Genel Kültür Platformu 'Özlü Bilgiler'

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve sthammer tarafından 9 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. sthammer
  Online

  sthammer Guest

  Bu bölümdeki bütün başlıkları incelediğimde böyle genel kapsamlı bir başlık olmadığını fark ettim. Dün Revolt'un yaptığı paylaşım da ilham kaynağı oldu. Siz de kendi mesleğinizle ilgili veya bilim, tarih, edebiyat, sanat, spor vb. konularda bilgilerinizi paylaşın, ufkumuz genişlesin. Bir çeşit Bodyforumtr Genel Kültür sözlüğü diyebiliriz ancak daha seviyeli paylaşımlar yapmaya da dikkat edelim thums:

  Başlangıcı yapalım

  Teutoburg Ormanı Savaşı

  Varus savaşı diye bilinen savaş M.S. 9'ncu yılda Almanya'nın kuzeyindeki Bramsche bölgesinde Roma İmparatorluğu'na bağlı güçler ile Germenler arasında meydana gelen savaş. "Hermann" ya da "Teutoburg Ormanı Savaşı" olarak da bilinir. Roma İmparatorluğu Ordusunun hezimetiyle sonuçlanan savaş, Romalıların Ren nehrinin doğusundan çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Savaş, günümüz Almanyası ve Alman kültürünün gelişimini hazırlayan sürece önemli katkıda bulunmuştur.
  Roma Lejyonları, Alman bir kabile lideri tarafından Teutoborg ormanına götürülür. Ormanın göbeğinde bir Roma kampı olup, Cermen kabile lideri onlara kaşiflik yapmaktadır. Tüm ordular ormana girdiği zaman ormanın her iki yanından da askerler lejyon kolonuna akın etmeye başlamıştır. Romalılar düzeni bozmayarak ilerlemeye çalışmış, gün batmadan önce kampa ulaşmak istemişlerdir. Çünkü Roma kumandanları, kampa ulaşırlarsa, barbarların duvarları aşamayacaklarını biliyordur. Ancak kampa ulaşana kadar tüm ordular tamamen dağılmıştır.
  Give Me Back My Legions :) Augustus'un komutan varus'a sövgüsünün latincesi 'Quintili Vare, legiones redde!'

  Ayrıntılı bilgi için;
  https://latinceastroloji.blogcu.com/teutoburg-savasi-clades-variana-varusschlacht/11315633

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Teutoburg_Orman%C4%B1

  Deportivo'lu Türkler [Türk Gibi Güçlü]

  İspanya ligindeki maçları izlerken dikkat ettiniz mi, Deportivo'nun sahasında hep bir Türk bayrağı bulunuyor. Ya tribünlerde ya da stadın başka bir yerinde.
  [​IMG]

  Neden dersiniz? Hiç düşündünüz mü? İste hikâyesi:

  Deportivo La Coruna'nın kale arkasındaki Türk bayrağının anlamı, Galesia bölgesinin takımıdır, eskiden Türkler'in orada yaşadigi rivayet edilir!

  Deportivolu taraftarlar ile Celta Vigolu taraftarlar birbirlerini hiç sevmiyorlarmış. Aşağı yukarı 20 yıl önce Celta Vigolular bu nedenle Deportivolular'a Türk demeye başlamışlar, ama hakaret anlamında. Deportivolu taraftarlar bunu hiç hakaret olarak algılamamışlar. Hatta kendi deyimleri ile ´Türk gibi güçlü´ görünmekten çok hoşlanmışlar.

  Iste bu yüzden her maçlarinda en az bir Türk bayrağı açıyorlar.
  Konuyla alkalı 25 AralIk 2005 tarihli hürriyet gazetesindeki Mehmet çiftçinin haberi şöyleydi;

  Celta Vigo ile Deportivo La Coruna'nin karşı karşıya geldiği ve 3-0 kazandığı maçta kendilerini Türk olarak gören 5 bin Deportivo taraftarı, "En büyük Türkiye" diye bağırarak komsu Vigo kentini inletti.

  Geçtiğimiz hafta sonu İspanya'da çok ilginç bir derbi maçı vardi. Galicia bölgesinin iki güçlü takımı Celta Vigo ile Deportivo La Coruna karşı karşıya geldi. Bu derbiyi ilginç kılan olay ise, iki kentin taraftarlarının yüzyıllardır birbirleri ile çekişmeleri, kin beslemeleri... Celta Vigo'lular, Deportivo'lulara, Türklere verdikleri destek nedeniyle, Deportivo'lular da Celta'lılara Portekiz'lilere yakinliklarindan dolayı, "hain" yakıştırmasi yapıyorlar.

  İspanya'nın kuzeyinde Portekiz sınırına yakın olan iki kent insanı, bu yakıştırmadan son derece memnun. Vigo kentinin takımı Celta'da çok sayıda Portekiz taraftar derneği var. Buna karşılık La Coruna'nın takımı Deportivo'da Türkleri, Türk bayrağını göndere çekecek kadar ateşli Türk dernekleri kurulmuş. Bu yüzden olsa gerek, Deportivo La Coruna'nın her oynadığı maçta sahaya asılmış çok sayıda Türk bayraği görebilirsiniz. Ayrica Deportivo'lu futbolseverlere, "Türkler" adi takılmış. (LOS TURCOS)

  Biz de bu ilginç hikâyeyi hem dinlemek, hem de bu tarihe mal olmuş derbiyi izlemek için Vigo kentine geldik. Stadı dolduran 20 bin kisinin 5 bini Deportivo La Coruna taraftarıydı. Yani Celta taraftarlarına göre 5 bin Türk ile 15 bin Portekiz'li takımlarına destek veriyordu.

  Karşılaşmanın başlamasına az bir süre kala bu hikaye ile ilgili çok sayıda yazı yazmış gazeteci Alberto Torres ve Türk taraftar derneklerinden birinin kurucusu olan Ricardo (La Pasion Turca) ile söyleşiye oturduk...

  Alberto, La Coruna taraftarlarınin nasıl Türk olduklarını anlatmaya başladı:

  Barbaros Hayrettin Paşa, Akdeniz'e hükmettiği sıralarda İspanya sahillerine kadar ulaşmış. O sırada Ispanya'da yiğitliği ile ünlü Galicia bölgesinin delikanlılari, Barboros'a büyük destek vermişler. Bu işbirligini içlerine sindiremeyen komşu kent Vigo'nun halkı ise La Coruna'ya Türklerle ortaklığa girmelerinden dolayı, onlara "Türkler" adini takmışlar. Bu ad sporda, özellikle de futbolda günümüzde büyük bir rekabete dönüşmüş. Buna karşılık, La Coruna halkı da Celta Vigo taraftarlarına yakınlığı ve iyi ilişkileri nedeniyle Portekiz'li yakıştırması yapmışlar. (*Gerçekten de Barbaros Hayrettin Paşa, Katolik İspanyolların kırıma uğrattıkları Yahudi'leri kurtarmış ve Türkiye'ye getirmiştir, Türkiye'deki Musevilerin büyük kısmının kökeni buradandır ve büyük şükran duyarlar - Dipnot Dr.Steelhammer)

  La Coruna'da çok sayıdaki taraftar derneklerinden biri olan La Pasion Turca derneğinin başkanı Ricardo ise Türk bayrağına sahip çıkmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Ricardo, Deportivo La Coruna'nın Şampiyonlar Ligi'nde Yunan takimi Panathinaikos'la oynadigi maçta açtıkları 20 metreyi aşan Türk bayrağını anlatırken, "Inanın Riazor Stadi'nda yüzlerce Türk bayrağı vardı. Stadın bir ucundan diğer ucuna bir Türk bayrağı astık. Yunanlılar sahaya çıktıklarında dev Türk bayrağının yani sıra yüzlerce atesli taraftarı ellerindeki ay yıldızlı bayrakları görünce neye uğradıklarını şaşırdılar. Dünyanın hiçbir yerinde kendi ulusunun bayrağının dışında, başka ülke bayrağına bu kadar çok sahip çıkan bir taraftar grubu bulamazsınız" dedi.

  Ricardo ayrıca Türk bayrağına Deportivo Kulübü yaşadıkça sahip çıkacaklarını ve Celta'nın Deportivo ile 2. yarıda oynayacağı maçta Türk bayrakları ile tam bir gövde gösterisi yaparak stadı "Türkiye" diye inleteceklerini söyledi.

  Alberto ile Ricardo'yu dinledikten sonra Celta'nin Deportivo taraftarlarına ayırdığı bölüme geçtim. İnsan kendini adeta milli maçta hissediyordu. Celta'lılar "Türkler dışarıya" diye tezahürat yaparken, Deportivo'lular da sürekli "En büyük Türkiye" diye bağırıyordu. Onlara Türkiye'den geldiğimi söyleyince birden etrafımda yüzlerce La Coruna taraftarının beni selamlamak için elini uzattığını gördüm. Karşılaşmayı Deportivo, yani Türkler 3-0 kazandı. Sevinç sokaklara taştı. Türk bayrakları bu kez Vigo kentinde dalgalanmaya başlamıştı.

  https://www.youtube.com/watch?v=OtdhZn4j4CY

  https://www.youtube.com/watch?v=CUlIcZHIY84

  alıntı kaynak
  https://forum.cmfmfan.net

  Açıkçası ben 90'lı yılların sonunda fotomaç ya da fanatik gazetesinde görmüştüm bu haberi :D

  'Revolt' isimli üyeden
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Kasım 2012
  mr_dblue bunu beğendi.
 2. mr_dblue
  Offline

  mr_dblue Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2012
  Mesajlar:
  1.132
  Beğenileri:
  1.363
  Ödül Puanları:
  123
  Bir karıncanın kendi ağırlığının 50 katını kaldırabildiğini biliyormuydunuz.Şampiyonların dikkatine.
   
  sthammer bunu beğendi.
 3. münzevi
  Offline

  münzevi forum Kurdu

  Katılım:
  3 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  528
  Beğenileri:
  707
  Ödül Puanları:
  103
  Yahu ben en son 10 sene kadar önce okuduğumda 30 katıydı. Bu karıncalar da steroide bulaştı galiba. :)
   
  Zerk, StormBlast, -RevoLt- ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 4. mr_dblue
  Offline

  mr_dblue Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2012
  Mesajlar:
  1.132
  Beğenileri:
  1.363
  Ödül Puanları:
  123
  Nat geo wild kanalında bir kaç hafta önce izledim ve net olarak hatırlıyorum,çünkü o sırada da bodybuilding le özdeşleştirmiştim kendi kilomun 50 katını hesaplayarak.
   
  sthammer bunu beğendi.
 5. flamel
  Offline

  flamel Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  251
  Beğenileri:
  104
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  mühendis
  Bahama Adalarında çiçekli etek giymek koca arıyorum anlamına gelir.

  Japonya'da çatal, kasık yerine kullanılan Çubuklara tabağa çapraz koymak hakarettir.

  İngiltere’deki bazı kuşlar evlerin kapısına bırakılan süt şişelerinin kapağını delerek beslenmeyi öğrenmiştir.

  Kansere en iyi gelen tahıl mısırdır.
   
  rockybalboa7 ve sthammer bunu beğendi.
 6. sthammer
  Online

  sthammer Guest

  ben de hamamböcekleri hakkında iki kelam edeyim ;
  yemeden 1 ay, su içmeden de 1 hafta dayanabiliyor,
  Kafası kopukken bile 1 hafta yaşayabiliyor :)
   
  rockybalboa7 ve mr_dblue bunu beğendi.
 7. mr_dblue
  Offline

  mr_dblue Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2012
  Mesajlar:
  1.132
  Beğenileri:
  1.363
  Ödül Puanları:
  123
  Modern Vücut Geliştirmenin Babası olarak anılan Eugen Sandow(1867-1925) Antik Yunan heykellerindeki vücut ölçülerini ölçmüş ve kendi vücudunu da bu ölçüler ışığında geliştirmeye çalışmıştır.
   
  rockybalboa7 ve sthammer bunu beğendi.
 8. sthammer
  Online

  sthammer Guest

  Nümeroloji ve Hayat Amacı Sistemi(Pisagor'un Mirası)

  Nümeroloji Okültizm’in bir dalı olup, evrenin sayısal bir kurgu içerdiğini, evrendeki hiçbir şeyin rastlantıya dayanmadığını, her şeyin sayısal bir düzen içinde meydana geldiğini varsayar ve sayılarla ilgili çeşitli analitik ve sentetik çalışmalarla, evrendeki ve olaylardaki gizli yasa ve ilkeleri keşfetmeyi amaçlar.
  https://tr.wikipedia.org/wiki/Nümeroloji

  Şimdi size Pisagor'un mirası olan hayat amacı sisteminden bahsedeceğim;

  "Hayat -Amacı Sistemi bir insanın doğum tarihini kullanarak, üç ya da dört sayıdan (sıfırdan dokuz kadar tam sayıların üç ya da dört tanesinden) oluşan doğum sayısını belirler; sonra bu doğum sayısını, o kişinin hayat amacı hakkında anlamlı bilgiye dönüştürür.

  BU DÜNYA YA GELİŞ AMACINIZIN NE OLDUĞUNU HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ? NEDEN BURADASINIZ? HAYAT AMACINIZIN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN EVRENİN HANGİ YASALARINA UYMAK ZORUNDASINIZ? AMACINIZI GERÇEKLEŞTİREMEDEN GEÇİP GİTMEK İSTER MİSİNİZ VE DOĞDUĞUZUNDA AİLENİZİN BİR İSİM, EVRENİN İSE SİZE BİR SAYI VERDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?"

  Eğer doğum tarihinizi tam ve kesin olarak biliyorsanız, sayının her şeyin özü, aslı olduğunu söyleyen Pitagor'un mirası üzerine inşa edilen bu araştırmanın sonucunda, hayatınızın büyük tablosunu görmenizi sağlayacak kesin bir merceğe sahip olabilirsiniz.

  Hayat -Amacı Sistemi bir insanın doğum tarihini kullanarak, üç ya da dört sayıdan ( sıfırdan dokuz kadar tam sayıların üç ya da dört tanesinden) oluşan doğum sayısını belirler.; sonra bu doğum sayısını, o kişinin hayat amacı hakkında anlamlı bilgiye dönüştürür. Doğum sayısının açığa çıkarttığı o bilgiyle o sayı ile ilişkili spiritüel yasaların uygulanışı hayatları değiştirebilir.

  Dan Millman'ın kendi sitesinde hesaplama sistemi mevcut, kullanabilirsiniz link https://www.peacefulwarrior.com/life-purpose-calculator
  Hayat amacı hesaplayıcısı deniyor, kendimden örnek
  [​IMG]


  1- Doğum tarihinizi mutlaka tam ve doğru olarak bilmelisiniz.
  Örneğin: 22 şubat 1946.

  2-Doğum tarihinizi sayı ile yazın. Önce günü, sonra ayı, sonra da yılı yazın: 22.2.1946
  sayıları toplayın.
  2+2+ 2+1+9+4+6=26

  3- çıkan sayıyı tekrar toplayın: 2+6=8 (evrenin size verdiği sayı 8 olarak belirlenmiştir.)

  4- eğer ilk toplamınız 20,30,40 gibi sıfırla bitiyorsa o iki sayıyı da toplayarak son sayıyı bulun.
  4+0=4 gibi.

  doğum tarihine bağlı olarak tek sayıya düşüreceğiniz bir doğum sayısı elde edeceksiniz.
  Örneğin:21/3, 27/9, 30/3, 32/5
  28/10, 29/11, 38/11, 48/12

  HER ANA SAYININ ENERJİLERİ VE SORUNLARI
  1- Yaratıcılık ve güven
  2- İşbirliği ve denge
  3- İfade ve duyarlılık
  4- İstikrar ve süreç
  5- Özgürlük ve disiplin
  6- Vizyon ve kabul
  7- İtimat ve açıklık
  8- Bolluk ve güç
  9- Bütünlük ve bilgelik
  0- İçsel yetenekler

  1' den 9'a kadar elde ettiğiniz sayılardan biri sizin hangi yaşam enerjisine sahip olduğunuzu gösterecektir. Örnekte ki 26/8 enerjisine sahip olanlar bu dünyaya 8'in temsil ettiği bolluk ve güç, 6'nın temsil ettiği Vizyon ve kabul, 2'nin temsil ettiği işbirliği ve denge için gelmişlerdir.

  Hayatımızın amacını öğrendikten sonra uymamız gereken evrenin sipritüel yasaları vardır ki bu yasaları öğrenerek ve onları kullanarak amacımızı gerçekleştirme yolunda daha emin adımlar atabiliriz.
  kaynak https://www.derki.com/ruhsallik

  açıkçası benle ilgili pek çok şey tuttu ancak herkeste aynısı olur mu? bilemem ancak eğlenceli :)
   
 9. mr_dblue
  Offline

  mr_dblue Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2012
  Mesajlar:
  1.132
  Beğenileri:
  1.363
  Ödül Puanları:
  123
  Tuttu istikrar.

  Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:23 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:18 ----------


  Bu kişiye hayranım cünkü;
  Dönemi itibariyle ne bb alet ve makinalarına,yol gösteren bir kişiye,ne örnek alabileceği bir kişiye,ne de bodyforumtr ye sahipti.
  Sanırım biz ona göre cok cok şanslıyız.
   
 10. sthammer
  Online

  sthammer Guest  hangi rakamlar var?
   
 11. mr_dblue
  Offline

  mr_dblue Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2012
  Mesajlar:
  1.132
  Beğenileri:
  1.363
  Ödül Puanları:
  123
  Yanlış hesaplamısım
  Doğrusu:
  40/4
  Ewt tutuyor on plandaki ozelliklerim.
   
  Son düzenleme: 9 Kasım 2012
 12. sthammer
  Online

  sthammer Guest

  o ana rakam yani 4 çözmen gereken ana sorunmuş, yani istikrar sorunun var diyor. 40/4 hayat yolunda olanlar, hayatlarında, hedeflerine doğru yavaş yavaş ilerleyen bir süreci izleyerek sağlam temeller oluşturmak ve içsel yeteneklerini, insanlar ya da değer verdikleri amaçlar uğruna, bir hizmet ruhuyla kullanmak için burada bulunmaktadırlar. Birçok 40/4 ayaklarını yere sağlam bastıklarını hissetmekte ya da hedeflerine ulaşmak için uzun, bazen de çetin bir süreci izlemekte zorlanabilirler. Gerekli adamları atlayabilir veya önemsemeyebilirler ya da artık işe yaramayan durumlara saplanıp kalabilirler :D

  seninle aynı rakamdaki ünlüler, abd'ye göre;
  http://en.wikipedia.org/wiki/Elliott_Gould

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Jim_Thorpe

  yalnız jim thorpe 125 yaşında ölmüş :) gould 74 yaşında hayatta
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Kasım 2012
  mr_dblue bunu beğendi.
 13. -RevoLt-
  Offline

  -RevoLt- Üye

  Katılım:
  7 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.018
  Beğenileri:
  459
  Ödül Puanları:
  93
  benim bildiğim de bilimsel olarak 8 katıydı.:)
   
 14. sthammer
  Online

  sthammer Guest

  *İzmir’i işgal eden Yunanlılar’ın sloganı ‘Zito (Yaşa) Venizelos! idi.
  Esir edilen Türk subayları Kordon’da ve kışla önünde böyle bağırtılıyor, kalpakları ayaklar altına alınarak çiğneniyordu. Bağırmayanlar süngüleniyor, mülâzımlar, kaymakamlar, miralaylar kana bulanıyorlardı. Ancak 9 Eylül'de Türk Ordu'sunun İzmir'e girmesiyle Kordon'daki Rumlar ve esir Yunan askerleri 'Zito Mustafa Kemal' diye bağırıyorlardı, zorlanmaksızın. Mustafa Kemal Paşa öyle bir liderdi ki Yunanlılar İzmir'e girerken bayrağımızı yere sermiş ve çiğnemiştiler, aynı şeyi Yunan bayrağına yapmaya kalktıklarında ise Mustafa Kemal Paşa buna izin vermedi.

  Türk Olmak Zordur http://www.uslanmam.com/ukala-adam/1072199-turk-olmak-zordur.html


  *Hindistan’da kadınların, erkeklerle evlenebilmek için başlık parası verdiğini biliyor musunuz?

  *Sivrisineklerin yalnızca dişileri kan emer. Erkekleri dişilerden yaklaşık 10 kat daha büyüktür ve erkekler çiftleşince ölür.

  *Yunanistan ile Makedonya arasında isim krizi var. Yunanlılar İskender’in Makedonya’sını ayrı tutmak için konu hakkında uluslar arası kanallara dava açtılar. Bugünkü Makedonya devleti uluslar arası kanallarda FYROM Makedonya diye geçer bu nedenle. Açılımı Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya şeklindedir. Makedonlarda buna inat bayraklarında İskender’in simgesini kullanırlar. http://www.ekoavrasya.net/duyuru.aspx?did=91&Pid=10&Lang=TR

  *Grek kelimesinin Latince sözlüklerde mecazi anlamı fripon, escroc(hilekâr, dolandırıcı) şeklindedir ve Yunanlıların bunları sözlüklerden sildirmek için epey para ödediklerini biliyor muydunuz?

  *Dumbarton Oaks, Bizans Tarihi hakkında her şey mükemmel kaynak http://tr.wikipedia.org/wiki/Dumbarton_Oaks

  *Nizamiye Medreselerinin Şelçuklu veziri Nizamülmülk’e mal edilmesi büyük bir yanılgı olmuştur. Bu medreseler Alp Arslan’ın emriyle kurulmuş ancak Nizamülmülk’e mal edilmiştir. Nizamülmülk(Asıl adı:Ebu Hasan Ali Tusi, Tus şehrinde doğdu, İranlı)

  *Parafaryanizm dinini biliyor musunuz? Makarnaya tapanlar

  *Kuzey Kore ile Güney Kore, Suriye ile de İsrail resmen hala savaş halindeler. Henüz barış anlaşması yapılmadı ancak yıllardır ateşkes hakim.
   
  H3R0 bunu beğendi.
 15. sthammer
  Online

  sthammer Guest

  Ordinaryüs profesör unvanı Türk üniversitelerine Alman akademik sisteminden aktarılmıştır. Alman sisteminde professor extraordinarius (dışarıdan atanmış profesör) zıttı olup, "nizami profesör" anlamında kullanılmıştır. Türkiye'de professor extraordinarius unvanı kullanılmamıştır. Ordinarius sıfatı Latince "nizami, usule uygun" anlamına gelir. Günümüzde Profesörlerin hocası anlamına da gelmektedir. 20. yüzyıl Türk argosunda ordinaryüs sözcüğü "herhangi bir meslek veya sanatın ileri derecede uzmanı, allame, üstad" anlamında kullanılmıştır.(wikipedia)

  Az önce Yrd.Doç. bir arkadaşımla tartıştık bu konuyu, kaldırıldı vs. derken anlamını merak ettik, nizami prof :) diğerleri çakma oluyor sanırım, enteresan...
   
 16. sthammer
  Online

  sthammer Guest

  [​IMG]

  Türk Dil Kurumu'nun yayınladığı Güncel Türkçe Sözlük'te bulunan 104.481 sözcüğün kökenlerine göre dağılımı şöyledir:

  89689 Türkçe
  6463 Arapça
  4974 Fransızca
  1374 Farsça
  632 İtalyanca
  538 İngilizce
  413 Yunanca
  147 Latince
  85 Almanca, Rusça, İspanyolca ve Ermenice

  DİLİMİZDEKİ ON BATI KÖKENLİ SÖZCÜK VE TÜRKÇE KARŞILIKLARI

  [​IMG]

  DİLİMİZDEKİ ON ARAPÇA KÖKENLİ SÖZCÜK VE TÜRKÇE KARŞILIKLARI

  [​IMG]


  Kaynak

  https://www.facebook.com/turkcenindirilishareketi
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 25 Aralık 2012
 17. sthammer
  Online

  sthammer Guest

  Hamamböceği ve kaloriferböceği gibi haşerelerle başı dertte olanlar için borik asit tavsiye ediyorum. Normalde evi ilaçlatsanız dahi sadece mevcut canlıları yok ediyorsunuz ancak böceklerin yumurtaları aktif oluyor ve aradan kısa bir zaman geçince altyapıdan yetişen bu böceklerle uğraşmak zorunda kalıyorsunuz, borik asit'in özelliği ise sadece böceği öldürmekle kalmıyor aynı zamanda yumurtasını da eritiyor ve böylece altyapıdan yetişen gençlerin önünü almış oluyoruz :)
  Eczaneden aldığınız borik asit tozunu haşlanmış patatesle karıştırıp yoğuruyorsunuz, daha sonra da böceklerin güzergahlarına, ikamet yollarına bırakıyorsunuz..
   
  YuBingJun bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş