 24 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. sabutay

sabutay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    duhbenim fikrimce yok kimse basariya ulasamaz.

2. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Başarı nedir?
    Mr. Olympia olmak mı yoksa hedeflediğin kiloyu alıp/verip kondisyon ve kuvvetini arttırıp güzel bir görünüme kavuşmak mı?

Başarı nedir?
    Yarışmalarda derece almak mı yoksa 10 kg kas kütlesi kazanmak mı?

Herkesin amacı ve başarı tanımı farklıdır. Bazıları için anabolik aldığın an artık bitmişsindir ve yaptığın hiçbir şey "başarı" değildir.

Bazıları için tam tersidir.

Bence kendi tanımını yapmalıydın, çok muğlak bir konu olmuş.

seductive bunu beğendi.
  3. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Bir defa basligi yanlis yere acmissiniz, konu disina tasiyorum. Ayrica Kemal'in soyledigi gibi sorunuzu daha spesifik sorup tanimlamalari yaparsaniz daha saglikli bir tartisma ortami yaratirsiniz.

4. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    "hoca olmadan" ne demek?

5. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Sen bu spora başladığında başında bir hocanın duracağını ve hareketleri yaparken, doğru ya da yanlış diyeceğini, 3-5 ay sonra kilo, boy ve yağ durumuna bağlı olarak şu supplementleri alacaksın, 3-5 sene sonra da hadi bakalım eczaneye, kür yapıyoruz diyeceğini mi sanıyorsun.
    Bu sporu başına buyruk olarak yapmaya tam bir karacahilliktir.
    By sporun kapsamı o kadar geniştir ki 1-2 yıl bu sporla ilgilenen bodyciler bile zaman zaman diğer ustaların fikirlerini almak ve akıl danışmak zorunda kalırlar. Anlayacağın body de gelişmenin sınırı olmadığı gibi öğrenmenin ve uzmanlaşmanın da bir sınırı yok. Bu spora yeni başlayanında, uzun yıllar yapanın da alıcıları, farklı görüşlere ılımlı tutumu sürekli aktif olmalıdır. Yoksa bu sporda yapacaklarınız çok sınırlıdır.
    Bence alıcı açık olan, araştırma yapan ve bilinçli olarak çalışmaya çalışan bir kişi eğer kendinin eğitmeni olacak kadar potansiyele sahipse elbet bu sporda amatör anlamda başarıyı yakalar. Yanlış kendini güncellemeyi aksatmamalı ve bu sporun felsefesini anlamalıdır.

6. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bişey daha söyliyim başka bir başlık altında arkadaş kullanıcı resmimden yola çıkarak bana bir soru sormuş
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/showpost.php?p=144630&postcount=13

Ben foruma yeni girdim, resim falan da yükleme imkanım yok olsa da şu an yüklemem çünkü yeni hedeflerim var.

Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim
    "Ben bu sporda başarıya ulaştım"
    Ben bu spora başladığımda yanımda ne hoca vardı ne başkası ama bir avantajım vardı bu işi bilenlerle tanışlığım vardı. Hayatımda ilk kez ciddi olarak bu spora başlamak işçin ömründe bench sehpası görmemiş bir demirciye bench sehpası yaptırırken doğru ölçüleri almak için Bir Avrupa şampiyonumuzu aradım. Tıkandığım yerlerde onlara soru sordum. Onlar bana yardımcı oldu. Ama başımda bir hoca olmadı hiçbir zaman, yine de herkesin bu işi bilen bir hocayla çalışmasını tavsiye ediyorum yanlış anlaşılmasın.

Tanıdığım sporcuların çoğu steroid kullanmadığını söyler, bu onların sırrıdır. Yüzde 99'u sorulduğunda kullanmadım der. Kullananları biliyorum bana söyleyenler oldu ama bilemem kim ne kadar kullanmıştır. Ben kendimi biliyorum, ben kullanmadım ve gurur duyduğum bir vücut seviyesine ulaştım. Bu da benim için "başarı"dır. Bir çok profesyonel vücutçununda hocası olmadığını biliyorum (Türkiye için bunu söylüyorum yabancıları bilmiyorum)

Benim şampiyonlukları olan akrabam da var profesyonel oalrak vücut geliştirip müsabakalara giren arkadaşlarım da var. Zaten belki de bunun için ben hocaya ihtiyaç duymadım.

Dopingli dopingsiz bilemem ama dopingsizde kişi kendi hedeflerini yakalar. Kararlı ve sabırlı olsun acıya dayansın yeter. Tabii ki bu spor bilgisiz olmaz, olamaz. Beslenme, anatomi vb. şeyler bilmek ZORUNDASIN. Yani hocalar da zaten bildikleri doğrultusunda seni yönlendirdiği için lazımlar. Herşeyden önce kendi metobolizmanı kendi anatomini BİLMEK ZORUNDASIN. Yani bir başkasında işe yarayan yöntemler sende işe yaramayabilir. Sen kendin bilgiliysen kendini de biliyorsan hocasız da çalışabilirsin.

7. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    bu sporu yaklasık 5.5 yıldır yapıyorum. hıc steroıd kullanmadım. kı cok karsıyımdır. ama mayıs ayında benım bıle aklımı celen bır durum oldu ve kür arastırdım, gercı sonunda vazgectım ama benı bıle cezbetmesı tuhafıma gıtmstı o donem. benım meslegım sporculuk yada mankenlık degıl haftanın 5 gunu takım elbıse ıle dolasan 9-18 calısan bırıne gore spora zaman ayırabılmem bıle benım ıcın bır artı. o zaman neden steroıd kullanayımkı? cevremde bende dahıl naturel yapan cok ınsan var ama daha falzada kür yapan. naturel yapan cogu kısıde şu klışe vardır ki ben bıle zaman zaman soylerım; bu ıs steroıdsız olmuyor. cunku senın verdıgın emegın yarısını veren kürlü bı adamın vucudunu ve gelısımını gordugunde bu tepkıyı vermemek olanaksız. ben kür kullanırmıyım? sanırım kullanmam naturel devam ederım yada enazından suankı dusuncem o yonde. ama bir gercek varkı steroıdsızde cıdden bıyerden sonra vucut tıkanıp kalıyor. sız elınızden gelen tum gayretı gostersenızde bısekılde takılmanız olası. bu ısın bırde genetık yanı var hersey beslenmede bıtmıyor. yanı kafanızdakı vucut tıpıne gore degıssede genelde hayal ettıgınız yere pekte gelemıyorsunuz. tukıyede bu işin zamanı cok parası bol adamlar ıcın ıdeal oldugu soylenırkı kesınlıkle dogrudur. cevremde bu ıkı olanagı olan bırkac zengın arkadasım var. ıster naturel ıster kürlü olsun her ıkısıde bı ısın profesyonellerıyle (doktor, spor hocası) bızlerden cok daha hızlı cok daha kalıtelı gelısıyorlar. ama herseye ragmen steroıdı tavsıye etmem. cunku steroıd bır surec oyle bır defa kullanırım bırdaha kullanmam lafına sadık kalan arkadasım olmadı. herkez daha sonra bısekılde 2. 3. kurlerını yaptı. hedefı cok uca koymadan bı vucut hedeflemek ve olayın spor yonunden keyıf almak sanırım en sağlıklısı.

saygılar............

8. SEHZADE

SEHZADE Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Ben arkadaşlarımın dediğinin hepsine katılıyorum sadece şunu ilave etmek istiyorum. Galiba bu spora yeni başlayanlar yada bu spora uzaktan bakanlarda kesin bir kanı oluşmuş. Biraz vucudu iyi olana streoid mi alıyor yada bu spor streoid siz olmuyor düşüncesi var. Oysa bu bir spordur; bu sporda da diyer sporlarda olduğu gibi streoid yada doping kullananlar vardır. Bu doğru ama gelişmek için daha doğrusu bu sporun karşılığını alabilmek için illa doping yapılması gerekir düşüncesi yanlıştır. Bu iş disiplin ister devamlılık ister ve en önemlisi fedakarlık ister. Öyle iğneyi yaptırdım şişerim yada gelişirim gibi düşünmeyle bu kadar basit olduğunu kimse düşünmesin. Bu bir spordur ve artık dünyada birçok farklı dallardaki sporcular bile artık vucut geliştirme sporunu yapıyor. Bu işin sanki bir felsefesi yokmuş gibi düşünmek çok yanlış olur ve böyle düşünenleri de bu spordan uzaktan yakından alakası olduğunu zannetmemekle birlikte saygı da duymuyorum o insanlara.

rockybalboa7 ve gaddarkemal bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş