Hipertansiyon Başlangıcı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Eymensen tarafından 5 Aralık 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Eymensen

Eymensen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar 24 yaşındayım 5 ay önce mezun oldum 1 ay kadar öncede bir iş buldum full checkup istendi , o sırada başlangıç-orta seviye hipertansiyon tanısı kondu aynı zamanda polikistik böbrek rahatsızlığım var genetik olarak aileden geçen günlük olarak çok fazla protein ve tuzlu yiyecek yememem gerekiyor, değerlerimde holter ile 24 saatlik tansiyon ortalamam 13-8,5 olarak çıktı sormak istediğim şu basketboll fitness gibi sporlarla uğraşıyordum 1.5 senedir uzak kaldım gerek okul gerek maddi şartlar olsun. Şuan devam etmek istiyorum doktor arkadaş yada benzer hastalıkları yaşayan arkadaşlardan fikir almak istedim.

2. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Hipertansiyon erişkin toplumun yaklaşık %25'inde görülen bir problemdir. Maalesef ki büyük oranda genetik geçişlidir. Ancak bunun dışında çevresel faktörler de ciddi rol oynar. Bunlar arasında en önemlisi şüphesiz strestir.
    Ağırlık idmanları kan basıncının arttığı egzersizlerdir. Aerobik egzersizlerden en büyük farkı da; sabit bir durumda damarlara yüksek basıncın pompalanmasıyla uygulanmasıdır. Zaten bileceğiniz üzere, aynı tanımı HT hastalığınız için de yapabiliriz. Dolayısıyla HT hastası bireylerin ağırlık antremanlarında ciddi dikkatli olmaları gerekmektedir. Burada kimse gidin spora yarın yazılın muhabbeti yapmamalı, vebali büyük olur.

Sayfayı Paylaş