Gitmeyen aşırı yağlarım

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve Çağdaş Kartal tarafından 5 Haziran 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Çağdaş Kartal

Çağdaş Kartal Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaşlar uzun zamandır kafama takılan bir soruyu sizlere tecrübeli arkadaşlara ve hocalarıma yöneltmek istedim 175 69 kiloyum ancak vücüdum çok yağlı baldırlarım olsun göğüs bölgem olsun göbeğim olsun çok şekilsiz saat 6 dan sonra 1 yıldır yemek yemıyorum günlük 1600 kaloriyi nerdeyse 1 yıldır geçmiyorum haftada 1 kez sadece geçiyorum ondada maksimum 2000 kalori alıyorumdur bana ne önerebilirsiniz şimdiden teşekkürler.

2. PhdJackYen

PhdJackYen Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    1
    aynı sorun şuan bende de var :(

3. Çağdaş Kartal

Çağdaş Kartal Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Güncel tutalım belki fikir verecek olabilir

4. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    düzenli ağırlık ve kardiyo egzersizleri yapıyor musunuz? yapıyorsanız şiddeti nedir? herhangi bir hormonal bozukluk mevcut mu?

zeo64 bunu beğendi.
  5. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Akşam 6 dan sonra bir şey tüketmemek çözüm değil. Enerji ihtiyacınıza, sağlık durumunuza göre yatmadan 1 saat önceye kadar bir şeyler tüketebilirsiniz.
    1600 kalori ile ağırlık kaybınız olmuyorsa dinlenme metabolik hızınız/bazal metabolizma hızınız düşmüş demektir. @Dracarys17 güzel sorular yönetmiş. Hafif-orta şiddette kardiyo yapıyormusunuz? Beslenmenizde kaç g karb yağ protein var, hangi kaynaklardan besin ihtiyacınızı karşılıyorsunuz, su ve sebze tüketiminiz ne kadar? Metabolik/endokrin bir probleminiz var mı? Bunları cevaplandırabilirseniz daha sağlıklı yönlendirebiliriz.

Dracarys17 ve zeo64 bunu beğendi.
  6. Çağdaş Kartal

Çağdaş Kartal Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Günlük 2.5-3lt su içiyorum hiç sebze yemiyorum kendımı bıldım bileli sebze ve peynir tüketmiyorum kardiyo ağırlık çalışmıyorum sadece gunde 2 saat yuzuyorum bunun dışında fazla kalori aldığım günler sürekli aşırı kilo artışı yaşıyorum

7. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Enerji gereksiniminiz basit bir hesaplamayla ortalama 2000-2100 kalori çıkıyor. Günlük 2 saat yüzmeyi de eklediğimizde 2600-2800 kalori alımı gerekiyor. 1600 kalori ile ağırlık kaybetmemeniz zor. Ortalama 50-55kg ağırlığında normal işlerini yürüten bir bayanın enerji ihtiyacı zaten o civarlarda. 2 saat aktivite+69 kg ağırlık için kalori alımınız oldukça düşük. Tiroid fonksiyonlarına ve kan değerlerinize baktırmanızı tavsiye ederim.
    Not: Sebze tüketiminizin çok düşük olduğunu söylemişsiniz. Selenyum demir gibi mineraller tiroid fonksiyonları için gereklidir. Bazı minerallerin eksikliğine bağlı Tiroid hormonlarının üretim ve çalışma hızı düşük olabilir. Metabolizma hızı bu sebepten düşük olabilir. Bunun için hem tiroid fonk. hem de detaylı biyokimyasal(kan) testlerin yapılması hem soru işaretlerini giderir hem de daha sağlıklı ilerlemenizi sağlar.

Son düzenleme: 8 Haziran 2018
  8. x1ya

x1ya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Beslenme ve antreman düzenini buraya tam yazmalısın ki yardımcı olabilelim ancak yine de bu haliyle aklıma geleni söyleyeyim. Günlük 1600 kalori alımı kesinlikle yeterli değil hele düzenli egzersiz yapan biri için hiç değil. İnsanlar genelde ne kadar az yersem o kadar iyi diye düşünüyor ve ilk başta düşündüğümüzde kulağa doğru geliyor ancak vücut mekanik bir makine değil biyolojik bir makine. Yani siz uzun süre-aslında çok da uzun değil kişiden kişiye değişmekle birlikte 2 haftayı geçtiği anda başlar- ihtiyacınız olandan çok daha düşük kalori alımı yaparsanız vücut "Zaten besin kıtlığı var her şeyi en düşük seviyeye çekeyim" deyip hayatta kalmayı öncelik haline getiriyor. Oysa günlük 200-500 aralığında kıssanız gereken kaloriyi ki benim tavsiyem 200lerle başlayıp 500lere kadar gitmektir, çok daha iyi sonuçlar alırsınız ve yağ rezervleri kullanılır. Ayrıca uzun süre 0 karb diyeti yapmak çok ciddi sıkıntılara yol açabilir; antremanlarda düşük performans, hormon salınımlarında sıkıntı vs. gibi

Gelelim akşam 6dan sonra yemek yememe mevzusuna. Bir çok insan ne zaman yediğin önemli değil dese de aslında önemli evet çok büyük bir fark yaratmıyor ama yine de yaratıyor. Yani vücut her 24 saatin sonunda o 24 saat içinde vücuda giren her şeyi sıfırlamıyor sonuçta. Siz eğer yatmadan önce büyük bir öğün yerseniz yattığınızda metabolik hızınız düşük olacağından bir kısmı yağ olarak depolanacaktır tabi ki. Ancak akşam 6 bunun için oldukça erken, 8 saat uyuduğunuzu ve saat 10da yattığınızı düşünsek dahi-ki pek çok insan bu ideale yaklaşamıyor bile- 12 saat aç kalmanız anlamına gelir bu ve ciddi kas yıkımı gerçekleşir. Benim tavsiyem yatmadan 2 saat önce orta büyüklükte, kompleks karbonhidrat ve proteinden oluşan bir öğün yemenizdir.

Dediğim gibi eğer yattığınız saat,kalktığınız saat, yediğiniz yemek, egzersiz programınız gibi bilgileri söylerseniz yanlışlarınız ve eksiklerinizi-eğer varsa- daha net söyleyebiliriz.

9. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    12 saat açlık biyokimyada kısa süreli açlık olarak adlandırılır ve kas kütlesi azalmaz. Eğer sizin söylediğiniz gibi olsaydı IF veya Ramadan fasting'de ciddi kas kayıpları oluşurdu çünkü 18 saate kadar çıkan açlıklar söz konusu. Ancak çalışmalara göre, kas kütlesinde kayıp yok.

10. x1ya

x1ya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Dostum neden insanlar böyle düşünüyor bilmiyorum ama IF sanıldığı kadar kabul görmüş bir uygulama değildir. Şöyle söyleyelim, yediğin bir yemek maksimum 8 saat içinde sindirilmiş oluyor ve tavuk/yumurta türevi şeyler genelde 3-4 saat içinde tam anlamıyla sindirilmiş oluyorlar. Bir sporcunun genel itibariyle bunlarla beslendiğini düşünürsek bu kişi 8 saat boyunca mutlak bir açlık içinde olacak demektir. Bu süreçte vücut 2 aşamadan geçecek;
    1. Besin lazım ama yok ne yapmam lazım? Yağ rezervlerini kullanmalıyım.
    2. Besinin ne zaman geleceği belli değil kullanımlarımı kısmam lazım.

Peki kullanımları nasıl kısıyor? Metabolizma hızını düşürerek, iç organların çalışma hızını düşürerek ve tabi ki adeta vücudu enerji konusunda sömüren dokular olan kas dokularını yıkmaya başlayarak. Bu demek değil ki 12 saat yemek yemezseniz 3 kg kas kütlesi kaybedersiniz, eğer yarışmalara hazırlanmıyorsanız bunlar çok da önemli değerler olmaz ancak işin gerçeği evet IF kas yıkar. Ancak çeşitli faydaları da vardır. Bana sorarsanız hiç lüzumu olmayan bir şey düzenli beslenme,uyku ve egzersiz üçlüsünü yerine getirmek yeterlidir doğal bir sporcu için.

11. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Bu maddenin olmaması için if sistemi uygulayanlar sürekli aynı saatte yemek yiyor en azından ben o şekilde uygulamıştım (10-15 dakikalık oynamalar olabilir). Vücut buna ilk 1 haftada alışıyor zaten ve ne zaman gelecek diye sorgulamayı bırakıyor.

Ha çok gerekli mi değil, mucize etkileri de yok ama büyük öğün sevenler, çalışma şartları 3-4 öğüne müsade etmeyenler için ideal.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Senin de söylediğin gibi IF çok kabul gören bir sistem değil. Gerekli mi, hayır değil. Bu konularda hemfikiriz :)
    12 saat açlık konusunda biraz farklı yaklaşıyoruz. Eğer söylemek istediğin 12 saat yerine açlık 8-10 saat olursa daha iyi ise evet bunda da hemfikiriz. Ancak 12 saat açlık ile kas kaybı zor. Buna dayanak olarak IF, ramadan fasting ile ilgili yayınları verebiliriz. Vücut kompozisyonunda değişim olmadığı belirtiliyor.

Sayfayı Paylaş