her insan eşit yaratılmıştır?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve RKO1907 tarafından 17 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
 1. RKO1907
  Offline

  RKO1907 Üye

  Katılım:
  6 Haziran 2014
  Mesajlar:
  183
  Beğenileri:
  51
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  Elhamdülillah Müslümanım ama bu görüşe bir türlü inanamıyorum. Nedeni ise madem herkes eşit.. Nedenbazıları güzel bazıları çirkin? Neden bazıları zengin neden bazıları fakir? Neden kimileri güçlü kimileri güçsüz? Neden aç insanlar var? Kimse yanlış anlamasın ama ben bu deyişe inanamıyorum.
   
 2. jonahhex
  Offline

  jonahhex Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  146
  Beğenileri:
  55
  Ödül Puanları:
  38
  Herkesin dunyaya eşit geldigini kim söylemiş ki?
   
 3. Ezar
  Offline

  Ezar Üye

  Katılım:
  14 Mart 2014
  Mesajlar:
  366
  Beğenileri:
  148
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  herkes farkli seylerle sinanir,kimisi para kimisi coluk cocuk,kimisi eş..para veya dis guzellik bir insani diger insandan ustun tutabilir mi ? bu sadece insanin kendi kibridir her insan esit yaratilmistir

  GT-I8160 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
  PeNa bunu beğendi.
 4. SpReaD
  Offline

  SpReaD Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2012
  Mesajlar:
  126
  Beğenileri:
  48
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  öğrenci
  Yer:
  Aydın
  Mesele sadece üstünlük mü peki ya zayıflık ? Fiziksel ya da zihinsel engelliler, afrikada doğan çocuklar bunlar bizimle eşit mi şimdi ? eşitlik falan yok çok sevdiğim filmin bir repliği var. "Bu trende(trenden kastettiği aslında dünya) şapkalar da var ayakkabılar da bir ayakkabı şapka olmaz."
   
 5. mehmet2576
  Offline

  mehmet2576 Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2006
  Mesajlar:
  79
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  28
  Öncelikle dinsel dogmaları aklından çıkar. Herkes eşit olsaydı, inanın yaşayamazdık bu dünyada. Her zaman alt ve üst olmak zorunda. Yani yöneten ve yönetilen.
  Herkes eşit olursa insanı kim yönetecek? Devlet aygıtı tanrının mı elinde olacaktı? Öyle birşeyi binlerce yıl görmediğimiz için bu dünyada eşitlik söz konusu olamaz. Ha tanrı çıkar gelir, hepiniz bu saatten sonra benim emrim altındasınız ve eşitsiniz derse o ayrı.
  Yani birileri birilerinden üstün olmak ve diğerlerini yönetmek zorunda. Lakin bunu kötüye kullandığımız içindir bu dünyanın cehenneme benzemesi. Kısaca yaratılış kusursuz değildir....
   
 6. FanDzeghi*
  Offline

  FanDzeghi* Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  3
  Cinsiyet:
  Bay
  Herkes eşit haklara sahip yaratılmıştır olmasın? (belkide bir yumurta ve bir spermdir halidir)

  Fakir bir kişiye 100 lira borcun varsa 100 lira ödersin zengin bir tüccaara 100 lira borcun varsa 100 lira ödersin. Fakir diye 100 liralık borç 10 liraya düşmez gibi

  Tam hatırlamıyorm ama kur'anda geçiyordu galiba o paylaştığın. Eğer kur'anda var ise inanamıyorm dediğinde müslüman değilsin demek olur. Kur'anın hepsi yaratıcının katından gelmedir.
   
 7. columbu
  Offline

  columbu Üye

  Katılım:
  2 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  592
  Beğenileri:
  1.078
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  İlahi inançlara ve resmi hukuk sistemlerine göre herkes hak ve hukuk olarak eşit, böyle de olması lazım zaten, ama baktığınız zaman insan hayatının Afrika savanlarından daha acımasız koşulları olduğunu görebilirsiniz. Aslanlar gibi kendini yayan, çoluk çocuğu için endişe duymayanı da var, gergedan gibi dokulmazlığı olanı da var, çakallar gibi gruplar oluşturup başkalarının ekmeğine göz dikenleri de var, zayıf hayvanların yavrularıyla beslenenleri de var, var oğlu var. O yüzden pratikte hiçbir insan eşit değildir, ütopikte olsa kanunlar önünde eşit sayılır yalnızca. Besin zincirinin neresinde olduğun önemli.
   
  onur04, Balboa7 ve doxux bunu beğendi.
 8. Balboa7
  Offline

  Balboa7 Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2014
  Mesajlar:
  701
  Beğenileri:
  1.384
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  elbette eşit değil bu dünyada güçlüde olacak güçsüzde fakirde olacak zenginde fiziksel olarak engeliside olacak engelsizide fakat tüm bu gerçeklere rağmen elimizden geleni yapmalıyız şartları zorlamalıyız tamam belki örneğin 100 kişiden 1 kişi refah içinde yaşıyacaksa o kişi belkide biz olabiliriz sonuçta kapitalist dünyada 5 parasızken zengin olmuş kişilerde yok değil ayrıca fiziksel durumumuz ne olursa olsun birazda olsa iyiye götürmek için elimizden geleni yapmalıyız
   
  columbu bunu beğendi.
 9. münzevi
  Offline

  münzevi Forum Kurdu

  Katılım:
  3 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  528
  Beğenileri:
  709
  Ödül Puanları:
  103
  Hak ve hukuk veya dini terminoloji ile kulluk açısından eşitiz; bunun haricinde hiçbir maddi konuda insanlar arasında bu dünyada eşitlik söz konusu değildir, işte bu farklı maddi imkanlar içerisinde yaptıklarımız ve yapmadıklarımız sonucunda adalet ahirette tecelli edecektir. Zaten imtihan sırrı denilen şey de budur, herkes bulunduğu özel şartlarda kendine has bir imtihan dünyasındadır, bu manada da bir eşitlik söz konusudur. Herkes her nefesin hesabını verecek ve karşılığını da görecektir.
   
  batihn, PeNa ve columbu bunu beğendi.
 10. PeNa
  Offline

  PeNa Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2013
  Mesajlar:
  972
  Beğenileri:
  667
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Elektronik
  Yer:
  İstanbul
  Allah (a.c) herkesi kendi durumuna kapasitesine ve kendi şartlarına göre imtihan eder.
  Kimi serveti ile imtihan olur ,kimi yoksullukla ,kimi sağlığı ile imtihan olur kimi sağlığın kıymetini bilmez vs...
  Hesap günü geldiğinde insanlar dünyada yaptıklarından yada yapmadıklarından hesaba çekileceklerdir .O zaman doğru yolda olan ile olmayan bir olurmu eşit olurmu ? Olmaz .Allah (a.c) Her şeyi hakkı ile bilen hakkı ile görendir.
  Bizler dünya malı uğruna değil ahiret için hesap yapmalıyız.
   
  münzevi bunu beğendi.
 11. Pulbiber072
  Offline

  Pulbiber072 Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  571
  Beğenileri:
  506
  Ödül Puanları:
  103
  Ve sizi mutlaka korku ve açlıktan ve mal, can ve ürün eksikliğinden imtihan ederiz. Ve sabredenleri müjdele.(Bakara 155)

  Muhakkak siz, mallarınız ve canlarınız hususunda imtihan olunacaksınız. Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve Allah'a ortak koşanlardan size eziyet verici bir çok söz işiteceksiniz. Eğer sabreder ve Allah'dan gereği gibi korkarsanız, şüphesiz işte bu azmi gerektiren işlerdendir.(Al-i İmran 186)

  Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz.(Enbiya 35)

  İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?(Ankebut 2)

  Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez. (Bakara 286)
   
  münzevi ve PeNa bunu beğendi.
 12. doxux
  Offline

  doxux Üye

  Katılım:
  14 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.734
  Beğenileri:
  2.808
  Ödül Puanları:
  123
  Yazdıklarının hepsi birbiriyle bağlantılı aslında. Güçlü (fiziksel ve mental olarak) bireyin zengin olma şansı daha yüksektir. Zengin birey karşı cinsin en elit örneklerinin ilgisini çekerek sonraki nesilin de kendisiyle benzer özelliklerde olmasını sağlar. Güçsüz ve çirkin bireyin zenginliğe ulaşma şansı daha az ve karşı cinsin daha düşük konumda olanları arasından tercihini kullanabilecektir. Elbette arada geçişler olsa da bir tarafın sadece büyük bir hata yapmaması gerekirken diğer tarafın canını dişine takması gerekecek. Neden dersen öncelikle neden bir nedenin bulunmak zorunda olduğunu düşündüğün önemli. Ortada bir neden olmama ihtimalini de cevapların arasına katmalısın.
   
  Son düzenleme: 18 Eylül 2014
  Balboa7, khephnes ve columbu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş