Hangi Dövüş Sanatı Bana Uygun

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Cr0c0dile tarafından 13 Haziran 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Cr0c0dile

Cr0c0dile Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba belkide bu soru çok soruldu fakat günlerdir araştırmam rağmen tatmin edici bir cevap alamadım. Boks öğrenmeyi düşünüyorum fakat diğer sporlarda fena değil. Özellikle kick boks ile boks arasında çok kaldım. Fiyat bakımından beni kick boks yanına çekiyor boksa haftada 3 gün vereceğim parayla kick boksda 50 TL azını vererek haftada altı gün gidebiliyorum. Salonun imkanlarıda gayet iyi gibi ve antrenör sayısı beş tane. Boks da ise sadece bir tane var fakat yorumlara bakılırsa oldukça saygın bir hoca. Hangi dövüş sanatını seçsem karar veremedim. Bana boks daha avantajlı geliyor fakat duymaktan bıkmış olduğum bir söz olan "Kick boksda tekme var o yüzden daha iyi" lafının doğruluk payı ne kadardır. Boks bana her zaman daha anlamlı gelmiştir. Sonuçta kaç yıllık spor ve bir felsefesi var. Fakat hangisi bana daha çok yarayacaksa ona başlamayı tercih ederim. İki sporda aslında gayet iyi gözüküyor.​

2. Cr0c0dile

Cr0c0dile Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Lütfen yardımcı olabilir misiniz? 1 saat konuma yanıt gelmedi. Klasik bir soru farkındayım ama cevabı benim için önemli.

3. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    Derdin spor yapmak mı, kendini savunmayı öğrenmek mi? Derdin spor yapmaksa istediğini seç fark etmez, kendini savunmayı öğrenmek istiyorsan kick boksu tercih ederim ben

4. Cr0c0dile

Cr0c0dile Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. İkiside yapmam için sebep. Peki neden kick boksu önerdiniz.

5. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    Kendini savunmanı gerektiricek durumlarda kural diye birşey yoktur. Normal boksta bir çok kural var seni kısıtlar, ama kick boks gerçekten sokakta karşılaşabileceğin durumlara BOKSA NAZARAN seni daha iyi hazırlayan bir spor olur.Tabiki kick boksta da kural var ama dediğim gibi sokakta daha cok işine yarar.

Eğer mma yapma imkanın varsa aslında en iyisi bu olur. veya krav maga. Bunlar tamamen sokakta kendini nasıl savunacağını öğreneceğin sporlardır ama sen boks veya kick boks diyorsun ikisi arasında seçim olarak kick boks diyorum.

6. Cr0c0dile

Cr0c0dile Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sokakta tekme atmak tehlikeli olmaz mı? Krav maga elbette işe yarar fakat sırf spor içinde yapılmaz bence. MMA başlamayı şuan için pek düşünmüyorum. Birçok dövüş sanatında iyi olmaya çalışmaktansa tek bir sanatta uzmanlığa doğru ilerlemeyi tercih ederim. En azından temeli öyle sağlamak isterim. Fazla MMA den anlamam fakat sanırım en iyi dövüşçülerin alt yapısı boks veya güreş üzerine kurulu. Aslında diğer dövüş sporlarına da açığım. Fikirlerinizi duymayı çok isterim. Fakat madem diğer dövüş sanatlarını da konuşacağız o zaman kickboks öğrenmektense muay thai öğrenmek daha mantıklı olmaz mı. Kick boksun diz ve dirsek eklenmiş hali olmasıyla beraber çok daha fazla teknik içeriyor.

7. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    Sen tekme atmasını öğrenirsen sokakta tekme atmak senin için değil karşıdaki için tehlikeli olur onu bi kere geçelim.

Eklememiş olabilirim ancak dediğin gibi muay thai de sokakta işine yarar. Ben kick boks ile normal boksu karşılaştırdım öyle kick boks dedim, yoksa daha önce dediğim gibi mma, krav maga, muay thai bunlar sokakta daha çok işine yarar hem boksa hem kick boksa nazaran.

Yahu gerçi sokak sokak diyoruz da 6 ay en basit dövüş sporunu öğrenen ve hakkıyla yapan bir insan bile emin ol sokakta karşısına çıkan tiplerin %90'ını etkisiz hale getirir, ben bir süre boks yaptım ve dışarda kavga gördüğüm zaman ilk dikkatimi çeken şey çok savunmasız dikkatsiz girmeleri oluyor dövüşe dövüş bilmeyen insanların. Savurdukları yumruk bile kendilerine zarar keskin sirke küpüne zarar verir misali. Onun için sen karate de yapsan wing chun da yapsan adam gibi öğrenirsen kendini korursun sokakta.

8. Musclemad41

Musclemad41 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ingilizce öğretmeni
    Ben bir sene boks 4 ay kickboks yaptım .İnan bana boksu iyi olan herzaman sokakta da MMA de de avantajlıdır.Boksta savunma da on plandadır . Kickboksta ise saldırı daha on planladadir. Boksta başarılı olmak kickboksa göre daha zordur .Benim önerim bokstur. Zaten boksta sparring çalışmalarıyla sokakta kendini fazlasıyla savunacak hale gelirsin. Ben şuan MMA e başlayacağım mesela. Boksun üstüne mma koyacağım .Sen de boksta iyice geliştir kendini .Genelde MMA maçlarına bak striker olarak sağlam olan mmacilerin boksu çok iyidir . Sokakta da genelde çeneye sağlam bir kroseyle adamın fişini cekebilirsin .Karaciğere sağlam bir yumrukla karsinda 120 kiloluk adam olsa nefesini kesersin .

9. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    kickboks yapmış biri olarak kickboksu önerebilirim ancak dışarıda sanmıyorum bacağını kullanacağını onu zevk için öğrenmeye bakabilirsin ama kickboksda öğrendiğin kroşe, aparkat ve direkt yumruğu dışarıda çok rahat kullanırsın ki zaten kavganın başrolü bunlar.
    1 ay sonra tekniğini düzelttikten sonra sparring yap partnerlerinle. ben bol bol sparring yapardım her program sonu. en azından tekme atmayı öğrenirsin dışarıdan değil içten atmayı öğrenirsin. dışarıda direkt olarak sadece boks kısmını kullanacaksın bunu unutma ama dediğim gibi zevke bakar bacak kısmı.

bir de güzel bir anımı anlatayım.
    bir gün kuşak maçında iki kişinin de ilk ayı olduğu için kickboksda aynı ringe çıktılar maç yapmaya.
    biri 5 yıllık tekvandocu diğeri 2 yıllık boksçu.

tekvandocu sana çok ciddi söylüyorum kolunu kullanmadı :joy: 2 dakikada 3 kez yere düşmüştür boksçu ve tabii ki hoca maçı bitirdi.
    sanılmasın boksa laf yapıyorum dikkat edilirse aralarında 3 yıl var ve aynı kulvar değil bir tekmeye karşı ne yapacağını bilemedi mantıken.
    yani hem zevkini al hem de dışarıda kendini koruyabilecek seviyeye gel bunu da kickboksla yaparsın.

10. Musclemad41

Musclemad41 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ingilizce öğretmeni
    Kardeşim taekwando daha kibar kalır boksa göre bir taekwandocunun acı esigi düşüktür gercek sağlam bir boksöre göre .Bahsettiğin olay da 2 yıl boksu adam gibi yapmış biri sanmıyorum bir taekwandocunun karşısında bu duruma düşsün . Tabikide hiçbir dövüş sporu diğerinden üstün değildir çünkü sporlar değil bireyler dövüşür .Ama o 2 yıl boks yapan arkadaş bence çok adam gibi boks ogrenememis . Güreşci deseydin anlardım . Boksu domine edecek tek spor dalı güres bjj tarzindaki sporlardir .

11. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    katılıyorum bu görüşüne. sadece olanı söyledim ve kesinlikle savunmuyorum boks karşısında hiçbir sporu ve dediğin gibi tek rakip güreştir. çok yer aradım güreş için ancak almıyorlar 14 yaş üstünü. ah ah. güzel olurdu güreş eğitimi de alsaydık

Musclemad41 bunu beğendi.
  12. Cr0c0dile

Cr0c0dile Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam her şeyim hazır başlayacağım. Fakat insan düzgün bir sanat seçmek istiyor. İnternette en iyi dövüş sanatları yazıyorum ve yerli yabancı siteleri geziyorum. Bırak ilk üç sırayı bazı sitelerde listede bile bulunmuyor. Bu bana hiç normal gelmiyo bu yüzden kafamda sorular oluşmaya başladı. Sizcede bu saçma değil mi? Açıkcası yumruk atmaktan pek hoşlanmam. Fakat judo, güreş ve bjj gibi sporlarda birden fazla kişiyle edilecek kavgada hiç uygun değil. Ülkemizde maalesef tek dalacak kişi pek bulunamıyor. Olsa bile dayak yedikten sonra 10 kişi ile seni aramaya başlıyorlar. Aslında en iyisi hiç bulaşmamak. Fakat bazen maalesef mecbur kalınıyor.

13. Musclemad41

Musclemad41 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ingilizce öğretmeni
    Mm
    Boks yeter de artar bile kavgada önemli olan sogukkanliliktir .On kişiyi bilmem ama 3 4 kişiyle mücadele edebilirsin Boksta yaptığın sparringlerle o soğukkanlılığı saglarsin.Zaten boksta kondisyon çok önemli. Sokaktaki adam sana en fazla 30 saniye vurabilir zaten sonra yorulur kolunu kaldıracak hali kalmaz.Boks yapan adam zaten kendine güvenir o güveni verir sana boks.Turkiyede dediğin gibi çoğu insan tek başına kavga etmez kalabalık halde gelirler yanına kavga etmeye . Trafikte de ya bıçak ya levye ya da sopa ya da silah tüfek kullanırlar . Benim önerim boks yap emin ol kendindeki değişikliği farkedeceksin her durumda sakin olursun. Kolay kolay bir boksör sokakta dayak yemez . Git başla kaybedecegin birşey yok .Sağlık açısından da yaptığın antremanlar sana fayda sağlayacaktır .Tavsiyem sokakta kavga etme . Özür dile birşey kaybetmezsin . Eğer buna rağmen yine de karşındaki anlamiyorsa o zaman zaten sen haklısın ve ilk vuran sen ol herzaman .

14. Cr0c0dile

Cr0c0dile Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Eğer boksa gidersem beni eğitecek hoca bu kişi.
    https://www.ankaraboks.com/hakkimizda
    Siz ne düşünüyorsunuz sizce iyi bir hoca mı?

15. Musclemad41

Musclemad41 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ingilizce öğretmeni
    Tanımıyorum kendisini ama milli antrenör olduğu yaZiyor .İlk dersine katil ilgileniyor mu formu güzel gösteriyor mu diye bak ona göre devam edersin. Mutlaka birşeyler kaparsin

16. Cr0c0dile

Cr0c0dile Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tamamdır hocam teşekkür ederim. Yorumlara bakılırsa herkes çok iyi olduğunu söylüyor. Bir sıkıntı çıkmaz gibi.

Sayfayı Paylaş