Halsiszlik mide bulantısı sonucu antremanı bırakma

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve TahinPekmez tarafından 6 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. TahinPekmez

TahinPekmez Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Spor salonuna yeni başladım.Hocanın bana yazdığı programda 8 hareket var.(3x10)Hareketler benc pressle başlayım bacakla bitiyor.6.hareketteyken enerjim tükendi halsiz kaldım.Devamında midemde de bulanmaya başladı ve kötü oldum bıraktım 6.harekette.Antremanı kahvaltıdan 1.5-2 sonra yapmıştım.Çok iyi kahvaltı edemedim.

Acaba sorun iyi kahvaltı edemediğimdenmi yoksa tansiyonla ilgisi varmıdır.?

2. gurur

gurur Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Bence psikolojiyle ilgisi var bi sonraki antremana ben bunu yapicam diye git
    set aralari iyi dinlen gerekiosa daha hafif calis hersey zamanla

TahinPekmez bunu beğendi.
  3. billgoldberg

billgoldberg Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    kardeş bende senin gibi salona yeni başladım...bende aynı sorunu yasıyorum ozellikle bacak hareketleri beni zorluyo 2 gun once leg extension calısırken sanırım biraz fazla yuklendim ilk iki set sıra ile 55-60 bastım 3.set 55 kg basıyodum normalde 12tekrar yaparım son sette 7 yapmak zorunda kaldım fenalastım...valla bunun sebebi herhalde az kalori almak vede kaslara asırı yuklenmek olabilir diye dusunuyorum...

4. TahinPekmez

TahinPekmez Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merak edenler için söyliyeyim sebep antremanda su içmediğimdenmiş.Aşırı su kaybından tansiyon yükselmesi: )

5. rey619

rey619 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    canakkale
    %65 aşırı zorlama ile oluşabilecek durumdur.

6. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    tam su içmediğinden diyecektim ki senin cevabını gördüm. Suyu kesinlikle aksatmayın. Hele bu sporu yapanların günde, kilo/30 lt su içmesi gerekiyor

TahinPekmez bunu beğendi.
  7. ReveR

ReveR Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    merak edilcek bir durum yok bol su ve set aralarında yeteri kadar dinlen daha yenisin. ek olarak arnold'un bir sözünü söyliyeyim ;

benim antremandan sonra midem bulanıp kusmuyorsam ve burnum kanamıyorsa demekki o antreman benim için verimli olmamıştır o antremana antreman demem.

çünkü; eğer kaslarına gerekli sinyali verirsen gelişmesi için gerekli ağırlığı kaldırırsan kafa içi basınç artar ve ne kadar zorlarsan o kadar artar buda burun kanamasına neden olur ve mide bulantısına.. ileride geçer benimde baş dönmesi oluyordu duzelir fazla zorlama daha yenisin

8. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    kas ınsa etmek ıcın okadar yuksek agırlıga gerek yok

powerlıftıng yada strongman sporcualrında genelde olur o dedıklerın .

ve o soz arnoldun degıl kafamızdan uydurmayalım sozu hem yanlıs yazmıssın hemde kıme aıt oldugunu bılmıyorsun soz chad aichs e aıttır kendısı unlu bır powerlıftıng sporcusudur

ve unutmadan arnold asla o sekılde bır zorlama yasamamıstır cunku hıc heavy duty tarzı bır sısıtemle calısmamıstır weıder sıstemlerı ve volume ıle calısmıstır

forumun cesıtlı yerlerındede aynı sekılde yanlıs kafandan uydurdugun tavsıyeler vererek burdakı kısılerı yanıltıyorsun . bıraz daha oku ılla forumda mesaj yazmak zorunda degılsın

-------------------------------------------------------
    burun kanaması basıncın bır sonucudur eger gercekten yuksek agırlıklar soz konusu ıse dert edılmesıne gerek yoktur

yorgunluk ıse yetersız beslenmenın bır sonucu gun ıcınde kompleks karbonhıdratları dengelı bır bıcımde alman gerekır kı kan seker duzeyın nrmal sınırlarda kalsın . antrenman esnasındakı yorgunlukların ve mıde bulantılarının asıl sebebı sekerın dusmesıdır . gun ıcınde bol su ve kompleks karbo alarak sorun cozulebılır

sultanmehmed, Tank Jr., R10 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    abartıyorsunuz. o ne öyle burun kanarsa iyi, kafa içi basınç iyidir. insanların sakatlanmasına yol açacaksınız.

Danny Boy bunu beğendi.
  10. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    yeni başlayanlarda kiloları çabuk çabuk artırma isteği oluyor, bu yorulmayı ve su kaybını artırıyor, dolayısıyla mide bulantısı durumu ile karşılaşma olasılığınız da artıyor. su kaybının yanında başta denildiği gibi iyi kahvaltı etmekte gereklidir, sonuçta kahvaltıdan önce vücut yaklaşık 7-8 saat hatta daha bile fazla aç kalıyor, her ne kadar metabolizmamız uykuda yavaşlasa da sindirim sistemimiz parasempatik sinirlerle kontrol edilir bu da demek oluyor ki sindirim hızı metabolizma yavaşken yüksektir, bu durumda uyku halinde tahmin edilenden daha uzun süre aç kalmış oluruz. haliyle kahvaltıyı iyi etmezsek mide aynen yarı boşmuş gibi olur bu da bize gerekli enerjiyi sağlamaz.

yani şunlara dikkat lütfen
    *idman içinde su alımı olacak
    *sabah kahvaltısı karbonhidrat ağırlıklı olmakla beraber çok iyi edilecek

kahvaltı ile idman arasında 2 saat olması da güzeldir bu arada.

sultanmehmed ve demircan256 bunu beğendi.
  11. Tank Jr.

Tank Jr. Üye

Beğenileri:
    178
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    system engineer
    Yer:
    istanbul
    arkdaşlar gerekli şeyleri yazmışlar zaten. ben de kendimden gözlemlediğim bişiyi söliyim.. duzgun yemeden antremana girersem veya antramn yapmasam bile gün içinde öğün atlarsam midem kalkmaya başlıyo, başım ağrıyor.. fizyolojik veya psikoılojişk olabilir bilemicem ama bu da benim gözlemim..

demircan256 bunu beğendi.
  12. ReveR

ReveR Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Ya başkasının lafıyla hareket etmene gerek yok. aç pump iron u izle eğer öyle birşey demiyorsa tekrar gel buraya tamammı bekliyorum izlemeni, ben bilmiyorum pumping iron diyorsan ben sana zamanınıda göstereyim gör diyormu demiyormu sallaıyor ya weider sistemle çalışmış arnoldun çalışmadığı yöntemmi var ?

13. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Arkadaşlar ne psikilojik nede su...ikiside değil diyorum tam olarak ne olduğunu bende çözemdim...forum dışında sporu yapan deneyimli bir kaç kişiyede sordum onlarda psikoloijk dedi...ancak şöyle diyeyim..

yaklaşık 4-5 ay oldu belki..idman esnasında fenalaştım hemen kendimi yere attım (müsait bir yere) biraz soluklandım...kalp sıkışması,mide bulantısı,v.s...çok fena oldum...neyse kendime geldim..idmanı bitirmeye ortalama 2-3 hareket kalmıştı...ama bir hareket daha yapıp aynen bıraktım...

ve akşamı hastaneye gittim..herhangi birşey yok dedi...

ama o gün sabah nasıl dl bir ben bir ALLAH bilir...ve ne olduysa o güdne sonra oldu ...her idmana mide bulatısı olacakmı idmanı tamamlayabilecekmiyim endişesiyle çıkıyorum...

idmanda önce kesinlikle karbo alıyorum(1,5-2 saat önce)..serdar arkadaşımız..belki öğün kaçırınca oalbilri dedi..işte buna katılabilirm..belki o nedenle olabilri...ama psikolojik veya sudan olmadığına kalıbımı basarım...keşke nedenini kesin oarak bilsem de burdan yazabilsem..ama bilmiyorum..ama bahsedilen 2 şeyinde olmadığını iyi biliyorum...

su diyorsunuz....ben her idmanda 1,5 litre su tüketiyorum...daha doğrusu tüketmeye çalışıyorum...set aralarında içiyorum..ama fazla içince midem bulanacak hissi olştuğundan fazlada içmek istemiyorum...

psikolojik diyorsunuz tamam iyi hoşta...bir olur 2 olur..ama hergünd eolmazki...sonuçta ben o idmanı sağlıklı şekilde çıkartmak istiyorum..idmandan kaçmak istemiyorumki..

öneri veren arkadaşlarım kusura bakmasın..fikirlerini yazmışlar..ama ben inanmıyorum onlardan kaynaklandığına..başka birşey bu..ama adını koyamıyorum...

sultanmehmed ve Tank Jr. bunu beğendi.
  14. ReveR

ReveR Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Ya diyorum ya kaslar gelişme sürecindeyken böyle durumlar oluyor yukarda bi arkadaş salladığımı söylemiş ama açıp pumping iron izlersen orda zaten arnold anlatıyor.
    ve şöyle göstereyim pumping iron filminden arnoldun konuşması ,

00:45:28,524 --> 00:45:31,857
    Ve çoğu insanda olmayan şey,
    bu güdülere sahip olmak.

537
    00:45:32,528 --> 00:45:36,760
    "Devam edeceğim
    ve ne olacağı umurumda değil." dedirten, güdüler.

538
    00:45:36,832 --> 00:45:41,098
    Ağrıyacak, ve eğer yere düşersem...
    Salonda bayılmakdan zerre korkum yok...

539
    00:45:41,170 --> 00:45:43,331
    ...çünkü biliyorum olabileceğini.

540
    00:45:43,405 --> 00:45:46,033
    Çalışırken bir çok kez
    kustuğum oldu.Burnumun kanadığı oldu.
    541
    00:45:46,108 --> 00:45:49,202
    Fakat sorun değil,
    çünkü hepsi buna değer.

15. Tank Jr.

Tank Jr. Üye

Beğenileri:
    178
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    system engineer
    Yer:
    istanbul
    arkadaşlar aynını bende yaşadım geçen gün. yalnız benim olay sudan.. şöyleki.. eğer çalıştıgınız salon dandikse ( o kadar dandikki hoca ilk gün başlayana incline decline bench press pull oever sıkıştırma yaptırdı gözümün önünde) salonda satılan şeylerin kalişteside düşük oluyor. örneğin su ve meyve suyu. normal de suyumu hep evden götürürdüm. bir gün unuttum. baktım herkes içiyor dedim bende alıp içiyim ne de olsa kapalı su. içtim 5 dk geçti. bir mide bulantısı bir gaz. midem ağzıma geliyor. tabi ben ilk gün anlmadım galiba fazla yedim dedim. sonra bi kaç gün sonra yine su aldım yine aynı şeyler. üzerini okudum doğal kaynak suyu değil arıtma suyuymuş.
    sizin durumla hiç bir alkası olmayabilir ama benim başıma böle bişi geldi. paylaşmak istedim. devamlı bunu yaşayan arkdaşlar devamlı salondan aldıgnız suda problem varsa olablir. markalı ve kaynak suyu olmasına dikkat edin arkdaşlar. valla bizim salon sahibi o kdar ucuza kaçıyorki her konuda inanamiorum. koca salonda tek bir flörasan lamba yanıyor.. alaca karanlıkta basıyoruz ağırlıkları :D

Danny Boy bunu beğendi.
  16. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    korku filmi gibi serdar :D hangi salon bu?!

17. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Kahvaltının zayıf olmasından olmuştur, belli ki durumun sebebi de kan şekerinin düşmesinden...

Kahvaltıdaki karbohidrat kaynağı olarak pirinç, mısır, muz kombinasyonu ve protein kaynağı olarak yumurta beyazını öneririm. Bir de kahvaltı sonrası bir multivitamin alınsa daha da iyi...

1,5 ile 2 saat aranın ardından antrenman en makul süredir. Ancak öncesi çok az da olsa karbohidrat alımı yapın. Spor esnasında da yanınızdan sıvı eksik olmasın. Geçmiş olsun...

sultanmehmed bunu beğendi.
  18. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076

kardesım ozman duzgun yaz sozu neden degıstırıp yazıyorsun sonrada burda bak soledı dıyorsun ızlaedım pumpıng ıronu ama soz aynı bıle degıl ıkı mesajında farklı solouyorsun

ve evet arnoldun calısmadıgı bır suru antrenman stılı var arnold genel olarak volume calısmıstır bundandurkı zaten mıke mentzer ve bıll pearl karsına cıktıgında arnold heavy duty sıstemını yendıgını solemıstır cunku arnold volume mıke ve bıll heavy duty sıstemını savunuyordu . arnold ne zaman wrıst curlde kendı agırlıgından cok kılo ıle calısmıs yada ne zman negatıf tekrarda curl yaparken her tekrarı 12 sn surmus . arnold volum un temsılcısıdır ve asla aksı sıstemde calısmamıstır

dedıgın seye acıklama dahı getıremıyorsun kaslar gelısırken neden burun kanasın yada neden kusulsun sacmalamanın anlamı ne

demircan256, sultanmehmed ve Tank Jr. bunu beğendi.
  19. ReveR

ReveR Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Kaslar gelişirken değil antreman sırasında kasların gelişeceği ağırlıktan fazlasını kaldırırsan beyin içi basınç artar buda mide bulantısı ve burun kanaması yapar. sözü değiştirerek söylemedim başka röpörtajlarında bu lafı söylüyor iyice bir araştırırsan görürsün. arnoldun calısma sistemiyle konunun hiç alakası yok ne şekil çalışırsa çalışssın sonuçta gereğinden fazla ağırlık kaldırcagı için kafa içi basınç artıcak ve sonucunda burun kanaması ve mide bulantısı olucak.ayrica bu sporun başlatan joe weiderdır ama bu sporun babası arnolddur çalışmadığı denemediği yöntem yoktur direk bizim gibi bilinçli değildi o zaman yok volume yok şey demiyordu vucudunu dinliyerek antreman yaptıgını her röpörtajında dile getiriyor zaten.

20. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Ya Rever, basit düşün. Beynin yakıtı nedir? Su ve şeker... Beynin ihtiyaç duyduğu noktada şeker yetişmezse ne olur? Kan şekerinin düştüğü noktada senin bahsettiğin o beyin içi basınç artar ve basıncın artmasına bağlı bahsettiğin olaylar gelişir. Stres artar, sinirlilik yükselir. Bu yüzdendir ki depresyondaki kimseler de şekeri daha bir fazla tüketmek ister. Anlayacacağınız psikolojiyle bağlantısı da bu konuda yine aynı sebepten... Özetle kan şekerinin asgari düzeyin altına düşmesi fizyolojik ve psikolojik ek stres yükü getirir. Bayılmalara kadar gidebilir ki spor salonunda böyle bir durumda kalmak sosyal hayattakinden çok daha ciddi sonuçlar doğuracağından sporcu arkadaşların bu hususa dikkat etmelerini öneririm.

Sayfayı Paylaş