Güç

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Cemilcan_urs tarafından 8 Ocak 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Cemilcan_urs

Cemilcan_urs Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar kafama takılan bir sorun var sizinle paylaşmak istedim
    4 yıldır spor yapıyorum spora başladığımda 59 kiloydum şimdi 96 kiloyum yağ oranım %19
    Deatlift:220
    Bench press:140
    Squat:160
    Kilo kaldırabiliyorum genellikle 5x5 tarzı antreman yapıyorum.süper set Deatlift squat tarzı büyük kas gruplarını çalıştıran antrenmanlar yapıyorum biyandanda kondisyon olsun diye zaten genellikle güç odaklı çalışıyorum. Buraya kadar bir sıkıntı yok fakat arkadaşlarımla güreş yaparken yada herhangi bir kavgada(kavgacı bir insan değilim sadece başıma gelen talihsizlikler diyelim) tam anlamıyla gücümü ortaya koyamıyorum bu beni çileden çıkarıyor ben güç kazanmakdan keyif alıyorum ama böyle olaylar gelincede hevesim kaçıyor sonuçda insan çalıştığında biraz kendinde bir farklılık olsunda istiyor bunun nedeni nedir sizce
    Antreman konusunda sıkıntım yok gayet güzel bir programım var ve iyi tekrarlar çıkıyor kendimce

Yanıtlarsanız sevinirim.

COL-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Taylan3

Taylan3 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    kavgada yumruklar konuşr üstat :)

3. Cemilcan_urs

Cemilcan_urs Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Öyle insanlara karşı üstünlük kurma gibi bir amaçım yok fakat sadece merak ediyorum neden 2 li mücadelede gücümü ortaya koyamıyorum öyle kavgadan anlamayan biriside değilim sadece güçümü ortaya koyamama sebebim nedir sizce yada gücüm yok mu??

4. ohnofor

ohnofor Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    usta hemen bench press pozisyonuna geçip cocugu kaldırman lazım vücut öyle adapte olmuş.

frontpage, zRedDragon, Sub-Zero-Wins ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  5. Cemilcan_urs

Cemilcan_urs Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Mantıklı

6. orfoz33

orfoz33 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    mersin
    39 yaşındayım , hayatımda en fazla 3-4 kere kavga etmişimdir. Ama fırsat buldukça kickbox ve kafes dövüşünü izlerim ve şunu biliyorum , dövüşmek diğer tüm sporlar gibidir . Doğru hamleleri doğru zamanda yaparsan kendinden güçlü birini alt edebilirsin. Savunması ayrı , hücumu ayrı , psikolojik baskısı ayrı birer sanat. Çok güçlü olmak , iyi dövüşmek anlamına gelmez :)

7. Fortuna Favet Fortibus

Fortuna Favet Fortibus Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    İnşaat Y. Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Merhaba. Çok bilinen bir söz ama "kontrolsüz güç güç değildir." Öfke ve beden kontrolü, hız, doğru zamanda kendinizi savunma ve gerektiği anlarda da atak yapabilme, kısacası zamanlama , güçlü bir vücut kadar önemlidir. Öfkenize hakim olmadan veya plansız olarak kütlenizi ve gücünüzü boşa harcıyor da olabilirsiniz. Unutmayın ki sizden çok daha güçsüz birinin atacağı tek bir yumruk, çenenizin çıkmasına ve sizin bayılmanıza kolaylıkla sebep olabilir. Öncelikle savunma sonra saldırı teknikleri üzerine biraz çalışmanız, gücünüzü doğru kullanmak üzerine biraz teknik antrenmanlarına bakmanızı öneririm. Hiç kavga etmeyeceğiniz iyi günler dilerim.

Cemilcan_urs bunu beğendi.
  8. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Larry Wheels var, deli gibi güçlü bir adam. Geçen bir videosunda arkadaşı ile makineye yumruk attılar adam torbayı tavana zor değdirdi. :))
    Güç başka teknik başka.

9. Kayra91

Kayra91 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Burada vakti zamanında tekniğimle dalga falan geçmişlerdi, ki gerçekten kontrolsüzdür ama elim yeteri kadar ağırdır. Benden daha çok bench basan bir adam benim el şiddetimin %80'ini sağlamayabilir. Ki ben de öyle ahım şahım güçlü değilim, bunu da çok iyi öğrendim diyelim. :D

10. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Merkezi sinir sistemi, nasıl çalışırsan öyle gelişir. Muhakkak belli oranda güçlüsündür, sonuçta güç-kuvvet vb.. şeyler farklı spor dallarında da olsa aralarında korelasyon sağlıyor.
    Ama örneğin; futbol, maraton ve kısa mesafelerde koşmak çok önemli olduğu halde, birinde başarılı olmak diğerinde başarılı olmayı gerektirmiyor.

Nasıl çalıştığın da önemli. Ben çok uzun yıllardır kafes dövüşü antremanları yapıyorum(Temelim Kick boks, judo ve jiu jitsu) Ben de gidip salonda ağırlık çalışırım ama Bodyciler, Fitnesscılar gibi değil. Patlayıcı kuvvete yönelik çalışırım. Benim squat ve deadlift ağırlıklarımda aşağı yukarı senin kadar. Bu noktada pek fark yok aramızda. Ama ikimizi kafesin içine koysalar ve dövüştürseler, orada fark olur. Bunun sebebi, senin güçsüz olman değil, benim vücut oryantasyonum ve merkezi sinir sistemimin ona uygun gelişmiş olması.

Yani özetle, ağırlık çalışmak her alanda insana fayda sağlar ama bu dolaylı faydadır. Doğrudan fayda için o sporlara özel antreman yapman gerekir.(Yani birisini güreşte yıkmak istiyorsan, güreş antremanlarına yönelmelisin. Ağırlığın etkisi, ancak hiç güreş bilmeyenlere olur)

zRedDragon bunu beğendi.
  11. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Tam anlamda gücünü bir güreşçi veya mmaci gibiyken ortaya koyabilmek için onlar gibi güç çalışman gerek ve onlar kadar iyi teknik bilmen gerek ki var olan gücünü uygularken yanlış teknikle uygulamak gücünü tam uygulamamanı sağlar.
    Bunun için şu gibi, striker sporlar için 1 yıllık bir eğitim tekniklerin oturmasını sağlar, ömür boyu o tekniklerin yapışını unutmazsın tekrarlarsan hele ki.(Muay Thai,Kickboks,Boks-MMA)
    Grappling içinse (MMA-Güreş-BJJ) bunların tekniklerini öğrenmen ve uygulamalı çalışman bireysel zor olacaktır tam birşey diyemeyeceğim devamlılık gerektirir.
    Bir çok sporcu branşı içerisinde güç çalışmak zorunda ama ben gücünü göstermenin bireysel güç çalışmasıyla değil birleştiği gelişimlerle öne çıkacağını düşünüyorum.Denge,Hız,Kondisyon durumu,Güç çalışması gibi gibi hepsi birleştiğinde bir güç gösterimi oluyor.
    Örnek olarak şöyle birkaç video vereyim; Farklı 2 sporcu ama antremanları içinde hepsi Squat-Deadlift-Bench Press ve bodycilerin yaptığı dahi hareketleri bulunduruyorlar ama bazı varyasyonlarını...Sende gerçekten gücünü göstermek istiyorsan biraz daha önce gücünü kullanmayı öğrenip bir Güreş eğitimi veya MMA arkasından antremanını şekillendirerek daha iyi gösterebilirsin.

12. Rivn

Rivn Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Senin dediğin olay şöyle dostum; Sen profesyonel bir koşucu atletsin, profesyonel bir futbol maçında iyi oynayamadın diye kendini hırpalıyorsun.

Güç ve teknik farklı adaptasyonlardır, gücünü kontrol etmeyi öğren gerisi gelir vesselam.

13. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Kardeşim Güçlüsün, Saglamsındır ancak Teknik öğrenmeden dovusemezsin aç internetten Boks tekniklerine bak Direk, Krose, Aparkat ve bunların savunma teknikleri de var ve bunları ayak hareketleriyle öğren evde günlük calismaya başla. He salonla arasındaki fark şudur Sparring yapamazsın Salondakine göre daha zor tecrübe edinirsin ancak kendini en azından savunursun.

14. Cemilcan_urs

Cemilcan_urs Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Cevap verdiğiniz için hepinize teşekkür ederim mantıklı cevaplar vermişsiniz zaten herhangi bir dövüş sporuna yazılıcam gibi gözüküyor

15. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Boksa başlayabilirsin. Pracclarda 30luk kolu olan 40lık adamı pert edebiliyor dovüş ayrı ağırlık kaldırma ayrı.

16. Cemilcan_urs

Cemilcan_urs Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Okuduğum bölümden kaynaklı çok vakit ayıramıyorum ama heralde haftasonları gidebileceğim bir salon bulucam gibi artık boks olur mua Tai vs bakıcaz

Agent47 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş