Hamam Otu Faciası

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve sert tarafından 27 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. sert

sert Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Trabzon'da aktarlık yapan Erkan Aktüre, yaptığı açıklamada, zırnık adı verilen maddenin bitki değil bir mineral olduğunu belirterek, ''Bizler yıllardır satışını yapıyoruz. Özellikle yaz aylarında satışı artan bu maddeyi 100'er gramlık paketlerde müşteriye sunuyoruz'' dedi.
    Kilosu 15 lira olan zırnık otunun daha çok kadınlar tarafından satın alındığını ifade eden Aktüre, ''Su ile karıştırılan zırnık, krem kıvamına getirildikten sonra tüyü dökülmek istenen bölgeye sürülür. 3-4 dakika beklenir ve su ile o bölge yıkanır. Böylece o bölgedeki tüyler dökülür, hem de çıkmaları gecikir'' diye konuştu.

Bugüne kadar zırnık otundan zehirlenen kimseyi duymadığını söyleyen Aktüre, ''Satın alan kişilere, alerji yapma ihtimaline karşı uzun süre vücutta kalmamasını öğütlüyoruz. Ayrıca, kullanırken banyo kapısının açık bırakılması gerektiğini belirtiyoruz'' dedi.

''İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VEREN BİTKİLER LİSTESİNDE YER ALIYOR''
    Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Eminağaoğlu ise ''hamam otu'' adıyla bilinen bir bitkinin var olduğunu, ancak yaşanan olayda bu bitkinin kullanılıp kullanılmadığının tetkik yapılmadan anlaşılamayacağını söyledi.

Bu bitkinin daha çok Kahramanmaraş yöresinde yetiştiğini, kullanılış şekline göre tüy dökücü veya tüy çıkarıcı özelliği bulunduğunu anlatan Eminağaoğlu, ''Bu bitki, insan sağlığına zarar veren bitkiler listesinde yer alıyor. Ancak, bildiğimiz kadarıyla bu bitkinin amaçlanan şekilde kullanılması, insan hayatını sonlandırabilecek boyutta zehirlenmeye neden olmaz'' diye konuştu.

Aktarlarda satılan ve ''hamam otu'' adıyla bilinen zırnık otunun da tüy dökücü özelliği bulunduğunu anlatan Eminağaoğlu, ''Bu ise bitki değil, mineraldir. Bayburt'ta yaşanan olayda o da kullanılmış olabilir'' dedi.

Bayburt il merkezindeki Çarşı Hamamı'nda dün yıkanan kadınlardan 22'si fenalaşarak bayılmış, hastaneye kaldırılan kadınlardan Hanife Şık yaşamını yitirmişti.

Bayburt Valiliğinden yapılan açıklamada, ilk belirlemelere göre hamam otundan kaynaklanan zehirlenme olayı yaşandığını, ancak adli soruşturmanın sürdüğünü bildirmişti.

2. yeniyim

yeniyim Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    bu bir bitki filan değil zaten kimyasal atık bunu bilmeyen aktar varmı?

3. gredi

gredi Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    hamam otu denen madde oldukça arsenik içerir ve birkaç zehirli madde daha.

4. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Ben yıllardır kullanıyorum herhangi bir zararını görmedim..kaldıki bir tek ben değil çevremdeki birçok kişide kullanmakta..ayrıca memleketimde(urfa) bazı eski hamamlarda bir oda vardır ve içinde hazır bulunan hamamoytunu kullanırlar duş alır çıkarlar...

benim tek uyarım şudur ; kullanırken yüzükibileklik gibi cisimleri çıkartın..gümüş siyaha dönüşüyor..ve uzun zaman normale dönmüyor...

vücut olarak herhangi bir zararı yok...çok çok çok nazik bir cildi olanda ise sadece ufak kabarlar(sivilce) oluşur..oda olsun..jiletten çok çok güvenli...

saygılar...

5. yeniyim

yeniyim Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    abi bu arsenik deriyi yavaş yavaş inceltiyor.

6. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Valla kardeşim sen haklı olabilirsin..ama nebileyim..yıllardır kullanıyorum...kaldıki ; öyle 10-15 günde bir de değil yani..3-4 ayda bir belki...

7. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bende oldukca sık kullnıyodum eskıden 15 gunde kullnırıdm ama uzun zmandır kullnmıyorum formdan dustum dıye ( yaglandım baya grek yok bnce almaya mantıgındayım su an )

ben bı zararını gormedım ama haklı olabılırsın

8. yeniyim

yeniyim Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    aman abi kanser yapar.

birde eski toprak olayı var adamlar yağlı süt içip yağlı et yiyiyorlardı. ben bir kere yağlı süt içince ağır geliyor yani. birde o zamanlar radyasyon şehir hayatı stres filanda yoktu bunların alayı birleşince erken yaşlanma ve hastalıklara sebep oluyor.aslında bunlar çok bağlantılı.

9. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Kaynak belirtilmemiştir.
    - Kaynak kurallara uygun şekilde belirtilmemiştir.

* Başlığınızın açılmasını istiyorsanız ve kayanğınız kurallara uygunsa lütfen kaynağınızı pm ile yöneticiye iletiniz.

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş