Hemoroid, Spor ve Psikoloji Hakkında Yardım

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve relevantname tarafından 20 Haziran 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. relevantname

relevantname Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba arkadaşlar,

Daha önce konusu açılmış ama o konu eski olduğundan yeni bir konu açmak istedim.

Yaklaşık 4 senedir fitness sporuyla uğraşıyorum. İlk başta kilo vermek için başladığım sporu hayat felsefem yapmış durumdayım.(Adeta bir takıntı haline getirdim)
    Haftanın 4 günü yaklaşık olarak 3 saate yakın spor yapıyorum(Koşu ve ağırlık çalışması) ve durumumdan oldukça memnunum.
    Fakat C.tesi günü spordan sonra çok fazla ağrıyla birlikte hemoroid ortaya çıktı. 1 gün bekledikten sonra geçmeyince ve ağrılarım azalmayınca doktora gittim ve ileri düzey hemoroid olduğumu söyledi, 4 adet de ilaç yazdı. Geçmez ise de bayramdan sonra ameliyat olabileceğimi belirtti.

Sporu yaşamımın odak noktası haline getirdiğimden, antrenmanımı 1 gün bile aksatsam müthiş bir moral bozukluğu ve sinir yaşıyorum. Hayatta her yaptığım planı antrenman günlerime göre planlıyorum, eğer ölüm kalım meselesi değilse antrenman günlerimi hiç aksatmıyorum. Spor yüzünden insanlar ile kavga ettiğim bile oluyor çoğu zaman. Dediğim gibi ölüm kalım meselesi yoksa o gün antrenmanı aksatmak gerçekten psikolojimi çok büyük oranda etkiliyor. Bir çok kişi buna anlam veremiyor fakat hem normalde metabolizmamın normalden çok daha yavaş olması hem de hipotroid hastalığımın olması yüzünden verdiğim kiloları gerçekten çok büyük emek ve fedakarlıklar ile verdim. Ve bu kiloları geri almak hatta bunun düşüncesi bile kalbimi sıkıştırmaya yetiyor.

Şimdi de hemoroid durumum ortaya çıktı ve bugün de antrenman yapamadığımdan 2 antrenman günümü kaçırmış oldum. Resmen antrenman yapmadığım her gün vücudum yağlanıyormuş gibi hissediyorum ve bu da psikolojimi olumsuz anlamda etkiliyor.

Sizlere danışmak istediğim konu ise şu; 1 hafta kadar antrenman yapmasam vücudumdaki yağ ve kas kütlesi ne kadar etkilenir, bu süreç içerisinde nasıl beslenmem uygundur. Antrenmana tekrar başladıktan sonra bıraktığım tempo ile devam edebilir miyim yoksa tekrar eski kondisyonuma gelmem ne kadar sürer?
    Spor yapmayı bu kadar takıntılı hale getirmeli miyim yoksa olduğu kadar mı demeliyim?

Şimdiden teşekkürler.

2. cmrds

cmrds Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Protein ağırlıklı beslenip sanırım karbonhidrat çok az tüketiyorsun ya da hiç tüketmiyorsun ?

3. Berat Alparslan

Berat Alparslan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    38
    Beslenmenize dikkat ettikçe 1 hafta boyunca hiçbir kayıp yaşamazsınız, bu bir balon değil ki ağzını tutmadığınızda hava kaçırsın.

Sayfayı Paylaş