Herkesin görüşüne ihtiyacım var

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve fixerman tarafından 9 Şubat 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. fixerman

fixerman Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Merhabalar,

Arkadaşlar öncelikle kendimi fiziki olarak tanıtayım. Evliyim, 27 yaşında, 1,78 boyunda 90 kilo dar omuzlu göbekli, hafif memeli, kalın bacaklı ve yaşını göstermeyen birisiyim. Özellikle bundan nefret ediyorum fakat ne yapacağımı bilemiyorum.
    Sigara kullanıyorum, alkol kullanıyorum, bazı kötü alışkanlıklarım mevcut. Fakat hepsini bırakabilirim. Daha öncede bıraktım.
    Düzenli beslenmiyorum ve uyumuyorum. Sevdiğim yiyecekler genel olarak zararlı olanlar.
    Ne yakışıklı ne çirkinim tam arasındayım. Kendime bakınca gördüğüm 3-5 cm daha uzun olsam biraz vücudum olsa biraz daha büyük göstersem sanırım tam bir insan olacağımı düşünüyorum.

SON BİRKAÇ HAFTADIR YEDİKLERİME DİKKAT EDİYORUM. KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIMI BIRAKTIM VE ALKOLÜ DE OLDUKÇA AZALTTIM. HARKET ETMEYE KOŞTURMAYABAŞLADIM.
    95 KİLODAN 90 KİLOYA DÜŞTÜM VE BUNU KENDİ LEHİME ÇEVİRİP KENDİMİ TOPARLAMAK İSTİYORUM.

BB ile ara sıra haşır neşir oldum lakin çok uzun sürmedi. Ben çok kas istemiyorum fit düzgün bir fizik ve düzgün görünmek istiyorum. Herkes gibi hızlı olsun istiyorum ama hızlı olmayacağını biliyorum bu sebeple sizlerden tavsiyeler bekliyorum.
    Bununla ilgili klasik ne zaman olur gibi sorulardan ziyade ;

- Bu işe nasıl başlamalıyım ?
    - Uzun süreli devam edip sıkılmamak için neler yapmalıyım ?
    - Beslenme, uyku ve antreman düzenini neye göre ve kiminle ayarlamalıyım ?
    - Doktor 'a gitmelimiyim? Gideceksem hangi alandaki doktora gidip neler söylemeliyim ?
    - Benim gibi birinde göğüs kasları ve karın kasları belirginleşebilir mi ?
    - Psikolojik olarak bu işe başladığımda ve sonrasında neler yapmalıyım ?
    - Gelişmeye yönelik takviye ürünler kullanmalımıyım ? Kullanacaksam neleri kullanmalıyım ve bırakmalı mıyım ? Bırakırsam ne zaman bırakmalıyım ?
    - Omuz, kollar, göğüsler, bilekler ve karın bölgesi oldukça güçsüz ve kassız buraları düzeltebilir miyim ?
    - Kendimi hangi zaman aralığında kontrol etmeliyim ? Yani emeklerimin karşılığını hangi zaman aralıklarında alabilirim.
    - TV' de bir anda vücut yapan kişiler bunu nasıl beceriyorlar ?
    - İstanbul 'da beni tam istediğim hale sokabilecek bir hoca veya spor salonu tavsiye edebilir misiniz ?
    - Sizin eklemek istedikleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir ?

Şimdiden herkese teşekkür ediyorum. Herkesten düşüncesini paylaşmasını rica ediyorum.

2. algorist

algorist Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    hocam öncelikle kafa yapınızı değiştirmeli ve size zarar veren herşeyden uzak durmalısınız... zaten yaşınız 27 çok gençsiniz birçok şeyi değiştirme imkanınız var... evli olduğunuz için eşinizde sizin en büyük destekçiniz olabilir.. gelelim sorularınıza
    1-bu işe öncelikle spor salonuna adım atarak başlamalısınız eğer ankara istanbul izmir gibi büyük şehirleerde oturuyorsanız profesyonel salonlar bulabilirsiniz.. ama benim gibi ufak bir şehirde yaşıyorsanız ve imkanlarınız kısıtlysa bu forumu veya yabancı forumları bol bol okumalı araştırmalısınız.. zaten herşey zamanla olacak .. bir günde dört dörtlük program yapmanız ve uymanız imkansız.. eksikleri kendiniz zamanla tespit edeceksiniz ve kendinize uygun beslenme/uyku/antrenman programları oluşturacaksınız...
    2-sıkılmamak için kendinize bir hedef koymalı / sürekli kendinize motive etmeli / ayda 1 defa ölçülerini kontrol edip bir şeyleri değiştirebildiğinizi fark etmelisiniz.. kendinize spor arkadaşı bulursanız çok faydası olur benden demesi
    3-kendinize göre ayarlayacaksınız .. spor programları kişiye özel yapılırlar sdace belli kalıpları değiştiremezsiniz (örneğin mutlaka dinlenmeye özen göstermelisiniz/şekeri / asitli içecekleri azaltmalısınız vb.) bunlar araştırarak öğreneceğiniz şeyler ve forumda birçok konu bulunmakta...
    4-bir diyetisyene gidip kendinize beslenme programı oluşturarak işe başlayabilirsiniz / sigara ve alkol için yardım alabilirsiniz veya kan tahlili-hormon testleri yardımıyla vücudunuzu yakından tanıyıp eksikleri veya fazlalıkları öğrenebilir buna göre hayatınızı şekillendirebilirsiniz...
    5-her vücut mükemmel bir hal alabilir .. spor salonundaki çalışma arkadaşım 110 kg idi 8 ay önce şuan 70kg civarı .. amacı kilo vermek oldugu içinn kasları o kadar fazla beliirgin değil çünkü kütle kaybı sadece yağ olarak değil kas kütlesinin de kaybı demektir.. bunun önüne geçmek için hem yağları eritecek hem de kas kütlenizi istediğiniz seviyede tutmak için aldığınız protein miktarına ve antrenmanlarınıza özen göstereceksiniz
    6-bu soru hakkında fikrim yok pas geçiyorum yanıltmayayım sizi..
    7-başlangıç seviyesi çalışma programlarını 2 ay uyguladıktan sonra vücudunuzdaki farkı zaten oturduğunuz yerden hissedeceksiniz..azim ederseniz inanılmaz bir değişim yaşayabilirnisiz.. youtube da binlerce değişim vidyosu mevcut bence bunları izleyin ve kimlerin neler başardığını görün :)
    8-bu spor çok nankördür öncelikle bunu bilin.. aksatmamanız ve ihmal etmemeniz gerekir muhtemelen 6 ay sonra görenler sizin için sana ne oldu hastalandınmı çok kilo vermişsin. vb. cümleler kurmaya başlayacak (ama bunu demeleri için bu spora hakkını vermelisiniz)
    9-Tv 'lere aldanmayın reklam / ürün tanıtımı / dolandırma vb. amacıyla birçok şey yayınlanıyor... ayrıca tv de gösterilen çoğu kişi steroid gibi tehlikesi yüksek işlere girip bir anda superman gibi vücut yapıyor ve sağlıklarını tehlikeye atıyor .. kamera arkasında ise bir ömür karaciğer poblemleriyle uğraşıyorlar (4x4 lük vücudu normal yoldan yapmak için en az 3 yıl gerektiğini düşünüyorum ben şahsen).. ancak siz bu işte mankenlik yapıp para kazanma hedefiniz olmadığı için istediğiniz vücudu 1 yıl içerisinde elde edebilirsiniz.
    10-bu arada istanbulluymuşsunuz şimdi öğrenmiş oldum :) bu soruyuda pas geçiyorum
    11-bugün kendinize söz verin ve bu spora başlayın .. sigara alkol vb. zararlı şeylerden uzak durun.. youtube dan 1 yıllık değişim vidyolarını izleyin .. sizin kilonuzda sizin yapınızda kişilerin eklediği 1000+ vidyo bulabilrsiniz.. sizde kendinzie hedef koyun ve 1 yıl sonra bu konuyu açtığınız için kendinize teşekkür edin :)
    kendinize iyi bakın iyi forumlar bol sporlar :)

Mahmutkrdnz bunu beğendi.
  3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    @algorist birçok şeyi söylemiş zaten de ben de bir şeyler eklemek istedim. Sİgara ve alkol sorunu varsa kendinize zaman tanıyın. Bunları bırakıp spora ve sağlıklı beslenmeye başlamak ciddi bir yaşam tarzı değişikliği anlamına geliyor. O yüzden hepsini bir anda yapmaya çalışmayın, bu üzerinize büyük stres yükü bindirir. Alkol sigara içmeyi tetikleyeceği için önce alkolü en azından sosyal içicilik seviyesine çekmenizi ondan sonra sigarayı bırakmanızı tavsiye ederim.

Beslenme konusunda da öğrenecek çok şey var ama şöyle bir durum var ki, temel birkaç konuyu kavradığınız zaman geri kalanın küçük ayrıntılar olduğunu göreceksiniz. Zaten 5 kilo gittiyse buna devam edin, bir anda spora başlar başlamaz mükemmel beslenmeye çalışmayın. Yavaş yavaş, her gün veya her hafta bir şeyleri değiştirerek ilerleyin. Acelemiz yok, günde kaç öğün yiyeyim, gece kaça kadar yiyeyim, sabah ne yiyeyim, akşam n yiyeyim gibi şeylere şimdilik takılmayın. Karbonhidratları azaltın, proteini arttırın, zeytinyağı, balık yağı gibi sağlıklı yağlara geçiş yapıp ihtiyacınızın biraz altında yiyin şimdilik yeter. Kervan yolda düzülür, kalanı yavaş yavaş halledersiniz.

27 yaşında başlamanın büyük bir avantajı o yaştaki gencin sabırsızlığına sahip olmamanız. Hiç kendinize bir zaman limiti koymayın. Evet değişiklikleri birkaç ay içinde hissedersiniz ama uzun vadede sizi başarılı kılacak şey bunu bir hayat tarzı haline getirmeniz olacaktır. Bunu başarırsanız karşılığını almama gibi bir ihtimaliniz yok. Ve size en büyük getirisi iyi görünmek değil, iyi hissetmek olacak, görüntü nasıl olsa oluşur. 1 yıl sonra değil 2 yıl sonra oluşsa ne olacak, önemli olan siz daha sağlıklı olacaksınız ve daha az stresli, daha güvenli olacaksınız. Six packiniz çıkmasa da kaslarınız güçlenecek, bu zaten daha dik duruş, yere daha sağlam basma anlamına gelecek. Bu olduktan sonra fiziğiniz mükemmel olmasa da iyi görüneceksiniz.

TV'dekiler hakkında şunu izleyin:

TV simülasyondur :) Önemli olan hayat tarzı değişikliği, gerisi nasıl olsa zamanla olur.

Hiç supplementi falan kafaya takmayın, şu anda salon ve yiyecek dışında hiçbir şeye para vermeyin. Supplement dediğimiz beslenme takviyesidir. Beslenmeyi öğrendikçe zaten nerede eksik olduğunuzu ve takviye etmeniz gerektiğini anlayacaksınız. İlk birkaç ay zaten gelişim için ciddi bir protein miktarına da ihtiyaç duymayacaksınız, her öğünde 30-40 gr protein, bol sebze ve düşük karbonhidrat almaya çalışın şimdilik yeterli.

Sayfayı Paylaş