Hiç Spor Yapmamış Ektomorf için Ramazan! (yardım !)

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve algorist tarafından 19 Haziran 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. algorist

algorist Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    4arkadaşlar merhabalar 22 yaşındayım ve ektomorf yapılı birisiyim (177 cm - 52kg)
    kilo alamıyorum .. üniversiteyi 2. ögretim olarak okudum bu yüzden hiç düzenim olmadı (yemek ve spora önem vermedim) ama artık canıma tak etti özellikle de kız arkadaşımdan ayrılıncah hayat durdu (ayrılma sebebini kendisinden ögrenemedim fakat bir arkadaşımın dediğnie göre kız arkadaşım kaslı erkeklerden hoslanıyormus bu yuzden benimle sürdürmeme kararı almış)

neyse gecen hafta doktora gittim ve kan tahlili yaptırdım hiçbirşeyin yok bomba gibisin sadece düzgün diyet yapman gerekiyor dedi ve kilogram başına 75gr protein ile sana kilo aldırabilirim dedi... ama ramazan doalyısıyla diyeti nasıl uygualayacagımı tam bilmiyorum .. tek bildiğim sadece yemek ve spor yapmak istediğim... ve sigarayı bırakmak...

şimdi sormak istediklerime geçeyim
    1-Ramazanda iftardan sonra spor yapsam olur mu ? sporda gece gündüz etkisi ne kadar vardır?

2-Supplement tarzı şeyler okudum daha önce bir arkadaşımla alıp 15 gün kullanmıstım(hafiften spora baslamıstım ama sürdüremedim o sıralar vücudumu gerçekten dinç hissediyordum keşke bırakmasaydım) tekrar kilo aldırıcı birşeyler kullanmalı mıyım? biraz acil kilo almak istiyorumda

3-Sporda neler yapmalıyım yani tüm vücut calısacagım ama
    örneğin-------3Kg dumble ile 8x3 mü yapmalıyım yoksa 6kg ile 4x3 mü ? yani tekrar mı yoksa yük mü bana daha cok fayda sağlar?

4-bana herhangi bir program yapabilecek arkadaş varmı yani yardımcı olacak? daha önce bende senin gibiydim bak şimdi hayvan gibi ıoldum diyecek birisini arıyorum...

5-lütfen forumda bir ton şey var araştır demeyin çogu yere baktım ama kendime uygununu bulamadım hep farklı yollar farklı calısma sistemleri cıktı önüme ... en sonunda araştırırken farkettimki herkesin vücut yapısına göre calısması gerekiyormus bende bu yuzden bu konuyu acmak istedim

aklıma gelenleri daha sonra yorum olarak ekleyeceğim lütfen yardımcı olun gerçekten bu durumdan sıkıldım hatta intiharın eşiğinden dönüyorum hergün...
    herkese hayırlı ramazanlar .. şu mübarek ayda bana bir yol gösterin ne olur

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Olur. Çok çok az vardır, özellikle yeni başlayan birisi için tamamen önemsiz sayabilirsin.

Acil kilo almak sana sadece yağ depolaması olarak dönecektir. Acil alma, ayda 1.5-2 kilo al. Bunun için supplemente ihtiyacın yok. Supplemente geçmeden önce normal yiyeceklerle kilonu kontrol edebilmeyi öğrenirsen supplementleri neyin yerine ne kadar kullanmayı da öğrenmiş olursun. Başlangıçta ihtiyacın yok.

Gene bunlar başlangıçta kafa yoracağın kadar önemli şeyler değil. Bir başlangıç programı seç ve orada nasıl yazıyorsa öyle yap. Eğer amacın estetikse 8-12 tekrar aralığına, güçse 5 tekrara yönel. Her iki durumda da sana şu aşamada yemek fayda sağlar, tekrar sayılarına şu aşamada çok takılma.

Yok. Var diyeni de boşver. Kimse tek bir programla hayvan gibi olmaz, birisinin hayvan gibi olması da onun iyi program yazacağı anlamına gelmez. Belli başlangıç programları var, birini seçip başla sadece. Yeni başlayanlar bölümünü oku. İngilizce okuyabiliyorsan Allpro A Simple Beginners Routine, Starting Strength, Fierce V, Ice Cream Fitness 5x5 bazı güzel programlardır, bunları googleda arat. Hepsiyle başarılı olanlar var, hepsiyle başarısız olanlar da var. Sonucun ne olacağını senin devamlılığın belirler, en önemlisi de ne kadar yediğin belirler. Çok ye. Çok yediğini düşündüğün bir 2 haftanın sonunda eğer 0.5-1 kg alamadıysan bil ki az yemişsin, daha çok ye.

Bekci bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş